کد خبر: ۲۰۴۹۳۱
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۶
نتایج این پژوهش نشان می‌دهند که مردانی که قدکوتاه‌تری دارند احتمالا برای جبران این کوتاهی سعی می‌کنند واکنش پرخاشگرانه‌تر و تهاجمی‌تر از خود نشان دهند.
تحقیقات پژوهشگران دانشگاه «وریج» آمستردام هلند نشان می‌دهد مردان قد کوتاه در رقابت واکنش تهاجمی‌تر، شدیدتر و پرخاشگرانه‌تری از خود نشان می‌دهند. 

به گزارش اعتدال؛ نتایج این پژوهش نشان می‌دهند که مردانی که قدکوتاه‌تری دارند احتمالا برای جبران این کوتاهی سعی می‌کنند واکنش پرخاشگرانه‌تر و تهاجمی‌تر از خود نشان دهند.

روزنامه بریتانیایی «دیلی میل» می‌نویسد: «این بررسی از طریق قرار دادن دو فرد در برابر یکدیگر انجام شد. در این تحقیق مقدار پولی به آنان داده می‌شد و گفته می‌شد که باید سهمی را به رقیب بدهند. پژوهشگران دریافتند که ننایج این پژوهش نشان می‌دهد که سندرم مرد کوتاه و یا کمپلکس (عقده) ناپلئونی که از آن به نوعی عقده مردانه یاد می شود وجود دارد و واقعی است و آنان دوست دارند پول و قدرتی را که دارند برای خود نگه دارند و کم‌تر چیزی را با دیگری شریک می‎شوند و برای حفاظت از داشته‌های‌شان نیز رفتاری تهاجمی‌تر از خود نشان می‌دهند».

ریشه نامی این اصطلاح هم اشاره به ناپلئون بناپارت دارد که دستور می‌داد نقاشان همواره تصویر بالاتنه او را بکشند تا کوتاهی او در تصاویر مشخص نشود. قد ناپلئون ۱۶۸ سانتی‌متر بود.

این روزنامه در ادامه می نویسد: «مطالعات نشان می‌دهند افراد قدبلند ثروتمندتر در کارها موفق‌تر سالم‌تر و حتی در زندگی بهتر از همتایان کوتاه‌‌قدشان از روابط عاشقانه لذت می برند. بررسی ها نشان می دهند که مردان قد بلند بیشتر به دنبال یافتن شریک زندگی برای رابطه‌ای بلندمدت‌تر هستند. نمونه‌ای از سیاستمداران امروزی که قد کوتاهی دارد و رفتاری تهاجمی در عرصه سیاسی از خود نشان می دهد، ولادیمیر پوتین است که ۱.۶۹ سانتی متر قد دارد».
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: