کد خبر: ۲۰۴۸۳۷
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
ترامپ پس از اعلام خروج امریکا از برجام هیچ بدیلی برای برجام ارائه نداده است. مشخص نیست که آیا او به دنبال منازعات خشونت‌بار بیشتر است یا خیر. با این حال، مشخص است که تصمیم او برای خارج کردن امریکا از برجام زندگی بیشتر امریکایی ها و مردم خاورمیانه و فراتر از آن را در معرض خطر قرار می دهد. این مصداق همه چیز برای هیچ چیز است.
تصمیم ترامپ برای خروج از برحام می‌تواند جان شهروندان امریکایی را در سرتاسر جهان در معرض خطر قرار دهد. تمام این کارها برای هیچ است.

به گزارش اعتدال؛ روزنامه بریتانیایی «گاردین» ضمن انتقاد از موضع ترامپ در قبال برجام و فرمان اخیر او برای خروج از آن می نویسد: «به نظر می رسد ترامپ با مشاوران امنیت ملی‌اش زمانی که در اتاق می نشینند با یکدیگر می گویند جنگ های کافی در جهان وجود ندارند و بحران های بشری کافی نیستند! امریکا خسته است. به نظر می رسد رییس جمهوری امریکا تصمیم به ایجاد یک بحران جدید برای امنیت ملی آن کشور گرفته که مستقیما امریکا و متحدان‌اش را در جهان تهدید می کند. 

اعلام خروج آمریکا از برجام توسط ترامپ و تصمیم یکجانبه آن کشور برای نقض تعهدات‌اش نسبت به یک توافق دیپلماتیک در این راستاست. با تصمیم اخیر، ترامپ بحران جدید غیر ضروری‌ای را ایجاد می کند.

گاردین می‎افزاید: بیایید مروری بر روی رویدادهای گذشته داشته باشیم. پس از سال‌ها تحریم هماهنگ شده و فشار اقتصادی ایران وارد مذاکره شد و قدرت های غربی به همراه چین و روسیه، ایران را متقاعد کردند تا در ازای لغو تحریم‌ها برنامه هسته‌ای خود را محدود کند. تقریبا در سه سالی که از زمان امضای توافق هسته‌ای گذشته، آژانس بین المللی انرژی اتمی در تمام گزارش‌های خود تایید کرده که ایران منطبق با مفاد برجام عمل کرده است اما دولت ترامپ اکنون تعهدات امریکا نسبت به برجام را نقض کرده و استدلال آژانس را قبول ندارد. اکنون ترامپ آمریکا را از برجام خارج کرده است. خب، تبعات این موضوع چه خواهد بود؟ نتیجه اصلی آن می تواند جنگی احتمالی با ایران باشد که خاورمیانه را در بر می گیرد. ایران اکنون می تواند بازرسان آژانس را به تاسیسات خود راه ندهد. ایران می تواند حمایت خود از نیروهای  مورد پشتیبانی‎اش در منطقه را تشدید کند. عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی نیز می توانند به سوی ساخت تسلیحات هسته‎ای گام بردارند. همه این ها می توانند سبب جنگ بیشتر در خاورمیانه شوند؛ از جمله جنگ‌های احتمالی که در آن امریکا و اسرائیل درگیر خواهند بود. امریکا در حالی درخواست رهبران اروپایی برای ماندن در برجام را نادیده گرفته است که برای حل تمام چالش‌های جهانی از جمله برای هرگونه توافق جدید احتمالی با ایران به آنان نیازمند است. رفتار کردن با دوستان به مثابه دشمنان دستورالعمل پیروزی نیست.

این روزنامه در ادامه می نویسد: «درست پس از اعلام نظر ترامپ درباره خروج از برجام، رهبران سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه بر پایبندی خود به تعهدات‌شان نسبت به برجام تاکید کردند. در این راستا، کشورهای متعدد دیگری از جمله هند و ژاپن نیز از جمله کشورهای کمک‎کننده به تسهیل روند حصول برجام بودند چرا که بسیاری از آنان به نفت ایران برای توسعه و رشد اقتصادشان نیاز دارند و سال‌ها دیپماسی برای بهبود روابط اقتصادی با ایران و از میان برداشتن موانع همکاری‌ها را دنبال کردند. به نظر می رسد آنان اکنون تمایلی به متقاعد کردن ایران برای مذاکره مجدد ندارند چرا که هیچ مدرکی مبنی بر نقض برجام توسط ایران وجود ندارد. به نظر می‌رسد آمریکا تنها مانده و خودزنی نموده و زخمی را ایجاد کرده است که البته به سایرین نیز آسیب می‌رساند. بهترین سناریو در شرایط کنونی آن است که ایران در برجام باقی بماند همان گونه که روحانی بلافاصله پس از سخنرانی ترامپ از خود واکنش نشان داد، همان گونه که بسیاری از طرفین امضاکننده برجام نیز خواستار ماندن در توافق هسته‌ای شده‌اند. بدترین سناریو اما وقوع جنگ است. هنوز هم راه بهتری وجود دارد.

توافق هسته‌ای کامل نیست اما احتمال بروز جنگ را کاهش می‌دهد. در عین حال، واقعیت آن است که ترامپ پس از اعلام خروج امریکا از برجام هیچ بدیلی برای برجام ارائه نداده است. مشخص نیست که آیا او به دنبال منازعات خشونت‌بار بیشتر است یا خیر. با این حال، مشخص است که تصمیم او برای خارج کردن امریکا از برجام زندگی بیشتر امریکایی ها و مردم خاورمیانه و فراتر از آن را در معرض خطر قرار می دهد. این مصداق همه چیز برای هیچ چیز است». اگر تهران در برجام بماند...

نیویورک تایمز نیز در یادداشتی به قلم دیوید هالبفینگر نوشت: پس از تصمیم دونالد ترامپ در مورد خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران؛ نخست وزیر بنیامین نتانیاهو در اظهاراتی بیان کرد: «اسرائیل به طور کامل از تصمیم جسورانه ترامپ در مورد توافق هسته ای فاجعه بار با ایران حمایت می کند. ما از آغاز با توافق هسته ای ایران مخالف بودیم زیرا به جای مسدود کردن مسیر دستیابی ایران به بمب؛ بلکه در عرض چند سال راه این کشور را برای دستیابی به زرادخانه های بمب هسته ای هموار می کرد.»

در ادامه این مطلب آمده است: در هنگام اظهارات بنیامین نتانیاهو، اسرائیل در وضعیت اماده باش قرار داشت و این احتمال را می داد که تصمیم آمریکا به خروج از برجام بتواند زمینه انتقام جویی ایران را نسبت به حملات اخیر اسرائیل به اهداف ایران در سوریه را فراهم کند. این حملات در واکنش به سایه جنگ در سوریه است. با پیش بینی حمله ایران از طریق سوریه؛ ارتش اسرائیل در وضعیت آماده باش کامل قرار داشت و آن ها نیروهای ذخیره خود را که بخش عمده ای قدرت ارتش اسرائیل را تشکیل می دهد فراخوانده بودند. ارتش این دولت گفت "فعالیت غیرعادی ایران" را در سوریه ردیابی کرده است و به ساکنان بلندی های اشغالی جولان دستور داد آماده رفتن به پناهگاه ها باشند.

حدود یک ساعت پس از اظهارات دونالد ترامپ در مورد خروج آمریکا از برجام؛ خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داد که اسرائیل یک حمله به جنوب دمشق ترتیب داده است که در طی آن 4 موشک به اهداف ایران در منطقه روستایی کسوه درست در جنوب دمشق انجام شده است. رسانه های اسرائیلی حمله هوایی اسرائیل را یک اقدام پیشگیرانه دانسته است که هدف آن را تخریب کاروانی می داند که درصدد انتقال موشک به یک پایگاه در سوریه در نزدیکی مرز اسرائیل بوده است. دونالد ترامپ با اعلام خروج آمریکا از برجام در یک صف بندی مشترک با اسرائیل بر این تاکید کرد که باید برای محدود کردن نقش ایران در خاورمیانه فشار بیشتری به این کشور وارد کنیم.

آنشل پففر ستون نویس هاارتص گفت: «برای اولین بار دکترین بنیامین نتانیاهو ( بی بی) در مقیاس گسترده مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. تصمیم ترامپ برای خروج از توافق می تواند مجموعه ی جدیدی از تهدیدات را برای اسرائیل ایجاد کند. بعد از یک دهه بدون جنگ بزرگ، اکنون اسرائیل تقریبا از هر طرف با تهدیداتی روبرو است.»

آری شاویت روزنامه نگار اسرائیلی بر این تاکید کرد: «در جهان بینی نتانیاهو ایران به آلمان نازی شباهت دارد و اسرائیل همانند انگلیس است. وی خود را همانند چرچیل می داند. هدف اصلی وی متقاعد کردن روزولت برای شرکت در نبرد نظامی برای نابود کردن ایران است. اگر چه وی در دوران اوباما موفق نشد اما او ترامپ را یک فرصت طلایی می داند.»

وی افزود: « وی ایران را هم خطرناک و هم شکننده می داند همانند اتحاد جماهیر شوروی در زمانی که رونالد ریگان با آن مقابله می کرد. وی خواهان دیپلماسی قاطعانه و تشدید تحریم ها علیه ایران است تا از این ضعف برای حذف تهدیدات آن ها بهره برداری کند.»

آنشل پففر گفت: «اگر کشورهای اروپایی و چین و روسیه به حمایت از توافق هسته ای ادامه دهند و ایران هم در این توافق باقی بماند آمریکا قدرت نفوذ خود را از دست می دهد و اسرائیل هم هیچ چیزی را به دست نمی آورد و تنها بین آمریکا و نزدیک ترین متحدان اروپایی اش شکاف ایجاد می گردد».

وی افزود: « اما اگر ایران برجام را ترک کند و برنامه هسته ای خودرا مجددا از سر بگیرد آمریکا و متحدانش برای توقف ایران همکاری می کنند یا این که اثبات می گردد که توافق هسته ای ایران بهترین توافق موجود بوده است. بنابراین تکیه به ترامپ اقدامی احمقانه است.»

ایهود باراک نخست وزیر سابق اسرائیل بر این تاکید کرد: «ایران پس از تصمیم ترامپ در مورد خروج از توافق محتاط تر شده است و آن ها مرتکب اشتباهی نمی گردند که می تواند زمینه تقابل نظامی مستقیم با آمریکا را ایجاد کند.»

بنابراین برنامه هسته ای ایران تنها تهدید جدی نیست بلکه در چند ماه گذشته ایران و اسرائیل درگیر منازعه آشکار در سوریه هستند.

در روزهای اخیر بعد از انتخابات لبنان و تصمیم ترامپ در مورد خروج آمریکا از توافق هسته ای؛ رسانه های خبری اسرائیل در مورد تلاش تلافی جویانه ایران نسبت به حملات هوایی اخیر اسرائیل گمانه زنی کرده اند.

زالزبرگ تحلیلگر گروه بین الملل بحران بر این تاکید دارد که اگر چه توافق هسته ای با ایران دارای نواقصی بوده است اما اسرائیل در وضعیت فعلی با چالش های بیشتری از ایران در سوریه روبرو بوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری