کد خبر: ۲۰۵۷۰۷
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
نماینده نائین در تذکری نسبت به افزایش قیمت نهاده‌های دامی انتقاد کرد و گفت:‌ مرغ داران امروز با مشکل حمل بار از سوی کامیون داران مواجه هستند، لازم است تصمیم‌های لازم گرفته شود.
عباسعلی پوربافرانی در جلسه مجلس در تذکری گفت: در چند روز گذشته شاهد مشکلاتی برای حمل بار از سوی کامیون‌داران بودیم که این مشکلات مرغ داران را افزایش داده، انتنظار می رود کمیسیون‌های مرتبط وارد شود و تصمیم درستی گرفته شود.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، وی گفت: عدم حمل بار از سوی کامیون‌داران باعث افزایش بی رویه قمیت‌ها شده است، انتظار می رود مجلس از بعد نظارتی ورد پیدا کند.

دستگیری برخی افراد در میان کامیون داران

همچنین عضو کمیسیون عمران مجلس، از حضور برخی اخلال گران در میان کامیون داران خبر داد و گفت: دولت باید ضمن ممانعت از رشد بی ضابطه نرخ ها در بحث کرایه بار به منافع رانندگان نیز توجه کند.

حسین هاشمی تختی نژاد در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به سرنوشت اعتصابات اخیر رانندگان، گفت: در نشست های تخصصی که برای تحقق مطالبات رانندگان در مجلس و دولت برگزار شد بسیاری از خواسته های کامیون داران و اتوبوس داران محقق شد.

نماینده بندرعباس، حاجی آباد، قشم و خمیر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه از مهم ترین مطالبات رانندگان افزایش کرایه بار بود، افزود: خوشبختانه این مطالبه رانندگان با موافقت مسئولان واقع شده و رقمی بیش از 20 درصد رشد کرایه بار صورت گرفت.

وی با اشاره به فعالیت رانندگان در استان هرمزگان، تصریح کرد: با توجه به بازدید میدانی که از پایانه های باری این استان داشتم متوجه رفع کامل مشکل رانندگان و پایان اعتصابات شدم. 

این نماینده در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه باید تدبیری برای رفع مشکلات قشر رانندگان صورت بگیرد، افزود: با توجه به افزایش هزینه تعمیرات ماشین آلات سنگین و همچنین پوشش هزینه های خرید کامیون و اتوبوس باید دولت توجه ویژه ای به رانندگان برای گذران امور زندگی آن ها داشته باشد.

هاشمی تختی نژاد با بیان اینکه نظارت بر روند محاسبه کرایه بار باید با دقت صورت بگیرد، تصریح کرد: نباید اجازه تعیین نرخ کرایه ها به صورت سلیقه ای داده شود زیرا در این صورت این موارد بر هزینه تمام شده تولید افزوده شده و مصرف کننده را متضرر می کند.

وی با تاکید بر اینکه دولت در بحث اعتراض های کامیون داران باید از یک سو مطالبات آن ها را رفع کرده و از سوی دیگر منافع مردم را مدنظر قرار دهد، گفت: دولت باید ضمن ممانعت از رشد بی ضابطه نرخ ها به منافع رانندگان نیز باید توجه کند.

این نماینده مجلس دهم، با بیان اینکه ارایه یارانه ای به رانندگان از حیث تامین لوازم یدکی و همچنین در بحث کرایه بار از سوی دولت می تواند به تنظیم بازار کمک کند، افزود: ارایه یارانه در این حوزه می تواند نگرانی از سرشکن شدن افزایش نرخ حمل و نقل بر قیمت تمام شده تولید را ازبین ببرد.

هاشمی تختی نژاد با تاکید بر اینکه اعتصاب و اعتراض حق رانندگان است، تصریح کرد: رانندگان ما باید بدانند که همیشه یک عده بیگانه و معاند نظام آماده بهره برداری سیاسی از مطالبه گری به حق مردم هستند از این رو نباید خود را در این موضوعات دخالت دهند.

وی با بیان اینکه در جریان اعتصابات کامیون داران افرادی دستگیر شده اند که نه راننده بوده و نه کامیون داشته اند، گفت: کامیون داران بدانند که با آرامش به مطالبات خود خواهند رسید. مجلس همچنان پیگیر مطالبات رانندگان بوده و تا احقاق حق کامل آن ها نسبت به برگزاری نشست های مستمر با مسئولان اقدام می کند.

لاریجانی: شورای امنیت در حال پیگیری موضوع کامیون‌داران است

همچنین نماینده مردم داراب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعتصاب کامیون‌داران، خواستار از بین بردن تبعیض‌ها برای جلب رضایت آنها شد.

 رضا انصاری در جلسه علنی مجلس در تذکری اظهار کرد: مردم ما همگی متعهد به آرمان‌های انقلاب و شهدا هستند اما مردم را اذیت می‌کنند؛ تبعیض‌هایی است که در جامعه وجود دارد و بی‌عدالتی‌هاست که جامعه را اذیت می‌کند خصوصا اقشار محروم و فرودست که از این موضوع گلایه دارند. یک نمونه تبعیض، موضوعی بود که در مورد رانندگان رخ داد. در دوران دفاع مقدس رانندگان در جبهه‌ها جانفشانی کردند و با تمام وجود جان، مال و امکانات‌شان را در اختیار انقلاب و نظام قرار دادند. متاسفانه از اساسی‌ترین تبعیض‌ها در حوزه رانندگان کامیون‌ها امتیازات ویژه بخصوص در پایانه بندرعباس است که از پایانه‌های اصلی حمل بار است که در آن رانت‌های ویژه شکل گرفته و این امر رانندگان را عصبانی کرده است.

این نماینده مجلس گفت: تا وقتی که ما تبعیض‌ها را از بین نبریم، رانندگان راضی نمی‌شوند. همچنین در برخی پایانه‌های حمل بار، سیستم پیامکی راه انداختند اما خواسته این افراد این است که از این تکنولوژی برای کل کشور استفاده شود چرا که در از بین بردن تبعیض موثر است.

انصاری تصریح کرد: متاسفانه از برخی شرکت‌های حمل بار کمیسیون‌های اضافی گرفته می شود و یک فساد پنهانی در برخی مواقع شکل گرفته است. در عین حال سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای این قدر مسائل دارد که نمی‌تواند بر این موضوع نظارت کند. اینکه کرایه حمل بار بر اساس تناژ / کیلومتر محاسبه شود یک حرف منطقی است. متاسفانه رقم بیمه رانندگان هم اخیرا دو برابر شده که منصفانه نیست. ما باید این پدیده‌های اجتماعی را مورد رسیدگی قرار دهیم و نوع برخوردمان با آنها اجتماعی باشد نه مکانیکی.

علی لاریجانی در پاسخ به این تذکر گفت: کمیسیون عمران در حال رسیدگی به موضوع است و شورای امنیت هم با کمک وزارتخانه‌های مختلف موضوع را پیگیری می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری