کد خبر: ۲۰۵۶۶۶
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
قدرت نمایی فراکسیون امید؛
در جریان انتخاب ریاست مجلس که به مرحله دوم کشیده شده بود، از مجموع ۲۷۹ رای اخذ شده، محمدرضا عارف ۱۲۳ رای و علی لاریجانی ۱۴۷ رای کسب کرده و آرای باطله ۹ رای اعلام شد و بر این اساس و طبق اعلام علی لاریجانی وی در سومین سال فعالیت مجلس دهم رییس مجلس باقی ماند.
مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل، برگزاری انتخابات هیات رئیسه مجلس در سومین سال دوره دهم را آغاز کرد و با عدم احراز آرای لازم از سوی سه کاندیدای ریاست مجلس، رای گیری برای این انتخابات تجدید و به مرحله دوم کشیده شد.

به گزارش اعتدال، امیر حسین قاضی زاده اسامی کاندیداهای ریاست مجلس را به شرح زیر قرائت کرد:

 علی لاریجانی

محمدرضا عارف

حمیدرضا حاجی بابایی

بر اساس این گزارش، علی لاریجانی پس از شمارش آرا، رای کاندیداها را به شرح زیر قرائت کرد:

محمدرضا عارف 114 رای

حمیدرضا حاجی بابایی 54 رای

علی لاریجانی 101 رای

رئیس مجلس پس از اعلام آرا، تاکید کرد: با توجه به اینکه هیچ یک از کاندیداها موفق به اخذ آرا کافی نشدند، رای گیری مجدد انجام می شود که این بار رای نسبی مدنظر قرار خواهد گرفت.

در ادامه حمید رضا حاجی بابایی اعلام کرد که به نفع علی لاریجانی از نامزدی ریاست مجلس کناره گیری می کند.

به گفته لاریجانی انتخابات ریاست مجلس تجدید می‌شود و رای گیری دوباره انجام می شود تا آرا به صورت نسبی محاسبه شود.

حاجی بابایی انصراف داد

حاجی بابایی گزینه پیشنهادی فراکسیون ولایی به نفع علی لاریجانی انصراف داد.

حمیدرضا حاجی بابایی در جلسه علنی صبح امروز چهارشنبه مجلس در پشت تریبون گفت:‌ با توجه به وضع موجود که برای خودمان درست کردیم بنده به این نتیجه رسیدم که به نفع آقای لاریجانی کنار روم.

تصمیم حاجی بابابی برای انصراف باعث شد که تعداد زیادی از نمایندگان اعتراض کرده و لاریجانی در پاسخ گفت: این خلاف در آیین نامه نیست و کاندیدای مورد نظر از پشت تریبون اعلام کرد که انصراف داده است.

لاریجانی گزینه پیشنهادی فراکسیون ولایی و محمدرضا عارف از فراکسیون امید برای ریاست مجلس برای دوره سوم است.

لاریجانی مجددا رئیس مجلس شد

علی لاریجانی با اختلاف ۲۴ رای نسبت به محمدرضا عارف رییس مجلس باقی ماند.

در جریان انتخاب ریاست مجلس که به مرحله دوم کشیده شده بود، از مجموع ۲۷۹ رای اخذ شده، محمدرضا عارف ۱۲۳ رای و علی لاریجانی ۱۴۷ رای کسب کرده و آرای باطله ۹ رای اعلام شد و بر این اساس و طبق اعلام علی لاریجانی وی در سومین سال فعالیت مجلس دهم رییس مجلس باقی ماند.


مطهری و پزشکیان نواب رییس مجلس شدند

مسعود پزشکیان به عنوان نائب رییس اول و علی مطهری به عنوان نائب رئیس دوم انتخاب شدند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز نتایج آرای نمایندگان درباره انتخاب نواب رییس را  اعلام کرد.

بر این اساس از ۲۷۹ رای اخذ شده پزشکیان با ۱۵۷ رای و مطهری با ۱۴۳ رای به عنوان نواب اول و دوم انتخاب شدند.

عبدالرضا مصری نیز ۱۳۴ رای و هادی قوامی نیز ۸۱ رای کسب کردند.

علی مطهری و مسعود پزشکیان گزینه‌های فراکسیون امید، عبدالرضا مصری گزینه فراکسیون ولایی و هادی قوامی  گزینه پیشنهادی فراکسیون مستقلین برای تعیین نواب رییسی مجلس در سومین دوره انتخابات هیات رییسه مجلس بودند.

نامزدهای دبیری هیات رییسه مجلس اعلام شدند

یک عضو هیات رییسه مجلس اسامی ۲۲ نامزد دبیری هیات رییسه مجلس را اعلام کرد.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی در جلسه علنی امروز مجلس اسامی نامزدهای دبیری هیات رییسه مجلس در سال سوم را به شرح زیر اعلام کرد:

محمدعلی وکیلی، علی اصغر یوسف‌نژاد، عبدالکریم حسین زاده، سیده حمیده زرآبادی، علیرضا رحیمی، زهرا ساعی، امیر حسین قاضی زاده، احمد امیرآبادی، اکبر رنجبرزاده، محمد حسین فرهنگی،‌ سید ناصر موسوی،‌ علی ادیانی، رحیم  زارع، غلام رضا کاتب، سکینه الماسی، محمد مهدی افتخاری، سید مهدی فرشادان، عبد الحمید خدری، هزارجریبی‌، صباغیان، جمالی و زهرا سعیدی.

وکیلی، یوسف‌نژاد و رحیمی دبیران مجلس در سال سوم

شش دبیر هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در سال سوم انتخاب شدند.

علی لاریجانی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی نتیجه آراء دبیران هیات رییسه مجلس در سال سوم را به این شرح اعلام کرد: محمدعلی وکیلی ۱۳۴ رای، علی اصغر یوسف نژاد ۱۲۹ رای، امیرحسین قاضی زاده هاشمی ۱۲۹ رای، علیرضا رحیمی ۱۰۴ رای، احمد امیرآبادی ۹۸ رای و اکبر رنجبر زاده ۹۵ رای به عنوان دبیران هیات رییسه مجلس انتخاب شدند.

وی تعداد کل آراء اخذ شده را ۲۷۸ نفر اعلام کرد و افزود: آرای محمدحسین فرهنگی و اکبر رنجبرزاده یکسان بود که با قرعه کشی انجام شده اکبر رنجبرزاده  جزو دبیران مجلس در سال سوم انتخاب شد.

اعلام ۱۳ کاندیدای ناظرین هیات رییسه مجلس

در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس و در جریان انتخابات هیات رییسه، اسامی ۱۳ نفر از نمایندگان به عنوان کاندیداهای ناظرین (کارپرداز) هیات رییسه به این شرح اعلام شد: محمدقسیم عثمانی، سیدفرید موسوی، اسدالله عباسی، بهروز نعمتی، حسن نوروزی، محمدرضا منصوری، محمد آشوری، پروانه سلحشوری، محمد حسن‌نژاد، حسن لطفی، حسین مقصودی، محمود بهمنی، رسول خضری.

نمایندگان قرار است از بین این ۱۳ نفر، سه ناظر هیات رییسه مجلس برای سال سوم فعالیت مجلس دهم را انتخاب کنند.

عباسی، نعمتی و آشوری ۳ ناظر هیات رییسه باقی ماندند

سه ناظر هیات رییسه در جایگاه قبلی خود ابقا شدند.

از بین ۱۳ کاندیدای ناظرین (کارپرداز) هیات رییسه مجلس اسدالله عباسی با ۹۶ رای، بهروز نعمتی با ۹۶ رای و محمدی آشوری با ۸۹ رای از مجموع ۲۴۱ نماینده حاضر در جایگاه ناظرین هیات رییسه ابقا شدند.

قدرت‌نمایی امیدی‌ها در سال سوم مجلس دهم

جدی‌ترین رقابت در این دوره مربوط به انتخاب رییس مجلس بود که هر سه فراکسیون گزینه خود را داشتند اما نهایتا عارف ۱۱۴ رای، حاجی بابایی ۵۴ رای و لاریجانی ۱۰۱ رای از مجموع ۲۱۲ رای اخذ شده را با احتساب سه رای باطله کسب کردند و با توجه به اینکه هیچ کدام حائز نصاب لازم نشده بودند این انتخابات به مرحله دوم کشیده شد.

حمیدرضا حاجی بابایی با توجه به میزان آرای خود نسبت به دو کاندیدای دیگر، اعلام انصراف کرد اما در کمال تعجب و در میان اعتراض بسیاری از نمایندگان، وی پشت تریبون سخنرانی مجلس حاضر شد و اعلام کرد که به نفع علی لاریجانی انصراف داده است.

و بدین شکل بود که در مرحله دوم انتخابات ریاست مجلس، لاریجانی تنها با فاصله ۲۴ رای نسبت به محمدرضا عارف مجددا رییس مجلس شد. در مرحله دوم عارف ۱۲۳ رای، لاریجانی ۱۴۷ رای از مجموع ۲۷۹ رای ماخوذه را با احتساب ۹ رای باطله کسب کردند.

همچنین با وجود اینکه در مورد نواب رییس هر فراکسیون لیست جداگانه‌ای ارائه داده بود، مطهری و پزشکیان که کاندیداهای فراکسیون امید بودند حائز اکثریت آرا شدند و مجددا به عنوان نایب رییس مجلس انتخاب شدند این در حالی است که در روزهای گذشته مباحثی مبنی بر احتمال از دست دادن کرسی نایب رییسی از سوی علی مطهری شنیده می‌شد.

در جریان انتخاب دبیران هیات رییسه نیز از شش دبیر فراکسیون امید توانست دو کاندیدای خود یعنی رحیمی و یوسف‌نژاد را به فهرست قبلی اضافه کند و به این ترتیب رحیمی، یوسف‌نژاد و محمدرضا وکیلی سه نماینده فراکسیون امید از مجموع شش دبیر هیات رییسه انتخاب شدند.

وجود ۳ کاندیدا برای ریاست، ۴ کاندیدا برای نواب رییس، ۲۲ کاندیدا برای دبیری و ۱۳ کاندیدا برای کارپردازی یعنی در مجموع ۴۲ کاندیدا برای ارکان مختلف هیات رییسه مجلس نشان دهنده تلاش فراکسیون های سیاسی برای کسب کرسی های حداکثری است؛ که در این بین سهم فراکسیون امید از هیات رییسه ۵ کرسی، فراکسیون مستقلین ۳ کرسی و فراکسیون ولایی ۴ کرسی است.

در ترکیب هیات رییسه سال سوم مجلس علیرضا رحیمی و علی اصغر یوسف نژاد به عنوان دبیر جایگزین غلامرضا کاتب و محمد حسین فرهنگی شدند.

بر این اساس هیات رییسه جدید مجلس  دهم در سال سوم با ۲ تغییر نسبت به سال دوم فعالیتش شکل گرفت که در جدول زیر گرایش سیاسی و آرای آن ها آمده است:


عنوان سمت فراکسیون آرا
علی لاریجانی رییس مستقلین ۱۴۷
مسعود پزشکیان نایب رییس اول امید ۱۵۷
علی مطهری نایب رییس دوم امید ۱۴۳
محمد علی وکیلی دبیر امید ۱۳۴
علی اصغر یوسف نژاد دبیر امید ۱۲۹
امیرحسین قاضی زاده هاشمی دبیر ولایی ۱۲۹
علیرضا رحیمی دبیر امید ۱۰۴
احمد امیرآبادی فراهانی دبیر ولایی ۹۸
اکبر رنجبرزاده دبیر ولایی ۹۵
اسدالله عباسی کارپرداز ولایی ۹۶
بهروز نعمتی کارپرداز مستقلین ۹۶
محمد آشوری کارپرداز مستقلین ۸۹


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری