کد خبر: ۲۰۹۰۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
»
پومپئو در روز بازگشت تحریم‌ها:
درحالی که اجرای بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران با خروج دولت ترامپ از برجام به زودی از سرگرفته می شود، وزیر خارجه این کشور می گوید هنوز شواهدی از تمایل ایران به تغییر رفتار نمی بیند. وی مدعی شده از حقوق مردم ایران برای اعتراض علیه نظام حمایت می‌کند و نگران آنهاست.
درحالی که اجرای بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران با خروج دولت ترامپ از برجام به زودی از سرگرفته می شود، وزیر خارجه این کشور می گوید هنوز شواهدی از تمایل ایران به تغییر رفتار نمی بیند.

به گزارش اعتدال، او همچنین در توییتی نسبت به گزارش ها از خشونت علیه معترضان در ایران ابراز نگرانی کرد.

وی در توییتر خود مدعی شد: «ما عمیقا نگران گزارش‌های خشونت ایران علیه مردم غیرمسلح هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا که قرار است امروز دور اول تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان را آغاز کند، مدعی شد: «آمریکا از حق مردم ایران برای اعتراض به فساد و فشار به نظام بدون ترس از تلافی حمایت می‌کند. ما از ایران می‌خواهیم که به حقوق بشر مردمش احترام بگذارد.»

شواهدی از تغییر رفتار ایران مشاهده نمی کنیم

مایک پومپئو هم چنین گفت که دولت دونالد ترامپ، که در ماه مه از توافق اتمی ایران و گروه پنج به علاوه یک خارج شد، حاضر است از مرحله تحریم ها بگذرد اما این نیازمند "تغییرات خیلی بزرگی" از طرف ایران است.

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این‌که تحریم‌های ایران به طور کامل و دقیق اجرا خواهد شد، گفت: کاخ سفید روز دوشنبه جزییات بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را مشخص خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بامداد دوشنبه (امروز) در مسیر بازگشت از سفر آسیایی خود در جمع خبرنگاران، تاکید کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به طور کامل اعمال خواهد شد.

اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره تحریم‎های تازه علیه ایران: تحریم‌ها تا زمانی که ایران تغییر رویه بدهد، پابرجا هستند

پمپئو با بیان این‌که کاخ سفید روز دوشنبه جزییات اجرای این اقدامات خود را مشخص خواهد کرد، افزود: این بخش مهمی از تلاش‌های ما برای مقابله با فعالیت‌های مخرب ایران است. آمریکا قصد اجرای دقیق این تحریم‌ها را دارد.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا علی‌رغم مخالفت شدید متحدان اروپایی در ماه مه خروج خود از توافق هسته‌ای 2015 با ایران را اعلام کرد و گفت که تحریم‌ها علیه تهران را باز می‌گرداند.

روند بازگشت این تحریم‌ها که در هفته جاری آغاز خواهد شد موجب اعمال محدودیت‌های شدید بر خرید دلار آمریکا، تجارت طلا و فلزات گرانبها، دادوستدهای ایران در زمینه نرم‌افزارهای مرتبط صنعتی خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی خصمانه علیه کشورمان گفت: مردم ایران خرسند نیستند. آنها نه از آمریکایی‌ها بلکه از دولت خود راضی نیستند. آنها از این‌که دولت‌شان نتوانسته وعده‌های اقتصادی‌اش را عملی کند ناراضی هستند.

وی که پیش از این بارها خواهان تغییر نظام در ایران شده است، افزود: آمریکا خواهان این است که مردم ایران یک صدای قوی درباره این‌که می‌خواهند سران‌ کشورشان چه کسانی باشند، داشته باشند.

پمپئو همچنین مدعی شد: رییس جمهور تلاش می‌کند تا راهی برای پیشبرد بیابد، اما این مساله نیازمند تغییری بزرگ در نظام ایران است. آنها باید همچون یک کشور نرمال رفتار کنند. خواسته همین است. این ساده است. ما براین باوریم که اغلب کشورهای دیگر که با آنها گفت‌وگو می‌کنیم می‌گویند که آنها (ایرانی‌ها) باید به طور نرمال رفتار کنند و ایران کشوری است که آنها را تهدید می‌کند.

رییس دستگاه دیپلماسی آمریکا در ادامه ادعاهای خود افزود: ایرانی‌ها بازیگرانی بد هستند و به طور قطع رییس جمهور ترامپ مصمم به تغییر این مسیر است.

پمپئو در پایان گفت: اگربرنامه‌ریزی مناسبی وجود داشته باشد ما از گفت‌وگو که منجر به یک نتیجه خوب شود خرسند خواهیم بود. شاید این مسیری باشد که ایرانی‌ها برای پیمودن انتخاب می‌کند، هرچند که تاکنون شواهدی دال براین وجود نداشته است.

رییس‌جمهور آمریکا در هفته‌های اخیر چندین بار خواهان دیدار با مقامات ایران شده است. این در حالی است که وی به تازگی در یک پیام توییتری به هشدار حسن روحانی رییس جمهور کشورمان که گفته بود که با دم شیر بازی نکن پاسخ داد. ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت که اگر ایران به تهدیدات خود علیه آمریکا ادامه دهد با پیامدهایی مواجه خواهد شد که تاکنون کمتر کسی در تاریخ تجربه کرده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز گفت: آمریکا می‌تواند صرفاً خودش را به خاطر خروج از توافق و ترک میز مذاکره مورد سرزنش قرار دهد. تهدیدات، تحریم‌ها و شیرین‌کاری‌های تبلیغاتی موثر نخواهد بود. احترام گذاشتن را امتحان کنید: به ایرانی‌ها و به جامعه بین‌المللی.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: