کد خبر: ۲۰۴۹۷۵
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
»
قدرت های غربی وعده دادند با حفظ جریان سرمایه گذاری و نفت، توافق هسته ای سال 2015 با ایران را حفظ کنند. یک مقام ارشد اروپایی گفت: مهم این است که ظریف تاکید کرد که اگر ما بتوانیم راهی را برای کمک پیدا کنیم ایران تعهداتش را حفظ خواهد کرد. برخی مقام های ایرانی به رویترز گفته اند مادام که ایران بتواند نفت خود را بفروشد و از آن درامد داشته باشد توافق زنده است.
خبرگزاری رویترز گزارش داد: قدرت های غربی وعده دادند با حفظ جریان سرمایه گذاری و نفت، توافق هسته ای سال 2015 با ایران را حفظ کنند.

به گزارش اعتدال، این خبرگزاری در ادامه گزارش خود از گفت و گوهای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در بروکسل افزود: یک هفته بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای و وعده «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور درباره اعمال دوباره تحریم های ایران، وزیران امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان در نشستی با حضور «فدریکا موگرینی» دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا با همتای ایرانی خود درباره گام های بعدی در خصوص توافق مذاکره کردند.

قدرت های اروپایی وعده دادند توافق را بدون حضور آمریکا حفظ کنند اما تصدیق کردند که باید برای اعطای ضمانت های مورد مطالبه تهران، تلاش کنند.

موگرینی گفت، همه طرف ها درباره یافتن راه حل های عملی در هفته های آتی توافق کردند که شامل تداوم فروش محصولات نفت و گاز ایران ، حفظ معاملات بانکی و محافظت از سرمایه گذاری اروپا در ایران است.

این دیپلمات اروپایی افزود: نمی توانم درباره ضمانت های قانونی یا اقتصادی حرف بزنم، اما می توانم درباره تلاش فوری، مصمم و جدی طرف اروپایی صحبت کنم.

وزارت خزانه داری (دارایی) آمریکا روز سه شنبه دقایقی قبل از آغاز نشست بروکسل تحریم های بیشتری را علیه ایران اعلام کرد؛ موضوعی که نشان می دهد دادن ضمانت به ایران تا چه اندازه می تواند دشوار باشد.

«بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس درباره امکان محافظت شرکت های خارجی در برابر تحریم های آمریکا لحن صریحتری داشت و گفت باید درباره نقش این تحریم ها در جلوگیری از فعالیت شرکت های خارجی واقع بین بود.

توافق هسته ای ایران و شش قدرت هسته ای تحت نظارت دیده بان هسته ای سازمان ملل، بیشتر تحریم ها بین المللی را در سال 2016 حذف کرد.

ترامپ این توافق را که در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری سلفش امضا شده بود به بهانه پوشش ندادن برنامه موشکی ایران، نقش تهران در خاورمیانه و اتفاقات بعد از زمان انقضای توافق در سال 2025 محکوم کرد. مقام های ایرانی تهدید کرده اند که غنی سازی را از سر خواهند گرفت.
یک مقام ارشد اروپایی گفت: مهم این است که ظریف تاکید کرد که اگر ما بتوانیم راهی را برای کمک پیدا کنیم ایران تعهداتش را حفظ خواهد کرد.

برخی مقام های ایرانی به رویترز گفته اند مادام که ایران بتواند نفت خود را بفروشد و از آن درامد داشته باشد توافق زنده است.

اروپایی ها و ایرانی ها اکنون کارشناسانی را برای نتیجه گیری فوری درباره برخی از اقدامات تعیین کرده اند و هفته دیگر بار دیگر در سطح معاون وزیر امور خارجه در وین دیدار می کنند. این اقدامات می تواند شامل تحریم های تلافی جویانه باشد که به بانک سرمایه گذاری اروپا اجازه می دهد در ایران سرمایه گذاری کند و شامل هماهنگی درباره خطوط اعتباری عمدتا به یورو از سوی دولت های اروپایی است.

رویترز با این حال با اشاره به نقش دلار در معاملات و دستیابی به نظام مالی آمریکا، حضور شرکت های کارپرداز اروپایی در آمریکا را از موانع احتمالی اقدامات اتحادیه اروپا برشمرد و ادامه داد: کمیسیون های اروپایی روز چهارشنبه درباره اقداماتی در جلوگیری از تحریم ها گفت و گو می کنند که آغازگر مذاکرات رهبران اروپایی درباره این مساله در نشست صوفیه پایتخت بلغارستان خواهد بود.

رویترز به نقل از دیپلمات های اتحادیه اروپا افزود: هرچند محور مذاکرات روز سه شنبه نجات توافق هسته ای بود اما برای روشن شدن سیاست آمریکا درباره تحریم ها به زمان نیاز هست.

یک مقام ارشد فرانسوی با اشاره به نگرانی پاریس از تغییر دیدگاه ها در واشنگتن از زمان انتصاب «جان بولتون» مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید به این خبرگزاری گفت: یکی از مسائلی که باید از آمریکایی ها بپرسیم این است که هدف نهایی آنها چیست.

رویترز به ادعاهای قبلی بولتون درباره تلاش دولت آمریکا برای تغییر حکومت در ایران اشاره کرد و نوشت این سیاستی است که به گفته بوریس جانسون انگلیس آن را دنبال نخواهد کرد.

 خروج آمریکا از برجام، اشتباهی بزرگ با عواقب خطرناک است

همزمان با سفر محمد جواد ظریف به بروکسل و دیدار با مقامات اروپایی، تلاش‌های مستقل دیگری نیز از سوی سران کشورهای مختلف در حال انجام است.

بنا بر اعلام کرملین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز سه‌شنبه با همتای فرانسوی خود امانوئل ماکرون بصورت تلفنی در موضوع برجام گفتگو کرده است و در جریان آن، دو رئیس جمهور بر پایبندی خود بر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تاکید کرده‌اند.

این گفتگو در زمانی کمتر از یک هفته قبل از سفر آقای ماکرون به روسیه برای شرکت در نشست اقتصادی سنت پترزبورگ (۲۴ تا ۲۶ مه) انجام شده است.

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد دارند روز چهارشنبه وضعیت همکاری‌های اقتصادی شرکت‌های اروپاییِ طرف قرارداد با ایران را پس از خروج آمریکا از برجام به بحث بگذارند.

بنا بر اعلام یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا، قرار است ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در جریان نشست مشترکی که عصر چهارشنبه در پایتخت بلغارستان برگزار می‌شود، رهبران تمام ۲۸ کشور عضو را در جریان گزینه‌های در دسترس در این باره قرار دهند.

ماتوینکو: خروج آمریکا از برجام، اشتباهی بزرگ با عواقب خطرناک است

والنتیتا ماتوینکو، سخنگوی شورای فدراسیون روسیه نیز در مصاحبه با اسپوتنیک، ضمن انتقاد از خروج آمریکا از برجام، عواقب ناشی از اقدام یک طرفه برای خروج از توافق هسته‌ای را بسیار خطرناک و موجب تضعیف اعتبار سازمان های بین المللی دانست.

ماتوینکو گفت که امضای توافقنامه برجام هنوز هم به عنوان بزرگترین پیروزی دیپلماسی بین المللی می باشد، و در منع گسترش سلاح های هسته ای در جهان نقش بزرگی دارد: "(امضای برجام) یک کار بسیار طولانی و سخت بود، مذاکره‌ای با یک پروسه پیچیده، و تلاش زیادی برای برجام انجام شد. اما مهمتر از همه، نتیجه موفق آن بود: این توافقنامه با موفقیت کار کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی با کنترل سخت و انطباق با شرایط توافق ایران، هیچ اختلالات یا حتی یک مورد از تخلف را نه از سوی ایران و نه از سوی کشورهای امضا کننده این توافقنامه نیافته است.

واقعیت این است که آمریکا به طور یکجانبه از توافقنامه کناره گیری کرده است. نه تنها روسیه، بلکه در بسیاری از کشورها، خروج آمریکا را یک اشتباه بزرگ، مملو از عواقب جدی و پیچیده شدن وضعیت بین المللی می دانند که می تواند تاثیر منفی بر گسترش سلاح های هسته ای داشته باشد. حال در خاورمیانه بسیاری کشورها تمایل به داشتن سلاح هسته ای دارند. این اقدام، تنها خروج یک طرفه  ایالات متحده از "توافقنامه برجام" نیست. این یک توافق چندجانبه است که توسط قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است و به عنوان یکی از مهمترین توافقنامه‌های بین المللی است. بنابراین، چنین خروجی از توافقنامه، نقض گسترده حقوق بین‌المللی است. من معتقدم که با چنین اقداماتی، واشنگتن عدم مسئولیت خود را نشان می‌دهد. ما نمی دانیم در آینده چه اتفاقی می افتد: شکستن اعتماد، موجب ایجاد بی ثباتی سیاسی می گردد".

رئیس شورای فدراسیون در ادامه معتقد است که ایالات متحده سخن از یک توافق جدید با ایران دارد اما باید  قبل از خروج از برجام این سند جدید را ارائه می کرد: "ما از خودمان می پرسیم، به چه دلیل، و چه چیزی خروج نیروهای آمریکایی از برجام را مستدل می سازد؟ و علاوه بر این، این سند توسط باراک اوباما امضا شده است، جهان حتی یک بار نیز از عدم پایبندی ایران به برجام چیزی نشنیده است.

آمریکا می گوید ما به توافقنامه جدید با ایران نیاز داریم. اما حتی اگر فرض کنیم که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا افکار و ایده های جدید با شرایط جدید داشته باشد، اول باید آن را مطرح نمود. اما پیش از آن نباید نظم توافق نامه قبلی را از بین برد".

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: