کد خبر: ۲۰۹۱۷۶
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
ایشان در همان 4 سال اول هم عملکرد قابل دفاعی ندارد. اگر قرا بود در حوزه اشتغال، شستا و عملکرد زیرمجموعه‌های وزرات کار اتفاقی رخ بدهد، اصولا باید در همان 4 سال اول رخ می‌داد. بر همین اساس نباید در شهریور پارسال، به او رای اعتماد می‌دادند. اکنون که به او رای داده‌اند سوال این است که چه اتفاقی رخ داده که می‌خواهند او را استیضاح کنند؟ این رفتار مجلس قابل قبول نیست. از نظر برخی آقای ربیعی عملکرد قابل دفاعی ندارند. اما مخاطب من مجلس است که چرا چنین رفتاری داشته‌اند؟
یکی از دلایلی که مخالفان وزیر کار جهت استیضاح او مطرح می‌کنند، تمسک به آنچه است که با عنوان "شرایط  ویژه کشور" نامگذاری می‌کنند. آنها این شرایط  ویژه را مصداق "شرایط جنگی" می‌دانند. 

اما وحید شقاقی‌شهری، اقتصاددان و استاد دانشگاه با چنین تحلیلی مخالف است. او در گفتگو با اعتدال می‌گوید: " برخی معتقدند وضعیت جنگی کشور ایجاب می‌کند که چنین برخورد کنیم. اینها مگر نمی‌دانند که آقای ترامپ قبل از دولت دوزادهم انتخاب شده بود؟ چرا همان زمان و حین انتخاب وزرا این تصمیمات را اتخاذ نکردند؟ سیاست‌های آقای ترامپ کاملا واضح و شفاف بود. ما که همیشه در جنگ و شرایط خاص بوده‌ایم! اینکه چیز جدیدی نیست. همیشه به وزرای قدر نیاز داشته و داریم."

شقاقی‌شهری گفت: آقای ربیعی چند وقت پیش هم به مجلس احضار شده بود و استیضاحش کردند. این اتفاق خوبی نیست که هر لحظه یک وزیر را به مجلس بکشانیم. چند ماه پیش که آقای ربیعی را به مجلس کشاندید چرا مجدد به او رای دادید؟

وی افزود: نماینده‌ها در ابتدا به آقای ربیعی رای داده‌اند. این نشان از اعتماد آنها به ایشان است. حال که به او رای داده‌اند باید به او فرصت بدهند تا بتواند ایده‌ها و اهداف خود را اجرایی کند. این رفتار مجلس اصلا مناسب نیست. 

شقاقی‌شهری با اشاره به محورهای استیضاح وزیر کار دولت روحانی گفت: دست بر قضا محورهای مطرح شده، همان مباحث قدیمی و چند ماه پیش است. بحث ما این نیست که وزیر کار در این چند ماه موفق بوده یا خیر؛ بحث این است که برای ایجاد تغییر و تحول و همچنین اجرای سیاست‌ها، باید به مدیران فرصت داد. اگر این فرصت را در اختیار وزیر نگذارند، این نوع رفتار آنها در نهایت یک نوع بازی سیاسی تلقی می‌شود. همه وزرا در شهریور 96 از مجلس رای اعتماد گرفتند. اگر اینها ضعیف بودند، چرا به او رای داده‌اند؟ یا نباید به آنها رای اعتماد می‌دادند یا اگر رای داده‌اند باید به آنها فرصت بدهند.

این استاد دانشگاه گفت: این بار اول نیست که آقای ربیعی وزارت کار را در دست می‌گیرد. او 4 سال در وزارت کار سابقه مدیریت داشت. باید همان شهریور 96 بررسی می‌شد که آیا ایشان در آن 4 سال موفق بوده یا خیر. اگر موفق نبوده چرا او را تایید کردند؟ اگر هم موفق بوده چرا بعد از 5 ماه او را به مجلس می‌کشانند؟ این مسائل منجر می‌شود که انسجام به هم بریزد.

وی ادامه داد: البته بحث من صرف دفاع از مدیریت ایشان نیست. اگر از من در مورد عملکرد 4 ساله آقای ربیعی سوال کنید، در پاسخ می‌گویم ایشان در همان 4 سال اول هم عملکرد قابل دفاعی ندارد. اگر قرا بود در حوزه اشتغال، شستا و عملکرد زیرمجموعه‌های وزرات کار اتفاقی رخ بدهد، اصولا باید در همان 4 سال اول رخ می‌داد. بر همین اساس نباید در شهریور پارسال، به او رای اعتماد می‌دادند. اکنون که به او رای داده‌اند سوال این است که چه اتفاقی رخ داده که می‌خواهند او را استیضاح کنند؟ این رفتار مجلس قابل قبول نیست. از نظر برخی آقای ربیعی عملکرد قابل دفاعی ندارند. اما مخاطب من مجلس است که چرا چنین رفتاری داشته‌اند؟

این اقتصاددان تصریح کرد: هر وزارتخانه‌ای برای خودش شانیتی دارد. درست است که وزیر باید پاسخگو باشد و برای مردم مسائل را تبیین کند، اما باید به افراد و مدیران هم فرصت داد. مجلس باید آگاهانه و بدون حب و بغضِ سیاسی و بدون بده‌بستان‌های مختلف و بدون درنظر گرفتن نگرش‌ها، افراد کارآمد و توانمند را انتخاب کند و سپس به آنها فرصت بدهد.

شقاقی‌شهری افزود: در بحث اشتغالزایی، وزارت کار وظایفی دارد. وزیر کار دبیر شورای عالی اشتغال است و رییس جمهور هم رییس آن شورا. اما وزیر کار آنگونه که باید عمل نکرد. مجلس این اوضاع را در همان 4 سال اول نظاره‌گر بود. اگر به او رای داده‌اند، این به منزله تایید مدیریت آقای ربیعی در آن 4 سال است. من هیچ معنایی برای تایید و استیضاح مجدد آقای ربیعی نمی‌بینیم. اگر این رفتار با من صورت می‌گرفت، بلاشک از وزارتخانه خارج می‌شدم. من برای خودم ارزش و شرافت قائلم و هیچگاه حاضر نبودم که چنین رفتاری با من صورت بگیرد.

وی ادامه داد: بدون شک این مشکل از سوی هر دو طرف است. هم از سوی دولت و وزارتخانه و هم از طرف مجلس. یک وزیر نباید زیر بار چنین مسائلی برود. وزارتخانه‌ها از خود  ضعف نشان می‌دهند. مجلس هم در این میان رنگ و بوی سیاسی به خود می‌گیرد. بده بستان‌ها نیز بدون تاثیر نیستند. 

شقاقی‌شهری ابراز داشت: برخی می‌گویند وضعیت کشور جنگی شده و ایجاب می‌کند که چنین برخورد کنیم. اینها مگر نمی‌دانند که آقای ترامپ قبل از دولت دوزادهم انتخاب شده بود؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: