کد خبر: ۲۰۴۶۲۷
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
آیا ترامپ در تدارک حمله‎ای نظامی علیه ایران است؟ آیا می خواهد تمام بانک های ایران را تحریم کند؟ در هفته‎های پیش رو مشخص خواهد شد که آیا او واقعا خواستار اقدام شدیدتر است یا خیر. این در حالیست که اروپایی‎ها تلاش می کنند تا برجام را حفظ کنند
«جاکوب هیلبران» سردبیر «نشنال اینترست» در مقاله‌ای در آن نشریه با طرح این پرسش که "آیا ترامپ جنگ با ایران را آغاز کرده است؟"، اشاره می‌کند که به زودی مشخص خواهد شد که آیا ترامپ واقعا می خواهد سیاست مهار را در قبال ایران دنبال کند و یا عقب‌گرد خواهد داشت ‌

به گزارش اعتدال؛ او می نویسد: «نوشته ها و سخنرانی های بولتون را به یاد آورید که از لزوم بمباران تاسیسات هسته‎ای ایران گفته بود. او اکنون برنده است. او خواستار تغییر رژیم در ایران است. او مذاکره با ایران را قبول ندارد. اکنون ترامپ در کنار بولتون ایستاده است. اما آیا ترامپ خواستار اقدامات شدیدتر است؟ پاسخ این پرسش اکنون معلوم نیست و به زودی مشخص می شود. آیا ترامپ در تدارک حمله‎ای نظامی علیه ایران است؟ آیا می خواهد تمام بانک های ایران را تحریم کند؟ در هفته‎های پیش رو مشخص خواهد شد که آیا او واقعا خواستار اقدام شدیدتر است یا خیر. اروپایی‎ها تلاش می کنند تا برجام را حفظ کنند ولی شانس آنان کم است».

او در ادامه می نویسد: «هیچ یک از اقدامات ترامپ و یا لفاظی های او نباید شگفتی‎آفرین باشند. علیرغم آنکه ترامپ شعار نخست امریکا را سر می دهد، اولین عنصر اصلی او «تندرو» بودن است.  ترامپ موضع خصمانه و تندی در قبال ایران دارد. «وحشتناک» و «دیوانه وار» چند اصطلاحی هستند که او برای توصیف توافق هسته‎ای از آن استفاده کرده است. دلیل بیزاری او از برجام مشخص است. برجام در زمان باراک اوباما حاصل شد و مذاکرات در آن زمان صورت گرفت. ترامپ با کنار گذاشتن «اچ ار مک مستر» مشاور امنیت ملی خود و «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه‎اش و جایگزین کردن آنان با بولتون و پمپئو نشان داد که سیاست تغییر رژیم را با جدیت دنبال می کند. ترامپ هرگونه موانعی را برای از بین بردن توافق هسته‎ای با ایران از سر راه برداشت. اما آیا او در عمل نیز اقدام شدیدی را علیه ایران اتخاذ  خواهد کرد؟ صحبت از تغییر رژیم راحت تر از عملی کردن آن است. او می‎خواهد در قبال ایران چه کند؟ بمباران هوایی؟ حمله زمینی؟ بستن تمام مسیرهای سوئیفت بر روی ایران؟ بولتون در این باره گفته است که امریکا سرسختانه‎ترین مسیر را برای فلج کردن اقتصاد ایران در پیش خواهد گرفت و در این راستا تحریم ها را اجرایی می کند. ترامپ مدعی شده که اگر با برجام موافقت می کرد مسابقه تسلیحات هسته‎ای در خاورمیانه به راه می افتاد با این حال،‌ به نظر می رسد واقعیت دقیقا وارونه است. اگر پس از خروج امریکا از برجام ایران تلاش های هسته ای خود را افزایش دهد عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه نیز خواستار بازدارندگی هسته ای خواهند شد. چشم انداز مذاکرات مجدد مبهم است. به زودی مشخص خواهد شد که رویکرد ترامپ در قبال ایران و کره شمالی موفق خواهد بود یا خیر».

به گزارش آفتاب‎نیوز، او در پایان می نویسد: «دموکرات ها بلافاصله اعلام کردند که اقدام ترامپ اشتباهی تاریخی بوده است. سناتور مارک وارنر اظهار داشت که ترامپ و تصمیم اخیرش باعث ایجاد شکاف و تنش در روابط امریکا با متحدان‎اش می شود. اروپایی ها سعی خواهند کرد تا برجام را حفظ کنند».
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری