کد خبر: ۲۰۴۷۰۹
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
چراغ سبز پوتین به نتاناهو برای حمله به منافع ایران؟
اسرائیل پیش از حمله، روس‌ها را در جریان گذاشته بود. واقعیت آن است که نتایناهو روابط نزدیکی با پوتین دارد. روس ها تحت فشار زیاد اسرائیل برای کنار گذاشتن ایران و اعمال فشار بر آن کشور هستند. اکنون کار برای روس‌ها دشوارتر شده است. اقتصاد روسیه اکنون تنها دو نقطه روشن دارد؛ یکی فروش تسلیحات و دیگری صادرات گاز و نفت که به اروپا و چین انجام می‌شود. در نتیجه، روس‌ها نیازمند حفظ روابط خوب با بازیگران کلیدی در عرصه گاز و نفت به ویژه عربستان سعودی هستند. عربستان نیز برای مقابله با ایران به روسیه فشار می‎آورد.
به نظر کی‌رسد روسیه خود مایل بوده تا اسرائیل حملاتی را علیه منافع ایران و حزب الله در سوریه انجام دهد. نشریه «آسیا تایمز» در ادعایی به چراغ سبز روسیه به اسرائیل برای حملات اخیر علیه مواضع ایران در سوریه اشاره کرده است.

به گزارش اعتدال؛ این نشریه می نویسد: «در حالی که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل در مسکو با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه دیدار کرده است، اسرائیل خود را آماده می کند تا با حملات موشکی انتقام‌جویانه به خصوص در ناحیه استراتژیک جولان مقابله کند چرا که در هفته‌های اخیر حملات اسرائیل به مواضع حزب الله در داخل خاک سوریه افزایش یافته است. 

آسیا تایمز به اشاره به حملات موشکی اخیر بین سوریه و اسرائیل می‎نویسد: اسرائیل پیش از حمله، روس‌ها را در جریان گذاشته بود. واقعیت آن است که نتانیاهو روابط نزدیکی با پوتین دارد. نتانیاهو و رییس جمهوری صربستان تنها  مقام‌های خارجی شرکت کننده در هفتاد و سومین رژه پیروزی روسیه بودند که اتفاق مهمی محسوب می‌شود».

«آسیا تایمز» در ادامه می نویسد: «حضور نتانیاهو در مسکو آن هم در چنین رژه مهمی نشان دهنده افزایش همکاری‌های نظامی اسرائیل و روسیه است. روسیه همواره نشان داده است که در برابر حملات اسرائیل به زرادخانه ها و محموله های نظامی حزب الله لبنان از خود خویشتن‌داری نشان می‌دهد. ایران اکنون باید نگران همکاری‌های نزدیک روسیه و اسرائیل باشد. ایران تلاش کرده تا در سوریه موقعیت خود را از نظر نظامی تثبیت کند. اسرائیل نیز قطعا با حضور ایران در آنجا مخالف است. اکنون ایران در عراق نفوذ رو به رشدی دارد و در لبنان با حزب الله روابط نزدیک فراوان دارد. اما سوریه برای ایران مهمتر است چرا که در مرز با اسرائیل قرار دارد. روس ها تحت فشار زیاد اسرائیل برای کنار گذاشتن ایران و اعمال فشار بر آن کشور هستند. اکنون کار برای روس‌ها دشوارتر شده است. اقتصاد روسیه اکنون تنها دو نقطه روشن دارد؛ یکی فروش تسلیحات و دیگری صادرات گاز و نفت که به اروپا و چین انجام می‌شود. در نتیجه، روس‌ها نیازمند حفظ روابط خوب با بازیگران کلیدی در عرصه گاز و نفت به ویژه عربستان سعودی هستند. عربستان نیز برای مقابله با ایران به روسیه فشار می‎آورد. آخرین چیزی که روسیه می خواهد جنگی  طولانی در سوریه است؛ چرا که سبب می شود تا منابع روسیه بیشتر هدر برود. روسیه به دلیل مشکلات اقتصادی داخلی خواستار کاهش هزینه‌های دفاعی است».

به گزارش آفتاب‎نیوز، این نشریه در ادامه می نویسد: «روسیه می خواهد در سوریه اعلام پیروزی کند. ایران باید بداند که نزدیکی اسرائیل و روسیه می تواند در آینده به احتمال نزدیکتر شدن روابط واشنگتن و مسکو کمک کند. این می تواند دینامیسم بازی در خاورمیانه ر ا تغییر دهد به خصوص آن که اکنون ترامپ آمریکا را از برجام خارج ساخته است. واقعیت آن است که علیرغم مطرح شدن اتهام مداخله روسیه در انتخابات امریکا و همکاری احتمالی ترامپ با روس‌ها، رییس جمهوری امریکا قرار است نشستی را با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برگزار کند. اگر این نشست موفقیت‌آمیز باشد توازن سیاسی را به نفع او تغییر خواهد داد و با کمک احتمالی اسرائیل برای نزدیک شدن امریکا به روس ها احتمالا دو طرف درباره مسائل مهم مانند کنترل تسلیحات هسته‌ای، مسئله اوکراین، کریمه و چالش‌ها برای ناتو مذاکره خواهند کرد.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری