کد خبر: ۲۰۳۵۴۷
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۳
توافق فرانسه و آمریکا بر سر برجام؟
مکرون گفت: "(در توافق جدید) باید چهار موضوع را پوشش دهیم. اولین موضوع ممانعت از هرگونه فعالیت هسته ای ایران تا سال ۲۰۲۵ است. این امر به خاطر برجام امکان پذیر شده است. موضوع دوم اطمینان خاطر از این است که ایران در بلندمدت هم برنامه هسته ای نخواهد داشت. مورد اساسی سوم متوقف کردن فعالیت های موشکی بالستیک ایران در منطقه است و موضوع چهارم دستیابی به یک راه حل سیاسی برای مهار ایران در منطقه، در یمن، سوریه، عراق و لبنان است."
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌گوید ممکن است به زودی در مورد ایران با ماکرون به توافق برسد. ترامپ همچنین تهدید کرد اگر ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد با «مشکلات بزرگتری» روبرو خواهد شد.

به گزارش اعتدال، رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت در دیدار با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود در کاخ سفید همچنین از برجام به عنوان توافقی «دیوانه‌وار» و «وحشتناک» یاد کرد. دونالد ترامپ ضمن اشاره به آزمایش های موشکی ایران، تهران را به «مشکل آفرینی» در منطقه متهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که از سرگیری برنامه هسته‌ای برای ایران «آسان» نخواهد بود. وی در عین حال گفت با رئیس جمهوری فرانسه در مورد ایران به شکل «بنیادین» گفتگو کرده است. به گفته ترامپ، سران دو کشور می‌خواهند در این زمینه کاری انجام بدهند اما این کار باید «قاطعانه» صورت بگیرد.

تهدید تازه ترامپ

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه همچنین گفت: «اگر ایران بخواهد به هر نحوی آمریکا را تهدید کند، بهایی را خواهد پرداخت که کمتر کشوری تاکنون پرداخته است، بزرگتر از آنچه در گذشته داشته است. »

ترامپ پیش از دیدار با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود در کاخ سفید بار دیگر توافق هسته‌ای ایران (برجام) را "فاجعه" و توافقی "احمقانه" خواند و گفت این چه توافقی است که نه به برنامه موشکی ایران پرداخته و نه به سیاست‌های ایران در منطقه.

در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به مهلت آمریکا برای تأیید پایبندی ایران به برجام و تمدید تعلیق تحریمها ، مقام‌های ایرانی هشدار داده‌اند که اگر آمریکا از این توافق خارج شود ممکن است فعالیت‌های هسته‌ای ایران را از سربگیرند. 

 ترامپ به برنامه موشکی ایران هم اشاره کرد و گفت که آزمایش‌های موشکی تهران مشکلاتی را در منطقه بوجود خواهد آورد. به گفته ترامپ، «سراغ هر مشکلی در منطقه می‌روید ایران پشت آن است: سوریه، یمن، عراق». وی با اشاره به برجام اظهار داشت: «در این توافق نه مساله یمن و سوریه در نظر گرفته شده و نه مساله موشک‌های بالستیک». رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «ما این توافق افتضاح را انجام دادیم ولی قرار است درباره آن مذاکره کنیم».

سخنان روز سه شنبه دونالد ترامپ تنها زمان کوتاهی پس از سخنان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی بیان شد که تهدید کرده بود ایران در صورت عدم پایبندی آمریکا به توافق هسته‌ای، ممکن است از معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ان‌پی‌تی خارج شود. حسن روحانی، رئیس جمهوری نیز روز سه شنبه گفت کشورش برای «تمامی مراحل احتمالی توطئه دشمنان» برنامه‌ریزی کرده است.

ماکرون: نمی‌دانم ترامپ در مورد برجام چه تصمیمی دارد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز در این دیدار از قصد کشورش برای مهار ایران در منطقه خبر داد و گفت در مورد ایران تنها مسئله هسته‌ای مطرح نیست، بلکه برنامه موشکی این کشور نیز «مشکل‌ساز» است.

ماکرون همچنین ضمن یادآوری گفتگوهای «بنیادین» با همتای آمریکایی‌اش در مورد ایران گفت: «امیدوارم با ترامپ به یک توافق جدید بلند مدت با ایران دست یابیم.» وی در عین حال گفت نمی‌داند ترامپ در مورد برجام چه تصمیمی دارد.

رئیس جمهوری فرانسه  گفت باید توافق هسته‌ای را بخشی از تصویر بزرگتر امنیت منطقه (خلیج فارس و خاورمیانه) در نظر بگیریم. ما وضعیت سوریه را داریم و انتخابات پیش رو در عراق را داریم و باید ثبات متحدانمان در آن منطقه را حفظ کنیم. مکرون در توضیح "تصویر بزرگ‌تر" گفت: آنچه می‌خواهیم انجام دهیم، مهار کردن ایران است و برجام بخشی از آن تصویر بزرگتر است.

ماکرون گفت: "(در توافق جدید) باید چهار موضوع را پوشش دهیم. اولین موضوع ممانعت از هرگونه فعالیت هسته ای ایران تا سال ۲۰۲۵ است. این امر به خاطر برجام امکان پذیر شده است. موضوع دوم اطمینان خاطر از این است که ایران در بلندمدت هم برنامه هسته ای نخواهد داشت. مورد اساسی سوم متوقف کردن فعالیت های موشکی بالستیک ایران در منطقه است و موضوع چهارم دستیابی به یک راه حل سیاسی برای مهار ایران در منطقه، در یمن، سوریه، عراق و لبنان است."

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا باید تا روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) در مورد تمدید تعلیق تحریم های هسته‌ای ایران تصمیم‌گیری کند. او پیش از این هشدار داده بود که در صورت عدم اصلاح برجام به تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران ادامه نخواهد داد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری