کد خبر: ۲۰۹۳۲
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۴:۴۷
اعتدال : آسوشیتدپرس با اشاره به پدیده قاچاق کالا از جنوب خلیج فارس به ایران نوشت با اینکه تحریم ها واردات کالا به ایران را با مشکل مواجه ساخته یک مسیر غیر رسمی همچنان باز است و آن دالان دریایی 60 کیلومتری بین بندر خساب عمان و سواحل ایران است.

به گزارش فارس آسوشیتد پرس طی گزارشی در مورد انتقال قاچاق کالا به ایران از منطقه جنوب خلیج فارس نوشت  هنگام سپیده دم، قایق های تندروی بی نام و نشان از ایران به بندر خساب عمان می رسند و هنگام غروب آفتاب، در حالی که حامل کالاهای مختلف هستند، عرض تنگه هرمز را به سمت سواحل ایران به سرعت طی می کنند.

با اینکه تحریم های غرب، واردات کالا به ایران را با مشکل مواجه ساخته، اما یک مسیر غیر رسمی همچنان برای واردات کالا به ایران باز است و آن دالان دریایی کوتاه حدودا 35 مایلی (60 کیلومتری) است که  از طریق خلیج فارس، یکی از سواحل صخره ای عمان را به سواحل ایران متصل می سازد.

این مسیر دریایی که پیش از این مسیری مطمئن برای قاچاق کالا محسوب می شد، پس از تشدید تحریم ها علیه ایران به مسیری پر دردسر تبدیل شده است.
به عقیده تحلیلگران مرزهای گسترده آبی و خاکی ایران یک مانع مهم اجرای تحریم های غرب علیه این کشور است.

خدمه یکی از شناور های حمل بار می گوید، با کاهش ارزش پول ایران، کار ما  از رونق افتاده و مشتریان کمتری اقدام به خرید کالای قاچاق می کنند. بعلاوه ریسک حمل کالای قاچاق بالا رفته، زیرا ایران گشتی های خود را در نزدیکی محل های عبور استراتژیک تانکر های نفت و همچنین در دهانه تنگه  افزایش داده است.

تنگه هرمز، که تنها راه ارتباطی خلیج فارس با آبهای آزاد است، در طی هفته های گذشته و پس از تهدید ایران به بستن تنگه همواره صحنه رویارویی غیر مستقیم و جنگی سرد بین ایران و غرب بوده است.
عقیل، یک دلال ایرانی اظهار داشت: «پیش از این ما روزانه 2 تا 3 نوبت حمل بار داشتیم. اما حالا شاید روزی تنها یک نوبت داشته باشیم.»

قاچاق کالا از مبادی غیرقانونی برای فرار از تعرفه های گمرکی ایران و واردات کالاهای آمریکایی و اروپایی به بازار ایران انجام می شود که به دلیل اعمال تحریم ها علیه ایران، واردات آنها به صورت رسمی متوقف شده است. کارشناسان معتقدند، بسته شدن احتمالی تنگه هرمز، نمی تواند روند قاچاق کالاهای مصرفی به ایران را متوقف سازد.

پل راجرز، کارشناس مسائل امنیت از دانشگاه بردفورد در این زمینه گفت: «این مسئله نشان می دهد که شما هر چقدر تلاش کنید، باز هم نمی توانید تمام راه های ورود کالا به ایران را ببندید. مردم بالاخره راهی پیدا می کنند.»

در این سمت خلیج فارس، نظارت سفت و سختی بر قاچاق کالا وجود ندارد، هر چند عمان و امارات از نزدیک ترین متحدان آمریکا به شمار می روند و تعهد کرده اند تا با تحریم ها علیه ایران همراهی کنند.

قاچاق چیان به آسوشیتد پرس گفتند، برای کالاهایی که به صورت قانونی به امارات وارد می شوند و توسط کامیون از مرز عبور می کنند، تنها 50 درهم، معادل 13.5 دلار حقوق گمرکی پرداخت می کنند.

بر اساس این گزارش، مقامات عمان حاضر به اظهار نظر در خصوص قاچاق کالا به ایران از طریق سواحل این کشور نشدند.

صاحبان قایق های تندروی منطقه خساب، تنها کسانی نیستند که کالا به داخل ایران قاچاق می کنند. اما خساب، از جهت سهولت بارگیری و صدور و قرار گرفتن در تنگه استراتژیک هرمز، بیش از سایر مناطق مورد توجه قاچاق چیان کالا قرار دارد. قاچاق چیان روش های مخصوص خود را برای گرفتار نشدن دارند.

هدایت کنندگان قایق های تندرو، باید به دقت شرایط آب تنگه را تحت نظر داشته باشند و دقیقا پس از غروب آفتاب به سواحل ایران نزدیک شوند. در صورتی که دریا آرام باشد، یک نوبت حمل کالا تنها 90 دقیقه به طول می انجامد. اما در شرایطی که دریا نا آرام باشد یک نوبت حمل کالا تا 4 ساعت هم طول می کشد.

در کنار ساحل ده ها قایق تندرو برای قاچاق کالا، بارگیری می شوند. هیچ نام و نشانی بر روی بدنه این قایق ها دیده نمی شود. کالاهایی که بارگیری می شوند، عمدتا شامل تلویزیون های 42 اینچ ال جی، دستگاه های پخش دی وی دی، مایکرو ویوهای پاناسونیک و قطعات موتور سیکلت های یاماها هستند. بر روی این اقلام، پارچه، دیش های ماهواره و لباس ها و کفش های چینی نیز انباشته می شوند.

یکی از هدایت کنندگان این قایق ها، که عزیز نام دارد می گوید، در ماه های گذشته، به دلیل تقاضای بالای تجار ایرانی وی محدودیتی برای حمل کالا نداشته، اما اکنون با افت ارزش ریال کسی تمایل به خرید ندارد، زیرا وضعیت ریال پایدار نیست. وی همچنین اضافه کرد: «گشت های ایرانی نیز با بالا گرفتن تنش در تنگه افزایش یافته اند.»

این گزارش حاکی است، روز چهارشنبه، لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا مدعی شد، ارتش آمریکا کاملا آماده مقابله با هرگونه تلاش ایران برای بستن تنگه هرمز است. این در حالی است که نیروی دریایی قدرتمند سپاه پاسداران ایران، قصد دارد رزمایشی دریایی را در تنگه هرمز اجرا نماید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری