کد خبر: ۲۰۴۴۹۰
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با خروج از برجام نه تنها جامعه جهانی را از خود رویگردان کرد بلکه در داخل کشور خشم دموکرات های کنگره را هم برانگیخت.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با خروج از برجام نه تنها جامعه جهانی را از خود رویگردان کرد بلکه در داخل کشور خشم دموکرات های کنگره را هم برانگیخت.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، سناتورهای کنگره پس از اعلام تصمیم ترامپ برای خروج از برجام دو پاره شدند؛ جمهوریخواهان از اقدام هم حزبی خود (ترامپ) استقبال کردند اما دموکرات ها درصدد حمایت از توافق هسته ای به عنوان دستاورد بزرگ دولت دموکرات باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا برآمدند.

دموکرات ها عهدشکنی ترامپ را ضربه ای مهلک به اعتبار آمریکا می دانند که در نهایت به انزوای این کشور حتی در میان متحدانش می انجامد. شماری از دموکرات ها روز دوشنبه در نامه ای به ترامپ نوشتند: «اگر آمریکا به طور یکجانبه (از توافق هسته ای) خارج شود، ایران یا در توافق باقی مانده درصدد منزوی کردن ایالات متحده برمی آید و یا فعالیت های هسته ای خود را از سرخواهد گرفت که هر یک از این سناریوها به نوبه خود برای منافع امنیت ملی ما زیانبار خواهند بود».

به نوشته نیویورک تایمز، پیش بینی می شود که تصمیم تازه ترامپ نه تنها به انزوای آمریکا در میان متحدانش منجر شود بلکه احتمال می رود که تنش هایی میان روسیه و چین با آمریکا بر سر برجام رخ دهد.

**روز عهدشکنی
«پاتریک لیهی» سناتور دموکرات ایالت ورمونت در واکنش به تصمیم ترامپ درخصوص برجام توییت کرد: رئیس جمهوری با خروج از توافق هسته ای با ایران یک اشتباه بزرگ مرتکب شد. او یکی از وعده های خطرناک انتخاباتی را محقق کرده که سیاست را بر امنیت مردم آمریکا و نزدیک ترین متحدانمان اولویت داده است. این دردناک است که آمریکا زیر قول خود زد.

وی افزود: وقتی ایالات متحده براساس توافقی قولی به دنیا می دهد، دنیا انتظار دارد که آمریکا به قولش عمل کند. این روز غم انگیزی است که می بینیم رئیس جمهوری با اقداماتش قولش را زیرپا می گذارد.

**نابودی اعتبار آمریکا
«کریس فان هولن» سناتور دموکرات ایالت مریلند هم اظهار داشت: اشتباه نکنید. خروج آمریکا از توافق با ایران به خاطر سیاست بود، نه امنیت ملی. ترامپ آمریکا را در میان متحدانمان منزوی کرد.
وی افزود: ترامپ اعتبار آمریکا را نابود کرد.

**راه خطرناک
«برنی سندرز» سناتور مستقل ایالت ورمونت در توییتر با بیان اینکه «قدرت واقعی آمریکا در این نیست که چیزها را نابود کند» نوشت: امروز رئیس جمهوری ما را در راهی متفاوت و خطرناک تر قرار داد.

وی اظهار داشت: تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای یکی از تازه ترین تصمیم های عاری از مسئولیت است که کشور ما را به مناقشه نزدیک تر می کند.

**مخالفت شدید
«باب کیسی» سناتور دموکرات ایالت پنسیلوانیا اعلام کرد: رئیس جمهوری تصمیم گرفت تا به مشارکت آمریکا در توافقی که برنامه هسته ای ایران را محدود می کند و مانع از دستیابی آن به قابلیت تولید سلاح هسته ای می شود، پایان دهد. من با این اقدام قویا مخالف هستم.

وی در ادامه اظهار داشت: مقام های نظامی آمریکا در گذشته و حال گفته اند که ایران به توافق هسته ای پایبند است و ماندن در این توافق به بهترین وجه در جهت منافع ما است.

**تحریم متحدان آمریکا
«دایان فین استاین» سناتور دموکرات کالیفرنیا هم اظهار داشت: توافق هسته ای با ایران به هر نحوی که هست، کار می کند. خروج از توافق هسته ای می تواند به یک بحران هسته ای در شکننده ترین منطقه دنیا منجر شود.

وی با اشاره به ترامپ افزود: این رئیس جمهوری می خواهد هر کاری را که باراک اوباما رئیس جمهوری سابق انجام داده است، باطل کند.

فین استاین تاکید کرد که برجام نباید به خاطر وعده های انتخاباتی ترامپ لغو شود.

این سناتور دموکرات افزود: جامعه اطلاعاتی آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته اند که ایران از برجام تبعیت می کند. رئیس جمهوری به خاطر مسائلی که ورای برنامه هسته ای ایران بود از این توافق خارج شد.

او هشدار داد که اقدام ترامپ ممکن است که به «تحریم نزدیک ترین متحدانمان» منجر شود.

**تحمیل انزوا به خود
«باب منندز» سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی گفت: رئیس جمهور ترامپ با این تصمیم خطرناک امنیت ملی آمریکا را به خطر می اندازد و مشارکت های بنیادین با متحدان کلیدی اروپایی را به خطر می اندازد.

وی خروج ترامپ از برجام را «تحمیل انزوا به خود» خواند و گفت که این مساله باعث تقویت روابط اقتصادی ایران، روسیه و چین می شود.

به گفته این سناتور، این کشورها «بیش تر از قبل آمریکا و اروپا را در خاورمیانه و جاهای دیگری مانند کره شمالی به چالش می کشند'.

او تاکید کرد که ترامپ باید تبعات این کار خود را بپذیرد که خروج از برجام بدون داشتن برنامه یک خطای بزرگ است.

**اشتباه تاریخی
«دیک دوربین» سناتور دموکرات ایالت ایلینوی در بیانیه ای گفت: این اقدام آمریکا را در دنیا منزوی می کند، آنهم در زمانی که نیاز داریم که متحدانمان با ما باشند تا به تهدیدهای هسته ای جاهای دیگر مانند کره بپردازیم. این یک اشتباه تاریخی است.

**اشتباه بزرگ
«جف مرکلی» سناتور دموکرات ایالت اورگون اظهار داشت: این یک اشتباه بزرگ برای امنیت آمریکاست. نابودکردن توافقی که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شود، بهترین راه برای جلوگیری از این مساله است.

**ترامپ تجدیدنظر کند
«پتی ماری» سناتور دموکرات ایالت واشنگتن تصریح کرد: ترامپ برای توجیه خروج از توافق هسته ای هیچ شواهد خوب و منطقی مبنی اینکه ایران توافق را نقض کرده، ارائه نکرده است.
وی افزود: این تصمیم توانایی ما را برای عقد توافقنامه های دیپلماتیک جدید آنهم در شرایطی که راهی مذاکره با کره شمالی می شویم، تحلیل می برد.
این سناتور با تاکید بر «مخالفت با اقدام بدون ملاحظه رئیس جمهوری» خواستار «تجدیدنظر» ترامپ در تصمیمش شد.

**تضعیف دیپلماسی آمریکا
«تامی داک ورث» سناتور دموکرات ایلینوی اعلام کرد: اقدام بدون ملاحظه کاری رئیس جمهوری نه تنها تلاش های مهم چند ساله برای عدم اشاعه هسته ای را تهدید به نابودی می کند بلکه ما را در میان متحدانمان منزوی کرده و قابلیت های ما را برای استفاده از دیپلماسی و مذاکره در مورد توافقنامه های بیشتر تضعیف می کند. این اقدام سبب می شود که ما در عرصه جهانی اهرم های کمتری داشته باشیم.

**تضعیف توان مذاکره
«جین شاهین» سناتور دموکرات ایالت نیوهمپشایر با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ترامپ توصیه های عقلانی نظامیان، دیپلمات ها، همکاران جمهوریخواه و نزدیک ترین متحدان ما را نادیده گرفت. این به زیان منابع امنیت ملی ماست.
وی ادامه داد: این اقدام به اعتبار ما و توان مذاکراتی آمریکا در حل بحران های جاری و آتی از طریق دیپلماسی ضربه می زند.

**فقدان راهبرد واقع گرایانه
«شرود براون» سناتور دموکرات ایالت اوهایو در بیانیه ای گفت: رئیس جمهوری باید راهبردی واقع گرایانه در مورد تضمین عدم ازسرگیری فعالیت های ممنوعه هسته ای ایران به مردم آمریکا و متحدانمان ارائه دهد. اما امروز این کار را نکرد.

**تردید در مشروعیت آمریکا
«کریس کونز» سناتور دموکرات ایالت دلاویر نیز در توییتر نوشت: این یک اشتباه است. این اقدام نظارت آمریکا و جامعه جهانی بر برنامه هسته ای ایران را دشوارتر می کند، میان ما و متحدان اروپایی شکاف ایجاد می کند و تردیدهایی در مورد مشروعیت و توانایی آمریکا برای هدایت جامعه بین المللی در مواجهه با بحران ها ایجاد می کند.

**بی اعتنایی به مشاوران
«مگی حسن» سناتور دموکرات ایالت نیوهمپشایر با صدور بیانیه ای گفت: رئیس جمهوری مشاورانش را نادیده گرفت.
وی افزود: من نگرانم که این اقدام موجب فروپاشی توافق میان آمریکا، ایران و سایر کشورها شود.

**انزوا در میان متحدان
«جک رید» سناتور دموکرات ایالت رود آیلند در توییتی با بیان اینکه این اقدام ترامپ نشانه سرسختی در برابر ایران نیست، نوشت: این تصمیم امنیت آمریکا را کاهش داده و ما را در میان متحدان منزوی می کند.

**اقدام ناامیدکننده
«انگس کینگ» سناتور مستقل ایالت مین در بیانیه ای گفت: این اقدام ناامیدکننده و برای منافع آمریکا بالقوه فاجعه بار است. من معتقدم که این انتخابی اشتباه برای امنیت ملی آمریکا است.
وی با بیان اینکه «تنها کسی نیستم که چنین نظری دارم» از جیمز متیس وزیر دفاع به عنوان یکی دیگر از افرادی نام برد که ماندن در برجام را به نفع آمریکا دانست.
کینگ افزود: مقام های ارشد اطلاعاتی مانند «دن کوتس» مدیر اطلاعات ملی و «مایک پمپئو» مدیر سابق سیا شهادت داده اند که ایران به تعهداتش در برجام عمل کرده است.

**ترامپ قوی نیست
«تام کارپر» سناتور دموکرات ایالت دلاویر هم در توییت نوشت: رهبران واقعی با در هم شکستن دیگران قوی نمی شوند. به نظر می رسد که رئیس جمهوری آمریکا با کنار گذاشتن پیمان تجاری اقیانوس آرام، پیمان آب و هوایی پاریس و حالا توافق هسته ای با ایران صرفا از غریزه خود تبعیت می کند تا سیاست های خوب را از بین ببرد، آنهم فقط به این دلیل که این ها دستاوردهای اوباما است.
وی تصمیم ترامپ را «کوته بینانه» و «غیرمسئولانه» خواند.

**تصمیم مشکل ساز
«کرستن جیلیبراند» سناتور دموکرات ایالت نیویورک توییت کرد: خروج از برجام به شدت اعتبار ما را تضعیف می کند. این اقدام درحالی که دولت ترامپ آماده مذاکره با کره شمالی می شود، مشکل ساز است.
وی افزود: رئیس جمهوری با خروج از توافق هسته ای با ایران مرتکب یک خطای خطرناک و کوته بینانه شد.

**اقدام بدون فکر
«مارتین هاینریش» سناتور دموکرات ایالت نیومکزیکو در بیانیه خود اعلام کرد: تصمیم ترامپ درها را به روی سیلاب باز می کند. اقدام بدون فکر او ایالات متحده را منزوی می کند، تنش ها را افزایش می دهد و باعث می شود که ما در مورد برنامه هسته ای ایران پلان B نداشته باشیم.

**خطای تراژیک
«بیل نلسون» سناتور دموکرات ایالت فلوریدا گفت: خروج از این توافق یک خطای تراژیک است.

**به زیان منافع ملی آمریکا
«جف فلیک» سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا در توییتی گفت: برجام هرچند نواقص زیادی داشت اما خروج از آن در خدمت منافع ملی ما نیست.
«مارک وارنر» سناتور دموکرات ویرجینیا اعلام کرد: خروج از توافق هسته ای امنیت آمریکا و دنیا را کمتر می کند.
«باب کورکر» سناتور جمهوریخواه ایالت تنسی در بیانیه ای نوشت: احساس من این است که دولت به سرعت در جهت رسیدن به یک توافق بهتر تلاش می کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری