کد خبر: ۲۰۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۰ - ۰۸:۴۷
مقامات ژاپنی با قطع یکباره واردات نفت خود از ایران مخالف اند و بر این باورند که این کار به افزایش قیمت نفت و صدمه خوردن اقتصاد جهانی و اقتصاد ژاپن خواهد انجامید .
اعتدال : رابرت آینهورن دستیار ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در خلع سلاح و منع تکثیر سلاح های هسته ای روز گذشته در دیدار خود با مقامات ژاپنی در ترغیب توکیو به قطع واردات نفت از ایران ناکام ماند.
 
روزنامه ژاپن تایمز در این باره نوشت که دیدار یک و نیم ساعته آینهورن با مقامات وزارت خارجه ، دارایی و بازرگانی ژاپن بدون کسب نتیجه مشخص پایان یافت.
بر اساس این گزارش مقامات ژاپنی با قطع یکباره واردات نفت خود از ایران مخالف اند و بر این باورند که این کار به افزایش قیمت نفت و صدمه خوردن اقتصاد جهانی و اقتصاد ژاپن خواهد انجامید .
 
گفتنی است هفته گذشته نیز تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا در دیدار با همتای ژاپنی خود در توکیو از وی خواسته بود تا توکیو نیز به کمپین غرب در تحریم نفتی و تحریم بانک مرکزی ایران بپیوندد .
 
وزیر دارایی ژاپن پس از دیدار با گایتنر و در کنفرانس خبری مشترک با او اعلام کرد که توکیو واردات نفت خود از ایران را کاهش می دهد اما یک روز پس از اظهارات این وزیر ژاپنی " یوشیهیکو نودا " نخست وزیر ژاپن با تکذیب اظهارات وزیر خود گفت که برای پیوستن به تحریم نفتی ایران باید نخست با کمپانی های ژاپنی مذاکره کند و نظر آنها را جویا شود.
 
ژاپن اعلام کرده است که در یک برنامه زمان بندی شده واردات نفت خود از ایران را به مرورخواهد کاست اما توکیو می گوید قطع یکباره واردات نفتش از ایران شوک آور بوده و به ضرر اقتصاد این کشور خواهد بود.
دولت توکیو بدین منظور با دولت های عربی حاشیه خلیج فارس در حال رایزنی است تا از آنها برای تامین نفت خام خود در صورت تحریم نفتی ایران تضمین بگیرد.
 
وزیر خارجه ژاپن روز گذشته در اظهاراتی دو طرفه تلاش کرد تا هم رضایت آمریکا را جلب کند و هم به افکار عمومی ژاپن این اطمینان را بدهد که توکیو با دنباله روی صرف از آمریکا به اقتصاد خود ضربه نخواهد زد.
 
" کویچیرو گنبا " روز گذشته در اظهاراتی با اشاره به اینکه کابینه این کشور در همکاری نزدیک با واشنگتن برای مقابله با برنامه های هسته ای ایران هم عقیده است افزود که در کابینه این کشور بر سر ضرورت کاهش تدریجی واردات نفت از ایران توافق وجود دارد.
 
این وزیر ژاپنی در عین حال تاکید کرد که تحریم نفتی ایران ممکن است سبب افزایش جهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی و ضربه خوردن به اقتصاد بحرانی جهان  شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری