کد خبر: ۲۰۸۹۲۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
»
بی شک عملکرد، نحوه مدیریت و انتصاب های ربیعی در وزارت کار و حتی لابی های گسترده وی با نمایندگان در موارد گذشته استیضاح وی، انتقادهای جدی داشته و باید با آن نیز از مجاری قانونی برخورد شود، ضمن اینکه سوال و استیضاح از وزرا حق مسلم نمایندگان مجلس و ازوظایف نطارتی آنان است و شکی در آن نیست. اما آن چه مورد سوال است یک بام و دو هوای مجلس در برخورد با وزراست. برخی وزرا با لابی با نمایندگان، استیضاح و سوال از خود را ما ها به تاخیر انداخته و از دستور کار خارج می کنند، اما مجلس استیضاح وزیری دیگر را با عجله اعلام وصول می کند.
روز گذشته خبر اعلام وصول استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

به گزارش اعتدال، علی‌اصغر یوسف نژاد اظهار کرد: طبق مواد ۲۲۲ و ۲۲۳ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که ۱۲ تیرماه سال ۱۳۹۷ به کمیسیون اجتماعی ارجاع شده بود با توجه به پایان مهلت مقرر با ۴۰ امضاء اعلام وصول می‌شود.

وی افزود: مطابق ماده ۲۲۵ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی وزیر ظرف ۱۰ روز موظف به حضور در مجلس و ارائه توضیحات به نمایندگان است.

اعلام وصول استیضاح علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حالی بود که برخی نمایندگان با نحوه اعلام وصول این استیضاح مخالف بودند. مخالفت این نمایندگان با استیضاح ربیعی از آن نظر است، که طرح این استیضاح مراحل خود را در کمیسیون مربوطه طی نکرده است. بر اساس آیین نامه داخلی مجلس طرح استیضاح وزرا باید در کمیسیون مربوطه بررسی گردد. طبق ماده ۲۲۲ و ۲۲۳ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هرگاه استیضاح تقدیم هیات رئیسه می‌شود بلافاصله باید به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع و کمیسیون‌ها ظرف مدت یک هفته فرصت دارند موضوع را با حضور وزیر مربوطه بررسی و نتیجه را به هیأت رئیسه اعلام کنند.

این درحالی است با پایان این فرصت در کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون مربوط به وزارت کار و عدم بررسی کامل طرح این استیضاح و اعلام نظر آن این کمیسیون، هیات رییس بلافاصله طرح استیضاح وزیر کار را اعلام وصول کرد تا ربیعی 10 روز وقت دارد در مجلس حاضر شده و از عملکرد خود دفاع کند.

مسلما عملکرد ربیعی در وزارت کار کاستی ها و اشکالات بسیاری دارد و اعتدال نیز بارها به این کاستی ها اشاره داشته و از آن ها انتقاد کرده است. اما آن چه مورد انتقاد و قابل تامل است رویکرد عجیب و متفاوت مجلس در قبال وزراست. در حالی که سوال نمایندگان و طرح استیضاح برخی وزیرا و به طور خاص رحمانی فضلی، وزیر کشور، ماه هاست که در کمیسیون امنیت ملی مسکوت مانده و علیرغم عئم بررسی در این کمیسیون، این استیضاح در مجلس اعلام وصول نمی گردد، اما طرح استیضاح وزیر کار تنها یک روز پس از پایان مدت یک هفته ای، در صحن مجلس اعلام وصول می گردد. 

همانگونه که پیش از این نیز اشاره شد، عملکرد، نحوه مدیریت و انتصاب های ربیعی در وزارت کار و حتی لابی های گسترده وی با نمایندگان در موارد گذشته استیضاح وی، انتقادهای جدی داشته و باید با آن نیز از مجاری قانونی برخورد شود، ضمن اینکه سوال و استیضاح از وزرا حق مسلم نمایندگان مجلس و ازوظایف نطارتی آنان است و شکی در آن نیست. اما آن چه مورد سوال است یک بام و دو هوای مجلس در برخورد با وزراست. برخی وزرا با لابی با نمایندگان، استیضاح و سوال از خود را ماه ها به تاخیر انداخته و از دستور کار خارج می کنند، اما مجلس استیضاح وزیری دیگر را با عجله اعلام وصول می کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ