کد خبر: ۲۰۵۶۸۶
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
عارف آرای لاریجانی را کاهش داد؛
مقایسه آرای 39 سال رقابت در 10 دوره مجلس شورای اسلامی برای کسب کرسی ریاست مجلس با آمار جالبی رانشان می دهد. امروز در حالی لاریجانی توانست برای یازدهمین سال پیاپی به عنوان رییس مجلس انتخاب شود که رکورد ریاست خود بر مجلس را بهبود بخشی.. هرچند آمار آرای او نسبت به 10 دوره قبلی ریزش قابل توجهی داشت. ویژه ای را به نام خود به ثبت رساند. پیش از او، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، 9 سال، علی اکبر ناطق نوری، 8سال، مهدی کروبی 7 سال و غلامعلی حدادحادل، 4 سال ریاست قوه مقننه را برعهده داشتند.
امروز انتخابات هیات ریسه مجلس برای سال سوم مجلس دهم برگزار شد و طبق روال سال های اخیر، علی لاریجانی برای یازدهمین سال پیاپی به عنوان ریاست مجلس از سوی نمایندگان برگزیده شد. اما آنچه رقابت امروز را جدی تر ساخت، حضور دو رقیب دیگر یعنی عارف و حاجی بابایی در کنار او و کشیده شدن انتخابات به دور دوم بود. هرچند در نهایت وزیر آموزش و پرورش احمدی نژاد به نفع لاریجانی کنار رفت، اما این رقابت تنگاتنگ سبب شد تا او 57 رای کمتر از سال گذشته کسب کند.

به گزارش خبرنگار اعتدال، لاریجانی توانست از این حیث رکورد ویژه ای را به نام خود به ثبت برساند. پیش از او، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، 9 سال، علی اکبر ناطق نوری، 8سال ، مهدی کروبی 7 سال و غلامعلی حدادحادل، 4 سال ریاست قوه مقننه را برعهده داشتند.

هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بوسیله رای مستقیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای یک دوره یک ساله انتخاب می‌شود و با توجه به آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تکرار اعضای هیئت رئیسه مجلس برای سال های متمادی منع قانونی ندارد. رئیس مجلس، رئیس هیئت رئیسه نیز می‌باشد. رئیس مجلس وظیفه اداره مجلس را به عهده دارد و در صورت حضور نداشتن وی در جلسه به ترتیب نواب اول و دوم رئیس عهده دار این سمت هستند.

برای انتخابات هیات رییسه سال سوم مجلس دهم، علی لاریجانی دیگر تنها کاندیدای ریاست مجلس نبود. هر سه فراکسیون مجلس برای ریاست مجلس کاندیدا معرفی کردند. با این حال لاریجانی در رقابتی نفس گیر دو باره رییس مجلس ماند. وی از سال ۱۳۸۷ تاکنون، رئیس مجلس شورای اسلامی است.

علاوه بر اينکه او سه بار به عنوان رئيس موقت در مجالس هشتم، نهم و دهم انتخاب شد، در طول 8 سال عمر دو مجلس هشتم و نهم نيز هر سال به عنوان رئيس دائم مجلس راي آورد. او امروز هم براي چهاردهمين بار در معرض اين راي گيري قرار گرفت و با کسب 147راي از 279 راي ماخوذه براي سومين سال متوالي رئيس مجلس دهم شد. در انتخابات سال گذشته 64 راي باطله در اين انتخابات به صندوق ریخته شد و امسال نیز 9 رای باطله وجود داشت. 

لاریجانی در انتخابات مجلس هشتم رقيبي براي رياست نداشت ولي در مجلس نهم با غلامعلي حدادعادل و در مجلس دهم نیز با محمدرضا عارف در انتخابات هيات رئيسه موقت و با مصطفي کواکبيان در انتخابات هيات رئيسه دائم رقابت کرد. او در انتخابات هيات رئيسه موقت مجلس دهم، با کسب 173 راي از عارف با 103 راي پيشي گرفت و در انتخابات هيات رئيسه دائم نخستين سال فعاليت مجلس دهم نیز با کسب 237 راي از کواکبيان با 11 راي، جلو افتاد. او در دومین سال از انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم نيز تنها نامزد رياست مجلس بود و هيچ يک از نمايندگان با او وارد رقابت نشدند. اما آرایش کمتر سال دوم بود و از 237 رای به 204 رای رسید.

اما انتخاب رئیس سومین اجلاسیه مجلس دهم، به سادگی دو سال گذشته نبود. علی لاریجانی، محمدرضا عارف و حمیدرضا حاجی‎بابایی از سوی سه فراکسیون مستقلین، امید و ولایی نامزد ریاست مجلس بودند. در دور اول رقابت، از مجموع 272 رای ماخوذه، لاریجانی با 101 رای، عارف با 114 رای و حاجی بابایی با 54 رای این انتخابات را پشت سر گذاشتند. به این ترتیب انتخابات رئیس سومین اجلاسیه مجلس دهم به دور دوم کشیده شد. البته حاجی‌بابایی به نفع لاریجانی انصراف داد تا لاریجانی و عارف وارد دور دوم رقابت شوند و برای ریاست مجلس رقابت کنند.

در دور دوم انتخاب نیز رئیس مجلس در سومین سال کاری مجلس دهم، از مجموع 279 آرای ماخوذه، علی لاریجانی 147 رای و محمدرضا عارف 123 رای کسب کردند. به این ترتیب لاریجانی برای چهاردهمین بار توانست به عنوان «رئیس» از اهالی خانه ملت رای بگیرد. این رقابت تنگاتنگ سبب شد تا او 57 رای کمتر از سال گذشته کسب کند.

در ادوار پیشین لاريجاني با کسب 237 راي برای ریاست دومین سال مجلس دهم، رکورددار کسب راي براي رياست خانه ملت در تمامي ادوار گذشته شد. 

در جدول زير آراي لاريجاني در انتخابات هيات رئيسه موقت سه مجلس گذشته و هيات رئيسه دائم در سه سال کاري مجلس دهم را ببينيد:


اسامي مجالس

آرا رياست موقت

آرا رياست دائم در سال اول

آرا رياست دائم در سال دوم

آرا رياست دائم در سال سوم

هشتم

232

237

216

214

نهم

173

177

213

187

دهم

173

237

204

147


اولین رئیس مجلس شورای اسلامی مرحوم آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی بود و پس از وی به ترتیب مهدی کروبی، علی اکبر ناطق نوری، مهدی کروبی، غلامعلی حدادعادل و علی لاریجانی برای تصدی این سمت انتخاب شدند.

در جدول زیر نتایج کامل 38 سال رقابت در 10 دوره مجلس شورای اسلامی برای کسب کرسی ریاست مجلس با یکدیگر مقایسه شده است:

آرای همه روسای ادوار مجلس + جداول

نکته قابل تامل جدول فوق آرای 147 نفره لاریجانی در رقابت امروز است، نه تنها این کمتری رای برای لارجانی در دوران ریاست او بر مجلس است بلکه در تاریخ 39 ساله مجلس تنها از سال اول دوره پنجم مجلس  و ریاست ناطق نور بیشتر است. لازم به ذکر است آرای لاریجانی نسبت به ناطق در حالی یک رای افزایش یافته که آرای ماخوذه از 240 نفر به 279 نفر افزایش یافته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری