کد خبر: ۲۰۷۹۷۲
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
تجربه ای که در این سال ها داشتم این را به من یاد داده که با تعریف ها مغرور نشوم و با انتقادها جا نزنم و کم نیاورم. سیاسیون یک زمانی من را تحت فشار گذاشتند و حالا هم از این بعد را دیدم. از همه اقشار مختلف تشکر می کنم.
به گزارش اعتدال، علیرضا فغانی داور افتخار آفرین کشورمان به همراه تیم خود متشکل از رضا سخندان و محمدرضا منصوری در جام جهانی 2018 درخشش فوق العاده ای داشتند و تا آخرین روز در جام باقی ماندند. آنها در حالی که می توانستند داور دیدار فینال باشند اما به انتخاب کمیته داوران فیفا، باید دیدار رده بندی را بین انگلیس و بلژیک قضاوت کنند. فغانی در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ایلنا به روسیه، پیش از بازی رده بندی صحبت های جالبی را انجام داد که خواندن آن را به شما توصیه می کنیم:

×آقای فغانی ضمن تبریک به شما و کوبل داوری ایران بابت قضاوت در رده بندی جام جهانی، از شرایط خودتان پیش از این بازی حساس بگویید.

از زمانی که در تورنمنت های مختلف حاضر شده ام به دنبال این بودم تا بهترین قضاوت خودم را داشته باشم تا باعث افتخار کشورمان دراین زمینه شومی و خدا را شکر تا به اینجا همیشه همینطور بوده است. در این تورنمنت با این رویکرد و دیدگاه وارد شدیم. خوشبختانه عملکردمان به گونه ای بود که برای یکی از دو بازی پایانی و مهم مسابقات یعنی رده بندی انتخاب شدیم. خدا را شکر می کنیم. هر چند در طول جام جهانی هم گفتم که توقعات نباید بالا برود. دوستان رسانه ای هم لطف دارند. به خاطر همین هم گفتم انتظارات را بالا نبرید تا اگر داوری فینال به ما نرسید کسی ناراحت نشود. ما‌آماده قضاوت در آن مسابقه هم بودیم که بهترین عملکرد را داشته باشیم. الان هم مسئولیت و بازی جدید به ما داده شده و برای آن دیدار برنامه ریزی می کنیم تا آن را با موفقیت پشت سر می گذاریم.

×شما قاضی بازی های حساسی در بازی های مقدماتی بودی و فکر می کنم از همانجا بود که خیلی ها معتقد بودند  فیفا روی شما نگاه ویژه ای دارد. شما خودتان فکر می کردید تا کجا پیشروی کنید؟

من اولا عرض کنم که همه کار ما به صورت تیمی بوده است. همیشه با خودمان گفتیم که به گونه ای کار کنیم که کسی به ما به عنوان زنگ تفریح نگاه نکند. خداراشکر همیشه هم به همین شکل عمل کرده ایم. در جام باشگاه ها، جام ملت ها، المپیک در فینال بودیم و نیمه نهایی جام کنفدراسیون ها را هم قضاوت کردیم. منتقدین هم متوجه شدند فیفا نگاه ویژه ای داشتند. همین که مردم و رسانه ها ما را لایق حضور در فینال می دانستند برای ما کافیست. ما چیزی کم نگذاشتیم و در دل خودمان راضی هستیم. داوران‌آرژانتینی هم عملکرد خوبی داشتند و پیش از این 4 قضاوت داشتند. داوران دیگری هم بودند که آمادگی داوری در این دو بازی را داشتند اما ابلاغیه برای ما و داوران آرژانتینی آمد.

×شما یکی از معدود داوران جام بودید که از وی ای آر استفاده نکردید...

بله. من به همراه چند داور دیگر از این تکنولوژی در این جام استفاده نکردیم. البته ما تصمیم گیرنده نیستیم که بخواهیم استفاده کنیم یا نه؛ بلکه تصمیمات ما به گونه ای بوده که نیاز به تجدید آن نبوده است و کمک داور ویدیویی نظری مشابه ما داشته است. مثلا در بازی آرژانتین و فرانسه اگر پنالتی نمی گرفتم کمک داور ویدیویی ورود می کرد.

فغانی

×این تکنولوژی اعتماد به نفس داوران را نمی دهد و استرس زا نیست؟

اتفاقا این تکنولوژی اعتماد به نفس داده است. من به عنوان داور می دانم که اگر در بازی اشتباهی داشته باشم می توانم این اشتباه را جبران کنم. من بازی پرسپولیس و ذوب آهن دو فصل قبل توپ به شکم آقای بنگر خورد اما من پنالتی گرفتم و هنوز هواداران پرسپولیس آن را به خاطر دارند. ولی اگر کمک داور ویدیویی بود و تصممی من تصحیح می شد و حق به حقدار می رسید قطعا صحبت هایی از این قبیل نداشتیم. ما از طرف کل دنیا صحبت نکنیم. همان پنالتی هندی که برای ما گرفته شد را خیلی ها گفتند پنالتی نیست اما کمک داور ویدیویی نظر به پنالتی داد. پنالتی رونالدو هم که خیلی از کارشناسان داوری به خاطر رضایت دل مردم آمدند و گفتند پنالتی نبوده هم توسط آقای اورس میر در شبکه سه پنالتی اعلام شد. نباید چیزهایی که خوشایند هست را استقبال کنیم و هرچه بر خلافمان است رد کنیم. در این جام جهانی اولین دوره است که در 62 بازی گلی نبوده که آفساید بوده باشد و قبول گرفته شود و بر عکس. این یک پوئن مثبت است. وی ای آر هم اول راه است. البته پیش از این در جام های جهانی نوجوانان و جوانان و جام کنفدراسیون ها هم استفاده شده اما تکنولوژی نوپایی است.

×از بازی ایران و پرتغال صحبت کردید. در همان بازی طارمی در محوطه جریمه سرنگون شد و برخی معتقد بودند وی ای آر باید ورود می کرد.

شما فکر می کنید آن صحنه توسط وی ای آر چک نشده است؟ آنها همه صحنه ها را چک می کنند. چه در صحنه سردار ازمون و چه در صحنه طارمی آنها هم نظر با داور بوده اند. تمام صحنه ها چک می شوند و به داور گفته می شود که با ما شما هم عقیده هستیم. ظرف سه ثانیه صحنه از دوربین های مختلف برای کمک داور ویدیویی پخش می شود و آنها زاویه مورد نظر را می خواهند و در نهایت نظر خود را به داور اعلام می کنند.

×آقای فغانی به سراغ بازی رده بندی برویم. جایی که انگلستان و بلژیک بعد از ناکامی در صعود به فینال حالا تمام نگاهشان به بازی سوم و چهارمی است و یم خواهند هر طور شده روی سکو بروند. این مسابقه را چطور می بینید؟

نه تنها بلکه همه داورانی که اینجا هستند تمام دوره ها را پشت سر گذاشته اند. همه داوران آماده اند تا در شرایط مختلف بهترین قضاوت را داشته باشند. ما هم سعی کردیم آمادگی بدنی خود را در حالت پیک نگه داریم.

×صادقانه بگویید خودتان وقتی فهمیدید که بازی فینال به شما نرسیده ناراحت نشدید؟

چند سال قبل گفتم که هدفم فینال جام جهانی است اما خنده دار به نظر می رسید. الان که مقایسه می شود خیلی از منتقدین ما را لایق حضور در فینال می دانند. همین برای ما کفایت می کند. خیلی از جوان ها فهمیدند که با سعی و تلاش و پشتکار می توان بهترین شد و به هدف های بزرگ رسید. ما هم سعی کردیم نصیحت ها و راهنمایی هایی که می شود را به کار بگیریم و حالا نتیجه اش را هم دیدیم.

×در بین داوران شما اینقدر خوب بودید که از فوتبال ما جلو زدید اما در فوتبال ما همیشه اعتراض به بقیه داوران زیاد بوده است. این مساله را چطور ارزیابی می کنید؟

اولا که اصلا فوتبال و داوری را نمی شود با هم مقایسه کرد. نه در دستمزدها و پرداخت های مالی و نه در بحث های مثبت. ولی اینکه فدراسیون ما متوجه شده که در تورنمنت های مختلف دو تیم داریم این خود یک پوئن مثبت است. ما در یک زمینه به دنبال افتخار آفرینی هستیم و فوتبالیست های ما هم همینطور. ما داوران جوان خوبی داریم. در بین بازیکنان هم می بینیم که جوانگرایی صورت گرفته است. بازیکن جوان اگر خوب نباشد و از زمین بیرون بیاید مربی او را در اغوش می گیرد و آرامش می کند اما این حس و جو برای داوران ما وجود ندارد. تیمها و بزرگترها و مسئولین باید تحمل و‌استانه صبر بیشتری داشته باشند. داوران ما جوان هستند. تا کی مگر قرار بود داوران و بزرگان ما حضور داشته باشند؟ ما هم روزی می رویم و باید به جوانترها میدان داد تا خودی نشان دهند. اگر به ما این اعتماد به نفس داده نمی شد هیچ وقت این اتفاق رخ نمی داد.


×فکر می کنید وی ای آر در فوتبال ما به کار گرفته شود و چه زمانی این اتفاق شدنی است؟

فکر می کنم به عمر ما کفاف نمی دهد. هم بحث هزینه ها و زیرساخت هاهست. هنوز برنامه نود از یک زاویه صحنه های مشکوک داوری را نشان می دهد و اگر این اتفاق رخ ندهد دیگر آن کارشناس دعوت نمی شود. ما به جز ورزشگاه آزادی دیگر در کدام استادیم و شهرستان امکانات لازم را داریم. شنیدم که یکی از مسئولین گفته امکانات وجود دارد اما بعید می دانم چنین چیزی باشد. دیدیم که با یک دوربین کارشناسی می شود و یک شهر علیه یک داور می شود. در کشورهای حاشیه خلیج فارس امکانات زیرساختی فوق العاده ای وجود دارد و اگر خودشان هم نتوانند طراحی کنند از بقیه کمک می گیرند. دوربین هایی که برای کمک داور ویدیویی هست به صورت مجزا کار می کنند و حدود 30 یا 40 دوربین وجود دارد.

×شما در اینجا حقوقتان بر حسب دلار هست اما با بازگشت به لیگ برتر دوباره حقوق ها به همان حقوق های کم و ناچیز تبدیل می شود. این مساله شما را اذیت نمی کند؟

ما از همان سیستم بالا آمدیم. هر چه قدر بقیه بچه های داور بگیرند ما هم همان را دریافت می کنیم؛ هر چند که ناچیز است. دو سه سالی می شود که شو آمده اند و اعلام کرده اند که حقوق ها زیادمی شود اما هنوز خبری نشده است. خون ما رنگین تر نیست. صحبت هایی هم مطرح شده بود که ما فلان میلیارد پول می گیریم اما اصلا اینطور نیست. اولا که ما اصلا اینجا به خاطر تحریم ها حساب نداریم. سیاسیون ما از این بابت مشکل دارند دیگر درباره ما خیلی شرایط وخیم تر است. پیش از این طی رایزنی صورت گرفته شده بین فدراسیون و فیفا، پول به حساب فدراسیون واریز می شد اما الان فکر می کنم همان هم با مشکل روبرو شود. اینکه یک قضاوت داشته باشید یا 5 قضاوت هیچ تغییری در دستمزد شما ندارد و همه یک قیمت پول می گیرند. منتظر هستیم تا ببینیم چه می شود. ایرانی هستیم و افتخار می کنیم و باید پای خوب و بد آن بایستیم.

×در اینجا بعد از عملکرد فوق العاده شما اقشار مختلف از هنرمندان و ورزشکاران تا سیاستمداران و ... پیام های حمایتی برای شما ارسال کردند. اینها روی شما اثر مثبتی داشت؟

تجربه ای که در این سال ها داشتم این را به من یاد داده که با تعریف ها مغرور نشوم و با انتقادها جا نزنم و کم نیاورم. سیاسیون یک زمانی من را تحت فشار گذاشتند و حالا هم از این بعد را دیدم. از همه اقشار مختلف تشکر می کنم. از مردم تا هنرمندان و ورزشکاران و داوران و پیشکسوتانی که اسم نمی برم تا کسی از قلم بیفتد. همه جا اسم ایران بود و همین که اسم ایران اینجا بود کافیست. تیم ملی ما هم عملکردش جای حرف دارد که باید کارشناسان نظر بدهند. بچه ها‌آبرومندانه کار کردند. بعد از آن هم ما تا پایان نام ایران را نگه داشتیم و کارشناسان خارجی اسم ایران را به عنوان تیمی که می تواند قضاوت فینال را داشته باشد شانس قائل بودند.

×از سیاسیون صحبت کردید. تا به حال ناراحتی برای شما در این سال ها به وجود آمده است؟

شرایطی در بازی تراکتور و نفت به وجود آمد و مصاحبه هایی توسط برخی از مسئولین انجام شد که می خواستند فشار را از روی خودشان بردارند. با این حال من تمرکزم روی کار خودم است و به مسائل دیگر توجه ندارم و هیچ اهمیتی هم برای من نداشت. تا وقتی که بخواهند در خدمت هستم و کارم را انجام می دهم. زمانی که که بخواهند حاشیه درست کنند دستشان را می بوسیم و کار را به جوان ترها و بعدی ها می سپاریم.

43

×بعد از اینکه شما فینال المپیک را قضاوت کردید و برگشتید خیلی ها گفتند شما مغرور شده اید و دوباره ممکن است چنین حرفهایی مطرح شود.

ما ایرانی ها عادت داریم که یک نفر را خیلی می بریم بالا و بعد آنها را پایین می اندازیم. اصولا جوگیر هستیم. تمرکزم روی کار خودم است. خودم پیش خدای خودم می دانم چه کار کرده ام و می کنم. حرف مردم برایم مهم نیست ولی اگر در این مدت کار ما باعث شده خوشحال شوند خدا را شکر می کنم. اگر هم اینطور نشده ما کار خودمان را انجام می دهیم. ممکن است دوباره اتفاق بیوفتد که یک شهر علیه ما شوند. قطعا هر کسی هر برداشتی می تواند داشته باشد و برای من مهم نیست.

×در بین همکارانتان صحبتی درباره تیم ملی ایران هم به وجود آمد که بخواهید بیان کنید؟

در یک دو بازی اول فراتر از حد تصور بودیم و باعث شده بود که نظرات مثبت باشد. البته من کارشناس نیستم و نیم توانم چیزی در این باره بگویم. اما در بازی با پرتغال اتفاقاتی افتاد و اعتراضاتی که صورت گرفت نقل محافل شده بود. وقتی دارو تصمیمی بگیرد اعتراض کردن امری طبیعی است اما وقتی کمک داور ویدیویی که 4 نفر هم هستند نظری می دهند و داور می رود می بیند و نظر خود را هم عوض می کند دیگر جای اعتراض نیست وبزرگترین تیمهای دنیا هم چنین کاری نمی کنند.اما بازیکنان ما 5 و 6 نفری روی سر داور ریخته بودند انگار که در آسیا یا ایران بازی می کنیم. از همه تصمیماتی که اینجا داوران گرفته اند حمایت می کنم چون خودم همان کفش را به پا می کنم.

×در بازی ایران و اسپانیا یک صحنه مشکوک رخ داد و آنهم خطای دیگو کاستا بر روی علیرضا بیرانوند بود. نظر شما درباره آن صحنه چیست؟

به نظرم دادن یک اخطار در آن صحنه کافی بود.

×بعد از جام جهانی روی دوره بعدی هم حساب باز کرده اید و نگاهتان به قطر هم هست؟

تمام تمرکز ما فعلا روی بازی پیش رو است. بعد از آن به کمی استراحت نیاز داریم و سپس درباره این مسائل تصمیم می گیریم و صحبت می کنیم. یک جایی آدم یک کاری می کند و اگر کم کاری کرده باشد ناراحت است اما ما کار خودمان را انجام دادیم. 50 درصد خودمان را انجام دادیم و حتما خدا نخواسته که اینطور نشده است.

×صحبت پایانی...

تشکر می کنم از شما و همه کسانی که انرژی مثبت دادند و همچنین کسانی که خواستند حاشیه درست کنند. متاسفانه یک سری رفتارهای چرکی هست که در هر کاری چه کار ما چه کار شما صورت می‌گیرد و انعکاس و حاشیه‌سازی در مورد یک سری اخبار هم جزو همین موارد است. من بچه جنوب شهر هستم و از این رفتارها دل چرکین نمی‌شوم ولی هرکسی در مسیر خودش قدم بر‌می‌دارد. این افراد را در ایران می‌بینم و صحبتی با آنها خواهم داشت. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری