کد خبر: ۲۰۸۲۳۹
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از سخنان روز گذشته‌اش در نشست خبری مشترک با «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه عقب‌نشینی کرد. دونالد ترامپ درباره ایران نیز گفت: آن‌ها دیگر زیاد به دنبال حضور در مدیترانه و کل خاورمیانه نیستند. آن‌ها مشکلات زیادی دارند که می‌توانند از طریق توافق با ما بسیار راحتتر حل کنند.
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه از سخنان روز گذشته‌اش در نشست خبری مشترک با «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه عقب‌نشینی کرد.

به گزارش اعتدال؛ او در جمع خبرنگاران کاخ سفید ضمن اذعان به اینکه جمع‌بندی جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره اتفاق افتادن دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ را می‌پذیرد گفت: «اقدامات روسیه تأثیری روی نتیجه انتخابات نداشت.»

واکنش‌ها در آمریکا به سخنان ترامپ در نشست خبری مشترک با پوتین کماکان ادامه دارد و «پل رایان»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: کنگره آمریکا اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه به بهانه دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را بررسی می‌کند.

ترامپ در کنفرانس خبری روز دوشنبه در حضور پوتین دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ را رد کرد و گفت: پوتین در گفت‌وگوی دوجانبه با او قویاً این موضوع را تکذیب کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا اخیراً ۱۲ افسر اطلاعاتی ارتش روسیه را متهم کرد در سال ۲۰۱۶ برای هک رایانه‌های حزب دموکرات و اثر گذاشتن بر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تلاش کرده‌اند. روسیه این اتهامات را رد کرده است.

ترامپ گفت: آنچه در هلسینکی قصد داشته بگوید این بوده که دلیلی وجود نداشته که روسیه در انتخابات آمریکا دخالت کند.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: دولت او «با جدیت» جلوی هر گونه تلاش برای دخالت در انتخابات سال ۲۰۱۸ را خواهد گرفت.

ترامپ در واکنش به انتقاد‌ها از او بابت تضعیف ائتلاف «ناتو» گفت که کشور‌های این ائتلاف در حال حاضر سهم خودشان از بودجه فاعی را پرداخت می‌کنند و او از «ینس استولتبرگ»، دبیر کل ائتلاف ناتو متشکر است.

ترامپ گفت: با پوتین درباره ضرورت کاهش دادن سلاح‌های هسته‌ای و مقابله با «بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران» هم رایزنی کرده است.

به نوشته اسپوتنیک رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ایرانی‌ها در آینده برای توافق جدید تماس می گیرند.

وی گفت: «امیدواریم در برخی موضوعات، ایران با تماس بگیرد. ممکن است توافق جدید حاصل شود یا نشود. ایران کشور ۵ ماه قبل نیست. آن‌ها دیگر زیاد به دنبال حضور در مدیترانه و کل خاورمیانه نیستند. آن‌ها مشکلات زیادی دارند که می‌توانند از طریق توافق با ما بسیار راحتتر حل کنند.»

دونالد ترامپ که پس از نشستش با پوتین در هلسینکی فنلاند با انتقادات شدیدی مواجه شد، گفت، طی اظهاراتش در این نشست درباره عدم مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشتباه کرده است.

به گزارش یاهونیوز، دونالد ترامپ، رییس جمهور ‌آمریکا در بیانیه‌ای از پیش تنظیم شده اظهار کرد: بیاناتم را با تاکید بر ایمان و حمایتم از نهادهای اطلاعاتی آمریکا شروع می‌کنم. من کاملا به آژانس‌های اطلاعاتی کشورمان باور دارم.

ترامپ مدعی شد، پس از مرور کنفرانس خبری مشترکش با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه متوجه شده است که "در یک جمله کلیدی به جای فعلی منفی، از حالت مثبت آن فعل استفاده کرده است".

ترامپ با اشاره به پاسخش به پرسش یکی از خبرنگاران حاضر دراین کنفرانس مبنی بر احتمال تلاش روسیه برای مداخله در انتخابات آمریکا گفت: من به جای استفاده از کلمه "wouldn’t" (گونه منفی فعل) از "would" (گونه‌ مثبت فعل) استفاده کرده‌ام.

رییس جمهور آمریکا در این کنفرانس خبری گفته بود: مردم نزد من آمدند و گفتند که فکر می‌کنند روسیه در انتخابات مداخله کرده است. من دلیل نمی‌بینم که روسیه چنین کاری را انجام داده باشد.

این اظهارات اعتراضات شدیدی را حتی از سوی هم‌حزبی‌های ترامپ در پی داشت.

ترامپ در خصوص اتهامات مطرح شده از سوی وزارت دادگستری آمریکا علیه بیش از ۲۰ شهروندان روس به دلیل مداخله در انتخابات آمریکا گفت: من نتیجه‌گیری جامعه اطلاعاتی را مبنی بر مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ قبول دارم. البته افراد دیگری هم می‌توانند در این اقدام سهیم بوده باشند، خیلی افراد دیگر.

ترامپ در ادامه سخنانش بار دیگر تاکید کرد که کمپین انتخاباتی او با روسیه تبانی نکرده است. او گفت: همان طور که پیشتر گفته شده و در گذشته نیز اعلام کرده‌ایم، تبانی‌ای صورت نگرفته است.

دموکرات‌ها نیز طی نشست خبری جداگانه‌ای، اظهارات ترامپ در هلسینکی را "خیانت" دانستند. ترامپ به رغم ادعای نهادهای اطلاعاتی آمریکا در خصوص مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ گفته است که هر دو کشور را مسئول روابط ضعیف واشنگتن-مسکو می‌داند.

رییس جمهور آمریکا در بخشی از سخنانش گفت: من اعتماد بسیار زیادی به نیروهای اطلاعاتی‌ام دارم اما پوتین در تکذیب این ادعا بسیار شدید و قدرتمند برخورد کرد.

در آغوش گرفتن پوتین از سوی ترامپ، همچنین قانونگذارانی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا را خشمگین کرد و سناتور جان مک‌کین از حزب جمهوری‌خواه در بیانیه‌ای، کنفرانس خبری هلسینکی را "ننگین‌ترین عملکرد یک ریس جمهور آمریکایی در تاریخ" دانست.

او اظهار کرد: ترامپ ثابت کرد که نمی‌تواند و نمی‌خواهد در برابر پوتین بایستند.

دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی ترامپ نیز در بیانیه‌ای با حمایت از نتیجه‌گیری نهادهای اطلاعاتی و تاکید بر مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا از اظهارات ترامپ در این کنفرانس خبری انتقاد کرد.

ترامپ پیش از عقب‌نشینی از اظهاراتش درباره روسیه، در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز که در هلسینکی و پس از کنفرانس خبری جنجالی‌اش با پوتین ضبط شد، در واکنش به اظهارت مجری برنامه در خصوص اینکه روسیه "رییس دشمنان آمریکا" است، گفت: نمی‌خواهم از کلمه دشمن استفاده کنم. ما می‌توانیم با هم کار کنیم و در این کار عملکردی عالی داشته باشیم و در صلح زندگی کنیم.

ترامپ در این مصاحبه اظهارکرد، اتفاق نظر احزاب آمریکا درباره دشمن دانستن روسیه "باورنکردنی" است زیرا این کشور در جنگ جهانی دوم به پیروزی آمریکا کمک کرده است.

او در این باره توضیح داد: روسیه واقعا به ما کمک کرده است. من نه طرفدار روسیه‌ام و نه طرفدار هیچ کس دیگر. فقط می‌خواهم که کشورم در امنیت باشد.

رییس جمهور آمریکا ادامه داد، مسکو و واشنگتن "کنترل ۹۰درصد تسلیحات هسته‌ای جهان را در دست دارند" پس خوب است که "با هم کنار بیایند".

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال ۱۳۹۴ به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

دولت آمریکا از نخستین روز‌های اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بار‌ها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

«حسن روحانی» بعد از خروج آمریکا از برجام گفت: در صورتی که ایران در هفته‌های آینده به این نتیجه برسد که با همکاری پنج کشور دیگر می‌تواند به خواسته‌های خود در برجام برسد اجرای این توافق هسته‌ای را ادامه خواهد داد.

بسته پیشنهادی اقتصادی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام روز پنجشنبه ۱۴ تیرماه به ایران ارائه شد. آقای روحانی ساعاتی بعد از ارائه این بسته در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان بسته پیشنهادی اروپا برای حفظ برجام را «مأیوس‌کننده» خواند و گفت: انتظار ایران از بروکسل «ارائه یک برنامه عملیاتی روشن و دارای زمان‌بندی» است.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران هم از طرف‌های اروپایی خواسته به جای ارائه وعده‌های کلی و مبهم، تعهداتی قابل اجرا و قابل راستی‌آزمایی ارائه دهند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری