کد خبر: ۲۱۰۰۸۱
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰
توضیحات روحانی برای نمایندگان قانع کننده نبود؛
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با دستور سوال از رییس جمهور آغاز شد. این سوال شامل پنج محور عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با دستور سوال از رییس جمهور آغاز شد.

به گزارش اعتدال، سوال جمعی از نمایندگان از رییس‌جمهوری -که دهم مرداد با ۸۰ امضا در مجلس اعلام وصول شده بود- در دستور کار جلسه علنی صبح امروز(سه‌شنبه) مجلس قرار دارد.

این سوال شامل پنج محور عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است.

روحانی وارد مجلس شد

آغاز جلسه سوال از روحانی در صحن علنی مجلس

رییس جمهور برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان وارد مجلس شورای اسلامی شد.

حسن روحانی با استقبال علی مطهری، کاظم جلالی، احمد مازنی و محمدرضا تابش و همراهی جهانگیری معاون اول رییس جمهور وارد مجلس شورای اسلامی شد.

مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه بررسی سوالات تعدادی از نمایندگان در پنج محور را در دستور کار دارد.

طبق ماده ۲۱۳ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مدت طرح سوال از طرف سوال‌کنندگان ۳۰ دقیقه و مدت زمان پاسخ رییس جمهور یک ساعت است که طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم کنند.


چه کسانی رئیس‌جمهوری را در مجلس همراهی می‌کنند؟

اسحاق جهانگیری، پرویز اسماعلیی عبدالرضا رحمانی فضلی، محمود واعظی، محمدجواد آذری جهرمی، محمدجواد ظریف، لعیا جنیدی و محمود علوی، محمدباقر نوبخت، عبدالناصر همتی، علی اصغر مونسان، محمود حجتی، سیدعباس صالحی، انوشیروان محسنی بندپی، عیسی کلانتری و محمد شریعتمداری،  خسن روحانی را در صحن مجلس همراهی می‌کنند

آغاز جلسه سوال از روحانی در صحن علنی مجلس
لاریجانی: این جلسه ادب دیوان نظام را عیان می‌کند

علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی مجلس گفت: با رعایت اصول، جلسه امروز می‌تواند در نوع خود کمال سیاست ورزی در کشور را نشان دهد. چون مستقیما این جلسه در اختیار مردم قرار می‌گیرد، این جلسه در عین جدیت موضوعات مطروحه، ادب دیوان نظام را عیان می‌کند

تشریح سوالات نمایندگان و زمان‌بندی طرح سوال از سوی یک عضو هیات رییسه

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به پنج سوال نمایندگان از رییس جمهور زمان‌بندی این پرسش و پاسخ را اعلام کرد.

احمد امیرآبادی فراهانی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و در ابتدای بررسی سوال از رییس جمهور گفت: سوال ۸۲ نماینده از رییس جمهور درباره‌ی عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در خصوص کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله و افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش خرید ارزش پول ملی است.

امیرآبادی ادامه داد: طبق ماده ۲۱۳ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مدت طرح سوال از طرف سوال‌کنندگان ۳۰ دقیقه و مدت زمان پاسخ رییس جمهور یک ساعت است که طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم کنند.

در ادامه از نمایندگان سوال کننده خواسته شد برای تشریح سوالات خود پشت تریبون بیایند.


دهقان: رییس‌جمهور کسانی که به کشور خسارت وارد کرده‌اند را معرفی کند

آغاز جلسه سوال از روحانی در صحن علنی مجلس

نایب رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که رییس جمهور باید بگوید چه کسانی به کشور خسارت وارد کرده‌اند، گفت: در ماه‌های اخیر ده‌ها میلیارد دلار ارز از کشور بدون برنامه برای واردات کالاهای لوکس و غیرضروری اختصاص داده شده است.

محمد دهقان در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از متقاضیان سوال از رییس جمهور به بیان دلایل طرح سوال از رییس جمهور پرداخت و عید غدیر را تبریک گفت و یاد شهیدان رجایی و باهنر را به عنوان الگوهای ساده‌زیستی گرامی داشت.

وی با تبریک هفته دولت به رییس جمهور و مردم گفت: آقای رییس جمهور شما در بیانات خود تاکید کردید که باید امور کشور مبتنی به کار کارشناسی و توجه به خرد جمعی باشد. بنده به عنوان نماینده‌ای از سوال‌کنندگان و به نیابت از بخشی از ملت ایران که بار سنگین تورم و گرانی کمر آنها را خم کرده است، می‌پرسم کدام کار کارشناسی را تجویز کردید که دولت شما در دو – سه سال گذشته به ویژه چند ماه اخیر دهها میلیارد دلار ارز کشور بدون برنامه برای واردات کالاهای لوکس و غیرضرور اختصاص داد.

دهقان ادامه داد: آقای جهانگیری زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومان را اعلام کرد، گفت که هرکسی هرچه مقدار می‌خواهد ارز بگیرد. در آن زمان مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی را آماده کرد تا مقابله با این کار کند، اما دولت شما مقاومت کرد. سه ماه و نیم طول کشید تا نظر کارشناسان و مجلس شورای اسلامی را پذیرفتید، اما در این مدت چه خسارت‌ها به کشور وارد شد.

نایب رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آقای رییس جمهور همه مردم، مقامات و نمایندگان از شما و دولت می‌خواهند که فهرست دریافت کنندگان ارز ۴۰۰۰ تومانی را مشخص کنید، چون کسانی بودند که ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفته و کالاهایی با قیمت ارز ۱۰ هزار تومانی به فروش رساندند. شما هم تاکید داشتید که باید این کار انجام شود، اما شما رییس جمهور هستید چه کس دیگری باید این کار را انجام دهد؟ برخی از دولتمردان از چه چیزی می‌ترسند؟

دهقان ادامه داد: زمانی که مردم تحت فشار تورم و گرانی بودند ارز دولتی برای سفرهای غیرضروری اختصاص یافت و باعث شد افرادی رایگان به آنتالیا، مالزی و کشورهای دیگر بروند و مدیریت کشور را به تمسخر گیرند، آیا تشخیص قطع شدن ارز مسافرتی آنقدر سخت بود که دولت شما چهار ماه طول کشید که آن را قطع کند.

این عضو کمسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تاسف‌بارتر آن است که در زمانی که باید ارز در بازار توزیع می‌شد این اتفاق رخ نداد حتی کسانی که می‌خواستند ۱۰ هزار دلار را بفروشند با آنها مثل قاچاقچی برخورد می‌شد و همه صرافی‌ها را بستند. تقاضا زیاد شد و آقای جهانگیری اعلام کرد هرکسی هرچه می‌خواهد می‌تواند از بازار ارز بگیرد اما بعد جلوی عرضه و تقاضای ارز را گرفتند. معلوم است که در این شرایط قیمت ارز ۱۰ هزار تومان می‌شود.

وی افزود: ارز ناشی از صادرات کالا توسط شرکت‌های شبه‌دولتی و خصولتی ۱۰ میلیارد دلار است، اما کمتر از دو میلیارد دلار آن در بازار توزیع شد. این شرکت‌ها زیرنظر پنج وزارتخانه نفت، صنعت، دفاع، رفاه و اقتصاد هستند. در این شرایط وزارتخانه‌ها یا ارز را احتکار کرده یا خلاف قانون اقداماتی را انجام داده است. باید این وضعیت مشخص شود.

دهقان ادامه داد: بعد از این همه خسارت، وزیر نفت مامور شد با شرکت‌های شبه‌دولتی و خصولتی که ارز نمی‌فروشند، برخورد کنند، چرا این کار چهار پنج ماه پیش انجام نشد. اگر شما توان نداشتید چرا بازار را تحریک کردید و مردم را به سوی خرید سکه سوق دادید؟ این باعث شد بیش از ۶۱ تن سکه به تعداد محدودی به فروش رسیده و هزاران میلیارد تومان به جیب دلالان رود. بعد از آن اگر ذخائر کافی بود، چرا فروش سکه را مجددا گرفتید که به ۴۰۰۰ میلیون تومان برسد.

وی گفت‌: یک فرد با پنج کلاس درس، حساب اموال خود را دارد، چرا دولت با این همه ژنرال، مدیر و کارشناس حتی مسائل بدیهی را هم تشخیص نداد؟ این اشکالات و بی‌تدبیری‌ها باعث شد ارزش پول ملی تا یک چهارم کاهش پیدا کند که نتیجه آن خالی شدن جیب و سفره مردم است. دهها هزار میلیارد تومان به باور برخی کارشناسان بیش از 90 هزار میلیارد تومان در این شرایط پول به کیسه افراد مفت‌خور رفته است و درصد اندکی از آن به ثروتمندان رسیده است. این خسارات را چگونه می‌خواهید جبران کنید؟

نایب رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: طبق ماده 598 قانون مجازات اسلامی هر کسی با اهمال باعث تضییع حقوق دولت شود علاوه بر مجازات باید جبران خسارت کند. بگویید چه کسانی به کشور خسارت وارد کرده و چگونه می‌توانید جبران کنید.


فرهنگی: آقای رییس‌جمهور رکود تورمی در دولت شما به اوج رسید

آغاز جلسه سوال از روحانی در صحن علنی مجلس

یک عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت: آقای رییس‌جمهور در دولت شما به دلیل فقدان مدیریت کارآمد تورم تشدید شد و به اوج رسید و رکود تورمی ایجاد شد.

محمدحسین فرهنگی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در جلسه سوال از رییس‌جمهور، گفت: در اصل ۱۳۴ قانون اساسی آمده که رییس جمهور مسوول اقدامات هیات وزیران است. جناب آقای رییس‌جمهور در ابتدای شروع دولت، شما تصویر موفقی از  مدیریت آتی خود در اقتصاد ترسیم کردید هر چند که رکود مسئله نیست که در دولت شما ایجاد شده باشد اما در دولت شما به دلیل فقدان مدیریت کارآمد، تشدید شد و به اوج رسید و به رکود تورمی مبدل شد.

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: تعطیلی ۵۸۰۰ کارخانه در طول دولت شما اتفاق افتاد. رکود کسب و کار و رکود فعالیتهای عمرانی از آثار رکود اقتصادی دولت شماست. این رکود سنگین در شرایطی اتفاق افتاد که تورم کشور طی سالهای گذشته مدام بیشتر شده است. افزایش ۲.۳ برابری نقدینگی و عبور از ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان موجب بهم ریختن بازارها شده است. نقدینگی در حال حاضر بیش از جی دی پی شده است. تورم اعلامی مرداد بانک مرکزی ۹.۷ اعلام شد در حالی که زندگی مردم این را نشان نمی‌دهد.

وی ادامه داد: تورم ۹۰ درصدی را شاهدیم که بالاترین تورم کشور است. کاهش کالا در بازار به همراه کاهش تقاضا به دلیل کاهش ارزش پول ملی و کاهش توان مالی مردم و کاهش تولید اتفاق افتاده است. برخی از مالکان مسکن به دلیل شوکهای وارد به بازار، خانه هایشان را از دست می‌دهند همچنین جوانان شاغل کارشان را از دست می‌دهند که تاثیر این مسئله در زندگی آنان هویداست. در چنین شرایطی باید با مدیریتهای عملیاتی دست به اصلاحات اقتصادی می زدید. شما از سال ۹۲ دست به کدام اصلاحات بنیادین در زمینه‌های مسکن، بیمه، عمران، حمایت از بیکاران متقاضی کار، بانک‌ها و همان یارانه ها که منتقدش بودید، زدید؟

فرهنگی ابراز امیدواری کرد: همکاران محترم با توجه به واقعیات جامعه تصمیم بگیرید نه براساس ادعاهایی که مرتب در طول سالهای گذشته مطرح شد و تاثیر داخلی و خارجی مثبت هم نداشته است.


نقوی حسینی: آقای رییس جمهور آمار خودتان است؛ بیش از ۵۰ هزار منشاء شغل تعطیل شده است

آغاز جلسه سوال از روحانی در صحن علنی مجلس

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: همه می‌دانند ام‌الفساد کشور، بیکاری است. آقای رییس جمهور خانواده‌هایی را در نظر بگیرد که ۲ تا ۵ فرزند با سنین ۲۰ تا ۴۰ سال بیکار دارند که به دلیل نداشتن شغل به خانه پدری می‌روند؛ به خانه‌ای که خودِ پدر یا بیکار است یا با دستمزد پایین برای این جوانان سفره پهن می‌کند. آقای رییس‌جمهور بیکاران کشور چند نفر هستند؟ ۲، ۳ یا ۵ میلیون نفر؟

سیدحسن نقوی حسینی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در جلسه سوال از رییس‌جمهور با تبریک هفته دولت، گفت: امروز روز ملت و دولت است. اصل ۲۸ و ۳۴ و سایر اصول قانون اساسی از شما خواسته اشتغال مناسب، تامین اجتماعی و دستمزد مکفی را برای ملت ایجاد کنید.

نماینده مردم ورامین در مجلس ادامه داد: آقای رییس جمهور به نمایندگان ملت بگویید شورای عالی اشتغال که بالاترین مرجع تصمیم گیری شغل است طی  ۵ سال دولت شما چند بار تشکیل جلسه داد؟ بانک اطلاعات بیکاران که شما در دو دوره انتخابات قول آن را  دادید، کجا تشکیل شد؟ سرانجام طرح کارورزیِ شما چه نتیجه‌ای داشت؟ باید پاسخگوی ملت باشید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خطاب به دشمنان نظام هشدار داد: به دشمنان ایران اعلام می‌کنیم که آمریکا را له می‌کنیم و از تحریم‌ها عبور می‌کنیم و مجلس پشتیبان شما هستند. دشمنان بدانند تا زمانی که پشت رهبری ایستاده‌ایم از هر گونه گزندی به نظام، کور خوانده‌اند.

وی ادامه داد: آقای رییس جمهور تو را به خدا به نخبگان، صنعت و تولید و به داشته‌های داخلی خودمان توجه کنید. کاش شما یا معاون اول شما از نمایشگاه صنایع کوچک که وزیر صنعت مدتی قبل تشکیل داد، بازدید می‌کردید. به والله در منزل مردم دلار به اندازه کافی وجود دارد، اعتماد آنان را جلب کنید. ظرفیت‌های اشتغال مهمتر از خودِ شغل است. روی ایجاد ظرفیت اشتغال فکر کنید. بخش مسکن را راه بیندازید. ۳۰۰ نوع شغل در حوزه صنعت وجود دارد. همه این بخش‌ها، بیکارند. بیش از ۵۰۰۰ مرکز تولیدی و خدماتی که منشاء تولید و شغل است، تعطیل است.

نقوی حسینی در پایان رو به روحانی کرد و گفت: آقای رییس جمهور اختلاف سیاسی داریم اما امروز روز عزت ملت ایران و به تعبیر شما امروز روز سخت کشور است. مرد کسی است که امروز مقابل سختی‌ها بایستد و ما در کنار شما ایستاده‌ایم.

کرم پور: عدم توانایی دولت در برخورد با قاچاق چیست؟

آغاز جلسه سوال از روحانی در صحن علنی مجلس

نماینده مردم فیروزآباد در مجلس شورای اسلامی گفت، چطور می‌توانیم با داعش مبارزه کنیم اما نمی‌توانیم با قاچاق مبارزه کنیم؟

کوروش کرم‌پور حقیقی که به عنوان یکی از متقاضیان سوال از رئیس جمهور در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) سخن می‌گفت: اظهار کرد:‌ دولت و مجلس در خدمت به مردم باید به درستی انجام وظیفه کنند. من نماینده‌ای هستم که به شهادت مردم و شخص شما همواره حامی دولت بوده وهستم و معتقدم حضور رئیس جمهور محترم در مجلس برگ زرینی از پاسخگویی مسئولین نظام به مردم است.

این نماینده مجلس ادامه داد: رهبری گفتند اگر کالایی قاچاق وارد کشور شده باید در انبار عمومی به آتش کشیده شود. ایشان گفت که مراد من فلان کوله بر ضعیف نیست بلکه قاچاق سازمان یافته‌ی بزرگ است. آیا با این وجود حرفی باقی می‌ماند که من نماینده در ارتباط با قاچاق مطرح کنم؟

کرم‌پور ادامه داد:‌ آیا دستور قاطع رهبری درباره‌ی برخورد با قاچاقچیان حتی در یک مورد اجرا شد؟ چرا دولت توانایی برای مبارزه با قاچاق را نداشته و موانع دولت برای مبارزه با قاچاق چیست؟

وی در پایان گفت: چطور ما می‌توانیم با داعش مبارزه کنیم اما نمی‌توانیم با قاچاق مبارزه کنیم در حالی که مبارزه با قاچاق خدمت در جهت ایجاد اشتغال جوانان است؟

فولادگر: بیش از نیمی از احکام قانون بهبود محیط کسب و کار اجرا نشده است/ به وعده خویش درباره ترمیم تیم اقتصادی خود در ابتدای دولت دوازدهم عمل کرده اید؟

آغاز جلسه سوال از روحانی در صحن علنی مجلس

نماینده مردم اصفهان درمجلس شورای اسلامی از عدم اجرای احکام قانون بهبود محیط کسب و کار و همچنین قانون رفع موانع تولید انتقاد کرد.

حمیدرضا فولادگر که به عنوان یکی از متقاضیان سوال از رئیس جمهور در جلسه علنی صبح امروز سه‌شنبه مجلس سخن می‌گفت، اظهار کرد: چرا رییس جمهور به برنامه‌های اقتصادی خود پایبند نبوده است. متاسفانه شرایط کشور به سمتی رفته که هم معیشت مردم در تنگنا قرار گرفته و هم فعالان اقتصادی بیشترین مشکلات را از ناحیه تصمیمات دولت بر دوش خود حس می‌کند و ما شاهد رکود پروژه‌های صنعتی و عمرانی هستیم.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت:‌ شما در سال ۹۲ به درستی مشکلات اقتصادی را بیش از آنکه ناشی از تحریم‌های بانکی و اقتصادی بدانید ناشی از مشکلات مدیریتی و ساختاری برشمردید. آیا امروز هم به این موضوع پایبندید؟ اگر هستید چه اقدامی برای اصلاح ساختارهای اقتصادی و حیطه مسائل مدیریتی و اجرایی انجام دادید؟

فولادگر با طرح این سوال که آیا دولت به وعده خود برای ترمیم تیم اقتصادی عمل کرده یا خیر؟‌ افزود:‌ مجلس در زمینه مسائل اقتصادی همکاری زیادی با دولت داشته و دولت باید از اختیارات وسیع و قانونی خود استفاده کند.

این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه بیش از نیمی از احکام قانون بهبود مالی کسب و کار اجرا نشده، یادآور شد: آیا در تصمیمات اخیر ارزی و بخش‌نامه‌های مکرر مواد قانون بهبود محیط کسب و کار شفاف سازی سیاست‌ها، ایجاد ثبات و امنیت سرمایه گذاری، را رعایت کردید. شما که به بی ثباتی تصمیم‌گیری‌های دولت قبل اعتراض داشتید چرا به این روش مبتلا شدید.

این نماینده مجلس با بیان اینکه قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی اجرا نشده، تصریح کرد:‌ واردات رسمی برخی از ماشین آلات و تجهیزات یا اجرای برخی از پروژه‌ها توسط شرکت‌های خارجی به معنی دامن زدن به بیکاری است. همچنین بسیاری از احکام قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر که با همکاری مجلس و دولت تصویب شد اجرایی نشده است.

فولادگر در پایان با بیان اینکه در شرایط رکودی فعلی بیشترین فشار در بخش‌های صنعتی و معدنی ناشی از نوسان قیمت خواهد بود، گفت: ما شاهد این بودیم که با ورود رهبر انقلاب جلسه سران قوا تشکیل شد در حالیکه اگر حکمی که در قانون نحوه تحقق  اقتصاد مقاومتی تصویب شده بود ۳ سال قبل اجرا شده بود بسیاری از مسائل در شرایط جنگ اقتصادی قابل حل بود.

ذوالنور: 

شما رئیس‌جمهور سوئیس هستید یا جمهوری اسلامی؟

آغاز جلسه سوال از روحانی در صحن علنی مجلس

یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام دولت برنامه‌ای برای ادامه راه نداشت چون کاخ آرزوهایی به نام برجام ساخته شده که با خروج ترامپ آن کاخ خراب شد.

مجتبی ذوالنور در جلسه علنی امروز سه‌شنبه و در جریان سوال از رئیس جمهور به توضیحات دلایل طرح سوال از روحانی پرداخت و با تبریک هفته دولت و گرامی داشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت: آقای رئیس جمهور عنوان کرد که قاچاق از ۲۵ میلیارد به ۱۲ و نیم میلیارد رسیده است. همچنین موضوع کاهش واردات از ۷۰ میلیارد دلار به ۴۰ میلیارد دلار را بیان کرد اگر این آمارها صحت داشته باشد باید در ۵ -۶ سال گذشته که دولت در اختیار آقای روحانی بوده تقاضای ارز روند کاهشی پیدا کرده باشد یا این که جنس‌های خارجی در بازار کم شده باشد.

ذوالنور افزود: اگر آمارها درست باشد تولیدات داخلی باید افزایش یافته، حال این که طبق نظر کارشناسان ظرفیت بنگاههای تولیدی به ۴۰ درصد رسیده است. باید مصرف کم شده باشد، همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که باید سبک زندگی مردم تغییر کرده و با جنس خارجی خداحافظی کرده باشند یا این که جمعیت کم شده باشد. این اتفاقات هیچ کدام رخ نداده است.

نماینده قم اضافه کرد: در صورت درست بودن این آمارها با کاهش واردات و افزایش صادرات باید شاهد شرایط دیگری باشیم اما آقای روحانی شما از اول دولت یازدهم تاکنون یک جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حضور نداشتید و جز ایام طرح سوال از رئیس جمهور که آقای رحمانی فضلی را به عنوان نماینده ویژه گذاشتید نماینده‌ای در این ستاد نداشتید.

ذوالنور با اشاره به موضوع تحریم‌ها گفت: بنده از صحبت‌های آقای رئیس جمهور یک سری کلیپ از اینترنت تهیه کرده بودم و قصد پخش آن را داشتم اما به دلیل کمبود وقت از آن منصرف شدم. مردم یادشان است که شما در روزهای اول اجرایی شدن برجام از لغو شدن تمامی تحریم‌ها صحبت کردید و همچنین در ایام تبلیغات انتخاباتی در دولت دوازدهم به مردم قول دادید که می‌توانید علاوه بر برداشتن تحریم‌های هسته‌ای همه تحریم‌های اقتصادی را بردارید.

وی افزود: رهبری فرمودند هدف مذاکرات در برجام رفع تحریم‌ها است که اگر نشود خسارت محض دارد. آقای روحانی شما در پاسخ به سوالات در جزوه ای که منتشر کرده و توزیع کردید اعلام کردید که بعد از برجام با ۳۰۰ بانک دنیا ارتباط برقرار کردید سوال این است که این ارتباط با بانک های بزرگ بوده یا کوچک؟ حتما بانک‌های بزرگ بود. موضوع دیگر آن است که سیستم بانکهای اروپایی جزیره‌ای نیست و یکپارچه است و ابزار و امکانات بانکهای بزرگ نیز انعطاف زیاد ندارد. اگر مشکل نرم افزاری هم وجود دارد چرا بانکهای کوچک آن مشکل را نداشته و فقط بانکهای بزرگ مشکل نرم افزاری است. پس بحث بر سر مشکل نرم افزار نیست.

این نماینده اصولگرای مجلس خاطرنشان کرد: اگر موضوع را به FATF ربط می‌دهید. مجلس از کنوانسیون‌هایی مثل پالرمو و پولشویی عبور کرد و اکنون در دست شورای نگهبان است. تنها کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم باقی مانده است. اگر می‌خواهید همه امور را به آن ربط بدهید لازم است یاد آوری کنیم طبق نامه آقای طیب نیا در دو سال گذشته ریسک از ۶ به ۵ کاهش پیدا کرد و ما از لیست سیاه به لیست خاکستری وارد شدیم در این دو سال مشکل اف ای تی اف نبود. چرا باز با بانکهای بزرگ ارتباط برقرار نکردید.

ذوالنور افزود: مشکل آن است که شما در مذاکرات برجام تضمین نگرفتید و سایه تهدید و تحریم آمریکا روی بانکهای بزرگ باقی ماند. اگر صدتا FATF هم حل شود تحریم‌ها برداشته نمی‌شود چون برجام ماموریتش را انجام نداد و تحریم‌های بانکی سرجایش است.

وی با اشاره به موضوع بیکاری گفت: آقای رئیس جمهور سوال ما این است که شما رئیس جمهور سوئیس یا جمهوری اسلامی هستید؟ وقتی در مسکن مهر ۵ میلیون ساختمان ساخته شده صدای کارگران را نشنیدید در سال سوم ریاست جمهوری و در افطاری رهبری از ایجاد دو و نیم میلیون شغل صحبت کردید و در همان سال آقای جهانگیری موضوع ایجاد ۷۰۰ هزار شغل را مطرح کرد. امروز می‌گویید در این ۵ سال دو و نیم میلیون شغل ایجاد شده است. این تضادهای آماری را چطوری می‌بینید.

ذوالنور گفت: آقای روحانی شما در همان ایام انتخابات بیان کردید که وجود بیکار به آمار نیاز ندارد و با مراجعه به خانه‌ها می‌توان وضعیت بیکاری را دید ولی مگر با حلوا حلوا کردن دهن مردم شیرین می‌شود.

وی درباره‌ی مشکل ارز نیز اظهار کرد:‌ شما ‌می‌گفتید ساعت ۹ ما نمی‌دانیم ساعت ۱۱ ارز چقدر می‌شود مشکل کجاست؟مشکل ارز به سوء مدیریت و مشورت نکردن با کارشناسان و استفاده نکردن رفتارهای علمی و مشکل خودشیفتگی بر می‌گردد چرا همیشه کاسه و کوزه‌ها را باید سر مردم خورد کنید. قیمت ارز تغییر پیدا می‌کند و باز مردم را مقصر می‌دانید اما بحث بر آن است که ما فقط تهدید به تحریم شدیم و صادرات نفت ما قطع نشد اما چرا وضعیت بازار این طور شد؟

این نماینده اصولگرای مجلس گفت: آقای رئیس جمهور موضوع سر آن است که کاخ آرزوهایی به نام برجام ساختیم که با خروج آمریکا این کاخ خراب شد و شما گزینه‌ی بعدی نداشتید. توجهی به توانمندی داخلی و اقتصاد مقاومتی نکردید و ارتباط با همسایگان را فراموش کردید. تا غربی‌ها هیچ وقت قهر نکنند.

ذوالنور ادامه داد: بارها گفتید اگر آمریکایی‌ها از برجام بیرون روند گزینه‌های مختلفی دارید حقیقا در این شرایط دو سناریو بود یا ترامپ در برجام می‌ماند و یا خروج پیدا می کرد اما شما برای خروج ترامپ سنروحانی: امروز روز مبارکی برای دموکراسی است/ پاسخگویی نشانه ضعف نیست

آغاز جلسه سوال از روحانی در صحن علنی مجلس

رییس جمهور که برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح امروز در صحن علنی مجلس حضور یافته است، گفت: امروز را روز مبارکی برای دموکراسی، کشور و مردم سالاری دینی می‌بینم و هیچ کس فکر نکند که پاسخگو بودن به عنوان یک نقطه ضعف است.

 حسن روحانی رییس جمهوری صبح سه شنبه در صحن مجلس شورای اسلامی در ابتدای پاسخ به پرسش‌های نمایندگان، گفت: امیدوارم سخنان امروز من در چارچوب آیه شریفه «و قل لعبادی یقولوا التی هی احسن» (همه باید به بهترین کلام و سخن و نیکوترین جملات نسبت به هم به کار ببریم) باشد. همچنین امیدوارم که بتوانم نقاط مورد نظر مقام معظم رهبری را که در توصیه‌هایی که نسبت به جلسه امروز به من فرمودند، دقیقا مراعات کنیم.

امروز را روز مبارکی برای دموکراسی، کشور و مردم‌سالاری دینی می‌بینم

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه امروز را روز مبارکی برای دموکراسی، کشور و مردم‌سالاری دینی می‌بینم، اظهار داشت: هیچ کس فکر نکند، پاسخگو بودن به عنوان یک نقطه ضعف است بلکه به عنوان بالاترین نقطه قوت مسئولان جمهوری اسلامی است که همه مسئولان باید پاسخگو باشند؛ هر کدام در چارچوب وظایف و قانون که برای همه مقرر کرده است.

روحانی افزود: هیچ کس از مردم شریف ایران از دوستان ما در جهان یا دشمنان ما، فکر نکنند امروز، آغاز شکاف میان دولت و مجلس است. کاملا این تصور اشتباه است. مجلس و دولت، هدف بسیار بزرگی را بر دوش دارند و می‌بینند و این بار مسئولیت را با همکاری یکدیگر باید به مقصد برسانند.

ملت ایران هم سوال دارند

وی با بیان اینکه لحن سوالات، سوال از دولت‌های یازدهم و دوازدهم است که از نظر من ایرادی ندارد، تصریح کرد: همواره در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تلاش من این بوده است که میان دولت و مجلس، ارتباط نزدیک و برادرانه باشد که از نظر من، اینچنین بوده است. بسیاری از نمایندگان، در انتهابات ۹۶، حضور فعالانه‌ای داشته‌اند و نمایندگان در دولت دوازدهم و طرح‌‌ها و لوایح کنار هم بوده‌ایم.

رئیس‌رجمهور با بیان اینکه ممکن است از یکدیگر گلایه داشته باشیم ولی این گلایه‌ها دوستانه و برادرانه است، خاطرنشان کرد: از نظر من سوال نمایندگان در پنج بند تنظیم شده است. مشابه این سوالات، سوالات ملت ایران هم است. نه تنها یک چهارم نمایندگان امروز مجلس این سوالات را دارند، بلکه به اعتقاد من، بسیاری از مردم این سوالات را دارند که چرا بیکاری؟ چرا وضع بانک اینچنین؟ چرا رکورد و روق شرایطی را طی می‌کنند که مورد انتظار مردم نیست و چرا رشد قیمت ارز؟


شک مردم را باید درمان کنیم

روحانی تاکید کرد: شما به هر کوچه  و خیابانی بروید شاید برخی سوالات مردم همین‌ها باشد؛ حق هم دارند بپرسند. مردمی که در دولت یازدهم در طول چهار سال و در ماه‌های اولیه دولت دوازدهم شاهد تحول مثبت در اقتصاد و فرهنگ و مسائل اجتماعی و امنیت ملی و سیاست داخلی و خارجی بودند، امروز برایشان این سوال مهم مطرح شده که چه شده است که مردم ما باید از آینده زندگی و کشور خود نگران باشند؟  سوال اصلی این است که چرا در طول چهار سال و نیم حرکت ما به سرعت رو به جلو بود، در رشد اقتصادی و تورم و اشتغال و تعادل قیمت ارز و رونق اقتصادی که همه آمار  موجود است و همه چیز شاهد است، در این هفت، هشت ماهه اخیر ناگهان با شرایط نویی مواجه شدیم؟

وی گفت: شما ممکن است بفرمایید این شرایط نو از اشتغال و ارز و رکود و قاچاق بود. از سیستم بانکی بود؛  به نظر من اشکال از تصور مردم و ترسیم ملت ایران نسبت به آینده ایران بود. ناگهان تصور مردم نسبت به آینده ایران دچار تغییر شد و این درد بزرگی است.

روحانی با بیان اینکه اشتغال بسیار مهم است، بیکاری درد بزرگی است، نابسامانی بانکی مشکل است و من قبول دارم، گفت: مساله رونق و قیمت ارز هم مهم است اما همه این‌ها در برابر اعتماد و امید به مردم ناچیز است. چرا امید مردم تغییر کرده است؟ چرا نسبت به آینده ایران دچار تردید شدند و بالاتر حتی نسبت به عظمت نظام و قدرت نظام و رشد و توسعه آینده دچار شک شده‌اند؟ این شک را باید درمان کنیم. ما باید با زبانی درست و صحیح به گونه‌ای با مردم سخت بگوییم که قانع شوند که مشکلات این چند ماهه زودگذر است. کلید مساله فقط در همین است. ما باید برای مردم توضیح دهیم از این مشکلات به حول قوه الهی با هدایت رهبری و هماهنگی سه قوه و نیروهای مسلح عبور خواهیم کرد. باید به ملت بگوییم نخواهیم گذاشت توطئه‌های آمریکا پیروز شود.

کاخ سفید فکر نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود

رئیس‌جمهور خطاب به ملت گفت: ملت مطمئن باشید؛  ما نمی‌گذاریم یک مشت ضد ایرانی که امروز در کاخ سفید جمع شده‌اند علیه ما توطئه کنند. کاخ سفید فکر نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود. بداند از پایان جلسه امروز اندوه بار خواهد شد، چون پایان این جلسه اتحاد بالاتر بین مجلس و دولت و بین دو قوه و قوه قضائیه و بین هر سه و نیروهای مسلح و بین هر چهار و نظارت و راهبری مقام رهبری است نه ترسی از آمریکا داریم نه از مشکلات. از مشکلات به خوبی عبور می‌کنیم.

روحانی افزود : من در فرصت اولم به این پنج سوال به طور خلاصه اشاره می‌کنم البته از دستگاه‌های مربوطه گزارش را گرفته‌ام و اینجا موجود است.

ستاد مبارزه با قاچاق تنها به قوه اجرائیه وصل نیست

وی درخصوص اولین سوال در زمینه قاچاق کالا و ارز گفت: همه می‌دانید مبارزه با این موارد با فرمان رهبری آغاز شد و بعد نمایندگان محترم مجلس در سال ۹۲ قانون مربوطه را نوشتند و ابلاغ کردند و دولت همه آیین‌نامه‌های آن را تدوین کرد و ابلاغ کرد و ۶۰۰ میلیارد تومان برای تشکیل سامانه‌های لازم برای مبارزه با قاچاق و اتصال سامانه‌ها به هم تهیه شد. چرا قاچاق ایجاد می‌شود؟ جنس از بیرون می‌آید کالای ما به بیرون منتقل می‌شود وقتی برای کالاهایی در داخل یارانه می‌دهیم و قیمت متعادل نیست و یارانه‌ای است، خود به خود این کالا تمایل پیدا می‌کند به خارج برود. چون قیمت خارج و داخل نامتعادل است. هرچه قیمت ارز پایین بیاید، واردات قاچاق بیشتر می‌شود؛ هرچه ارز بالا برود واردات کنار و به عکس خروجی بیشتر می‌شود اساس برای جلوگیری از قاچاق، تولید با کیفیت داخلی است همه باید به تولید داخلی کمک کنیم. اگر اینطور باشد معنی ندارد قاچاق وارد شود، مگر جنس‌هایی که از نظر فرهنگی ما نمی‌توانیم به سمت آن برویم و کسی در گوشه و کنار متقاضی آن  باشد.

وی با طرح این سوال که ما چطور توانستیم از ۲۵ میلیارد دلار قاچاق برسیم به ۱۲.۵ میلیارد دلار، گفت: در عرض چهار سال و خردهای این اتفاق افتاد! این تحول چطور ایجاد شد؟ ستاد مبارزه با قاچاق به قوه اجرائیه تنها وصل نیست و نیروهای مسلح و قوه قضائیه هم نیروهایشان در این ستاد است همه با هم داریم تلاش می‌کنیم آمار و ارقام این ستاد که به کمک دانشگاه تهیه شده می‌گفت قاچاق در سال ۹۲،  ۲۵ میلیارد دلار است به عدد ۱۲ میلیارد رسید. در قاچاق خروجی، عمدتا سوخت است که قاچاق می‌شده و هنوز می‌شود. یعنی بنزین و گازوئیل و موارد دیگر.

رئیس جمهور گفت: دولت با برنامه ریزی که انجام داد، برای کنترل پیمایش خودروها و دادن گازوئیل،  مبنای پیمایش قاچاق ۷.۸ میلیارد در سال ۹۲ تبدیل شد به نیم میلیارد در سال ۹۵.

مبارزه قاچاق در آب‌های جنوبی را در اختیار سپاه قرار دهیم

حسن روحانی افزود:‌ هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون جلوی قاچاق خروجی گرفته شده است. البته باید اضافه کنم در زمینه قاچاق تلاش‌هایی داشتیم که نقش نیروی انتظامی، سربازان گمنام و نیروهای مسلح علی‌الخصوص سپاه پاسداران نقش ارزشمندی است. ما از ۱۰ ماه پیش با شورای عالی امنیت ملی درباره آب‌های جنوب که شامل خلیج فارس و دریای عمان می‌شود، تصمیم گرفتیم مبارزه قاچاق را در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه غرب و شرق هم نقاطی از مرز در اختیار سپاه پاسداران است و مشغول کمک هستند. با کمک سپاه پاسداران توانستیم به این نقطه مطلوب برسیم. سوال باید این باشد که چطور دولت به کمک مجلس و قوه قضائیه و نیروهای مسلح قاچاق ۲۵ میلیارد را به ۱۲ میلیارد رساند و اکنون برنامه دولت برای اینکه این ۱۲ میلیارد را به صفر برساند، چیست. اگر سوال این بود من با ذوق بیشتری برنامه‌های دولت را ارائه می‌کردم.

شورای عالی امنیت سازمان ملل به جای اینکه بگوید تحریم، باید بگوید تشویق

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه نمایندگان در خصوص باقی ماندن تحریم‌های بانکی سوال پرسیدند، گفت:‌ یکی از نمایندگان گفت برجام اجرا شده پس چرا تحریم‌ها باقی مانده است. در پاسخ باید بگویم وزیر امور خارجه پاسخ این سوال را مفصل داده است. من از شما می‌پرسم هدف برجام چه چیزی بود؟ برجام برای این بود که به دنیا بگوییم فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای که آنها به دروغ گفتند غیرصلح‌آمیز است و بر مبنای همین دروغ و اتهام برنامه‌های فراوانی را علیه ما تصویب کردند و به ذیل دنیا اینچنین رساندند، برای صلح و امنیت جهانی مخاطره‌انگیز نیست البته نظام ما را هم به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد بردند برجام آمد تا این را بگوید که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و هیچ صلح و امنیتی را تهدید نمی‌کند.

وی افزود: شورای عالی امنیت سازمان ملل به جای اینکه بگوید تحریم، باید بگوید تشویق، و همه کشورها را به کمک ایران تشویق کند. ما به اینجا رسیدیم کارنامه گذشته شورای امنیت این است که ایران صلح و امنیت را تهدید می‌کند و بعد از برجام قطعنامه شورای امنیت این است که ایران می‌تواند فعالیت هسته‌ای داشته باشد و از دنیا هم می‌خواهد که در کنار ایران باشد. این معنی اصلی برجام است.

آغاز جلسه سوال از روحانی در صحن علنی مجلس

برجام بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی را حل کرد

حسن روحانی تاکید کرد: ما در برجام دستاوردهایی داشتیم که هرگز از بین نمی‌رود که شامل دستاورهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... می‌شود. تحریم تسلیحاتی کشور که می‌گفت ایران نه حق خرید سلاح را دارد و نه می‌تواند سلاحی بفروشد را به پنج سال تقلیل دادیم که دو سال و نیم از آن باقی مانده است.

رئیس عالی شورای امنیت ملی خاطرنشان کرد: اهداف برجام روشن است و در زمینه اقتصاد هم برجام گشایش‌های زیادی را ایجاد کرد. امروز تردیدی نداریم حال که شرکت‌ها در حال رفتن از ایران هستند، نشان از این دارد که روزی به ایران آمدند که حالا دارند می‌روند. اگر فلان بانک با ما از دیروز کار نمی‌کند نشان می‌دهد که روزی با ما همکاری داشته است. بنابراین برجام بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی را حل کرده و تحریم بعد از اجرای برجام و اجرایی شدن آنچه مربوط به برنامه هسته‌ای بود لغو شد.

وی افزود: می‌دانید تحریم‌های ما هسته‌ای بوده و بخشی از آن مربوط به سیستم بانکی است. درواقع شامل مولفه‌های زیادی می‌شود. علی‌رغم این موضوع ما از ۳۰۰ بانک حدود ۲۸۷ بانک رابطه کارگزاری داریم و هزاران حواله و گشایش اعتباری از طریق بانک‌‌های خارجی انجام شده است. بانک مرکزی گزارشی به من داده است که در این مدت حدود ۷۰ میلیارد پول از طریق سیستم بانکی تبادل شده است و این اتفاق از سال ۹۴، ۹۵، ۹۶ اتفاق افتاده است. بنابراین بانک اساسی دارد که آن هم حفظ روابط اولیه است که آن هم انجام شده است.

مجلس در تصویب لوایح چهارگانه تسریع داشته باشد

روحانی تصریح کرد: ما چهار لایحه ارائه کردیم که این چهار لایحه برای بانک اساسی است. برای حیثیت ایران هم اساسی است. ما کشوری ضدپولشویی و تروریسم هستیم و لوایح شما بسیار می‌تواند به ما در زمینه مسائل بانکی کمک کند. یکی از این لوایح تصویب شده و سه تای آن باقی مانده است. من از ریاست محترم مجلس و نمایندگان درخواست دارم در تصویب این لوایح و تصمیم‌گیری در خصوص آنها تسریعی داشته باشند این لوایح بسیار در زمینه بانکی ما تاثیرگذار است. ما سرمایه و فاینانس زیادی در این مدت از کشورهای خارجی گرفتیم.

رئیس جمهور اضافه کرد:‌ مقدار فاینانس‌های اجرا شده بیش از ۲۲ میلیارد دلار است. البته در شرایط فعلی که آمریکا تحریم‌ها را آغاز کرده مشکلات جدیدی برای ما ایجاد شده است که باید مرتفع شود.


کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم در زمینه بیکاری بسیار درخشان است

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه مسئله سوم، مسئله بیکاری است، اظهار داشت: در زمینه بیکاری کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم بسیار درخشان است و جزو کمتر کارنامه‌هایی است که در کشورهای دیگر می‌یابید. در سال ۸۴ تا ۹۱ اشتغال ما چقدر بوده است؟ اشتغال خالص آنقدر بوده است که نمی‌توان گفت یعنی ۱۰ هزار نفر بوده است. امروز اشتغال خالص ما در پنج سال گذشته ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است.

روحانی با اشاره به آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار تصریح کرد: اشتغال سرمایه‌گذاری خارجی، امنیت داخلی و شرایط خاص سکون و آرامش سیاسی می‌خواهد ولی در زمینه اشتغال موفقیت بزرگ داشته‌ایم. در بهار ۹۷، بیش از آنچه که دواطلب کار بودند، کار ایجاد کردیم. ۷۱۱ هزار جویای کار بودند ولی ۷۵۶ هزار شغل ایجاد شده است ولی مردم قانع نیستند و هنوز بیکاری فراوانی داریم.

رقم بیکاری ما ۱۲.۱ درصد است که قابل قبول نیست

وی با بیان اینکه ما بیکاری مزمن چندین ساله داریم و رقم بیکاری ما ۱۲.۱ درصد است که قابل قبول نیست، خاطرنشان کرد: خانواده‌های فراوانی هنوز هستند که حس نکردند. اگر دولت یازدهم و دوازدهم مانند نهم و دهم کار می‌کرد، امروز رقم بیکاری ما ۲۲ درصد بجای ۱۲ درصد بود. این هنر دولت‌های یازدهم و دوازدهم است.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه در زمینه رکورد، اولین دولتی بعد از جنگ بودیم که وقتی روی آمدیم رشد منفی ۷.۷ داشت، ابراز داشت: در سال ۹۲ هم باز رشد منفی داشتیم. در سال ۹۳ رشد مثبت داشتیم. در سال ۹۴ رشد مناسبی نداشتیم که به خاطر کاهش قیمت نفت بود ولی از سال ۹۴ رشد اقتصادی داریم. رشد اقتصادی سال ۹۵، ۱۲.۵ درصد بوده که در دنیا بی‌نظیر است. ما در زمینه رونق اقتصادی تلاش کردیم.

اجماع اقتصاددان را تصمیمات ارزی داشتیم

روحانی با بیان اینکه تا رونقی که مطلوب مردم است، فاصله داریم، عنوان کرد: درخصوص مسئله ارز، دو، سه جمله می‌گویم. ارز چرا شرایطش اینچنین شد؟ آیا عامل سیاسی یا اقتصادی یا روانی بود؟ من در نوبت دوم اشاره بیشتری به این مسئله می‌کنم که مسائل سیاست خارجی و روانی تاثیر بیشتری داشت تا اقتصادی. ما قبل از تحریم یک جور تصمیم گرفتیم و بعد از تحریم یک جور تصمیم گرفتیم. در تصمیم قبلی هم اجماع همه اقتصاددان را داشتیم که می‌دانستیم یک نرخ واحد را اعلام کنیم.

وی ادامه داد: اینکه چرا به مسافر ارز دادیم، اگر ندهیم مسافر از کوچه و پس کوجه ارز می‌خرد و آن شاخص می‌شود. این ارز دادن برای کنترل بوده است.


وزرا به سوالات پاسخ دهند

روحانی در بخش دوم پاسخگویی به سوالات و بعد از نطق ذوالنوری، با تشکر از همه نمایندگان مجلس و طراحان سوال اظهار داشت: دوستان نکاتی را مطرح کردند که باید به آنها پاسخ داده شود. من از وزرای مربوطه می‌خواهم در زمینه این پنج سوال هم توضیح لازم را بدهند و هم نکاتی را ارسال کنند و توضیحات بیشتری به مردم بدهند.

وی اضافه کرد: کشور در مسیر آرام حرکت می‌کرد، حتی وقتی ترامپ هم بر سرکار آمده بود و به عربستان آمد ولی مردم در انتخابات حماسه آفریدند و به او و کشورهای کوچک ضربه زدند ولی چه شد که شرایط عوض شد؟

تاریخ تغیر شرایط کشور پنج دی سال ۹۶ است

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه تاریخ این تغییر پنج دی سال ۹۶ است، تصریح کرد: هر کس تاریخ دیگری بگوید به اعتقاد من آدرس غلط به مردم داده است. مردم ناگهان دیدند عده‌ای در خیابان‌ها شعار می‌دهند که کم کم به شعارهای هنجارشکنانه شد. مردم دچار حیرت شدند. این حادثه، حادثه کم‌نظیری در سال‌های گذشته بود.

روحانی با تاکید بر اینکه حادثه دی ماه ترامپ را به طمع انداخت تا اینکه در اواخر دی ماه اعلام کند من در برجام نمی‌مانم مگر آنکه اروپا و دیگران درباره اروپا و موشک با من همراه شوند، خاطرنشان کرد: بعد از این تهدید، با آن ناآرام داخلی و تهدیدات بیرون مردم نگران شدند. بدانید تخریب خرابی می‌آورد و سیاه‌نمایی، زندگی مردم را به سمت سیاهی می‌آورد. اجتماع و شعار نیست.

چه شده است که عده‌ای جرات کرده‌اند رئیس‌جمهور کشور را تهدید به مرگ کردند؟

وی به تهدید شدنش برای مرگ اشاره کرد و ابراز داشت: البته اگر شعار علیه فردی مانند حسن روحانی باشد، اهمیتی ندارد. من دلم علیه اینها نمی‌سوزد. من سربازی مانند دیگر سربازان هستم. من اگر تهدید به ترور شوم، برایم مهم نیست ولی چه شده است که عده‌ای جرات کرده‌اند رئیس‌جمهور کشور را تهدید به مرگ کردند؟ چون فکر کردند میان دولت و مجلس و قوه قضاییه فاصله است.

رئیس‌جمهور افزود: اگر ما وحدت و اتحاد یکپارجه داشته باشیم فیضیه مرکز انقلاب تبدیل به جایی نمی‌شود که عده‌ای آب به آسیاب دشمن بریزند. ما باید دست به دست هم بدهیم و پشت سر رهبری حرکت کنیم.

روحانی با بیان اینکه می‌گویند چرا ارز بالا رفت و همه جای برجام اجرا نشد؟ عنوان کرد: قبول داریم طرف مقابل ما به ویژه امریکایی‌ها تخلفاتی داشتند. همه منصفانه قضاوت کنیم اگر برجام هیچ بود پس چرا امروز غصه داریم؟ شما گفتید هیچ شرکتی به ایران نیامده است پس چرا می‌گویید شرکت‌ها بیرون می‌روند؟ شما گفتید هواپیما نیامده و کاغذی است ولی چرا می‌گوید چرا هواپیما نمی‌آید؟ شما می‌گویید برجام هیچ رابطه بانکی درست نکرد ولی وقتی گفتیم سوئیفت درست شده، ناچار شدیم خبرنگاران را به بانک مرکزی ببریم. یکی از افراد نوشته بود هرچه شود، سوئیفت ممکن نیست

وی ادامه داد: بله، ما به صد در صد خواسته‌هایمان نرسیدیم، در بعضی مسائل ۸۰ درصد و در برخی ۶۰ درصد ولی در برخی از مسائل به صد در صد اهداف‌مان رسیدیم. همه می‌گفتند هر چه حل شود پی‌ام‌دی حل شدنی نیست ولی پی‌ام‌دی حل شد، قطعنامه‌ها برچیده شد و تحریم‌های نظامی پنج ساله شد و در زمینه اقتصادی گام‌های زیادی برداشته شد.

با تندروی به جایی نمی‌رسیم

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم باید نسبت به آ‌ینده خود آرامش داشته باشند نمایندگان محترم شما می‌گوئید زندگی مردم مطلوب نیست این حرف درست است اما من از شما می‌پرسم آیا دولت یازدهم برای رفاه مردم کاری نکرد آیا اگر تورم در طول چهار سال ۶۰ و چند درصد شد حقوق کارمند افزایش پیدا نکرد؟ اگر زندگی مردم سخت شد برای مبارزه با فقر مطلق حقوق مستمری‌بگیران را افزایش ندادیم؟ حقوق مستمری‌بگیران چهار برابر افزایش پیدا کرده است. اگر بناست مشکلات را بگوییم باید راهکارهایی که انجام دادیم را بگوییم.

وی افزود: دوستان می‌گویند افرادی که در سیاست‌های ما اشتغال یافتند در حال حاضر از اشتغال خارج شدند عزیزان منظور من اشتغال خالص است یعنی حساب کردیم کسانی که وارد بازار کار شدند و آنهایی که خارج شدند را منها کردیم و تبدیل به اشتغال خالص شد این را مرکز آمار می‌گوید بانک مرکزی و مراجع رسمی آماری این اعداد را اعلام می‌کنند.

حسن روحانی خطاب به مردم و نمایندگان گفت: در دنیای امروز آنچه من قول دادم و در انتخابات ۹۲ و ۹۶ از آن سخن گفتم راه اعتدال است و باز هم می‌گویم مردم ایران ما با تندروی به جایی نمی‌رسیم حال آنکه این تندروی از راست باشد یا از چپ ما راهی جز اعتدال، دوستی، برادری و حدت نداریم. ایرادی ندارد اگر عده‌ای با دولت مخالف هستند یا مشکل دارند حق آنهاست اما باید برای منافع ملی کنار هم باشیم.

اگر من و شما به فکر درمان موقت باشیم، مردم نمی‌پذیرند 

وی تاکید کرد: می‌خواهم نکته‌ای را خدمت نمایندگان محترم بگویم. خواهش می‌کنم هم شما و هم ما بر اساس اصل ۴۰ قانون اساسی رفتار کنیم. اصل ۴۰ قانون اساسی می‌گوید ما در اجرای حق نمی‌توانیم به منافع ملی ضربه بزنیم. اصل منافع ملی به عنوان یک شرط محفوظ در تمام برنامه‌هاست. مجلس قوه قضائیه، نیروی مسلح و همه باید به اصل ۴۰ قانون اساسی توجه کنند.

روحانی تصریح کرد: اینکه دولت نقص دارد قطعی است ما هم دولتی مثل همه دولت‌ها هستیم من تلاش داشتم بهترین‌ها را کنار هم جمع کنم حق شماست سوال و استیضاح است. این مسائل مهم نیست. آنچه مهم است این است که باید برای مشکلات مردم دست به دست یکدیگر بدهیم. مردم از ما نمی‌خواهند شما از ما بپرسید و من آمار و ارقام ارائه دهم. مردم درد را از من و شما بهتر می‌دانند. مردم گرانی‌ها را احساس می‌کنند لمس این مساله که زندگی مردم توام با مشکل است مهم نیست از زبان من و شما گفته شود.

رئیس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: اگر من و شما به فکر درمان موقت باشیم مردم نمی‌پذیرند مردم درمان دائم می‌خواهند درمان دائم با کار دولت و مجلس و قوه قضائیه و همه در کنار یکدیگر حل می‌شود ما حتما از مشکلات عبور می‌کنیم.

هیچ گاه کاری خلاف خرد جمعی انجام نداده و نمی‌دهیم

روحانی با انتقاد از اینکه برخی در تریبون‌ها اعلام می‌کنند کشور دچار بحران شده است، گفت: در تریبون‌ها نباید این چنین اعلام کنند ما دچار بحران نیستیم اول مساله است بعد آسیب بعد تهدید و در نهایت به بحران تبدیل می‌شود که ما در حال حاضر در مرحله آسیب هستیم و گاهی به لبه تهدید می‌رویم. چرا می‌گویید بحران قطعا ما مشکلاتی داریم.

وی افزود: ما همه باید دست به دست یکدیگر دهیم و مشکلات را حل کنیم. ما معصوم نیستیم و قطعا اشتباهاتی داشته‌ایم. من به ملت و شما قول می‌دهم هیچ گاه کاری خلاف خرد جمعی انجام نداده و نمی‌دهیم. خودسری، خودرایی و استبداد رای را قبول ندارم.

رئیس جمهور با اشاره به افرادی که در مساله ارز و سکه و طلا احتکار کردند گفت: در مساله ارز پرونده افرادی که سوء استفاده از شرایط ارزی کشور کردند از سوی وزارت صمت و بانک مرکزی به قوه قضائیه فرستاده می‌شود و قوه قضائیه با آنها برخورد می‌کند. افرادی که با ۴۲۰۰ کالا وارد کردند و در حال حاضر در گمرک است از آنها مابه‌التفاوت گرفته می‌شود. مساله را در حد خود ببینیم و بیشتر از آن بیان نکنیم ما می‌توانیم مشکلات را حل بکنیم.

امسال در زمینه برق موفق عمل کردیم

وی با اشاره به انتقاد برخی مبنی بر ضعف رابطه مجلس و دولت گفت: ما هر زمانی با وزرا کار داشتیم مجلس بودند اما حال که شما می‌گویید رابطه دولت و وزرا ضعیف است باید این رابطه را بیشتر کنیم هفته پیش از نمایندگان دعوت کردیم تا جلسه‌ای با یکدیگر داشته باشیم اما رئیس مجلس زمان را مناسب ندیدند حتما باید روابطمان را قوی‌تر کنیم تا بتوانیم مسائل را حل و فصل کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: شما می‌گویید یا باید در برجام بمانید یا از آن خارج شوید اما راه سومی هم وجود دارد. من دیروز با رئیس جمهور فرانسه صحبت می‌کردم و گفتم اگر اروپا به تعهدات خود در برجام عمل نکند ما رویه دیگری را در پیش می‌گیریم. ما راه سومی را هم داریم من خطاب به مردم می‌گویم مردم مشکلات اقتصادی و اجتماعی ما قابل حل است و همه توان خود را به کار می‌گیریم تا کالاهای ضروری با قیمت مناسب در اختیار شما قرار بگیرد.

وی افزود: ما همه تلاش خود را به کار می‌گیریم تا تولید به رویه قبل خود باز گردد. ما بسیاری از قیمت‌ها را که مربوط به دولت بوده دست نزدیم و تغییر ندادیم مثل قمیت آب، برق و ... که مردم تحت فشار قرار نگیرند چرا ما امسال در زمینه برق اینقدر موفق عمل کردیم چون مردم با ما همکاری کردند و اگر این اتفاق نمی‌افتاد دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شدیم اگر در زمستان نیز در خصوص گاز همکاری کنیم صادرات ما بیشتر خواهد شد.   

مردم دغدغه اختلاف مجلس، دولت و نهادها با یکدیگر را دارند

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دشمن قصد دارد نفت ایران به فروش نرود گفت: اگر ما در خصوص نفت هم صرفه‌جویی کنیم قطعا صادرات ما افزایش خواهد یافت. من این نکته را یک بار دیگر گفتم اگر ما باهم متحد باشیم از تحریم‌ها عبور خواهیم کرد و زمان زیادی هم نمی‌برد اگر باهم نباشیم زمان زیادی می‌برد و موفق نمی‌شویم.

وی افزود: نمایندگان محترم و ملت شریف ایران مردم دغدغه اختلاف مجلس، دولت و نهادها با یکدیگر را دارند در و اقع مساله آنها این است که دولت، مجلس، قوه قضائیه و همه نهادها در کنار یکدیگر عمل کنند. مردم از تهدید و تحریم‌های خارجی نمی‌ترسند آنها از دعواهای داخلی می‌ترسند اگر ما متحد باشیم و تمام جناح‌ها متحد باشند مشکلات مردم به راحتی حل می‌شود اگر مردم مطمئن شوند که ما باهم هستیم امیدوار می‌شوند که مشکلات حل می‌شود. مقام معظم رهبری دستور به تشکیل شورایی متشکل از سه قوه دادند که نشان از اتحاد بین سه قوه است و اولین پیام آن به مردم این است که هر سه قوه با یکدیگر متحد هستند ما امروز یک بار دیگر این علامت را به جامعه و دنیا می‌دهیم که متحد هستیم.


روحانی مجلس را ترک کرد


۲۲ نماینده درخواست دارند که رای‌گیری درباره پاسخ روحانی به سوالات به صورت علنی و مکتوب انجام شود


مخالفت با رای‌گیری علنی و با برگه در مجلس


با رای نمایندگان، مجلس با انجام رای‌گیری علنی و با ورقه مخالفت کرد.

علی لاریجانی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در پایان توضیحات رییس‌جمهور در جلسه سوال از رییس‌جمهور، با تشکر از حسن روحانی و هیات همراه، گفت: حال که تشریف بردند چند رای‌گیری درباره پاسخ‌های رییس‌جمهور از مجلس خواهیم داشت.

در همین حین احمد امیرآبادی، عضو هیات رییسه از درخواست ۲۲ نماینده برای انجام رای‌گیری به صورت علنی و با برگه را مطرح کرد که لاریجانی پس از بررسی ماده ۱۲۴ آیین‌نامه داخلی، این درخواست را قانونی و حق نمایندگان دانست و افزود: اگر آقایان اصرار دارند باید صبر کنند تا کارت تهیه و توزیع کنیم.

نماینده مردم قم در مجلس سپس این درخواست را به رای مجلس گذاشت که از ۲۶۹ نماینده حاضر در جلسه با ۱۱۷ رای موافق، ۱۲۶ رای مخالف و ۹ رای ممتنع با این درخواست مخالفت کردند.


نمایندگان تنها از یک پاسخ روحانی قانع‌ شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان طرح پنج سوال از رییس جمهور چهار پاسخ رییس جمهور را قانع‌کننده ندانستند و تنها از پاسخ‌های روحانی درباره استمرار تحریم‌های بانکی قانع شدند.

پنج سوال نمایندگان از رییس جمهور در جلسه علنی امروز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته شد که نمایندگان مجلس پاسخ رییس جمهور در مورد کنترل قاچاق را با ۱۲۳ رای موافق و ۱۳۸ رای مخالف، ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده مجلس شورای اسلامی حاضر قانع‌کننده ندانستند.

در ادامه نمایندگان با ۱۳۷ رای موافق، ۱۳۰ مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده حاضر پاسخ‌های رییس جمهور درباره استمرار تحریم‌های بانکی را قانع‌کننده دانستند. همچنین پاسخ‌های رییس جمهوری درباره کاهش نرخ بیکاری به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شد که نمایندگان با ۷۴ رای موافق، ۱۹۰ رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع ۲۷۳ نماینده حاضر آن را نیز قانع‌کننده ندانستند.

نمایندگان همچنین پاسخ رییس جمهور در مورد رکود اقتصادی را با ۱۱۶ رای موافق، ۱۵۰ رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر قانع کننده ندانستند.

پاسخ رییس جمهور درباره افزایش نرخ ارز نیز به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شد که نمایندگان با ۶۸ رای موافق، ۱۹۶ رای مخالف و هشت رای ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر این پاسخ‌ها را قانع‌کننده ندانستند.


قدردانی لاریجانی از رعایت نظم نمایندگان در جلسه سوال از رییس جمهور

رییس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان برای رعایت نظم و انضباط در مجلس شورای اسلامی در جریان طرح سوال از رییس جمهور قدردانی کرد.

علی لاریجانی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و بعد از تعیین تکلیف وضعیت سوال از رییس جمهور و رای‌گیری از نمایندگان، گفت: براساس رای‌گیری، نمایندگان تنها از پاسخ‌های رییس جمهور درباره تحریم‌های بانکی قانع شدند و پاسخ‌ها در خصوص چهار سوال دیگر برای نمایندگان قانع‌کننده نبود.

وی همچنین از نمایندگان برای حوصله و رعایت نظم و انضباط مجلس قدردانی کرد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های رییس جمهور در چهار سوال مرتبط با کنترل قاچاق کالا و ارز، کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و ارزهای خارجی و ارزش پول ملی قانع نشدند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری