کد خبر: ۲۰۵۷۵۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
اعمال تعرفه‌های سنگین آمریکا علیه واردات از اروپا؛
آمریکا وعده افزایش تعرفه بر آهن و فولاد وارداتی از اروپا را عملی می‌کند. ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا جمعه ۳۱ مه / ۱۰ خرداد گفت: «از نیمه شب پنج‌شنبه، به وقت واشنگتن افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیم برای اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک اعمال خواهد شد.» در همین حال کارشناسان در مورد آغاز یک جنگ تجاری در جهان که می‌تواند تهدیدی برای رشد اقتصادی جهان باشد، هشدار داده‌اند.
«ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا از نهایی شدن اجرای طرح اعمال تعرفه‌های سنگین بر واردات برخی فلزات از کانادا، مکزیک و اروپا خبر داد که می تواند آغازی بر یک جنگ جهانی تجاری قلمداد شود.

به گزارش اعتدال، دولت آمریکا در ماه مارس (اسفند گذشته) اعلام کرده بود که تعرفه‌ 25 درصدی برای واردات فولاد و 10 درصدی برای واردات آلومینیوم اعمال می کند.

در آن زمان کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا به مدت سه ماه از این طرح مستثنی شده بودند تا زمینه برای مذاکرات و گفت وگوهای تجاری بیشتر فراهم شود؛ گفت وگوهایی که سرانجام به نتیجه ای نرسید.

در همین راستا وزیر بازرگانی آمریکا اعلام کرد که تعرفه های جدید از فردا یک ژوئن (11 خرداد) برای کشورهای یاد شده هم اعمال خواهد شد.

راس گفت: کانادا و مکزیک به علت در جریان بودن مذاکرات تجاری توافق نفتا (قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی ) مستثنی شده بودند؛ اما این مذاکرات، بیش از آنچه امید داشتیم به طول انجامیده است.

وی ادامه داد: با این وجود همچنان مشتاق به گفت وگوهای بیشتر در این رابطه خواهیم بود.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که در واکنش به این موضوع و در اقدامی مقابله جویانه، تعرفه‌‌های سنگینی برای برخی برندهای مشهور آمریکایی وضع خواهد کرد.

دولت های مکزیک، کانادا و اتحادیه اروپا پس از نهایی شدن تعرفه‌های جدید آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم، با انتقاد شدید از کاخ سفید، طرح‌ هایی مقابله‌جویانه را به اجرا درآوردند.

در همین حال کارشناسان در مورد آغاز یک جنگ تجاری در جهان که می‌تواند تهدیدی برای رشد اقتصادی جهان باشد، هشدار داده‌اند ولی ترامپ در واکنش به این هشدارها و برنامه اقدام‌ متقابل شرکای تجاری آمریکا اعلام کرده که در صورت شکل گیری جنگ تجاری کشورش حتما پیروز خواهد شد.

واکنش اروپا: مقابله به مثل می‌کنیم

به نوشته یورونیوز؛ در نخستین واکنش به این خبر، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا گفت: «اعمال افزایش تعرفه آمریکا غیر قابل قبول است. امروز روز بدی برای دنیای تجارت است. ما از منافع اروپا دفاع خواهیم کرد.»

رئیس کمیسیون اروپا در ادامه تاکید کرد که اروپا در برابر این اقدام، روش «مقابله به مثل» را در پیش خواهد گرفت و در طی ساعات آینده این اقدامات به صورت علنی اعلام خواهد شد.

وزیر بازرگانی آمریکا پیش از واکنش اروپا گفته بود که حتی اگر اروپا تصمیم به مقابله به مثل بگیرد، این اقدامات تاثیر خاصی بر روی اقتصاد آمریکا نخواهد گذاشت.

سیسیلیا مالمستروم، کمیسر اتحادیه اروپا در امور تجاری نیز در واکنش به افزایش تعرفه اظهار داشت که اتحادیه اروپا علیه آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت می‌کند. مالمستروم افزود واکنش اروپا متناسب با اقدام آمریکا و مطابق با قوانین سازمان تجارت جهانی خواهد بود.

مانفرد وبر رئیس فراکسیون محافظه کاران پارلمان اروپا در حساب توئیتری خود نوشت :«اروپا به دنبال جنگ تجاری نیست اما اگر دونالد ترامپ تصمیم بگیرد که با اروپا هم‌چون یک دشمن رفتار کند، ما چاره‌ای جز دفاع از صنایع، مشاغل و منافع اروپایی نداریم. ما در برابر این تصمیم آمریکا ساکت نخواهیم نشست.»

ژان باتیست لوموان، وزیر مشاور در امور خارجه و اروپای فرانسه با غیرقبول خواندن این اقدام آمریکا گفت که لحظه مواجه شدن با واقعیت برای اروپا به سر رسیده است و اضافه کرد: «بازنده‌های اصلی در واقع مصرف‌کنندگان آمریکایی خواهند بود.»

لوموان با ابراز تعجب از بی‌اطلاعی مسئولین دولت ترامپ مبنی بر اینکه کارخانه‌های تولید خودروی اروپایی در خاک آمریکا هستند و برای آمریکایی‌ها اشتغال ایجاد کرده‌اند، تصریح کرد: «اقدامات اروپا متناسب با اقدام آمریکا خواهد بود تا از افزایش تنش در جنگ تجاری خودداری شود.»

سخنگوی دولت بریتانیا نیز اعلام کرد: «ما از تصمیم آمریکا برای افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیم برای اروپا به بهانه مشکلات امنیت ملی ناخشنودیم. بریتانیا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از متحدین نزدیک ایالات متحده آمریکا هستند و باید به طور دائم و کامل از افزایش تعرفه معاف باشند.»

کانادا هنوز به این تصمیم جدید آمریکا واکنشی نشان نداده است، اما دولت مکزیک ساعتی پس از انتشار این خبر اعلام کرد که در برابر اقدامات آمریکا مقابله به مثل خواهد کرد.

«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا شکایتی را علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی تنظیم می کند و همزمان با بکارگیری اقدامات تلافی‌جویانه، در تلاش‌ برای حراست از کسب و کارهای اروپایی خواهد بود.

یونکر با حضور در جمع خبرنگاران گفت: امروز، روز بدی برای تجارت جهانی است. ما برای جلوگیری از این وضعیت، هر آنچه که می‌شد انجام دادیم.

انتظار می‌رود اروپا تعرفه‌های سنگینی را روی محصولات برندهای معروف آمریکایی اعمال کند که هزینه ای دستکم سه میلیارد و 300 میلیون دلاری برای شرکتهای این کشور خواهد داشت.

علاوه بر اروپا، مکزیک و کانادا هم که روز پنجشنبه هدف تعرفه‌های دولت آمریکا قرار گرفتند، از اجرای طرح‌های مقابله‌جویانه خبر داده‌اند.

دولت مکزیک در اقدامی جالب توجه، اعمال تعرفه‌ روی محصولاتی را هدف قرار داده است که کارخانه‌های آن‌ها در حوزه‌های انتخاباتی مورد توجه حزب جمهوریخواه در انتخابات آتی کنگره آمریکا واقع شده است.


مکرون: تصمیم ترامپ «غیرقانونی» است؛ این یعنی جنگ؛ همان اتفاقی که در دهه ۳۰ رخ داد 

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود از تصمیم او برای برقراری تعرفه های سنگین بر واردات آلومینیوم و فولاد از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک به شدت انتقاد کرده است.

بنا بر اعلام کاخ الیزه، مکرون در این گفت و گو با "غیرقانونی" خواندن اقدام دولت آمریکا در برقراری تعرفه های تجاری سنگین از "اقدام قاطع و متناسب" اتحادیه اروپا خبر داد.

وی ساعتی قبل در همین رابطه در جمع خبرنگاران گفته بود: تصمیم جدید دولت آمریکا به هر صورت اشتباه است؛ چرا که برای رسیدگی به عدم توازن های فعلی در عرصه بین‌المللی، بدترین شیوه یعنی ملی‌گرایی اقتصادی را برگزیده است.

مکرون ادامه داد: ملی‌گرایی هم یعنی جنگ؛ این همان اتفاقی است که در دهه 30 رخ داد.

جاستین ترودو: این شدیدترین اقدام تجاری کانادا طی سال‌های بعد از جنگ [جهانی دوم] است

کانادا هم از اعمال در مجموع 16 میلیارد و 600 میلیون دلار عوارض گمرکی روی محصولات آمریکایی خبر داده است.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در واکنشی تند به تصمیم دولت آمریکا برای اعمال افزایش تعرفه فولاد و آلومینیم گفته حساب دوستی و شراکت ۱۵۰ ساله مردم کانادا و آمریکا جداست و خلل ناپذیر اما آنچه اکنون دولت ایالات‌متحده انجام می‌دهد کاملا غیرقابل قبول است.

نخست وزیر کانادا ساعتی پس از علنی شدن تصمیم کاخ‌سفید برای اعمال تعرفه‌های جدید علیه کشورهایی که به طور کلاسیک "متحد استراتژیک واشنگتن" محسوب می‌شوند، به این تصمیم واکنش نشان داد و گفت: "اجازه دهید رک بگویم. میان ما و آمریکا ۲ میلیارد دلار مازاد تجاری وجود دارد که با هیچ محاسبه‌ای ما نمی‌توانیم آن را تهدید کانادا برای امنیت ملی آمریکا ارزیابی کنیم."

نخست‌وزیر کانادا همچنین گفت: "تصمیم امروز ما برای مقابله با اقدام آمریکا مربوط به مردم این کشور نمی‌شود. دوستی میان ما و مردم آمریکا پابرجا و خلل ناپذیر است و باید باور داشته باشیم که در نهایت عقل سلیم غالب خواهد شد اما فعلا، آنچه که امروز در رفتار دولت آمریکا می‌بینیم با چنین چیزی همخوانی ندارد."

نخست وزیر کانادا گفت: "واضح است که این تعرفه‌ها کاملا غیرقابل‌قبولند. کانادا در ۱۵۰ سال گذشته متحد همیشگی آمریکا بوده. ما چه در دو جنگ جهانی، چه در جنگ کره و چه پس از یازدهم سپتامبر در کنار آمریکا ایستاده‌ایم. از سواحل نرماندی تا افغانستان. دوستی میان دو کشور هیچ گاه کمرنگ نشده و بلکه عمیق‌تر شده به طوری که دولت کانادا اکنون بیش از گذشته باور دارد که ارزش‌های مشترک ما و اشتراک جغرافی‌مان دست آخر بر حمایت‌گرایی ملی‌گرایانه فائق خواهد آمد."

ترودو در پایان اظهارات خود هم وعده داده که دولت کانادا با تمام قوا از صنایع و کارگران این کشور در برابر تعرفه‌های جدید آمریکا دفاع کند.

دولت کانادا اعلام کرده در اقدامی متقابل برای بیش از شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از وارادت محصولات آمریکایی به این کشور تعرفه وضع خواهد کرد.

بنابر گفته دولت کانادا این تعرفه‌ها که قرار است از ابتدای ماه ژوئیه آینده (یک ماه دیگر) وضع شود برابر میزان صادرات فولاد کانادا به آمریکا در سال ۲۰۱۷ (سال گذشته) است که رقمی حدود شش میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

کانادا و اروپا بزرگترین صادرکنندگان فولاد به آمریکا هستند و انتظار می‌رود وضع تعرفه ۲۵ درصدی برای صادرات فولاد و ۱۰ درصدی برای صادرات آلومینیم از این کشور به آمریکا به اقتصاد کانادا لطمه جدی وارد کند.

بنابر گزارش وزارت اقتصاد آمریکا کانادا با بیش از ۴۵۰ میلیون دلار صادرات فولاد به آمریکا در صدر جدول قرار دارد و پس از این کشور اتحادیه اروپا با رقمی مشابه (۴۵۰ میلیون دلار) و کره جنوبی با حدود ۲۷۰ میلیون دارد در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. مکزیک، برزیل، ژاپن و تایوان هم که همگی از متحدان استراتژیک آمریکا محسوب می‌شوند در رتبه‌های بعدی صادرکنندگان عمده فولاد به آمریکا هستند.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان که ترامپ بارها هدف اصلی وضع تعرفه‌های جدید را مقابله با تراز منفی تجاری با آن اعلام کرده، در رتبه هشتم جدول صادرکنندگان اصلی فولاد به آمریکا قرار دارد و پس از این کشور هم روسیه و ترکیه نهم و دهم هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری