کد خبر: ۲۰۴۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳
تحلیل رسانه های بین المللی از تصمیم ترامپ؛
همه اینها از مردی سر می زند که ظاهرا، هم در کتابی که نوشته است و هم در مستندهای تلویزیونی، به عنوان یک 'معامله گر' شهرت یافته است. اما همین معامله گر؛ ید طولایی در ورشکستگی دارد و پرونده های قضایی فراوانی را پشت سر گذاشته است و تجربه سنگینی در دور ریختن توافقهای متعدد دارد و معتقد است که این توافق ها هرگز نمی بایست حاصل می شد و سابقه ای هم در قول دادن ها و نقض عهد کردن ها دارد؛ حالا از یک ' توافق بهتر' صحبت می کند. اکنون آقای ترامپ! توافق بهترت کجاست؟
رئیس‌جمهوری آمریکا دیشب (سه‌شنبه شب) به وقت ایران، با تکرار اتهام و توهین علیه ایران اعلام کرد که دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا تأکید کرد که این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است و سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با انتشار بیانیه جداگانه‌ای حمایت خود را از برجام اعلام کردند.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، نشریات، خبرگزاری ها و مطبوعات بین المللی درباره این تصمیم رییس جمهوری آمریکا تحلیل های متفاوتی را ارائه کردند که به آن ها پرداخته می شود:

لوبلاگ: اروپا باید سرمایه سیاسی خود با ایران را حفظ کند

پایگاه اینترنتی لوبلاگ در گزارشی به قلم الی گرانمایه می نویسد: برای قشر جوان ایران، که بخش اعظم جمعیت را تشکیل می‌دهند، اینکه اروپا تا کجا به وعده‌های خود برای دفاع از توافق هسته‌ای عمل می‌کند، تجربه ی بسیار ارزشمندی خواهد بود.

برای بسیاری از نخبگان سیاسی و جمعیت جوان ایران، توافق هسته ای، در حال تبدیل شدن به روایتی از یک شکست است. هفتهٔ قبل رهبران اروپایی برای آخرین بار به واشینگتن رفتند تا آمریکا را برای ماندن در توافق مجاب کنند. امانوئل مکرون، پیشنهادی مبنی بر همکاری آمریکا و اروپا بر سر «توافقی جدید» با ایران را ارائه کرد که بر اساس آن، توافق حفظ خواهد شد اما تغییراتی در آن اعمال می شود. حسن روحانی، به خاطر حضور نداشتن ایران در مذاکرات بین اروپا و آمریکا، قانونی بودن پیشنهادات را زیر سوال برد. اروپا می بایست در حین جلب رضایت واشینگتن برای توافقی بهتر و بزرگ تر، مراقب باشد که تهران از مذاکرات کناره گیری نکند چون رضایت ایران شرط اصلی به نتیجه رسیدن این تلاش ها است.

تجدید نظر ایران درباره ی اروپا
به رغم افزایش فشار ها از جانب ترامپ، ایران به تعهدات خودش پایبند بوده همانطور که از زمان اجرایی شدن توافق، آژانس بین المللی انرژی اتمی، ۱۱ مرتبه این امر را تصدیق کرده است. ماه اکتبر، تهران بیان کرد اگر اروپا، چین و روسیه بتوانند به گونه ای عمل کنند که منافع امنیت ملی ایران حفظ شود، تهران همچنان متعهد به توافق باقی خواهد ماند. اما با توجه به روند مذاکرات آمریکا با آلمان، فرانسه و بریتانیا، در طی چند ماه اخیر، نظر ایران درباره ی موضع اروپا در حال تغییر است.

مقامات و کار شناسان ایرانی در طی مصاحبه های خود گفته اند، در تهران این تفکر در حال قوت گرفتن است که اروپا نمی تواند و یا نمی خواهد بدون آمریکا، به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کند. حتی حامیان این توافق در داخل ایران نیز ادامه این روند را بسیار مشکل می دانند.

این تفکر باعث شده تا لحن سخنرانی های مقامات ایرانی در مورد خروج احتمالی آمریکا از توافق، شدید تر شود. دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، که مهم ترین تصمیم گیرندگان در داخل کشور عضو آن هستند، هشدار داد که ایران نه تنها می تواند از توافق هسته ای خارج شود، بلکه از پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای نیز بیرون می آید. چنین اظهارات عمومی از شخصیت های ارشد نشان دهندهٔ احتمال بازنگری در جهت سیاست خارجی ایران و گسترش مشارکت با غرب است. تصمیم گیرندگان در اروپا باید به شدت از این تغییرات سیاسی آگاه باشند.

حفظ ایران در توافق
اگر اروپا می خواهد که ایران در توافق باقی بماند، باید سرمایه سیاسی رو به افول خود با تهران را حفظ کند. در حالی که مکالمه طولانی مکرون با روحانی در روز یکشنبه شروع خوبی بود، اقدامات بزرگتری باید به طور عاجل انجام شود.

اقدام اول، اروپایی ها باید ترس فزایندهٔ ایرانیان از اینکه بهای حفظ توافق، اعمال فشارهای بیشتر خواهد بود را از بین ببرند. همانطور که تمرکز بر حفظ حمایت آمریکا از توافق است، سه کشور اروپایی نباید فراموش کنند که هر چارچوب توافقی جدیدی، نیازمند دست کم قدری حمایت از جانب ایرانیان است تا به نتیجه برسد.

اقدام دوم، اعضاء اتحادیهٔ اروپا باید تحریم های جدید به خاطر رفتار منطقه ای ایران را به تاخیر بیندازند حداقل تا زمانی که خاطرشان از تصمیم ترامپ در مورد توافق هسته ای، آسوده شود.

اقدام سوم، در صورتی که ترامپ لغو تحریم ها را ادامه ندهد، اروپایی ها باید با تلاش مضاعف، ایران را پایبند به توافق نگه دارند. اروپا می بایست از روسیه و چین کمک بگیرد تا ایران را متقاعد کنند که حداقل برای مدتی، به تعهدات خود در توافق پایبند بماند.

اروپایی ها باید تلاش کنند تا دولت و مردم ایران را قانع سازند که چگونه توافق هسته ای بدون آمریکا، هنوز می تواند به نفع امنیت و منافع اقتصادی ایران عمل کند.

آخر اینکه، بدون در نظر گرفتن سرنوشت توافق هسته ای، اروپایی ها باید راه را برای گفتگو های منطقه ای با ایران باز بگذارند.

نهایتا، تمایل ایران برای انجام هر اقدامی در منطقه بستگی به سرنوشت توافق هسته ای دارد. اگر ترامپ از توافق کناره گیری کند و یا آن را نقض کند، اروپا ممکن است نتواند از توافق به طور کامل محافظت کند اما حداقل کار این است که تمام تلاش خود را به کار گیرد. برای قشر جوان ایران، که بخش اعظم جمعیت را تشکیل می دهند، اینکه اروپا تا کجا به وعده های خود برای دفاع از توافق هسته ای عمل می کند، تجربهٔ بسیار ارزشمندی خواهد بود که اگر با شکست مواجه شود، بر گفتمان سیاسی داخلی ایران در سال های آینده تاثیرگذار خواهد بود.


 نیویورک تایمز: آقای ترامپ؛ توافق بهترت کجاست؟ می دانید عواقب خروج از برجام چیست؟ 

شورای سردبیری نیویورک تایمز نوشت: رئیس جمهور 'ترامپ' با انکار توافق هسته ای ایران می گوید که توانایی آن را دارد توافقی بهتر را جایگزین آن سازد؛ توافقی که برنامه موشکهای بالستیک ایران و همچنین گسترش نفوذ منطقه ای ایران را هم شامل شود..”
چه ژست نام آشنایی!

ما قبلا هم ژستهای مشابهی را از ترامپ هنگامی که او از توافق آب و هوایی 'پاریس' خارج شد و یا هنگامی که طرح صلح خاورمیانه را رد کرد و قول داد طرح و برنامه بهتر و ارزانتری برای آن عرضه خواهد کرد و یا همین کار را در مورد طرح بیمه های درمانی انجام داد و گفت که طرح قابل دسترس تری را معرفی خواهد کرد؛ شاهد بوده ایم. تماما، وعده وعیدهای پوچ و توخالی.

اصلا این مهارت ترامپ است و او هنر عجیبی در نابود کردن هر توافقی را دارد. این ابدا برای یک رئیس جمهور کار سختی نیست؛ منتها یک چنین رویکردی کاملا عاری از یک سیاست ژرف نگر و تهی از یک دیدگاه استراتژیک و نیز عاری از شکیبایی لازم برای خلق یک توافق جایگزین است.

در جایی که خطر به راه افتادن مسابقه تسلیحات هسته ای در خاورمیانه مطرح است، هیچ علامتی دیده نمی شود که ایران و یا هر قدرت دیگری که پیمانی را امضا کرده است؛ حاضر شود بیاید و از طرح جدید ملی ترامپ تبعیت کند.

هیچ بعید نیست که اینک با این تصمیمی که ترامپ سه شنبه شب گرفت؛ ایران هم ترغیب شود به اینکه؛ اولا، برنامه محکم هسته ای اش را از سر بگیرد ؛ ثانیا، روابطش را با متحدان نزدیک آمریکا تیره کند؛ ثالثا، اعتبار آمریکا را دچار فرسایش کند؛ رابعا، برای آنکه وارد جنگی وسیع در خاورمیانه نشود، شرط و شروط تعیین کند و خامسا، راه رسیدن به یک توافق مورد پسند با کره شمالی که آن هم در چارچوب همین موضوع برنامه هسته ای است را سخت تر کند.

عجیب است، اما اصلا مایه تعجب نیست.

همه اینها از مردی سر می زند که ظاهرا، هم در کتابی که نوشته است و هم در مستندهای تلویزیونی، به عنوان یک 'معامله گر' شهرت یافته است. اما همین معامله گر؛ ید طولایی در ورشکستگی دارد و پرونده های قضایی فراوانی را پشت سر گذاشته است و تجربه سنگینی در دور ریختن توافقهای متعدد دارد و معتقد است که این توافق ها هرگز نمی بایست حاصل می شد و سابقه ای هم در قول دادن ها و نقض عهد کردن ها دارد؛ حالا از یک ' توافق بهتر' صحبت می کند.

او از ' توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی' موسوخ به توافقنامه 'نفتا' هم خارج شد و سه کشور عضو آن شامل آمریکا, کانادا و مکزیک نتوانستند بعد از ماهها مذاکره یک توافق بهتری بدست بیاورند.

در مورد سایر پیمانها و توافقهایی هم که ترامپ همه آنها را منحل کرد، نیز سرنوشت مشابهی رقم خورد.

اصلا ترامپ گویا یک کینه ذاتی نسبت به تمام میراث به جا مانده از مقام سلف خود (باراک اوباما) دارد و کمر همت بسته است همه آن را یکجا از بین ببرد. منتها این بغض و کینه در مورد توافق هسته ای ایران فوق العاده پررنگ تر بود. مسلم است چرا. چون 'اوباما' توافق هسته ای ایران را بزرگ ترین دستاورد دیپلماتیک دوره ریاست جمهوری خود می دانست.

'ایران در این توافق موافقت کرده بود که به نحوی قابل ملاحظه برنامه هسته ای اش را مختصر کند و در ازاء آن تحریمها هم از روی سرش برداشته شود.'

تمام بازرسان بین المللی و حتی مقامات اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل تصدیق کرده اند که ایران به توافق پایبند مانده است.

اما این تائیدیه هرگز رضایت خاطر ترامپ و تندروهای ضد ایرانی درون دولت او را جلب نکرد. ' بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر اسرائیل و کشور عربستان هم خاطرشان از این بابت آسوده نشد.

ترامپ سه شنبه شب حین اعلان تصمیمش در مورد توافق هسته ای؛ 'بالاترین سطح تحریمهای اقتصادی' را نیز علیه همه کشورهایی که با ایران تجارت داشته باشند را نیز اعلام کرد. و بار این مسئولیت را بر دوش سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس گذاشت تا بنشینند و 'معایب' توافق را برطرف کنند.

خوب این را که ماههاست اروپایی ها می گویند و اظهار می دارند که می توان همه این معایب را در یک توافق جانبی منظور کرد و در عین حال توافق هسته ای را هم دست نخورده حفظ کرد. اما ترامپ همه این تلاشها را خراب کرد و اصرار داشت که توافق باید از اول نوشته شود.

اما بعید به نظر می رسد که ترامپ اصلا راضی به سازش کردن شود.

اروپایی ها و ایرانی ها که می گویند همچنان به توافق پایبند خواهند ماند؛ امیدوارند بتوانند این خرابی را مدیریت کنند. منتها به رغم اینکه ترامپ اطمینان داده که 'آماده است و علاقمند است و قادر است' که در مورد یک توافق جدید به مذاکره بنشیند؛ اما ابدا یک 'پلان ب' plan B (طرح جایگزین) ندارد . تنها طرح او؛ تشدید فشار بر ایران است.

خوب حالا با این وضعیت؛ در جایی که در قبال کره شمالی؛ ترامپ از آن جنگ افروزی هایش دست کشیده و رویکرد دیپلماتیک را رویه خود قرار داده است و قرار است با 'کیم جونگ اون' رهبر این کشور دیدار داشته باشد تا او را قانع کند دست از برنامه هسته ای اش بکشد چراکه کره شمالی بین 20 تا 60 سلاح هسته ای دارد؛ آیا این تصمیمی که در مورد توافق ایران اتخاذ کرده است؛ حامل پیامی غیر سازنده نخواهد بود؟


نیویورک تایمز: تندروهای در حاشیه به دنبال چنین فرصتی بودند

رورنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی به قلم «توماس اردبرینک» خبرنگار «نیویورک تایمز» در تهران می نویسد: «ارزش واحد پول ملی ایران کاهش می‌یابد. قیمت‌ها در حال افزایش هستند و بر شهروندان فشار می‌آید. خشکسالی‌های بیش از پنج سال خسته‌کننده هستند. نبرد سختی در عرصه سیاست ایران میان سیاستمداران میانه‌رو و تندرو وجود دارد. در حال حاضر برجام در حال از هم پاشیدن است چرا که ترامپ آن توافق را «فاجعه بار» قلمداد کرده است. تحلیلگران می گویند اگر روحانی تضعیف شود مخالفان و رقبای او به اختمال زیاد نفع خواهند برد. «علی خرم» سفیر سابق ایران در چین و مشاور تیم مذاکره کننده هسته‌ای می‌گوید که ترامپ در اتحاد با نخست‎وزیر اسرائیل و شاهزاده محمد بن سلمان تعهد آمریکا در قابل برجام را نقض کرده است.»

«نیویورک‌تایمز» در ادامه می‌نویسد: «در درازمدت فقدان برجام خبری بدی است. «امیر حسین حسنی» که تجهیزات آشپزخانه می فروشد می گوید ما شاهد مهاجرت بیشتر، بیکاری بیشتر و فقر بیشتر خواهیم بود. واقعیت آن است که دولت قادر به کنترل امور و اداره کشور است. این فقط مردم عادی هستند که فقیرتر می شوند».

«نیویورک تایمز» در ادامه می نویسد: «سرمایه‌گذاری غیررقابتی و فساد باعث کاهش رغبت سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران شده است. همچنان، بانک های ایران با تحریم مواجه هستند و معامله‌ای جدی صورت نمی گیرد. بازگشت تحریم ها می تواند فشار اقتصادی زیادی را به همراه داشته باشد».

«نیویورک تایمز» در ادامه می نویسد: «تندروها که مدت‌هاست حمایت مردمی خود را از دست داده‎اند، منتظر چنین لحظه‌ای بودند. آنان اکنون خود را پیروز می‎بینند. آنان سال ها می گفتند برجام غیرقابل اعتماد است. آنان از این فرصت برای تضعیف روحانی استفاده می کنند و برای کسب قدرت تلاش می کنند.»

«ابوالفضل حسن بیگی» از نمایندگان اصولگرای مجلس به رسانه های داخلی گفته که باید سیمان راکتور اراک را شکست. او گفته است که ایران فعالیت هسته ای را با قدرت بیشتری در مقایسه با قبل آغاز خواهد کرد و این شکستی برای امریکا و متحدان‌اش خواهد بود.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «اما برخی دیگر اشاره می‌کنند که چنین حرکت‌هایی می‌توانند دعوت طرف مقابل به اقدام نظامی قلمداد شوند. «ابوالقاسم گلباف» تحلیلگر سیاسی می گوید مذاکرات باید باز باشند و همه بتوانند آن را دنبال کنند. «داوود هرمیداس باوند» استاد روابط بین الملل می گوید که ممکن است شاهد انفجار کوری از خشم باشیم که نتیجه آن رویداد مشخص نخواهد بود. او می‌گوید بسیاری از مردم آماده هستند تا از هر کسی که به آنان امیدواری بدهد حمایت کند. اما شما باید توجه داشته باشید که ایرانی‌ها ملی‌گرا هستند و قطعا به طور کورکورانه از کشورهایی که به منافع ایران ضربه می‌زنند حمایت نمی‎کنند.

«حمیدرضا ترقی» تحلیلگر اصولگرا اما می گوید مردم عادی از امریکا بیشتر نفرت خواهند داشت. آنان با وضعیت سختی دچار می‏‎شوند و فقیرتر خواهند شد. آنان از ترامپ متنفر هستند. این خوب است».

واشنگتن پست: تصمیم او ناآگاهانه، غیرمنطقی و بر اساس دلایل شخصی بود

واشنگتن پست در مطلبی به قلم پاول والدمن نوشت: رئیس جمهور دونالد ترامپ در اظهاراتی بیان کرد که آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام خارج می شود و تحریم های شدیدی علیه ایران اعمال می کند. 

در ادامه این مطلب می خوانیم: تصمیم دونالد ترامپ عمیقا ناآگاهانه، غیرمنطقی و مغایر با منافع ایالات متحده آمریکا است. این تصمیم بیشتر مبتنی بر دلائل شخصی و فاقد برنامه ای برای آینده است. دونالد ترامپ در اظهارات خود مبنی بر تحمیل مجدد تحریم ها و در نهایت ترک توافق هسته ای ایران گفت: «اگر اجازه دهیم این توافق پابرجا بماند به زودی منطقه خاورمیانه با مسابقه تسلیحاتی روبرو خواهد شد.»

نویسنده بر این تاکید دارد که گویا ما با خروج از برجام می توانیم ایران را برای همیشه از دستیابی به سلاح هسته ای دور نگه داریم در حالی که دقیقا این مخالف آن چیزی است که اکنون در حال رخ دادن است. در برجام ایران بر اساس سیستم بازرسی جامع، فعالیت های آن تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد. آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها اعلام کرده که ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای پای بند بوده است.

نویسنده بر این تاکید کرد که دونالد ترامپ امید واقعی خود را زمانی آشکار کرد که گفت: «ما نمی توانیم تحت ساختار پوسیده این توافق جلوی دستیابی ایران به بمب هسته ای را بگیریم». اما با فروپاشی برجام، بازرسان آژانس مجبور به ترک ایران خواهند شد و این کشور آزادی بیشتری برای تعقیب سلاح هسته ای پیدا می کند که این دقیقا در تضاد با ادعای ترامپ است که درصدد جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

در حال حاضر این ممکن است که ایران درصدد ساخت سلاح هسته ای نباشد اما آن ها با بازرسی های انجام شده نمی توانند این کار را انجام دهند ولی بدون بازرسی حتما آن ها می توانند به این هدف دست پیدا کنند. پرسش این است که اگر هدف ما واقعا ممانعت ایران از دستیابی به سلاح هسته ای است چگونه خروج از توافق می تواند به تحصیل این هدف کمک کند؟

اکنون دونالد ترامپ فکر می کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ وی در زمان های مختلف بر این تاکید کرده بود که در آینده نزدیک شاهد یک توافق بهتر هستیم. به این معنا که در آن ایران هر چیزی که می خواهیم را به ما می دهد و ما هیچ چیز به آن ها نمی دهیم. بنابراین امروز وی در اظهاراتش بر این تاکید کرد که ایرانی ها خواهان ایجاد یک توافق جدید و پایدار هستند. اما در واقع هیچ کسی بر این عقیده نیست که ایران خوهان مذاکره برای ایجاد یک توافق نامه جدید برای راضی کردن ترامپ ، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، آلمان و اتحادیه اروپا باشد.

بنابراین خروج ما از توافق مبتنی بر چه چیزی است؟ آیا دونالد ترامپ دارای ایده ای است؟ یک نفر این نقش را ایفا می کند آن هم جان بولتون مشاور امنیت ملی است. اکنون که حامیان برجام مانند مک مستر و رکس تیلرسون برکنار شده اند وی می تواند برنامه های خود علیه ایران را پیش ببرد. وی در مارس 2015م. در یادداشتی در نیویورک تایمز تحت عنوان « توقف بمب ایران، بمب ایران» استدلال کرد: « حقیقتا تنها آنچه که لازم است علیه ایران انجام شود اقدام نظامی همانند حمله اسرائیل به راکتور اسیراک در عراق ( 1981) و تخریب راکتور سوریه در سال 2007 ( که توسط کره شمالی ساخته شده بود) است. اکنون زمان به شدت کوتاه است اما یک حمله می تواند هنوز همراه با موفقیت باشد. اگر چنین حمله ای صورت بگیرد برنامه هسته ای ایران 3 تا 5 سال عقب می افتد.»

این در حالی است که دونالد ترامپ خروج توافق هسته ای را به محدودیت های هسته ای 10 ساله توجیه کرد. به این ترتیب نیاز است که ما چند سوال را مطرح کنیم: پس از خروج آمریکا از برجام چه اتفاقی ممکن است رخ دهد؟ آیا این اقدام منتهی به یک ایرانی می شود که هیچ برنامه ای هسته ای ندارد؟ آیا راهی وجود دارد که به غیر از ایجاد بهانه برای راه اندازی حمله نظامی به این کشور یا تلاش برای سرنگونی، اطمینان خاطر پیدا کنیم؟ استراتژی اینجا دقیقا چیست؟ اگر کسی می داند خیلی دوست داریم بشنویم.


 ترامپ چگونه می‌تواند چین و روسیه را تحریم ‏کند؟

الدیار چاپ لبنان نوشت: ایالات متحده به ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ‏صهیونیست مؤتلف با اسرائیل، در نهایت تصمیم به ‏خروج از برجام گرفت. در ادامه، اروپایی ها فورا با ‏این تصمیم مخالفت کرده و از ادامه یافتن برجام ‏بدون آمریکا خبر دادند. در این بین، مساله عجیب، ‏وجود احساس صهیونیستی نزد سعودی هاست که این اقدام ‏آمریکا علیه ایران را تایید می کنند؛ پس روحیه ‏عربی، ملی و اسلامی عربستان کجا رفته است؟!‏

این رسانه عرب زبان ادامه داد:  اسرائیل اما از عربستان پست تر است و به سرعت پس ‏از اعلام خبر خروج آمریکا از برجام ارتش خود را به ‏حالت آماده باش درآورده و در مورد چگونگی جنگ و ‏دامنه گستردگی آن صحبت میکند!‏

این در حالی است که دولت لبنان که یک سوم یا یک ‏چهارم مردم آن در جبهه مقاومت علیه دشمن اسرائیلی ‏قرار دارند، تا کنون اقدام ترامپ را محکوم نکرده ‏است! حتی شاید بتوان گفت عده ای از دولتمردان ‏لبنانی از شرایط ایجاد شده در مورد برجام خوشحالند ‏و از خجالت مردم لبنان آن را ابراز نمی کنند!‏

ترامپ تصمیم احمقانه خود را گرفت، همانطور که ‏تصمیم به انتقال پایتخت آمریکا به قدس را اعلام ‏کرده بود؛ اما این بار، تصمیم حماقت آمیز رئیس ‏جمهور آمریکا در مورد قراردادی است که مذاکره در ‏مورد آن 7 سال به طول انجامید..
ترامپ به همراه نتانیاهو برای معامله قرن برنامه ‏ریزی می کند؛ معامله ای که اسرائیل در آن بر ‏دولتهای عربی حکومت می کند و اولین دولت عربی که ‏به حکومت صهیونیست متمایل است، عربستان سعودی است؛ ‏پس از آن، نصف حاکمان لبنان هستند که به سعودیها ‏نزدیکند؛ منظور از نصف دولت، دولت حاضر به صورت ‏رسمی نیست، بلکه مراد ما احزابی است که اعلان می ‏کنند لبنانی هستند و پرچم لبنان را به دست دارند و ‏در واقع طرفداران اسرائیلند. اما مقاومت در لبنان ‏قدرتمند تر از صهیونیستها و یهودیان داخل لبنان ‏است.‏

هر ساعتی که می گذرد امور روشن تر می شود؛ اما تلاش ‏دولتهای اروپایی و چین و روسیه در جهت قانع کردن ‏ایران برای ماندن در توافق هسته ای، بدون ایالات ‏متحده، نشان دهنده موافقت ایران با ادامه این ‏توافق با دولتهای انگلیس، فرانسه، المان، چین و ‏روسیه است.‏

ترامپ می گوید هر دولتی که با ایران تجارت و خرید ‏و فروش داشته باشد، با تحریمهای سنگینی مواجه می ‏شود؛ در حالی که می دانیم که ایران سالیانه ‏‏450میلیارد دلار از چین کالا خریداری می کند؛ چطور ‏این نادان می تواند چین را به این دلیل تحریم ‏کند؟! علاوه بر اینکه تجارت و رابطه بین روسیه و ‏ایران در زمینه اورانیوم به بالاترین حدود خود ‏رسیده است، بی آنکه روسیه قصد کمک به ایران برای ‏ساخت سلاح هسته ای را داشته باشد؛ اما ترامپ گفته ‏است هر دولتی که با ایران در تعامل باشد را تحریم ‏می کند! این ترامپ دیوانه می خواهد روسیه را نیز ‏به این دلیل تحریم کند؟! واقعا او پیش خود چه گمان ‏می کند؟!‏

سوال بعدی چیست؟
همه می پرسند حال چه می شود؟ آیا جنگی در راه است؟ ‏آیا دولت افراط گرای آمریکا به سمت اعمال تحریمها ‏علیه اروپا، چین و روسیه حرکت می کند؟ نقشه سیاسی ‏جدید جهان چگونه است؟ آیا اروپا از آمریکا جدا می ‏شود یا به روابط تجاری خود با آن ادامه می دهد؟ با ‏اینکه بازار جهانی دلار قویتر از یورو است، اما ‏منطقه خاورمیانه و شرق آسیا مانند بالونی است که ‏هر لحظه امکان خاموش و روشن شدن آتش آن وجود دارد؛ ‏هیچ چیز نمی تواند مانع از اقدامات ایران شود ‏همانطور که مانعی برای اغاز حملات هوایی گسترده ‏آمریکا نیست.‏

نقشه شب آن است که روسیه، چین و دولتهای غربی با ‏ایران در توافق هسته ای بمانند؛ از سوی دیگر، ‏آمریکا، عربستان، اسرائیل ، امارات و بخشی از ‏لبنان، همراه تصمیم ترامپ ضد ایران هستند تا ‏موجبات خشنودی اسرائیل فراهم شود. در ساعتهای ‏آینده چه پیش خواهد آمد؟

به عقیده ما، یک تنش و برخورد نظامی جزئی و محدود ‏در راه است، نه یک جنگ فراگیر.‏


الجزیره: ترس ترامپ از نتایج انتخابات آتی کنگره علت اصلی خروج آمریکا از برجام است

شبکه الجزیره گزارش داد: نگرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از شکست سنگین جمهوریخواهان در انتخابات ماه نوامبر آینده کنگره، علت اصلی تصمیم او به خروج از توافقنامه هسته ای ایران (برجام) است.

خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره در واشنگتن درباره اعلام رسمی خروج دولت آمریکا از توافقنامه هسته‌ای ایران گفت: رئیس جمهور دونالد ترامپ تعهد انتخاباتی خود را درباره خروج از توافقنامه هسته ای ایران و اعمال مجدد تحریم ها علیه این کشور، با وجود مخالفت قوی همه پایتخت های امضاکننده این توافقنامه با تهران، عملی کرد.

در ادامه این گزارش پس از پخش قسمتی از سخنان ترامپ آمده است: باراک اوباما، رئیس جمهور سابق دموکرات آمریکا با صدور بیانیه‌ای به تصمیم جانشین خود در خروج از توافقنامه هسته‌ای ایران حمله کرد. بعضی از اعضای کنگره حتی از حزب جمهوریخواه هم موضع مشابهی اتخاذ کردند.

ادوارد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در این باره گفت: «نگران آن هستم که خروج از توافقنامه هسته ای ایران، نتایج معکوس به همراه داشته باشد. کنگره هنوز از هیچ جایگزینی برای آن اطلاع پیدا نکرده است.»

در ادامه این گزارش آمده است: منتقدان رئیس جمهور آمریکا علاوه بر پیامدهای احتمالی خروج از توافقنامه هسته ای ایران که هیچ توجیه اخلاقی یا راهبردی نداشت، نگران تاثیر این تصمیم بر روابط سیاسی و اقتصادی با متحدان واشنگتن در اروپا، در صورت تصمیم آنها به ادامه روابط تجاری با تهران هستند.

دانیل سیروار، استاد روابط بین الملل در دانشگاه جانز هاپکینز به الجزیره گفت: «به اعتقاد من، از زمان حمله به عراق تاکنون هیچ تصمیمی تا این اندازه برای آمریکا اهانت آمیز نبود.»

خبرنگار شبکه الجزیره خاطر نشان کرد: ترامپ در حالی از توافقنامه هسته ای ایران که یک بمب هسته ای هم در اختیار ندارد، خارج شد که سقف انتظارات از مذاکرات آینده با کره شمالی را بالا برد. دستگاه اطلاعاتی آمریکا معتقد است پیونگ یانگ توانایی ساخت شصت کلاهک هسته ای را دارد. امانوئل مكرون، رئیس جمهور فرانسه پیش بینی کرده بود که ترامپ به علت مسائل داخلی از توافقنامه هسته ای ایران خارج خواهد شد و بسیاری از تحلیلگران با این دیدگاه او موافق هستند. از روز گذشته انتخابات اولیه به عنوان مقدمه انتخابات نوامبر آغاز شد و پیش بینی نمی شود کنگره تا ماه نوامبر، مصوبه ای داشته باشد. علاوه بر تحقیقات رابرت مولر، نگرانی اصلی ترامپ انتخابات ماه نوامبر است. اگر اکثریت به دست دموکرات ها بیفتد، تهدیدی برای ریاست جمهوری او خواهد بود. به همین علت فقط جبهه خارجی را دارد که می تواند در آن برای راضی کردن طرفداران خود اقدامی صورت دهد تا از شکست سنگین در انتخابات ششم نوامبر آینده نجات یابد.


 نیویورک تایمز: تندروها رای ترامپ را زدند

 مارک لندر از روزنامه نگاران نیویورک تایمز در گزارشی پیرامون خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای ایران و 1+5 افزود: دستیاران ترامپ (دو تن از آنها برکنار شده اند) پیشتر سه بار او را قانع کرده بودند که توافق ایران را از بین نبرد.

وی ادامه داد: با این وجود صبر ترامپ به سر آمده بود و با حضور دستیاران تازه و تندوری تحت سرپرستی مایک پمپئو (وزیر امور خارجه جدید و رئیس پیشین سیا) و جان بولتون (مشاور جدید امنیت ملی) با مقاومت داخلی کمتری نسبت به گذشته روبرو شد.

 تایم: خروج از برجام به ضرر اقتصاد آمریکا است

نشریه آمریکایی «تایم» نوشت: عواقب ناشی از خروج آمریکا از برجام از جمله احتمال افزایش بهای نفت، افزایش تورم و کاهش روند رشد اقتصادی آمریکا، به اقتصاد این کشور لطمه خواهد زد و در واقع این آمریکا است که آسیب بیشتری از تحریم ها خواهد دید.

این نشریه با اشاره به خارج شدن آمریکا از برجام و آغاز روند بازگشت تحریم ها علیه ایران، نوشت: در واقع کشوری که ممکن است اقتصاد آن به واسطه تحریم ها آسیب ببیند، آمریکا است که ترامپ اشاره ای به آن نکرد.

بر اساس این گزارش، تحریم ها بخش نفتی ایران را هدف قرار خواهد داد و فعالیت شرکت های انرژی با ایران را کاهش و قیمت نفت را افزایش خواهد داد. اما کاهش عرضه نفت ایران می تواند به افزایش قیمت ها و بی ثباتی بیشتر ژئوپلتیکی منجر شود که به افزایش تورم و کاهش رشد اقتصادی در داخل آمریکا منجر خواهد شد. 

«گِرگ شِرناو» Greg Sharenow معاون مدیر اجرایی شرکت مدیریت سرمایه گذاری پیمکو (PIMCO) گفت: مصرف کنندگان باید در پرداخت این صورتحساب سهیم شوند. اقتصاد آمریکا در نتیجه طبیعی این امر، با فشار ناشی از قیمت ها مواجه خواهد شد.

تایم پیش بینی کرده که عواقب خروج از توافق هسته ای ممکن است در کوتاه مدت معلوم نشود. 

چشم انداز کاهش عرضه نفت ایران یکی از عواملی است که به افزایش سریع قیمت این محصول در چند ماه گذشته و رسیدن آن به بیش از 70 دلار در هر بشکه کمک کرد. کاهش تولید نفت ونزوئلا به دلیل ناارامی سیاسی در این کشور، بی ثباتی ژئوپلتیکی در خاورمیانه و کاهش تولید سازمان دهی شده از سوی اوپک و عربستان به افزایش بهای نفت کمک کرده است.

شرکت های انرژی در آمریکا ممکن است با افزایش تولید نفت ساحلی و شیل، این کمبود را جبران کنند، اما این شرکت ها نیز با چالش های خود مواجه اند. صنعت نفت و گاز آمریکا با کمبود نیروی کار به ویژه در برخی از مناطق مواجه است و این صنعت با مشکلات ناشی از ساخت زیرساختارهای خط لوله برای انتقال تولید خود به سراسر کشور دست و پنجه نرم می کند.

تایم افزود: مصرف کنندگان آمریکایی بزودی متوجه این فشار خواهند شد. بر اساس پیش بینی اداره اطلاعات انرژی، انتظار می رود قیمت خرده فروشی گاز به بالاترین سطح در چهار سال در تابستان امسال برسد. مصرف کنندگان در گذشته هم با افزایش قیمت گاز هزینه های خود را کاهش داده اند. 
به نظر می رسد کاخ سفید از تهدید افزایش قیمت نفت در رشد اقتصادی دولت ترامپ آگاه است. ترامپ خود آوریل گذشته (فروردین) با تداوم افزایش بهای نفت در توئیتی از اوپک انتقاد کرد. 

 بلومبرگ: تحریم ایران برای صادرات نفت آمریکا نعمت است

خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ آمریکا اعلام کردکه اقدام ترامپ مبنی بر خروج از برجام و تحریم نفت ایران می تواند برای صادرات نفت خام آمریکا یک نعمت باشد.

براساس این گزارش، احیای تحریم های نفتی ایران به عنوان سومین صادرکننده بزرگ نفت سازمان تولیدکنندگان نفت (اوپک) می تواند رکورد صادرات نفت خام آمریکا را تا پایان امسال (2018) به بالاترین حد آن برساند، به گونه ای که پیش بینی می شود این رقم تا به 2،5 میلون بشکه نیز برسد.زیرا همانگونه که رئیس موسسه نفتی لیپو در هوستون در یک مصاحبه تلفنی گفته است، تصمیم دیشب ترامپ برای خروج آمریکا از توافق سال 2015 (برجام) و بازگرداندن تحریم ها موجب می شود این کشور از بازار جهانی خارج شده، قیمت جهانی نفت افزایش بیشتری یافته و لذا تقاضا برای نفت خام آمریکا نیز بسیار بالا برود.

اگرچه سندی فیلدن، مدیر موسسه تحقیقات و دارایی های شرکت مورنیناستار در آوستین تگزاس نیز در گفت وگوی تلفنی دیگر گفته است که شرکت نفتی شل آمریکا که از نفت ایران سبکتر و شیرین تر است نمی تواند جایگزینی برای خلع کامل بشکه های نفتی ایران باشد، نباید فراموش کرد که افزایش هرچه بیشتر قیمت نفت موجب افزایش تولید نفت آمریکا خواهد شد، به ویژه زمانی که این افزایش گستره وسیع تری از نفت وست تگزاس اینترمدیت و برنت دریای شمال را در بر بگیرد، لذا این امر برای آمریکا ارزش اقتصادی بالایی خواهد داشت.

بنابر این، صادرات نفت آمریکا طی 7 ماه آینده به قدری افزایش خواهد یافت که تا ماه دسامبر حتی به 2،5 بشکه در روز نیز خواهد رسید و در نتیجه میانگین صادرات نفت آمریکا امسال 2 میلیون بشکه در روز خواهد بود.

به گزارش مرکز آمار آمریکا، میانگین صادرات نفت این کشور در ماه مارس 1،67 میلیون بشکه در روز بوده است.

نیویورک دیلی: تصمیم برجامی ترامپ مذاکرات با کره‌شمالی را نابود می‌کند

روزنامه آمریکایی نیویورک دیلی نیز به نقل از برخی منتقدان تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران، در خصوص تاثیر منفی این اقدام بر مذاکرات واشنگتن با کره شمالی هشدار دادند.

 این روزنامه در ادامه نوشت: منتقدان معتقدند اقدام رییس جمهور در عقب نشینی از توافق هسته ای ایران احتمالا مذاکرات پیش رو با کره شمالی را در معرض خطر قرار می دهد. 


آسوشیتدپرس: ترامپ به شرکت‌ها ۶ ماه فرصت خواهد داد تا به تدریج تجارت با ایران را کاهش دهند

خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داد در حالی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود درباره توافق هسته‌ای ایران را حتی از بسیاری از کارکنان کاخ سفید پنهان نگاه داشته است به احتمال بسیار از توافق خارج شده و تحریم‌ها را مجددا علیه تهران اعمال خواهد کرد اما به شرکت‌هایی که هم اکنون با ایران در حال تجارت هستند 6 ماه فرصت خواهد داد تا به تدریج حجم تجارت با ایران را کاهش دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری