کد خبر: ۲۰۵۲۱۴
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
خشم ترامپ از یک افشاگری؛
نیویورک تایمز نماینده ویژه شاهزادگان عرب در این جلسه را جورج نادر معرفی کرده و نوشته آقای نادر در این جلسه گفته ولیعهدانی که عربستان سعودی و امارات متحده عربی را رهبری می‌کنند بسیار مشتاق پیروزی دونالد ترامپ در انتخاباتند و آماده کمک در این راه هستند.
روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارش تحقیقی از جلسه میان نماینده شاهزادگان عربستان و امارات با دونالد ترامپ جونیور، پسر ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا در تابستان سال ۲۰۱۶ خبر داده است. در این جلسه پیشنهاد کمک برای پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات را طرح شده است.

به گزارش اعتدال، بنابر این گزارش که نیویورک‌ تایمز شنبه (۱۹ مه - ۲۹ اردیبهشت) منتشر کرده، در ماه اوت سال ۲۰۱۶، یعنی تنها سه ماه مانده به روز رای گیری برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید آمریکا، دونالد ترامپ جونیور با یک اسرائیلی متخصص تاثیرگذاری بر شبکه‌های اجتماعی؛ یک فرستاده سری دو شاهزاده متمول عرب و اریک پرینس، رئیس سابق شرکت امنیتی بلک‌واتر که شرکت خصوصی او در عراق خدمات امنیتی خصوصی ارایه می‌کرد در برج نیویورک ترامپ دیدار و گفتگو کرده است.

این گزارش را مارک مزتی، رونن برگمن، دیوید کرک‌پاتریک، سه روزنامه‌نگار تحقیقی برای نیویورک‌تایمز تهیه کرده‌اند و در آن به جزئیات این دیدار پرداخته‌اند؛ دیداری که به گفته آنها می‌تواند فصل جدیدی در پرونده ادعایی همکاری میان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و کشورهای خارجی با هدف پیروزی در انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ تلقی شود.

بنابر گزارش نیویورک تایمز، این دیدار را اریک پرینس، رئیس سابق شرکت امنیتی خصوصی بلک‌واتر ترتیب داده بوده در آن حاضران بر سر چگونگی کمک به ستاد آقای ترامپ برای پیروزی در انتخابات و همچنین آینده روابط با دولت او سخن گفته‌اند.

بنابر قوانین آمریکا کشورهای خارجی حق مداخله و تلاش برای تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات این کشور را ندارند و همه نامزدها و ستادهای انتخاباتی از همکاری با "بیگانه" منع شده‌اند.


شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد اماراتی (چپ) هم یکی دیگر از شاهزادگان عرب است که در این گزارش به نام او اشاره شده است

چگونه رابطه ویژه ترامپ با امارات و عربستان فاش شد؟

نیویورک تایمز نماینده ویژه شاهزادگان عرب در این جلسه را جورج نادر معرفی کرده و نوشته آقای نادر در این جلسه گفته ولیعهدانی که عربستان سعودی و امارات متحده عربی را رهبری می‌کنند بسیار مشتاق پیروزی دونالد ترامپ در انتخاباتند و آماده کمک در این راه هستند.

جوئل زمیل، متخصص اسرائیلی تاثیرگذاری بر افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی هم در این جلسه به پسر ارشد آقای ترامپ پیشنهاد داده که قادر است رای و نظر کاربران فضای مجازی را به سوی دونالد ترامپ سوق دهد.

آن طور که در گزارش نیویورک تایمز آمده شرکت تحلیل داده‌های جوئل زمیل با استخدام چند نفر از افسران سابق اطلاعاتی اسرائیل، متخصص چگونگی تغییر افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی است.

هنوز معلوم نیست که آیا مذاکرات در این جلسه که نیویورک تایمز می‌گوید روز سوم ماه اوت ۲۰۱۶ در برج نیویورک ترامپ برگزار شده، به مرحله عمل هم رسیده یا خیر. اما یکی از وکلای پسر ارشد آقای ترامپ ضمن تایید برگزاری چنین جلسه‌ای گفته: "دونالد جونیور از حاصل جلسه راضی نبود و به پیشنهادها نه گفت و قضیه تمام شد و رفت".

این جلسه که تاکنون وقوع آن هرگز گزارش نشده بود می‌تواند علاوه بر روسیه، پای عربستان سعودی و امارات متحده عربی را هم به پرونده ادعایی رابطه ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با دولت‌ها و شخصیت‌های خارجی باز کند.

تنها ۱۰ ماه پس از این جلسه عربستان سعودی و امارات متحده عربی در اقدامی که مصر و بحرین هم مشارکت داشتند روابط خود با قطر را به اتهام آنچه "پشتیبانی با تروریست و همکاری با ایران" خواندند قطع کردند.

در جریان این تنش سیاسی دونالد ترامپ آشکارا به حمایت از بلوک عربستان پرداخت و قطر را متهم به کمک به تروریسم کرد. هر چند رکس تیلرسون، وزیر خارجه وقت آمریکا تلاش کرد با تلطیف موضع رئیس جمهوری، نقش میانجی را در این بحران بازی کند.


وکیل دونالد ترامپ جونیور (چپ) حضور او در این جلسه را تایید اما حاصل آن را بی‌اهمیت خوانده است

چگونه رابطه ویژه ترامپ با امارات و عربستان فاش شد؟

آن طور که نیویورک تایمز نوشته جورج نادر، فرستاده ویژه ولیعهدان عربستان و امارات به این جلسه اکنون مشغول همکاری با تیم رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه است.

کاخ سفید و وکیل اریک پرینس از واکنش به گزارش نیویورک تایمز امتناع کرده‌اند اما وکیل جورج نادر گفته موکلش کمال همکاری را با بازرس مولر داشته و به این همکاری ادامه خواهد داد.

وکیل جوئل زمیل هم حضور در این جلسه را تایید کرده اما گفته جلسه کوتاهی بود و پیامدی هم نداشت.

این در حالی است که نیویورک تایمز می‌گوید شرکت آقای زمیل قرارداد چندین میلیون دلاری برای فعالیت بروی شبکه‌های اجتماعی در جریان انتخابات آمریکا در دست داشته اند که معلوم نیست دقیقا هزینه قرارداد آنها را چه کسی پرداخته است.

نیویورک تایمز همچنین عکسی از آقای نادر در حالی که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی او را در آغوش گرفته منتشر کرده و می‌گوید او به همراه جوئل زمیل بعد از انتخابات به کاخ‌سفید رفته و با جرد کوشنر، داماد و از مشاوران ارشد آقای ترامپ دیدار کرده‌ است.

در گزارش نیویورک تایمز همچنین به طرح‌های پیشنهادی آقای نادر برای "حمله به ایران" و مقابله با "ایران در یمن" اشاره شده و به اولین سفر خارجی آقای ترامپ که به ریاض عربستان بود و همچنین تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران هم به عنوان "نکات ابهام برانگیزی" که به نظر این روزنامه‌نگاران می‌تواند بر اهمیت جلسه سوم اوت در برج ترامپ بیفزاید، اشاره شده است.

به گزارش این روزنامه آمریکایی جورج نادر بهار گذشته در عربستان با مقام‌های ارشد امنیتی و نظامی دیدار کرده و طرح خود برای مقابله با ایران را با تکیه بر "تنگناهای اقتصادی" به عنوان "سلاح موثر" علیه ایران به آنها پیشنهاد داده است.

همزمان نیویورک تایمز می‌گوید آقای نادر و زمیل با هم همکاری گسترده دارند و به علت ارتباط‌شان با مسکو و الیگارش‌های نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مورد توجه تحقیقات بازرس ویژه، رابرت مولر، قرار گرفته‌اند.

خشم ترامپ از افشاگری نیویورک‌تایمز

رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار زنجیره‌ای چند توییت به شدت از تیم تحقیق درباره تبانی احتمالی او با روسیه و کشورهای عربی انتقاد کرد و گفت این تحقیقات باید متوقف شود.

پس از آنکه روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی تحقیقی از دیدار خصوصی و محرمانه سال ۲۰۱۶ مشاوران «دونالد ترامپ» نامزد وقت انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و فرستاده عربستان سعودی و امارات متحده عربی پرده برداشت، ترامپ روز یکشنبه با انتشار چندین توییت به شدت از این روزنامه و دموکرات‌ها انتقاد و آن‌ها را به تلاش برای اثرگذاری بر نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا متهم کرد.

ترامپ در واکنش به این گزارش، زنجیره‌ توییتی منتشر کرده و با لحن عصبانی از بازرس ویژه، اف. بی. آی و دموکرات‌ها به دلیل ادامه تحقیق درباره زد و بند احتمالی با کشورهای دیگر، انتقاد کرد. او در توییتر نوشت: «اوضاع واقعا دارد مضحک می‌شود. نیویورک‌تایمز ورشکسته و متقلب (البته نه به متقلبی هیلاری کلینتون [نامزد دموکرات‌ها در انتخابات]) گزارشی طولانی و کسل‌کننده منتشر کرده که نشان می‌دهد پرهزینه‌ترین تحقیق انگ‌زنی تاریخ هیچ‌چیز درباره [ارتباط] روسیه و من پیدا نکرده، بنابراین حالا دارند بقیه دنیا را می‌گردند.»

او در توییتی دیگر مدعی شده که تحقیقات بازرس ویژه پرونده تبانی احتمالی با روسیه ۲۰ میلیون دلار هزینه داشته و توسط ۱۳ فرد نزدیک به دموکرات‌ها و ۲ عضو دولت سابق آمریکا انجام شده است. وی افزود: «کافی است! آن‌ها هیچ تبانی و ساخت و پاختی با روسیه پیدا نکرده‌اند، هیچ ممانعتی [از اجرای عدالت] پیدا نکرده‌اند، اما درباره فساد در ستاد هیلاری کلینتون که ۳۳ هزار ایمیلش را پاک کرد و زمانی که وزیر خارجه بود ۱۴۵ میلیون دلار دریافت کرد...، تحقیق نمی‌کنند.»

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه به جمهوری‌خواهان و «آمریکایی‌های واقعی» توصیه کرده که در برابر این تحقیقات «قاطعیت» به خرج دهند. وی مدعی شده هدف از ادامه تحقیقات توسط «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده تبانی احتمالی، اثرگذاری بر انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره است، چراکه به گفته ترامپ این تحقیقات «می‌تواند به حزب جمهوری‌خواه لطماتی وارد کند.»

وکلای ترامپ پیش از این هم بارها از مولر خواسته بودند به تحقیق درباره روابط با روسیه و دیگر کشورهای خارجی که ممکن است در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مداخله کرده باشند، پایان دهد. با این وجود گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز نشان می‌دهد این تحقیقات نه تنها در مراحل پایانی نیست، بلکه با افشای اسناد تازه از دیدارها و روابط اعضای ستاد انتخاباتی ترامپ، وارد مرحله تازه‌ای هم شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری