کد خبر: ۲۰۹۴۸۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
تیم ملی کشتی آزاد ایران با ۶ آزادکار روز پنج‌شنبه عازم اندونزی می شود، تیمی که اینبار نیز علی‌رغم همه کمبودها وظیفه سنگینی برای مدال‌آوری در اندونزی دارد.
تیم ملی کشتی آزاد ایران با ۶ آزادکار روز پنج‌شنبه عازم اندونزی می شود، تیمی که اینبار نیز علی‌رغم همه کمبودها وظیفه سنگینی برای مدال‌آوری در اندونزی دارد.

به گزارش اعتدال، کشتی آزاد ایران تاکنون در ۱۳ دوره رقابت های بازی‌های آسیایی حضور داشته که حاصل آن ۴۷ مدال طلا، ۲۶ نقره و ۱۸ برنز  برای ورزش ایران بوده است.

ایران در آخرین حضور خود در این رقابت‌ها در سال ۲۰۱۴ با کسب ۴ مدال طلا و یک نقره مقتدرانه بر سکوی نخست قرار گرفت.

در دوره جدید بازی‌های آسیایی که قرار است از هفته آینده به میزبانی اندونزی برگزار شود، کشتی آزاد و کشتی فرنگی هر کدام با دو  وزن کاهش نسبت به دوره قبل در ۶ وزن برگزار خواهد شد. البته در دوره قبل نیز هر تیم می توانست ۷ کشتی‌گیر داشته باشد.

با تصمیم کادر فنی تیم ملی و تایید شورای فنی قرار است رضا اطری در۵۷، مهران نصیری در ۶۵، مصطفی حسین‌خانی در ۷۴، حسن یزدانی در ۸۶، علیرضا کریمی در ۹۷ و پرویز هادی در ۱۲۵ کیلوگرم برای ایران در این رقابت‌ها به روی تشک بروند.

با وجود همه انتقادها و کمبودها اینبار نیز تیم ملی کشتی آزاد ایران با هدایت رسول خادم خود را برای کسب بهترین نتیجه در آوردگاه بازی های آسیایی آماده کرده و باید دید ۶ آزادکار ایران در پایان این رقابت‌ها چند مدال را برای کاروان ورزش ایران به ارمغان می‌آورند. پیش بینی مسئولان ورزش و فدراسیون برای کشتی آزاد و فرنگی دو مدال طلا در هر کدام از این دو رشته بوده است.

در ادامه به معرفی اجمالی ۶ آزادکار ایران در این رقابت‌ها و سابقه مدال‌آوری کشتی آزاد ایران در ۱۳ دوره حضور در بازی‌های آسیایی اشاره شده است.

وزن ۵۷ کیلوگرم: یک فرصت دیگر برای اطری

رضا اطری، کشتی‌گیر مازندرانی است که تجربه خوبی در این وزن دارد و باید نتایج مسابقات جهانی ۲۰۱۷ را این بار در بازیهای آسیایی جبران کند و نشان دهد که می‌تواند جانشین خوبی برای حسن رحیمی باشد.

تنها وزنی که کادر فنی انتخاب فرد نهایی را به بررسی بیشتر موکول کرد همین وزن بود، جایی که قرار شد از  بین مهران رضازاده و رضا اطری یک ‌نفر مسافر بازی‌های آسیایی  جاکارتا شود که در نهایت اطری به عنوان ملی‌پوش انتخاب شد.
رضا اطری

دارنده مدال برنز آسیا این بار در بازی‌های آسیایی جاکارتا این فرصت را دارد اعتماد از  دست رفته کادر فنی و کشتی دوستان را بدست بیاورد.

یوکی تاکاهاشی قهرمان جهان ۲۰۱۷  از ژاپن، ساندیپ تومار قهرمان آسیا از هند، بک بایار اردنبات دارنده مدال برنز جهان و قهرمان آسیا از مغولستان و محمودجان شاوکاتوف دارنده مدال نقره جوانان جهان و نقره آسیا از ازبکستان چهره‌های شاخص این وزن در بازی‌های آسیایی هستند.

وزن ۶۵ کیلوگرم: مهران نصیری جانشین میثم نصیری

مهران نصیری هر چند در فینال مرحله نهایی انتخابی تیم ملی برابر حسن مرادقلی کهنه کار دو  مرتبه با نتایج دو بر صفر و چهار بر سه شکست خورد اما به لطف درخشش در تورنمنت بزرگ‌یاشاردوغو و کسب مدال طلای این جام معتبر که با پنجمی مرادقلی همراه بود، توانست صاحب دوبنده تیم ملی شود.

میثم نصیری،  کشتی‌گیر با تجربه و کهنه کار این وزن که او نیز آنطور که باید قدر فرصت‌های کادر فنی را ندانست، چند روز پیش بدلایل نامعلوم از تیم‌ ‌ملی کناره‌گیری کرد و حال باید دید مهران نصیری جوان می‌تواند  خود را در حد یک کشتی گیر شش دانگ نشان دهد و از جاکارتا بلیط بوداپست را به نام خود رزرو کند یا خیر؟
مهران نصیری

 باجرانگ دارنده مدال طلای آسیا و نقره زیر ۲۳ سال جهان از هند، دایچی تاکاتانی دارنده مدال نقره آسیا ۲۰۱۸ از ژاپن، لی سئونگ چول نفر دوم  آسیا از کره‌جنوبی و یرلان بک کاتال نفر سوم بازی های آسیایی از چین نفرات شاخص این وزن در بازی های آسیایی هستند.

وزن ۷۴ کیلوگرم: حسین‌خانی و اشتباهاتی که نباید مرتکب شود

حسین خانی، کشتی‌گیر کهنه کار تیم‌ ‌ملی هر چند مقابل سعید داداش پور در مرحله نخست انتخابی تیم‌ ‌ملی شکست خورد اما در مرحله نهایی به هر سختی ممکن توانست انتقام شکست در مرحله نخست را بگیرد، شکستی که برای او خیلی گران تمام شده بود!

باید دید دارنده دو مدال طلای آسیا و یک برنز جهان و با تجربه ترین چهره تیم ملی چه نمایشی در جاکارتا خواهد داشت؟ حسین‌خانی با تجربه بالایی که دارد می‌تواند ایران را صاحب یک مدال خوشرنگ کند.
مصطفی حسین خانی

سوشیل کومار دارنده مدال‌های نقره و برنز المپیک و طلای جهان از هند، آدام باتیروف از بحرین، مانداراخان گانزوریک دارنده مدال برنز جهان و نقره آسیا از مغولستان، یوهی فوجینامی دارنده مدال برنز جهان ۲۰۱۷ از ژاپن، بکزاد عبدالرحمن اف دارنده مدال برنز جهان و قهرمان آسیا از ازبکستان و مسلم اولویف قهرمان آسیا از قرقیزستان کشتی‌گیران شاخص و عنوان‌دار وزن ۷۴ کیلوگرم در بازی‌های آسیایی هستند.

وزن ۸۶ کیلوگرم: یزدانی و جادوگری در سرزمین جادو!

یکی از شاخص‌ترین چهره‌های ورزش ایران برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی به روی تشک می‌رود تا باز هم اینبار در اندونزی همه را مبهوت هنرنمایی خود بر روی تشک مبارزه کند.

دارنده مدال های طلای جهان و المپیک انگیزه زیادی برای کسب مدال طلایی دیگر اینبار در بازی‌های آسیایی دارد.
حسن یزدانی

 آدیلیت داولومبایف دارنده مدال نقره آسیا از قزاقستان، اویتومن اورگودول دارنده مدال نقره آسیا از مغولستان و رشید قربان اف دارنده مدال برنز جهان و قهرمان آسیا از ازبکستان جدی‌ترین رقبای یزدانی در اندونزی خواهند بود.

۹۷کیلوگرم : علیرضا کریمی و ماموریت سخت

علیرضا کریمی دارنده مدال برنز جهان سال گذشته و زمانیکه حسن یزدانی از ۷۴ کیلوگرم به ۸۶ کیلوگرم آمد ترجیح داد به یک وزن بالاتر برود و در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی بگیرد.

از آنجا که این وزن در بازی‌های آسیایی حضور ندارد و بدنبال نارضایتی کادر فنی از مجتبی گلیج و علیرضا گودرزی آزادکاران وزن ۹۷ کیلوگرم ایران، کادر فنی تیم ملی در اقدامی غیر قابل انتظار کریمی را باز هم به یک وزن بالاتر فرستاد و این کشتی‌گیر قرار است در بازی‌های آسیایی به عنوان نماینده وزن ۹۷ کیلوگرم ایران کشتی بگیرد. کریمی قصد دارد تا پاسخ اعتماد کادر فنی را بدهد و ایران را صاحب مدالی خوشرنگ کند.
علیرضا کریمی

ماگومد ابراگیم اف دارنده مدال برنز المپیک و قهرمان آسیا از ازبکستان جدی ترین رقیب کریمی است. باخدولت آلمنتای دارنده مدال برنز جوانان جهان از قزاقستان، ماگومد موسی یف قهرمان آسیا از قرقیزستان و کیم جائه گانگ قهرمان آسیا از کره‌جنوبی دیگر رقبای مهم کریمی در این مسابقات هستند.

وزن ۱۲۵ کیلوگرم: پرویز هادی بدنبال تکرار طلای اینچئون

کمیل قاسمی سنگین وزن نابغه کشتی ایران که مدال‌های نقره و برنز المپیک را در کارنامه خود دارد، پس از المپیک ریو دیگر بر روی تشک مبارزه حاضر نشد تا زمینه برای عرض اندام هر چه بیشتر پرویز هادی و یدالله محبی بیشتر شود.

هادی در جریان انتخابی المپیک ریو و پس از شکست مقابل کمیل قاسمی حواشی زیادی را برای فدراسیون ایجاد کرد و چند وقتی از تیم ملی کنار گذاشته شد اما اینبار بدون حاشیه و با عزمی جزم همه مدعیان را کنار زد و صاحب دوبنده تیم ملی در بازی‌های آسیایی شد.
پرویز هادی

هادی دوره قبل نیز در بازی‌های آسیایی اینچئون صاحب مدال طلا شده بود و اینبار نیز هدفی جز بوسه بر مدال طلایی دیگر ندارد. او به همراه حسین خانی تنها کشتی‌گیران آزادکار ایران هستند که در دوره قبل بازیهای آسیایی حضور داشته اند.

دیوید مودزمانشویلی دارنده مدال نقره المپیک، مدال برنز جهان و قهرمان آسیا از ازبکستان، گئورگی ساکانیدزه از قطر، زولبو ناتساگسورن دارنده مدال نقره آسیا از مغولستان، نام کیونگ جین نفر سوم بازی های آسیایی از کره‌جنوبی و ژیویی دنگ نفر سوم آسیا جدی‌ترین رقبای هادی در راه کسب دومین طلای بازی‌های آسیایی است.

مدالهای کشتی آزاد ایران در ادوار گذشته بازیهای آسیایی:


۱۹۵۸ توکیو :۳ طلا، ۳ نقره و ۲ برنز


۱۹۶۶ بانکوک:۳ طلا و ۵ نقره


۱۹۷۰ بانکوک:۵ طلا، ۲ نقره و یک برنز


۱۹۷۴ تهران:۵ طلا، ۴ نقره، یک برنز


۱۹۸۲ دهلی نو:۳ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز


۱۹۸۶ سئول:۳ طلا، ۲ نقره و ۴ برنز


۱۹۹۰ پکن:۳ طلا، ۲ نقره و ۲برنز


۱۹۹۴ هیروشیما:۶ طلا، یک نقره و ۲ برنز


۱۹۹۸ بانکوک:۴ طلا، یک نقره و یک برنز


۲۰۰۲ بوسان:یک طلا، ۲ نقره و ۲ برنز


۲۰۰۶ دوحه:۴ طلا و یک نقره


۲۰۱۰ گوانگجو:۳ طلا، یک نقره و یک برنز


۲۰۱۴اینچئون:۴ طلا و یک نقره

به گزارش ایسنا، تیم ملی  کشتی آزاد روز ۲۵ مردادماه راهی جاکارتا می شود و طبق برنامه مسابقات اوزان ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶ و ۹۷ کیلوگرم روز ۲۸ مرداد و رقابت های وزن ۱۲۵ کیلوگرم روز ۲۹ مردادماه برگزار می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری