کد خبر: ۲۰۷۳۷۸
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۲
حمله ترامپ به اوپک، اتحادیه اروپا و چین؛
دونالد ترامپ در مصاحبه‌اش همچنین سازمان شرکت‌های صادرکننده نفت، اوپک، را متهم کرد که قیمت نفت را دست‌کاری می‌کند. رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین هشدار داد اگر شرکت‌های اروپایی با نادیده گرفتن تحریم‌های ایالات متحده با ایران تجارت کنند مشمول تحریم خواهند شد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، هشدار داد اگر شرکت‌های اروپایی با نادیده گرفتن تحریم‌های ایالات متحده با ایران تجارت کنند مشمول تحریم خواهند شد.

به گزارش اعتدال، در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه دهم تیرماه از شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» پخش شد، ترامپ در پاسخ به مجری برنامه که پرسید آیا آمریکا شرکت‌های اروپایی طرف معامله با ایران را تحریم خواهد کرد گفت: «البته که؛ قطعا این کاری است که ما انجام می‌دهیم».

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با اشاره به اتفاقات اخیر در ایران گفت: «دیگر به مدیترانه و رفتن به جاهای دیگر برای مداخله فکر نمی‌کنند؛ مشغول خودشان هستند».

ترامپ ۱۷ خرداد نیز با تأکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام باعث تغییر رفتار مقام‌های ایران در منطقه شده گفته بود: «آنها دیگر توجه زیادی به مدیترانه نمی‌کنند. توجه‌شان به سوریه و آنچه آنجا می‌گذرد کمتر شده؛ در یمن و خیلی جاهای دیگر هم همین‌طور».

در ماه‌های اخیر شماری از شرکت‌های بزرگ اروپایی، از جمله شرکت ایتالیایی «انی»، شرکت‌های فرانسوی «توتال» و «بوئینگ»، شرکت دانمارکی مِرسک و شرکت نروژی «ساگا انرژی»، اعلام کردند که به خاطر بیم از تحریم‌های آمریکا، به معاملات خود با ایران پایان می‌دهند.

در حال حاضر مذاکراتی بین ایران و سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا برای «نجات برجام با وجود تحریم‌های آمریکا» در جریان است اما به گفته عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، برجام را باید در آی‌سی‌یو تلقی کرد.

اوپک قیمت نفت را دست‌کاری می‌کند

دونالد ترامپ در مصاحبه‌اش با فاکس‌نیوز همچنین سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، را متهم کرد که قیمت نفت را دست‌کاری می‌کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه اوپک «کمتر از آنکه هفته پیش تصور می‌کردیم» سقف تولید خود را افزایش داد گفت: «به نظرم، آنها باید دو میلیون بشکه دیگر تولید داشته باشند».

ترامپ با اشاره به تحریم‌های آتی علیه ایران گفت میزان نفت در بازار جهانی کاهش خواهد یافت و او انتظار دارد که اوپک این خلأ را پر کند.

دونالد ترامپ درباره بازارهای جهانی نفت تصریح کرد: اوپک درحال دست‌کاری قیمت نفت است، ما از برخی کشورهای عضو اوپک حفاظت می‌کنیم، پس بهتر است، دست از کار بکشند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین درباره جنگ تعرفه‌ای با چین گفت: تعرفه‌ها بر کالاهای چینی را کاهش نخواهم داد. تمرکز ما اکنون باید بر توافقات تجاری باشد. من تلاش می‌کنم قراردادهای تجاری را شفاف‌سازی کنم.

وی همچنین افزود: «در حال حاضر تمرکز من بر روی مسئله مهم تجارت است. من باید قراردادهای تجاری (آمریکا) را سر و سامان دهم». ترامپ با اشاره به تصمیم شرکت هارلی-دیویدسون برای خارج کردن برخی از خطوط تولید خود از آمریکا برای در امان ماندن از تعرفه‌های گمرکی اتحادیه اروپا، گفت هارلی آمریکایی است و باید موتورسیکلت‌های خود را داخل این کشور تولید کند.

رئیس جمهور آمریکا  همچنین در ادامه لفاظی‌های خود گفت اگر ایران دوباره برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد و اورانیوم غنی کند با مشکل خیلی بزرگی مواجه می‌شود. ترامپ همچنین افزود: آمریکا قطعا شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت کنند را تحریم می‌کند.

دونالد ترامپ روز شنبه هم اعلام کرده بود که در تماس تلفنی‌اش با پادشاه عربستان سعودی، ملک سلمان متعهد شده است که تولید نفت این کشور افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، مصاحبه دونالد ترامپ پیش از گفت‌وگوی تلفنی او با پادشاه عربستان ضبط شده بود.

رسانه دولتی سعودی تماس تلفنی رهبران دو کشور درباره «بازار جهانی نفت» را تایید کرد اما اشاره‌ای به وعده یا توافق صورت‌گرفته درباره افزایش تولید نفت نکرد.

با این حال به گزارش خبرگزاری آلمان، پادشاه سعودی در این مکالمه ایران را «دشمن بزرگ» خواند که «می‌تواند نشانگر این باشد که عربستان منافعی در افزایش تولید و پر کردن خلأ نفتی ایران دارد».

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: