کد خبر: ۲۰۹۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸
»
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: تخلفاتی که امروز شاهد آن هستیم را در سال ۶۴ پیش بینی کردیم و در مورد آنها نوشتیم، مشخص است که از آن زمان نشانه ها وجود داشته ولی در جهت رفع آنها اقدامات جدی صورت نگرفته است؛ باید سیستمی بسازیم که مسایل را در مراکز اداری و قضایی کنترل کند. رو بنای خوبی برای انقلاب و نظام نساختیم، باید بازنگری و بازشناسی کنیم.

آیت‌الله هاشم هاشم‌زاده هریسی در گفت وگو با شفقنا به مساله شفافیت و شفاف سازی و مبارزه با مفاسد مخصوصاً مفاسد اقتصادی و مالی که بدترین نوع مفاسد است، اشاره و اظهار کرد: آثار و زیان های فسادهای مالی و اقتصادی بسیار سنگین و شکننده است، یک حکومت و جامعه را خراب و تباه  می کند.

او ادامه داد: نظام و حکومت ناسالم تا انتها نمی ماند، اگر حرام و نجاستی یا همان فساد از روزنه ها به کندوی زنبور عسل هجوم بیاورند همه زنبورها بسیج می شوند و از ورود آن جلوگیری می کنند و اگر نتوانند جلوی نفوذ آن را بگیرند، کندوها و زنبورها نابود می شوند و از بین می روند. از یک نظام قداست و عدالت انتظار است، اگر نظامی از ابتدا برای طهارت، قداست و عدالت تشکیل شود و به حرامی و فساد وارد شود، دیگر برای آن نظام پاکی و محبوبیت نمی ماند و به عدالت و قداست آن لطمه وارد می شود. مردم در راه نظامی که قداست و عدالت آن خدشه دار شود فداکاری نمی کنند و جان نمی دهند. اما اگر این نظام پاک و عدالت محور باشد، شایسته است که جان خود را فدا کنند بنابراین هم مهم است که نظامی وارد فساد نشود و هم مبارزه با فساد دارای اهمیت بسیاری است.

او با اشاره به اینکه فساد در یک حکومت انواع و اقسام مختلفی دارد، گفت: هر کسی که فساد را در هر زمینه و بُعدی وارد می کند، مفسد است و هر کسی که از فساد جلوگیری نمی کند یار مفسد است. در این میان فساد مالی از همه فسادها مهم تر است چون وقتی فساد مالی به وجود آمد اخلاق، فرهنگ و عدالت از بین می رود و نطفه های حرام بسته می شوند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: نظام اسلامی ما بی بدیل است، هیچ حکومتی در روی زمین وجود ندارد که شرط مشروعیت آن عدالت باشد، اما نظام اسلامی ایران با تحقق عدالت مشروعیت می یابد بنابراین باید تلاش کنیم که مشروعیت نظام حفظ شود. عدالت که باشد همه بدی ها و زشتی ها از بین می رود. انقلاب کردیم و شهید دادیم و فریاد کشیدیم که چنین حکومتی را تشکیل دهیم و خداوند کمک کرد، اکنون باید به هر شکلی این نظام را حفظ کنیم. اگر کوچک ترین فساد اقتصادی و مالی وارد این نظام شود، به مشروعیت آن لطمه وارد می شود. متاسفانه با اینکه حکومتی با زیربنای عدالت داریم، اما فسادهای بسیاری در کشور وجود دارد. باید برای پاکسازی این نظام و برگرداندن آن به هویت اصلی و اهداف اولیه به پاخیزیم و مبارزه کنیم.

او تصریح کرد: در روایات ما در مورد فساد مالی بسیار گفته شده، حتی حضرت علی(ع) برای جلوگیری از این مساله علاوه بر نظارت، کنترل و بیان زشتی این عمل، گفته است که مسئولین علاوه بر بازرسی، کنترل و برخوردها عیون داشته باشند به عبارت دیگر چشم هایی داشته باشند و همه جا را تحت کنترل بگیرند؛ اما همین افراد ناظر هم باید قابل اعتماد و به حکومت وفادار باشند به گونه ای که حاضر هستند بر خودشان آسیب وارد شود، ولی به حکومت آسیبی نرسد.

هاشم زاده هریسی با بیان اینکه تخلفاتی که امروز شاهد آن هستیم را در سال ۶۴ پیش بینی کردیم و در مورد آنها نوشتیم، گفت: مشخص است که از آن زمان نشانه ها وجود داشته ولی در جهت رفع آنها اقدامات جدی صورت نگرفته است؛ باید سیستمی بسازیم که مسایل را در مراکز اداری و قضایی کنترل کند.

او ادامه داد: حکومت باید مانند آب زلال و جاری شفاف باشد. باید سیستمی در نظام ایران به وجود بیاید که چنان زلال باشد که کوچک ترین خطا در آن مشاهده شود و سریعاً با آن برخورد گردد. اولین شرط چنین سیستمی این است که فراگیر باشد، اگر تنها برای دیوار کوتاه ها باشد، آن زمان است که سیستم شفاف سازی اجرا نمی شود و به هدف نمی رسد بدین علت که اگر هوای قسمتی آلوده و مسموم باشد و هوای قسمت دیگر پاک، به هر حال باد می آید و این دو به سمت هم حرکت می کنند و هوای آلوده، هوای پاک را نیز آلوده می کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از مشکلات ما در شکست مبارزه با مفاسد اقتصادی این است که فراگیر نیست بلکه برای دیوار کوتاه هاست، شفاف سازی و مبارزه اصولی نداریم، فریادها بلند، اما عمل ها نا چیز است. برای اینکه اصولی، فنی و علمی و حساب شده نیست، تنها قضایی و احساسی است. در قضا هم باید شفافیت داشته باشیم، ابتدا باید قضا پاک باشد چرا که با یک دستمال کثیف نمی توان شیشه را پاک کرد. منظور من این نیست که قوه قضاییه یا قضات آلوده هستند ما در قوه قضاییه قضات پاک و عادل بسیار داریم، اما به هر حال اشکالاتی وجود دارد، گاهی افراد بسیاری پیش ما می آیند و حرف هایی می زنند که از غصه مریض می شویم، این قضایا در چند دادگاه پیش می آید و همه جا را آلوده و فاسد می کند و به نام قضات فداکار تمام می شود.

او با تأکید بر شفاف سازی در همه دستگاه ها، خاطرنشان کرد: شفاف سازی باید در قوه قضاییه، قوه مقننه و قوه مجریه به وضوح مشاهد شود حتی پوشش های حاکمیتی، نهادها و ارگان های حاکمیتی را فرا گیرد، اگر در این زمینه استثنایی قائل شویم، موفق نخواهیم شد، مشکل ما این استثناء ها، دیوار کوتاه ها و دیوار بلندهاست. شفاف سازی در سطح بین الملل مطرح است و در برخی از کشورها پیاده شده و آن را به صورت یک استاندارد در مبارزه با فساد اعلام کردند.

او افزود: من در دوره پنجم مجلس رییس کمیسیون اصل نود بودم، گروهی را از مراکز نظارتی فرستادم مطالعه کردند و گزارش آوردند و این گزارش ها نزد من است. براساس همان مطالعات یک ماده ای را تنظیم کردیم، در برنامه سوم آن را گنجاندیم تا بلکه پروژه شفافیت در ایران هم پیاده شود، اما از سوی کسانی که شعار مبارزه با فساد می دادند، رد شد و همه زحمت ها بر باد رفت. ما شعار مبارزه با فساد می دهیم، دروغ هم نمی گوییم مسئولین واقعاً می خواهند در کشور فساد نباشد، اما وقتی به شفافیت می رسد کوتاه می آییم برای اینکه شفافیت همه جا را می گیرد و استثنا در آن نیست. اگر بخواهیم با مساله فساد فقط قضایی برخورد کنیم به نتیجه می رسد؟ اول اینکه چند فساد مشخص می شود، دوم اینکه اکنون شاید در کمرگ ها و مسایل حساس دیگر و جاهای حساس مالی دیگر در ارگان ها و نهادهای مختلف سراسر کشور اجرایی، نظامی، حکومتی، قضایی پرونده های بسیاری باشد که به ده ها هزار برسد مگر می شود این مسایل را با دستگاه قضایی از طریق قضا حل کرد. برخی از پرونده ها پیچیده شده و چندین سال طول می کشد تا به نتیجه برسد. قوه قضاییه وظیفه دارد برخورد و بررسی کند اما بررسی مرحله آخر است نه مرحله اول.

هاشم زاده هریسی به عملکرد مراکز نظارتی و بازرسی اشاره و تصریح کرد: این همه مراکز نظارتی و بازرسی داریم و کارآیی ندارند چرا که هماهنگ و قوی نیستند و از آنها حمایت نمی شود. ما واقعاً باید مسایل را بازسازی و دوباره بررسی کنیم و خیال نکنیم که اوضاع به طور کامل مناسب است. نظام، قانون اساسی، اهداف و انقلاب ما صحیح است به عبارت دیگر کشور زیربناهای خوبی دارد،

اما رو بنا را خوب نساختیم و احتیاج به تجدید نظر، بازرسی، ارزیابی و بازشناسی دارد. ما اصلاً آسیب شناسی نداریم، چرا مسایلی که امروز شاهد آن هستیم به خصوص فساد بعد از ۴۰ پیش آمده و این همه نارضایتی داریم؟ من چند وقت پیش به یک مسافرت کاری رفته بودم، مردم حرف ها می زدند، به خدا از مردم خجالت می کشیدم. ما فقط عادت کردیم بگوییم که همه مشکلات کشور را دشمن موجب شده، درست است که دشمن در امور ما دخالت می کند و قصد بر هم زدن دارد، اما اگر مدیریت و برنامه ها ضعف نداشته باشد و اوضاع کشور مناسب باشد، دشمن بهانه ای ندارد تا بتواند اوضاع داخلی را بر هم بزند. متأسفانه نا رضایتی ایجاد می کنیم، کشور و مردم را رها می کنیم و در نهایت به گردن دشمن می اندازیم.

او گفت: قوه قضائیه باید نسبت به مسایلی از جمله برخورد با مفسدان برخوردی قاطعانه داشته باشد. در قوه مجریه نیز ضعف نظارت داریم. معاملات بین المللی که انجام می شود پول فراوانی نقل و انتقال داده می شود، فرشته ها معاملات را انجام می دهند؟! ما گاهی به کسی یا گروهی چنان خوشبین می شویم که کلاً او را در امور رها می کنیم حتی اگر کسی حرفی بزند مثل اینکه مقدسات و آیات قرآن را زیر سوال برده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به اینکه ستاد مبارزه با فساد اقتصادی تشکیل شده، چرا این امر تحقق پیدا نمی کند؟ گفت: چون پروژه شفافیت و سیستم اشراف و کنترل نیست یا اگر این شفافیت و کنترل هست، فراگیر، فنی، اصولی و علمی نیست. بعد از اینکه افراد به فساد مبتلا شدند و در جهان آبرویمان رفت، آن زمان مثلاً اعدام کسی چقدر فایده دارد؟! در نصیحه الملوک آورده اند که یکی از خلفا بر یکی از کارمندان دولتی به دیناری خیانت بدید، معزولش کرد. جمعی از بزرگان پس از چند روز شفاعت کردند که بدین قدر ناچیز آن بنده را از خدمت درگاه محروم نگردان. گفتا غرض مقدار نیست، غرض اینکه چون مال ببرد باک ندارد خون رعیت بریزد و غم نخورد.

هاشم زاده هریسی در پایان گفت: بزرگان و مسئولین قدر نظام و مردم را می دانند و می خواهند این نظام تا ابد پاک بماند، اما با مدیریت های فعلی، توصیه کردن و حتی با نهیب زدن اوضاع درست نمی شود؛ باید مسایل بازنگری، آسیب شناسی و بازشناسی شود تا به این مساله پی ببریم که چرا به اینجا رسیدیم و کشور را از نو بسازیم. بنیان ها، قانون اساسی و اهدف ما عالی است، اما باید نحوه، روش ها و پندارهایی که داریم را دگرگون کنیم. اگر روش ها و نگاه را تغییر ندهیم، اعتبار و اعتماد به مسئولین و روحانیت و نظام از بین می رود. از یکدیگر نرنجیم و ناراحت نشویم و افراد را ضد انقلاب نکنیم و نرانیم که به کشورهای دیگر بروند و در دنیا شهره شویم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: