کد خبر: ۲۰۹۰۶۱
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
تحلیل رسانه های بین المللی از احتمال دیدار ترامپ و روحانی؛
برخی دولتها تلاش می کنند بین آمریکا و ایران وساطت کنند، که در رأس آنها عمان قرار دارد و قطعا همزمانی حضور وزیر عمان در واشنگتن، با اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره با تهران تصادفی نبوده است و دیدارهایی که در مسقط بین وزیر خارجه ایران و همتای عمانی او انجام شد، با هدف بافتن تار و پود وساطت عمان، قبل از اعلام تصمیم ترامپ، صورت گرفت.
گفته شده است که بن علوی قصد داشته بعد از سفر به واشنگتن مستقیما به تهران بیاید تا پاسخ امریکایی ها را به طرف های ایرانی بدهد.

به گزارش اعتدال؛ روزنامه کویتی الجریده ادعا کرد که ایران به 7 شرط پذیرفته بوده است که با امریکا مذاکره کند. 7 شرطی که پیش‌بینی می شد آن قدر سخت باشند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا آنها را نپذیرد. به نوشته الجریده این 7 شرط عبارت بودند از:

بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای و اجرای تمامی تعهداتش.
توقف تهدیدات نظامی امریکا علیه ایران.
ارائه تضمین در جهت عدم تلاش امریکا برای براندازی نظام.
پایان دادن به اختلاف افکنی میان ایران با کشورهای عربی توسط امریکا.
پایان دادن به تحریم های جدید اقتصادی.
توقف فشارهای اقتصادی.
توقف فشار به شرکت های اروپایی تا آنها به تهران بازگردند.

به گفته روزنامه الجریده ناظران و مسئولان در کشورهای مختلف از اعلام آمادگی دونالد ترامپ برای دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بدون هیچ گونه پیش شرطی شوکه شدند.

همچنین روزنامه الجریده ادعا می کند که برخی منابع دیپلماتیک در تهران به این روزنامه گفته اند که این پیشنهاد ترامپ ناگهانی و بدون پشتوانه نبوده بلکه مقدمات آن از قبل فراهم شده بود. به گفته این منابع، قبل از این که ترامپ برای دیدار و گفت و گوی بدون پیش شرط با ایران اعلام آمادگی کند، ایرانی ها از طریق یک میانجی عمانی پیامی را به واشنگتن فرستادند که مفادش این بود که ایران می پذیرد پشت میز مذاکره برای گفت وگوی مستقیم با ایالات متحده بنشیند اما به 7 شرط که آنها را سخت توصیف کرده بودند که در راس آنها بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای و اجرای تمامی تعهداتش بر اساس آن چه در متن توافق آمده و همچنین متوقف کردن تهدیدهای نظامی اش بود. در مقابل ایران با ایالات متحده برای حل دو بحران یمن و سوریه همکاری خواهد کرد و با امریکایی ها در عراق و افغانستان هماهنگی خواهد داشت.

به گفته این منابع، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قبل از آغاز تور اروپایی روحانی در ابتدای ماه ژوئن گذشته شروط ایران را در نامه ای به اطلاع عمانی ها رساند و یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان در سفر اخیر خود به واشنگتن این نامه را به امریکایی ها داد.

این منابع در ادامه می افزایند، بر خلاف انتظار ایرانی ها، واشنگتن به نامه پاسخ مثبت داد، و علنا دو شرط اصلی را پذیرفت، به موجب آن جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا تاکید کرد که ایالات متحده برنامه ای برای حمله نظامی به ایران ندارد و برای براندازی نظام حاکم بر ایران نیز تلاش نمی کند. به دنبال آن، رئیس جمهوری امریکا اعلام کرد آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است که شگفتی ناظران را برانگیخت. اعلام آمادگی ترامپ برای ایرانی ها هم تعجب برانگیز بود برای این که انتظار نداشتند واشنگتن شروط سخت آنها را بپذیرد و تصور می کردند که حداقل مدت زمانی را برای بررسی آن صرف کند.

گفته شده است که بن علوی قصد داشته بعد از سفر به واشنگتن مستقیما به تهران بیاید تا پاسخ امریکایی ها را به طرف های ایرانی بدهد اما از او خواسته شده صبر کند تا ظریف از سفر خارجی اش بازگردد.

به گفته این منابع امریکایی ها همچنین پیشنهاد داده اند تا دیداری مقدماتی میان ظریف با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در سنگاپور و در حاشیه نشست آسه آن صورت بگیرد تا به دنبال آن حسن روحانی و دونالد ترامپ در نیویورک و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر با یکدیگر دیدار کنند.

الجریده ادعا کرده که ایران با وجود اختلافات شدید مقامات ایرانی در حال بررسی پیشنهاد امریکایی هاست.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران میانجی گری عمان میان ایران و امریکا را رد کرده است.

دیدار ترامپ و روحانی در ماه آینده

یک روزنامه چاپ رژیم صهیونیستی مدعی شد که روسای جمهوری آمریکا و ایران ماه آینده میلادی در نیویورک دیدار خواهند کرد.

یک روزنامه چاپ رژیم صهیونیستی مدعی شد که قرار است «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا و همتای ایرانی‌اش «حسن روحانی» ماه آینده دیدار کنند.

روزنامه عبری‌زبان «معاریو»، به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشت که دولت ترامپ، ماه آینده در نیویورک با روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار خواهد کرد.

این روزنامه عبری‌زبان مدعی شد که منابع دیپلماتیک آلمانی و فرانسوی رایزنی‌های غیررسمی میان طرف‌های ایرانی و آمریکایی‌، با هدف آماده‌کردن مقدمات برگزاری نشست تاریخی، در مقر سازمان ملل متحد در ماه آینده، انجام می‌دهند.

پیشتر وبگاه خبری «دبکا» مدعی شده بود که دونالد ترامپ برای دیدار با همتای ایرانی‌اش آماده می‌شود هر چند تهران دعوت رئیس‌جمهوری آمریکا را برای نشست با روحانی رد کرده است.

به ادعای این منبع عبری‌زبان، پادشاهی عمان در حال میانجیگری برای انجام دیدار تاریخی روسای جمهوری آمریکا و ایران است.


حضور وزیر خارجه عمان در آمریکا همزمان با پیشنهاد مذاکره ترامپ به ایران تصادفی نبود 

عمر كوش در العربی الجدید نوشت: پیشنهاد ناگهانی ترامپ در مورد مذاکره با ایران سوالات زیادی را در مجامع سیاسی ایالات متحده و کشورهای اروپایی به دنبال داشته است؛ سوالاتی مبنی بر اینکه رئیس جمهور امریکا در فاصله یک هفته مانده به اجرایی شدن تحریمها علیه ایران، واقعا از گفتگو با این کشور چه می خواهد و علت این اعلام غافلگیرانه که تحولی در استراتژی آمریکا در قبال تحریم ایران محسوب می شود، چیست؟ مهمتر از همه آنکه این تصمیم ترامپ پس از نشست هلسینکی و جدالی که در پی آن در مورد مواضع ترامپ بوجود آمد، مطرح شد.

این رسانه قطری در ادامه آورده است: در این میان، هم پیمانان منطقه ای ایالات متحده بیش از همه از این تحول غافلگیر شدند؛ چرا که پیش از این با اعلام شروط پومپئو برای مذاکره با ایران، به استراتژی آمریکا علیه ایران اعتماد کرده بودند.

به نظر می رسد ترامپ قصد دارد با این پیشنهاد، روی دیگری را به ایران نشان دهد و در ادامه، اعلام آمادگی او برای مذاکره با ایرانیها می تواند به سوق دادن آنها به سمت مذاکره و انتقالشان از جایگاه دشمن به جایگاه گفتگو کننده، منجر شود.

در این شرایط، برخی دولتها تلاش می کنند بین آمریکا و ایران وساطت کنند، که در رأس آنها عمان قرار دارد و قطعا همزمانی حضور وزیر عمان در واشنگتن، با اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره با تهران تصادفی نبوده است و دیدارهایی که در مسقط بین وزیر خارجه ایران و همتای عمانی او انجام شد، با هدف بافتن تار و پود وساطت عمان، قبل از اعلام تصمیم ترامپ، صورت گرفت.

به نظر می رسد دعوت آمریکا برای مذاکره «غیر مشروط» با ایران، در واقع امر اینگونه نیست؛ زیرا پومپئو چند ساعت پس از اعلام پیشنهاد ترامپ برای ایران، بار دیگر شروط از پیش تعیین شده را مطرح کرده و ایرانی ها را به اجرای تغییرات اساسی فراخواند.

صحبتهای وزیر خارجه آمریکا در مورد «مافیا» خواندن دولت ایران، مکس کننده شکاف داخلی در دولت آمریکا در خصوص ایران و همچنین روسیه است.

نمی توان دعوت به مذاکره ترامپ را خارج از توافق های سری دانست که در هلسینکی میان او و پوتین انجام شده است؛ توافقهایی در مورد پرونده سوریه، چگونگی برخورد با ایران و محدود کردن نفوذ آن.


دو پرسش اصلی درمورد دیدار چهره به چهره ترامپ و روحانی

الکس وارد در وکس نوشت: تنها یک هفته پس از تهدید آمریکا به یک جنگ احتمالی علیه ایران، پرزیدنت ترامپ در طی کنفرانس مطبوعاتی با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا درهای مذاکره با  رئیس جمهور ایران را گشود. یکی از خبرنگاران از ترامپ پرسید که چطور می تواند تنش های بین دو کشور را کاهش داد؟ وی در پاسخ گفت: « البته من حاضرم که هر وقت آن ها بخواهند بدون هیچ پیش شرطی با آن ها ملاقات کنم.»

در ادامه این مطلب آمده است: این اظهارات یک تغییر و تحول گسترده ای است زیرا که وی در طی گذشته همواره علیه ایران لحن جنگ طلبانه و تهاجمی داشت. برای نمونه در 23 جولای در قالب یک پیام توئیتری با حروف بزرگ نوشت: « مستوجب عواقبی خواهی شد که در طول تاریخ تا کنون کم‌تر کسی با آن روبه‌رو شده‌است.» این پیام در واکنش به اظهارات حسن روحانی بود که هشدار داد: « صلح بین ایران و آمریکا مادر همه صلح ها و جنگ بین دو کشور مادر همه جنگ ها خواهد بود.»

وی درادامه افزود: « من با هر کسی دیدار خواهم کرد و من به مذاکره اعتقاد دارم.»

اخبار کانال 4: «ترامپ گفت که قصد دارد با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار کند و گفت: « هر زمانی که آن ها بخواهند من بدون هیچ پیش شرطی با ان ها دیدار خواهم کرد.»

اظهارات ترامپ در حالی مطرح می شود که نزدیک سه ماه پیش آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج شد. توافق هسته ای بین ایران و آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین ، آلمان و اتحادیه اروپا صورت گرفت که در ازای محدودیت های شدید علیه برنامه هسته ای ایران، برخی از تحریم های اقتصادی لغو می شدند. این توافق بزرگترین دستاورد سیاست خارجی باراک اوباما بود.

اما این مسئله اولین بار نیست که ترامپ سیگنال هایی برای مذاکره جدید با ایران فرستاده باشد. مقامات ایران ادعا می کنند که ترامپ هشت بار از حسن روحانی در سازمان ملل برای دیدار درخواست کرده است. اما اکنون دو سوال بزرگ مطرح می شود: اول این که آیا حسن روحانی پیشنهاد ترامپ را می پذیرد؟ حسن روحانی به این دلیل حمایت مردم را به دست آورد که معتقد بود توافق هسته ای می تواند به زودی اقتصاد ایران را شکوفا کند.

دومین سوال مرتبط است با واکنش های داخلی محافظه کاران آمریکایی نسبت به اظهارات ترامپ ، بعد از این که گفت پیشنهاد مذاکره با را رد نمی کند. با این وجود اگر ما تاریخ معاصر را به عنوان راهنما در نظر بگیریم احتمالا او حمایت های کافی برای حرکت به سمت گشایش دیپلماتیک را دریافت خواهد کرد.

در سال 2007م. زمانی که باراک اوباما نامزد ریاست جمهوری از دیدار با مقامات ایران ( محمود احمدی نژاد) سخن گفت، در امریکا با انتقاداتی روبرو شد. در این راستا، وب سایت انتخاباتی باراک اوباما خواستار « دیپلماشی خشن ( تهاجمی) و مستقیم با رئیس جمهور ایران بدون هیچ گونه پیش شرط» شد. در آن زمان بسیاری از محافظه کاران و برخی از دموکرات ، از اظهارات اوباما انتقاد کردند و این انتقادات نسبت به مواضع اوباما در مورد مذاکره با ایران در طی دوران ریاست جمهوری اش به طور خاص در زمان امضای برجام به اوج خود رسید. بنابراین ترامپ پس از این اظهارات با واکنش های متفاوتی روبرو خواهد شد.

 در طی دوماه پس از دیدار وی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و سپس ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، برخی از محافظه‌کاران همواره مخالف دیدار و مذاکره رهبران امریکایی با رهبران کشورهای ضد امریکا هستند. برخی دیگراز محافظه کاران گیج شده‌اند. بن شاپیرو کارشناس محافظه کار ( کسی که در سال 2009 از اوباما انتقاد می کرد و اکنون هم اغلب منتقد ترامپ است) گفت: «من مطمئن نیستم، زیرا که مذاکره با کیم بدون پیش شرط، به طور ناگهانی یک کوتای بزرگ است، همان کاری که اوباما انجام داد.» اگر چه نیازی نیست که بر عدم مذاکره ترامپ با روحانی تاکید کنیم زیرا که این اقدام روابط سرد بین واشنگتن و تهران را بهبود می بخشد. اما این مسئله حاکی از این است که موانعی که در مسیر سیاست خارجی اوباما وجود داشت امروزه برای ترامپ به طور ناگهانی ناپدید شده اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری