کد خبر: ۲۰۸۸۷۱
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱
»
روحانی یک ماه فرصت دارد به سوالات نمایندگان پاسخ دهد؛
علی لاریجانی امروز ( چهارشنبه 10 مرداد) مجلس شورای اسلامی ، سوال از رئیس جمهور را اعلام وصول کرد. سوال 80 نماینده از رئیس جمهور در پنج محور بوده و به این ترتیب رئیس جمهور یک ماه فرصت دارد در این مدت در مجلس شورای اسلامی حضور یافته و به سؤالات پنج‌گانه نمایندگان پاسخ دهد.
علی لاریجانی امروز ( چهارشنبه 10 مرداد) مجلس شورای اسلامی ، سوال از رئیس جمهور را اعلام وصول کرد.

به گزارش اعتدال، دکتر علی لاریجانی در جلسه امروز ( چهارشنبه 10 مرداد) مجلس شورای اسلامی ، سوال از رئیس جمهور را اعلام وصول کرد.

سوال ۸۰ نماینده از رئیس جمهور در پنج محور بوده و به این ترتیب رئیس جمهور یک ماه فرصت دارد در این مدت در مجلس شورای اسلامی حضور یافته و به سؤالات پنج‌گانه نمایندگان پاسخ دهد.

لاریجانی در ادامه گفت: قبلا ۹۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضای سوال از رییس جمهور را به هیات رییسه ارائه کردند که به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد. کمیسیون اقتصادی با حضور نمایندگان رییس جمهور این موضوع را بررسی کرد که در نهایت ۸۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای این سوال باقی مانده است، یعنی بیش از یک چهارم از نمایندگان تقاضای سوال از رییس جمهور را دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق اصل ۸۸ و ماده ۲۱۲ آیین‌نامه اگر بیش از یک چهارم نمایندگان تقاضای سوال از رییس جمهور را داشته باشند سوال باید اعلام وصول شود که این سوال طبق گزارش شماره د/ ۴۲۹۷۷۱۱۱۴ مورخ ۹۷.۵.۲ کمیسیون اقتصادی از حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی مورد بررسی قرار گرفت که این سوال با پنج محور اعلام وصول می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: این پنج محور شامل عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است.

لاریجانی در پایان اظهار کرد: رییس جمهور موظف است طبق ماده ۲۱۳ آیین‌نامه حداکثر تا مدت یک سال برای پاسخ به سوالات در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند.

سوال از رییس جمهور در حالی اعلام وصول شد که وزرای اقتصاد، دادگستری، تعاون و نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور و سیف رئیس کل‌سابق بانک مرکزی در جلسه روز سه‌شنبه هفته گذشته (دوم مرداد) حضور داشتند و به سؤالات نمایندگان سؤال‌کننده از رئیس‌جمهور پاسخ دادند.

عدم ناتوانایی‌ دولت در کنترل قاچاق، علت استمرار تحریم‌های بانکی، علت کاهش مفرط بیکاری و رکود شدید اقتصادی در سال‌های اخیر، افزایش شتابان‌ ارز در کشور و نیزکاهش ارزش پولی کشور از محورهای سؤالات نمایندگان از رئیس‌جمهور است.

بر اساس اصل 88 قانون اساسي ايران، هرگاه حداقل يک چهارم کل نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از رييس جمهور و يا هر يک از نمايندگان از وزير، درباره يکي از وظايف آنان سوال کنند، رييس جمهور يا وزير موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال جواب دهد و اين جواب نبايد در مورد رييس جمهور بيش از يک ماه و در مورد وزير بيش از ده روز به تأخير افتاد مگر با عذر موجه به تشخيص مجلس شوراي اسلامي.

مواد 196 و 197 آييننامه داخلي مجلس هم به همين موضوع پرداخته و آورده است: «بر اساس اصل هشتاد و هشتم قانون اساسى، در صورتي که حداقل يک چهارم کل نمايندگان بخواهند درباره يکى از وظايف رئيس جمهور سؤال کنند، بايد سؤال خود را به ‏طور صريح و روشن و مختصر همگى امضاء و به رئيس مجلس تسليم نمايند. رئيس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کميسيون تخصصى ارجاع مى‏ نمايد. کميسيون موظف است حداکثر ظرف يک هفته با حضور نماينده معرفى شده رئيس جمهور و نماينده منتخب سؤال‏ کنندگان تشکيل جلسه دهد. در اين جلسه، نماينده رئيس جمهور پاسخ مقتضى را از طرف رئيس جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمايندگان سؤال کننده گزارش شود.».

اگر پاسخ رئيس جمهور در کميسيون تخصصي پيگيري کننده سوال قانع کننده باشد، اصلاً اين سوال به صحن علني مجلس نمي آيد. اگر هم قانع کننده نبود و به صحن آمد، به داوري افکار عمومي در مجلس و در ميان مردم گذاشته ميشود.

پس از يک هفته چنانچه هنوز حداقل يک چهارم کل نمايندگان مجلس (که سؤال را امضاء نموده ‏اند) از سؤال خود منصرف نشده باشند رئيس مجلس موظف است در اولين جلسه سؤال آنان را قرائت و فوراً براى رئيس جمهور ارسال کند. اين سؤال ظرف چهل و هشت ساعت تکثير و در دسترس نمايندگان قرار مى‏گيرد.

از آن پس رئيس جمهور موظف است ظرف مدت يک ماه از تاريخ دريافت سؤال در جلسه علنى مجلس حضور يابد و به سؤال مطروحه نمايندگان پاسخ گويد مگر با عذر موجه با تشخيص مجلس شوراى اسلامى. مدت طرح سؤال از طرف نماينده منتخب سؤال‏کنندگان حداکثر پانزده دقيقه و مدت پاسخ رئيس جمهور حداکثر يک ساعت خواهد بود.

از مجموع اين قوانين چنين بر ميآيد که رئيس جمهور صرفاً براي ارائه پاسخ به سوالات نمايندگان به صحن علني مجلس فراخوانده مي شود و هيچ راي گيري اي هم در پايان سخنان وي انجام نخواهد شد. اين در حالي است که در پايان اظهارات وزرا در مجلس، نمايندگان در خصوص قانع کننده بودن پاسخ هاي او راي گيري ميکنند و هر سه پاسخي که اقناعي نباشد، وزير را در معرض استيضاح قرار ميدهد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: