کد خبر: ۲۰۶۳۳۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
ایران می تواند از گروه خود صعود کند؟
گروه E سخت ترین گروه این دوره از رقابت های جام جهانی و گروه A ساده ترین گروه جام جهانی خواهد بود. گروه B نیز که ایران در آن قرار دارد از لحاظ سختی در رتبه چهارم قرار دارد. سخت ترین بازی در جام جهانی را روسیه در مقابل اروگوئه و همچنین کره جنوبی برابر آلمان برگزار خواهند کرد. دیداری هم که بیشترین احتمال مساوی را دارد بازی پرو - دانمارک است.
جام جهانی 2018 روسیه تا ساعاتی دیگر با بازی روسیه میزبان و عربستان آغاز خواهد شد. از ماه ها قبل و با انجام قرعه کشی جام جهانی، بازار گمانه زنی درباره نتایج احتمالی و تیم های صعود کننده به مرحله حذفی داغ شده بود. با این حال به نظر می رسد پیش بینی نتایج بازی ها با توجه آخرین رنکینگ فیفا علیرغم برخی کاستی ها بیش از سایر روش ها به واقعیت های فوتبالی نزدیک باشد. ضمن اینکه آخرین رنکینگ فیفا تنها یک هفته قبل از آغاز جام جهانی تنظیم شده است.

به گزارش اعتدال، با این حال این آخرین رده بندی فیفا با سیستم قدیمی بوده و از این پس رده بندی فیفا مبتنی بر روشی نوین خواهد بود. روش فعلی که از سال 2006 به اجرا گذاشته شده است، انتقادات زیادی را به همراه داشت و منتقدان معتقد بودند تیم های بزرگ با برگزاری بازی های دوستانه آسان با تیم های ضعیف تر رتبه خود را بالا می برند اما قرار است از این به بعد ضریب اهمیت دیدارهای بزرگ و تورنمنت های مهم افزایش یابد. در روش جدید امتیازدهی بیشتر بر اساس قدرت رقبا و دستاوردها در تورنمت های مهم، خصوصا در مراحل حذفی خواهد بود و رویکرد تازه در اولین بروزرسانی رنکینگ فیفا پس از جام جهانی منعکس خواهد شد. ضمن اینکه لغو بازی های دوستانه ایران با یونان و کوزوو باعث شد ایران امتیازی کسب نکرده و پس از سال ها رتبه 36 فیفا و اول آسیا را به رقیب دیرینه، استرالیا واگذار نماید.

با انجام بازیهای دوستانه بین المللی اخیر رده بندی برخی تیم ها از سوی فیفا تغییر کرده است. بر اساس این تغییر که در روز 7 ژوئن (پنج شنبه گذشته) اعمال شده جایگاه تیم هایی هم چون پرتغال، لهستان، اسپانیا، اروگوئه، انگلیس، کرواسی، تونس، ایران و استرالیا و ... در رده بندی فیفا تغییر کرده است. از این رو می توان باتوجه به رده بندی جدید فیفا گروه های سخت و آسان جام جهانی 2014 برزیل و همچنین سخت ترین و ساده ترین بازی ها را نیز مورد مطالعه قرار داد. در این گزارش سعی می شود به طریقی علمی سطح دشواری گروههای مختلف را بررسی کند.

در این گزارش ملاک سختی گروه ها براساس رنکینگ تیم ها در فیفا است. بنابراین با جمع کردن رنکینگ تیم های مختلف تمام  گروهها، گروهی که پایین تر عدد را به دست بیاورد، سختترین گروه خواهد بود و بالعکس جمع کلی راحت ترین گروه مسابقات بزرگترین عدد خواهد بود.

گروههای مختلف تیم ها و رنکینگ تیم های حاضر در هر گروه به ترتیب زیر است:

گروه A: روسیه (70)- عربستان (67)- مصر (45)- اروگوئه (14)   
گروه B: پرتغال (4)- اسپانیا (10)- مراکش (41)- ایران (37)   
گروه C: فرانسه (7)- استرالیا (36)- پرو (11)- دانمارک (12)     
گروه D: آرژانتین (5)- ایسلند (22)- کرواسی (20)- نیجریه (48)   
گروه E: برزیل (2)- سوئیس (6)- کاستاریکا (23)- صربستان (34) 
 گروه F: آلمان (1)- مکزیک (15)- سوئد (24)- کره جنوبی (57)    
 گروه G: بلژیک (3)- پاناما (55)- تونس (21)- انگلیس (12)      
گروه H: لهستان (8)- سنگال (27)- کلمبیا (16)- ژاپن (61)     

بنابراین عملیات جمع رنکینگ این تیم ها به ترتیب زیر خواهد بود:

گروه A: 67+70+45+14= 196
گروه B: 4+10+41+37= 92
گروه C: 7+36+11+12= 66
گروه D: 5+22+20+48= 95
گروه E: 2+6+23+34= 65
گروه F: 1+15+24+57= 97
گروه G: 3+55+21+12= 91
گروه H: 8+27+16+61= 112

در نتیجه رده بندی گروه ها بر حسب سختی به شکل زیر است:

گروه E: برزیل - سوئیس - کاستاریکا - صربستان 
گروه C: فرانسه - استرالیا - پرو - دانمارک 
گروه G: بلژیک - پاناما - تونس - انگلیس 
گروه B: پرتغال - اسپانیا - مراکش - ایران 
گروه D: آرژانتین - ایسلند - کرواسی - نیجریه 
گروه F: آلمان - مکزیک - سوئد - کره جنوبی 
گروه H: لهستان - سنگال - کلمبیا - ژاپن 
گروه A: روسیه - عربستان - مصر- اروگوئه 

بدین ترتیب گروه E سخت ترین گروه این دوره از رقابت های جام جهانی و گروه A ساده ترین گروه این مسابقات خواهد بود. البته باید اذعان کرد رنکینگ فیفا شاید از نظر رتبه بندی دقیق تیم ها کاملا معتبر و موثق نباشد. اما به نظر می رسد، بهترین راه برای اندازه گیری سختی گروهها هم استفاده از همین رنکینگ است. گروه B نیز که ایران در آن قرار دارد از لحاظ سختی در رتبه چهارم قرار دارد. البته نباید فراموش کرد سه رتبه پایانی این جدول به گروه های F، H و A اختصاص دارد که رنکینگ سه تیم آسیایی کره جنوبی، ژاپن و عربستان در ساده انگاشته شدن گروه ها تاثیر بسزایی داشته است. ضمن اینکه به نظر می رسد در بین تیم های آسیایی استرالیا در گروهی به نسبت سخت تر قرار گرفته است. 

با این حال به نظر می رسد در بین تیم های آسیایی استرالیا و ایران با توجه به رتبه خود در رنکینگ فیفا اختلاف کمتری با هم گروه های خود داشته باشند. اختلاف ایران با هم گروهی های بالاتر از خود 33 و 27 و مجموعا 60 پله، ضمن اینکه 4 رتبه نیز از دیگر رقیب مهم خود یعنی مراکش بالاتر است. کره جنوبی نیز با هم گروهی های خود 56، 42 و 33 و مجموعا 129 پله اختلاف دارد. در این بین ژاپن نیز با تیم های گروه خود 53، 34 و 45 و به طور مجموع 132 پله فاصله دارد. عربستان نیز با هم گروهی های خود 22 و 53 و مجموعا 75 رتبه اختلاف دارد، ضمن اینکه 3 رتبه بالاتر از روسیه میزبان قرار دارد. استرالیا  نیز 29، 25و 24 رتبه با همگروهای خود و در نتیجه مجموعا 78 رتبه اختلاف دارد.

بر اساس آخرین رنکینگ فیفا سخت ترین بازی در جام جهانی را روسیه در مقابل اروگوئه و همچنین کره جنوبی برابر آلمان برگزار خواهند کرد. اختلاف این دو تیم در رده بندی فیفا 56 پله است. به همین ترتیب نیز اروگوئه و آلمان ساده ترین بازی ها را پیش رو خواهند داشت. با این حال نباید فراموش کرد روسیه میزبان جام است و با توجه حمایت هواداران و شرایط میزبانی نمی توان تنها به اختلاف رنکینگ دو تیم توجه نمود. بعد از آن نیز سخت ترین بازی ها را ژاپن با لهستان، پاناما با بلژیک و عربستان با اروگوئه خواهند داشت.

در بین تیم های آسیایی ایران در کنار عربستان تنها تیمی است که از یکی از هم گروهی های خود (مراکش) در رنکینگ جدید فیفا بالاتر قرار گرفته است. با این حال نباید فراموش کرد که عربستان در رنکینگ فیفا بالاتر از روسیه میزبان قرار دارد که مسلما شرایط میزبانی در این بازی نیز به سود روسیه خواهد بود و کار عربستان را سخت خواهد کرد و نمی توان تنها بر اساس رنکینگ فیفا نتیجه دیدار را پیش بینی کرد. 

بر این اساس دیداری که بیشترین احتمال مساوی را دارد بازی پرو - دانمارک است که اختلاف رده بندی این تیم ها در رنکینگ فیفا تنها 1 پله است. دیدار ایسلند - کرواسی با 2 اختلاف رنکینگ، روسیه - عربستان  با 3 اختلاف رتبه و برزیل - سوئیس و مراکش - ایران با 4 اختلاف از غیرقابل پیش بینی ترین مسابقات دور مقدماتی این بازی ها خواهند بود.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
شهره ح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
0
0
سایت شما از لحاظ خبری فوق العادست و ممنون از خبرهای آنلاین شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری