کد خبر: ۲۰۶۲۰۳
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱
»
نگاهی به وضعیت گروه‌های هشت‌گانه جام جهانی 2018 روسیه گروه G
علی جباری نیکو

علی جباری نیکو در جمهوریت نوشت: دو تیم قدرتمند اروپایی؛ یعنی بلژیک و انگلیس در کنار پاناما از آمریکای مرکزی و تونس از قاره آفریقا، تیم‌های حاضر در گروه G رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه هستند. صرفنظر از پاناما که ضعیف‌ترین تیم این گروه می‌باشد، از میان سه تیم دیگر، بلژیک و انگلستان بیشترین شانس صعود از گروه G را داشته و تیم تونس به لحاظ برخورداری از بخت صعود، پس از این دو تیم قرار دارد. از نظر برخی کارشناسان، تیم‌های بلژیک و انگلستان، حتی قابلیت صعود به مراحل بالاتر و قرار گرفتن در جمع هشت تیم پایانی رقابت‌ها را نیز دارا هستند.
تیم ملی فوتبال بلژیک در سال‌های اخیر از مُهره‌های باکیفیت و خوبی بهره برده و به لحاظ کار گروهی، هماهنگی بازیکنان درون زمین و کسب نتیجه، عملکرد قابل قبولی از خود نشان داده است. می‌توان گفت که استارت موفقیت بلژیکی‌ها که گاه در برخی محافل با نام شیاطین سرخ نیز از آنها یاد می‌شود، از جام جهانی 2014 برزیل زده شد که با هدایت "مارک ویلموتس" با 3 برد و کسب 9 امتیاز توانستند از گروه خود صعود کرده و تا مرحله یک‌چهارم نهایی بالا بیایند. آنها در یورو 2016 نیز با هدایت همین مربی تا یک‌چهارم نهایی پیش رفته و در آن مرحله با قبول شکست مقابل ولز، از ادامه رقابت‌ها بازماندند. 

سه شیرها و پایان بخشیدن به دوران ناکامی

دست‌یابی به این موفقیت‌ها از جانب تیم بلژیک مقطعی نبوده و نتیجه‌گیری خوب این تیم در جریان رقابت‌های مختلف ادامه پیدا کرده است؛ بطوریکه آنها در مرحله انتخابی جام جهانی 2018 روسیه در قاره اروپا و این‌بار تحت هدایت "روبرتو مارتینز"، با 9 برد و یک تساوی و با کسب 28 امتیاز، خود را به‌عنوان اولین تیم اروپایی صعود کننده به جام جهانی روسیه معرفی کردند. 

حال با توجه به شرایط ایده‌آلی که بلژیکی‌ها در این مقطع زمانی از آن برخوردارند و انگیزه بالایی که نزد بازیکنانشان دیده می‌شود، انتظار می‌رود که روند کسب این موفقیت‌ها برای شیاطین سرخ ادامه‌دار بوده و در جام جهانی روسیه و در راه صعود از گروه خود کار چندان سختی نداشته باشند. آنها امیدوارند که با هدایت "روبرتو مارتینز" و بهره‌گیری از ستاره‌هایی چون لوکاکو، ادن هازارد، کوین دی بروین، وینسنت کمپانی و یان فرتونگن، نسل کنونی فوتبال کشورشان بتواند یکی از بهترین نتایج خود را در روسیه 2018 رقم بزند.

تیم فوتبال پاناما دیگر تیم حاضر در این گروه است که از منطقه آمریکای شمالی و مرکزی (کونکاکاف) و برای نخستین بار به مرحله نهایی مسابقات جام جهانی راه پیدا کرده است. این تیم که ناشناخته‌ترین و مرموزترین تیم حاضر در روسیه 2018 به حساب می‌آید، در پایان بازی‌های مرحله انتخابی جام جهانی توانست پس از مکزیک و کاستاریکا  از منطقه خود به این رقابت‌ها راه یافته و بطور مستقیم راهی روسیه شود.

سه شیرها و پایان بخشیدن به دوران ناکامی

پانامایی‌ها که اولین حضور خود در جام جهانی را تجربه می‌کنند، برای خلق شگفتی و کسب موفقیت در روسیه کار بسیار سختی در پیش خواهند داشت. آنها در این رقابت‌ها چیزی برای از دست دادن ندارند و با کنار گذاشتن شیوه بازی محتاطانه، برای کسب تجربه و رسیدن به گل در مقابل حریفان خود به آب و آتش می‌زنند. این تیم که به توفان قرمز نیز شهرت دارد، از وجود بازیکنان خوب و مؤثری مانند گابریل تورس، اسماعیل دیاز، خوزه رودریگز، ریکاردو آویلا، رومن تورس و اریک دیویس سود می‌برد که در بین آنها گابریل تورس مهاجم و کاپیتان تیم و همچنین رومن تورس مدافع تأثیرگذار پانامایی‌ها شناخته شده تر از سایرین می‌باشند.

"هرنان داریو گومز" کلمبیایی که هدایت تیم پاناما را بر عهده دارد، در اظهار نظرهای اخیر خود عنوان کرده است که تیمی متشکل از بازیکنان جوان و باتجربه در اختیار دارد که سعی دارند فوتبالی جدید را به نمایش گذاشته و بازی‌های خوبی مقابل حریفان خود در روسیه ارائه دهند.
تیم چهاردهم جهان و نخستین تیم قاره آفریقا در رنکینگ فیفا؛ یعنی تونس نیز در گروه G مسابقات جام جهانی روسیه حاضر است. این تیم که از منطقه آفریقای شمالی پا به رقابت‌های جام جهانی روسیه گذاشته است، در پایان مسابقات مرحله انتخابی در گروه خود با کسب 14 امتیاز، جایگاه نخست را بدست آورده و بطور مستقیم راهی روسیه شد. 

تونسی‌ها که به عقاب‌های کارتاژ نیز شهرت دارند، پیش از این، چهار بار مسابقات جام جهانی را تجربه کرده که آلمان 2006 آخرین حضور آنها در این تورنمنت بوده است. این تیم در چهار دوره قبلی حضور خود، موفقیتی بدست نیاورده و در همان مرحله گروهی از دور رقابت‌ها حذف شده است. حالا آنها یک بار دیگر و این‌بار با انگیزه بیشتری در روسیه 2018 حاضر بوده و پنجمین حضور خود در این تورنمنت را پشت سر خواهند گذاشت. 

سه شیرها و پایان بخشیدن به دوران ناکامی

تیم ملی فوتبال تونس که یک مربی بومی با نام "نبیل معلول" را بر روی نیمکت هدایت خود دارد، از بازیکنان خوب و تکنیکی بسیاری بهره می‌برد که غالباً در لیگ‌های کشورهایی از قاره سبز همچون فرانسه، هلند و بلژیک توپ می‌زنند و از فوتبال اروپا تأثیر بسیار زیادی پذیرفته‌اند. به این ترتیب، می‌توان گفت که آنها از بهترین‌های قاره آفریقا محسوب شده و یکی از قدرتمندترین و باکیفیت‌ترین تیم‌های این قاره بشمار می‌آیند.

از جمله مُهره‌های ارزشمند و بازیکنان تکنیکی و تأثیرگذار این تیم آفریقایی می‌توان به یوهان بن‌الوان، الیاس السخیری، علی معلول، محمد امین بن عمر، وهبی خزری، سیف‌الدین خاوی، انیس البدری و ایمن المثلوثی اشاره کرد که در این بین، یوهان بن‌الوان در تیم لسترسیتی انگلیس توپ زده و الیاس السخیری و وهبی خزری نیز در لیگ فرانسه شاغل بوده و به ترتیب در تیم‌های مون پلیه و رن عضویت دارند. دوندگی، جنگندگی و روحیه شکست‌ناپذیری که از خصایص قابل تحسین فوتبال آفریقا بشمار می‌آید، نزد بازیکنان تونس نیز دیده می‌شود. این ویژگی‌ها در کنار تجربه برخی از بازیکنانشان در لیگ‌های اروپایی و قرار گرفتن مقابل چهره‌های سرشناس فوتبال اروپا، به‌عنوان یک نقطه قوت برای مجموعه تیمی تونسی‌ها محسوب شده و قطعاً در جام جهانی روسیه به کمک آنها خواهد آمد.

غایب بزرگ تونسی‌ها نیز در روسیه 2018 کسی نیست جز یوسف‌المساکنی که عضویت تیم الدحیل قطر را دارا بوده و ستاره این تیم به حساب می‌آید. این بازیکن کلیدی و مهاجم ارزشمند، چندی پیش در جریان دیدار هفته پایانی لیگ ستارگان قطر با مصدومیت شدیدی مواجه شده و حضور در جام جهانی پیش رو را از دست داد و به این ترتیب، شوک بزرگی به تیم کشورش و کادر فنی آن وارد نمود. 

از انیس البدری به‌عنوان یکی از جانشینان احتمالی یوسف‌المساکنی در تیم تونس یاد می‌شود. او که در تیم التجری تونس عضویت دارد، در یکی از اظهار نظرهای خود به روحیه بالای بازیکنان هموطنش و همچنین قابلیت و توانایی تیمش در کسب نتیجه مطلوب و خلق شگفتی در روسیه اشاره کرده و این اطمینان را به طرفداران داد که عقاب‌های کارتاژ یکی از بهترین عملکردهایشان را در روسیه 2018 به نمایش بگذارند.

تیم ملی فوتبال انگلیس، آخرین تیم مربوط به این گروه است. باید عنوان کرد که علیرغم اینکه تیم ملی فوتبال بلژیک در سید یک فیفا قرار داشته و در این گروه به‌عنوان سرگروه انتخاب شده است، تیم فوتبال انگلستان بی هیچ تردیدی مهمترین و پُرطرفدارترین تیم گروه G بوده و در کانون توجهات واقع است. این تیم سالهاست که در جمع 4 تیم پایانی جام جهانی حضور ندارد و اولین و آخرین قهرمانی‌اش در این تورنمنت به سال 1966 بازمی‌گردد.


 سه شیرها پس از کسب عنوان قهرمانی جهان در سال 1966 که خود نیز میزبان آن بودند، تنها یک بار دیگر و در جام جهانی 1990 ایتالیا توانستند به جمع 4 تیم پایانی راه پیدا کنند که در آن مرحله نیز از حضور در فینال بازمانده و در دیدار رده‌بندی با قبول شکست مقابل ایتالیای میزبان، در رتبه چهارم جهان ایستادند. تیم فوتبال انگلیس پس از آن سال، دیگر هیچ‌گاه موفقیت چشمگیری در جام جهانی حاصل نکرده و همواره طعم ناکامی را چشیده است.

انگلیسی‌ها در یورو 2016 با هدایت "روی هاجسون" تا مرحله یک‌هشتم پایانی پیش رفته و در آنجا مقابل ایسلند شگفتی ساز با نتیجه 2 بر یک مغلوب شدند و از ادامه رقابت‌ها بازماندند. آنها در همان سال "روی هاجسون" را کنار گذاشته و هدایت تیم خود را به "گرت ساوتگیت" جوانی سپردند که در فاصله سال‌های 1995 تا 2004 سابقه بازی برای تیم ملی انگلیس را نیز داشت. سه شیرها با هدایت این مربی و در پی تحولاتی که در تیمشان ایجاد شد، در مسابقات مرحله انتخابی جام جهانی در قاره اروپا، با کسب 26 امتیاز در گروه خود جایگاه نخست را بدست آورده و بطور مستقیم به روسیه 2018 راه پیدا کردند.

سه شیرها و پایان بخشیدن به دوران ناکامی

تیم فوتبال انگلستان با روی کار آمدن "ساوتگیت" و جوانگرایی این مربی، تغییراتی اساسی یافته است. ساختار تحول یافته آنها و بهره‌گیری از ستاره‌های جوان، طرفداران این تیم را به کسب موفقیت در روسیه بیش از پیش امیدوار ساخته است. باید عنوان کرد که نسل کنونی فوتبال انگلیس با هدایت "گرت ساوتگیت" این توانایی و پتانسیل را دارد که در جام جهانی روسیه، گام‌های اولیه موفقیت را برداشته و به ناکامی‌های چندین و چند ساله فوتبال ملی این کشور پایان دهد.

"ساوتگیت" جوان، در روسیه 2018 ستاره‌های جوانی نیز در اختیار دارد که هر کدام وزنه‌ای در تیم خود محسوب شده و تأثیرگذاری خاص خود را دارند. هری کین و دله‌الی نقاط اتکاء و مُهره‌های اصلی انگلیس هستند. 

سه شیرها و پایان بخشیدن به دوران ناکامی

این تیم که ترکیبی است از بازیکنان جوان و چند بازیکن باتجربه، علاوه بر هری کین و دله‌الی، از نفرات ارزشمند و تعیین‌کننده دیگری نظیر گری کیهیل، فیل جونز، کایل واکر، اشلی یانگ، جسی لینگارد، مارکوس راشفورد، رحیم استرلینگ، دنی ولبک و جوردن هندرسون نیز بهره می‌برد. 

خوشبینی و امید حاصل از تغییرات و تحولات مثبت در تیم انگلستان، قابل لمس بوده و نزد یکایک بازیکنان دیده می‌شود. این امیدواری، در گفتگوها و اظهار نظرهای بسیاری از نفرات تیم انگلیس به چشم می‌خورد. به نظر هری کین کاپیتان جوان سه شیرها، قهرمانی انگلیس در جام جهانی غیرممکن و دور از دسترس نیست. او معتقد است که تیم کشورش در میان مدعیان اصلی نبوده اما توان کسب عنوان قهرمانی در جام جهانی روسیه را دارد. 

"گرت ساوتگیت" سرمربی انگلستان نیز پس از مراسم قرعه‌کشی مرحله نهایی جام جهانی و مشخص شدن حریفان تیم خود، در یک اظهار نظر، ضمن ابراز رضایت نسبی از قرعه تیمش، بلژیکی‌ها را رقیبی دشوار برای سه شیرها دانست و بازی سختی را برای تیم تحت هدایتش مقابل تیم بلژیک پیش‌بینی کرد. این مربی همچنین با اشاره به حضور تیم تونس در گروه G، عنوان کرد که شناخت کمتری نسبت به تیم‌های آفریقایی دارد و بیشتر توجه و تمرکزش معطوف به بلژیک و رویارویی با این تیم است. "ساوتگیت" با خوشبینی معتقد است که پس از نمایش خیره‌کننده و درخشش تیم‌های ملی زیر هفده سال و زیر بیست و یک ساله‌های انگلیس در مسابقات یورو، حال، زمان درخشش تیم اصلی انگلستان فرا رسیده است.

سه شیرها و پایان بخشیدن به دوران ناکامی

از میان اظهارات برخی از صاحب‌نظران و کارشناسان دنیای فوتبال پیرامون وضعیت سه شیرها در جام جهانی نیز می‌توان به گفته‌های گری لینه‌کر و لوتار ماتیوس بازیکنان سابق تیم‌های ملی انگلستان و آلمان اشاره کرد. گری لینه‌کر بازیکن سابق تیم انگلیس اعتقاد دارد که تیم کشورش کار سختی برای صعود به مرحله یک‌هشتم پایانی جام جهانی ندارد اما از پتانسیل قهرمانی برخوردار نبوده و مدعی کسب عنوان قهرمانی جهان نیست. لوتار ماتیوس کاپیتان آلمان‌ها در جام جهانی 1990 نیز مانند لینه‌کر، تیم انگلستان را در جام جهانی پیش رو مدعی قهرمانی نمی‌داند اما با توجه به ساختار متحول شده تیم آنها و بازیکنان جوانی که در اختیار دارند، از سه شیرها به‌عنوان مدعی کسب عنوان قهرمانی در جام جهانی 2022 یاد می‌کند.

برنامه بازی‌های گروه G جام جهانی روسیه نیز به این شرح است که روز 28 خردادماه بلژیک و پاناما باهم دیدار می‌کنند و انگلیس نیز به مصاف تونس می‌رود. در تاریخ 2 تیرماه، بلژیکی‌ها مقابل تونس صف‌آرایی خواهند کرد و روز سوم تیرماه نیز انگلیس و پاناما با یکدیگر روبرو می‌شوند. در تاریخ 7 تیرماه نیز دو تیم اروپایی این گروه؛ یعنی بلژیک و انگلیس به مصاف هم رفته و پاناما مقابل تونس قرار خواهد گرفت. 
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: