کد خبر: ۲۰۳۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
بازگشت زمستان، بارش ها ادامه دارد؛
تداوم فعالیت سامانه بارشی مستقر روی کشور به صورت بارش باران، گاهی به شکل توفان، رگبار، رعدوبرق و وزش تندباد لحظه ای و در برخی نقاط بارش تگرگ پیش بینی و سبب لغزندگی برخی جاده ها، راهها و همچنین تعطیلی مدارس شده است.
بارش ها در 18 استان کشور موجب آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه ها شده و همچنین با توجه به کاهش دما، فعالیت این سامانه بارشی در ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی به شکل برف است.

به گزارش اعتدال؛ براین اساس، جنوب کردستان، کرمانشاه، مرکزی، نیمه جنوبی همدان،تهران،البرز، خوزستان، ایلام، لرستان، کهگیلویه وبویراحمد، چهارمحال و بختیاری، برخی مناطق به ویژه نیمه غربی اصفهان، خراسان های شمالی، رضوی و جنوبی و مناطق سردسیر و کوهستانی مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، تهران، سمنان، جنوب کردستان، شمال کرمانشاه، شمال و شرق لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری شاهد بارش باران و برف است.

همچنین امروز دوشنبه بارش برف در ارتفاعات البرز در مسیرهای ارتباطی شمال و جنوب این رشته کوه بین استان‌های اردبیل-زنجان، رشت-قزوین، مازندران-تهران، سمنان-مازندران، سمنان- گلستان و خراسان شمالی-خراسان رضوی و در محورهای کوهستانی زاگرس در محورهای کردستان-کرمانشاه، همدان-لرستان، لرستان-چهارمحال و بختیاری-اصفهان-خوزستان پیش بینی می شود.

بر این اساس احتمال لغزندگی و اختلال در حمل و نقل در جاده ها و گردنه های کوهستانی نواحی ذکر شده وجود دارد. توصیه می شود شهروندان و رانندگان ضمن بکارگیری تجهیزات زمستانی، با کسب اطلاع از وضعیت جاده نسبت به تردد در این مسیرها اقدام کنند.

به گفته کارشناسان هواشناسی این بارش ها تا سه‌شنبه 28 فروردین ماه در قسمت‌های مختلف کشور ادامه دارد و در بعضی ساعات با بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی همراه خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، سامانه بارشی مستقر در کشور به تناوب تا روزهای پایانی هفته فعال خواهد بود و در بیشتر مناطق به جز بخش‌هایی از جنوب‌غرب و جنوب کشور در بعضی ساعات بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

براساس این گزارش ، امروز همچنان سامانه بارشی در اغلب مناطق به جز بخش‌هایی از جنوب‌شرق و شمال‌غرب کشور فعال و در این مناطق سبب بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد بارش تگرگ خواهد شد.

شدت بارش امروز در جنوب کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، مرکزی، همدان، تهران، البرز، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال‌و‌بختیاری، اصفهان، برخی مناطق یزد، خراسان شمالی، خراسان‌رضوی، خراسان جنوبی، بوشهر و برخی مناطق سمنان پیش‌بینی می‌شود و بارش در سیستان و بلوچستان و هرمزگان به صورت پراکنده خواهد بود.

همچنین سامانه بارشی تا فردا (سه شنبه)در کشور فعال است و عمده فعالیت آن در نیمه مرکزی و جنوبی کشور پیش‌بینی می‌شود و شدت بارش‌ها طی این روز در شرق کرمانشاه، همدان، لرستان، مرکزی، اصفهان، شمال خوزستان و فارس، غرب کرمان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی است.

**البرز 

با ورود سامانه بارشی به استان البرز، مناطق کوهستانی از جمله شمال شهرستان کرج ، طالقان و ساوجبلاغ سفید پوش شد. 

شدت این بارش ها در جاده کرج - چالوس ، محور طالقان و آزاد راه کرج - قزوین بیشتر از سایر مناطق استان گزارش شده و طبق گزارش اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز تردد در این محورها کند شده و لغزندگی جاده های استان را در پی داشته است. 

همچنین بارش برف که از یکشنبه بیشتر مناطق استان البرز را در بر گرفته است باعث تعطیلی مدارس شهرستان های اشتهارد و طالقان شد. 

** مازندران 

در حالی چهار روز تا پایان نخستین ماه بهار زمان باقی مانده است ، بارش برف شدید جاده های مازندران را یکشنبه شب زمستانی کرد. 

هم اکنون محورهای کندوان ، هراز و سوادکوه که مازندران را به پایتخت کشور و جاده کیاسر که ساری را به استان سمنان وصل می کند، طبق گزارش مرکز مدیریت راههای مازندران برفی است و ترافیک در این محورها به خصوص کندوان نیمه سنگین است. 

بیشترین بارش برف در محور کندوان ( چالوس- کرج) در محدوده سیاه بیشه تا تونل کندوان است. 

محورهای هراز ( آمل- تهران) ، سوادکوه ( قائمشهر- تهران) و ساری- سمنان در محدوده کیاسر نیز به صورت خفیف بارش برف دارد.

** خراسان رضوی 

خراسان رضوی در 48 ساعت گذشته بارش باران در 18 شهرستان این استان گزارش شده که بیشترین آن با 20 میلی متر مربوط به مشهد بوده است؛ در این مدت بیشینه دمای هوای این استان 10 تا 15 درجه سلسیوس افت داشته و از دیشب بارشها در نواحی سردسیر و کوهستانی خراسان رضوی به شکل باران و برف گزارش شده است.

در این مدت باران و مه گرفتگی تردد در جاده های خراسان رضوی را تحت تاثیر قرار داده است، به طوری که پدیده مه گرفتگی در مناطق مه گیر و کوهستانی استان موجب کاهش دید افقی رانندگان شد و شدت بارش و جاری شدن سیلاب 2 محور روستایی در شهرستان بجستان و نیز دهستان شامکان شهرستان سبزوار را مسدود کرد که با فروکش کردن سیلاب هم اکنون رفت و آمد در این مسیرها برقرار شده است.

**قزوین 

بر اثر بارش برف ارتفاعات استان قزوین از شامگاه یکشنبه سفید پوش شده و برخی از نقاط این استان از جمله شهرستان آوج با 6 سانتی متر بیشترین میزان بارش را داشته است. 

مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین گفته است: به دلیل بارش برف و برودت هوا فقط مراکز پیش دبستانی و دبستانی الموت امروز 27 فروردین ماه 97 تعطیل اعلام شد.

**زنجان 

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان زنجان روند کاهشی دما تا روز سه شنبه ادامه داشته و دمای شهر زنجان به منفی چهار درجه و خیر آباد به هفت درجه زیر صفر خواهد رسید. 

براساس اعلام اداره کل راهداری و حمل نقل جاده استان زنجان، وضعیت راهها بارش همراه با پراکندگی برف در آزادراه زنجان – قزوین و جاده ترانزیت، بارش پراکنده برف در جاده های زنجان – طارم و زنجان – تهم - چورزق همراه با مه غلیظ کاهش دید افقی در زنجان – ارمغانخانه، نیک‌پی- ماهنشان و دندی - تخت‌سلیمان بوده است .

**همدان 

بارش باران از روز گذشته یکشنبه در جاده های برون شهری این استان آغاز شد و همچنان ادامه دارد. 

به گفته کارشناس اداره کل هواشناسی همدان تا 2 روز آینده دمای هوای همدان به زیر صفر درجه سانتیگراد می رسد. بر اساس نقشه های پیش یابی، آسمان استان همدان تا 24 ساعت آینده نیمه ابری تا ابری و در برخی از ساعات رگبار باران، رعد و برق و احتمال تگرگ وجود دارد.

**فارس 

مدیرکل هواشناسی استان فارس گفت: با ورود سامانه جدید بارشی به استان از دوشنبه شب بارش های بهاری و پراکنده را در نقاط مختلف استان فارس خواهیم داشت و این بارش های پراکنده و بهاری تا فردا(سه شنبه) نیز ادامه خواهد داشت.

** لرستان 

هواشناسی لرستان برای امروز علاوه بر افزایش پوشش ابر ، وقوع رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق برای نقاط مختلف استان پیش‌بینی کرد. 

بر طبق نقشه‌های هواشناسی تا بعدازظهر روز سه شنبه با تقویت این شرایط ناپایدار افزایش سرعت وزش باد هم پیش‌بینی می‌شود و برای نواحی مستعد احتمال ریزش تگرگ و همچنین در ارتفاعات وقوع رگبار خفیف برف دور از انتظار نخواهد بود. آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل‌ها و اختلال در تردد جاده‌ای نیز پیش بینی شده و هم اکنون جاده های استان باز و تردد در آنها در جریان است.

** اردبیل 

استان اردبیل دوشنبه بامداد سردی را سپری کرده است و دمای هوا در بسیاری از شهرستان ها به زیر صفر درجه کاهش یافت. 

دمای هوا هم اکنون در شهرستان های اردبیل ، مشگین شهر ، نمین ، نیر، سرعین و خلخال بین یک تا چهار درجه زیر صفر در نوسان و آسمانی نیمه ابری تا تمام ابری بر استان حاکم است. 

مرکز مدیریت راههای اداره کل راهداری و حمل و نقل استان اردبیل نیز اعلام کرد که تمامی جاده های استان باز بوده و در گردنه الماس در جاده خلخال- اسالم و گردنه صایین در جاده اردبیل - سراب مه گرفتگی گزارش شده است.

** قم 

بارش باران از امروز آغاز شده و تا ظهر ادامه دارد ، همچنین برخی مناطق روستایی قم از جمله روستای انجیله و کهندان در بخش خلجستان قم نیز شاهد بارش برف است و دمای هوای قم نیز هم اکنون هفت درجه بالای صفر گزارش شده که نسبت به روز گذشته شش درجه کاهش داشته است. در محورهای مواصلاتی قم نیز با وجود بارش باران تردد وسایل نقلیه بدون مشکل ادامه دارد. 

**خراسان شمالی 

بارش برف در گردنه اسدلی محور بجنورد-اسفراین و لغزندگی سطح جاده، تردد خودروهای عبوری از این محور را کند کرده است. بارش برف از نخستین ساعات بامداد امروز در این گردنه آغاز شده که عوامل راهداری در حال برف روبی از سطح جاده هستند. 

پلیس راه خراسان شمالی هم از رانندگان خواسته است که تجهیزات زمستانی از قبیل زنجیر چرخ را به همراه داشته باشند. 

**کهگیلویه و بویراحمد 

براساس ارزیابی نقشه‌های هواشناسی، بارش‌های رگباری، رعد و برق، وزش باد و کاهش دما در روزهای دوشنبه و سه شنبه برای مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد پیش بینی شده است. 

محور سی سخت – پادنا ( سمیرم )، واقع در استان های کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان تا کنون به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است. 

** سمنان 

استان سمنان نیز برای روز دوشنبه بارش باران، رعد و برق ، وزش باد شدید و ریزش تگرگ و برف در ارتفاعات پیش بینی کرده است و امروز دمای هوا چهار تا هشت درجه سانتی گراد در استان کاهش یافته و کمینه دمای هوای شهرستان سمنان سه درجه سانتی گراد بالای صفر و بیشینه آن 12 درجه سانتی گراد پیش بینی می شود. 

به دلیل بارش باران محورهای ارتباطی استان باز و لغزنده و مشکلی در محورها گزارش نشده است. 

** گلستان 

آسمان گلستان برای امروز دوشنبه ابری و بارانی و در ارتفاعات و مناطق کوهستانی همراه با بارش پراکنده برف، وزش باد و مه آلود است که بتدریج از اواخر وقت شاهد کاهش ابر خواهیم بود. در ارتفاعات درازنو شهرستان کردکوی در غرب استان و توسکستان در مسیر گرگان - شاهرود شاهد بارش خفیف برف هستیم. 

طبق اعلام راهداری؛ تمامی جاده های گلستان باز اما برای تردد در مسیرهای کوهستانی همراه داشتن زنجیر چرخ الزامی است، جاده اولنگ در مسیر رامیان - شاهرود به دلیل عملیات راهسازی مسدود است. 

**آذربایجان شرقی 

اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی امروز دوشنبه اعلام کرد که شهر سراب با سه درجه سانتی گراد زیر صفر و بناب با 14 درجه بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم ترین شهرستان های این استان هستند. 

تردد در همه جاده های اصلی و فرعی استان روان است و مشکلی وجود ندارد. 

**کردستان 

هوای استان کردستان در روز دوشنبه 27 فروردین ماه ابری همراه با بارش باران و در ارتفاعات به صورت بارش خفیف برف است.همه راه های ارتباطی این استان باز و تردد وسایل نقلیه بدون مشکل در جریان است ولی در برخی مناطق مرتفع و کوهستانی بخاطر وجود مه دید افقی کاهش یافته و رانندگان باید با احتیاط در این مسیرها تردد کنند. 

**استان مرکزی 

در استان مرکزی احتمال آبگرفتگی مسیل ها، معابر و بارش تگرگ تا سه روزه آینده در نقاط مختلف این استان دور از انتظار نیست. بررسی نقشه های پیش یابی حاکی از تقویت مجدد شرایط ناپایدار هوا تا سه شنبه 28 فروردین ماه جاری است. 

در این مدت نقاط مختلف استان مرکزی شاهد بارش باران، همراه با رگبار، رعد و برق، وزش باد شدید و افت نسبی دما خواهد بود.پیش بینی می شود دمای هوا در برخی نقاط این استان به زیرصفر برسد و احتمال بارش برف نیز در ارتفاعات وجود دارد. 

تردد در محورهای استان مرکزی عادی و روان است اما در محورهای ساوه - تهران ، اراک - بروجرود؛ اراک - فرمهین؛ اراک - خمین، دلیجان - اصفهان، دلیجان - سلفچگان و تفرش - کمیجان بارش باران و در مسیر کمیجان - وفس و گردنه نقره کمر تفرش در صبح روز جاری، بارش برف گزارش شده است. 

** کرمان 

باوجود بارش پراکنده باران در مناطق کوهستانی این استان تمامی شریان های ارتباطی باز است و تردد در آنها جریان دارد. 

**کرمانشاه 

با ورود موج بارشی دیگری به جو منطقه، به تناوب شاهد بارندگی همراه با رعد و برق در سطح استان خواهیم بود. بارش امروز (دوشنبه) که نمود بیشتری خواهد داشت؛ در برخی نقاط با وزش باد شدید، آبگرفتگی معابر عمومی و رگبار تگرگ همراه است. 

این شرایط، علاوه بر کاهش محسوس دمای هوا ممکن است در صبح سه شنبه و بویژه در نواحی سردسیر و حواشی رودخانه ها سبب تشکیل مه صبحگاهی شود و از ظهر سه شنبه تا صبح جمعه به استثنای افزایش دمای هوا و در بعضی ساعات وزش باد، پدیده قابل ذکری برای سطح استان نخواهیم داشت. 

با توجه به بارش باران در بامداد امروز و ادامه آن در روز جاری (دوشنبه) اکثر جاده های اصلی استان لغزنده است و رانندگان وسایل نقلیه باید با احتیاط لازم رانندگی کنند. 

**خوزستان 

همه راههای مواصلاتی استان خوزستان باز بوده و تردد در آنها بدون مشکل جریان دارد. بارش باران در برخی مناطق روستایی موجب آبگرفتگی در برخی راههای روستایی استان و ایجاد محدودیت ترافیکی درمحور آغاجاری –امیدیه شده بود ولی هم اکنون این محور نیز بدون مشکل شاهد تردد خودروهاست. 

امروز و فردا سه شنبه موج بارشی دیگری وارد استان می شود که بیشتر مناطق شمالی و کوهستانی را در بر می گیرد.در 24 ساعت گذشته 'تاراز' با پنج و هندیجان با 31 درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرمترین نقاط استان گزارش شده و تغییرات دمایی هوای اهواز بین 29 و 17 درجه سانتی گراد در نوسان است. 

**گیلان 

بارش برف و باران در گیلان که از غروب شنبه گذشته آغاز شده تا امروز (دوشنبه) ادامه دارد. آسمان امروز گیلان ابری و مه آلود است و در برخی نقاط بارندگی، ارتفاعات بارش برف، بتدریج کاهش ناپایداری و ابر پیش بینی شده است. برف بیشتر مناطق بالادست و ارتفاعات استان را سفیدپوش کرده و در مناطق جلگه ای، بارش ها بصورت باران گزارش شده است. 

برف در برخی مناطق کوهستانی استان، خللی برای تردد در مسیرهای ارتباطی ایجاد نکرده است و راه ارتباطی روستاهای هولستون و بهارستان این شهرستان که به علت ریزش کوه ناشی از بارش و سستی خاک مسدود شده بود، توسط راهداران آواربرداری و بازگشایی شد. 

**استان تهران 

تمام مقاطع تحصیلی آموزش و پرورش فیروزکوه در 2 نوبت صبح و عصر امروز (دوشنبه ) به دلیل بارش برف ،سرما و لغزندگی معابر تعطیل است. 

**اصفهان 

هواشناسی اصفهان برای امروز دوشنبه در بیشتر نقاط استان و شهر اصفهان، رگبار و رعد و برق و وزش باد به نسبت شدید و برای فردا سه شنبه با تقویت سامانه ناپایدار در بیشتر نقاط استان، رگبار و رعد و برق و در برخی مناطق تگرگ پیش بینی کرده است.

در ارتفاعات مناطق غربی و شمالی استان نیز بارش برف پیش بینی شده است.

تاکید پلیس بر استفاده از زنجیرچرخ در محورهای برفگیر

همچنین رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور به تشریح وضعیت جوی و ترافیکی کشور پرداخت و از بارش برف و باران در برخی از محورها خبر داد و گفت: تردد در بعضی از محورها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

سرهنگ نادر رحمانی با تشریح آخرین وضعیت راه‌های کشور، از بارش برف در اکثر محورهای استان‌های البرز، خراسان شمالی و سمنان خبر داد و افزود: بارش برف در محورهای درگز – قوچان، در استان خراسان رضوی، آزاد شهر – شاهرود در استان گلستان، محورهای لاریجان، ولی آباد، فیروزکوه و کیاسر به سمنان در استان مازندران و همچنین محور صفادشت – شهریار در استان تهران مشاهده می‌شود.

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور به محورهایی که در آنها بارش باران وجود دارد اشاره کرد و گفت:‌ اکثر محورهای استان‌های خراسان جنوبی، خوزستان، گلستان، مازندران، گیلان، غرب تهران بزرگ، شرق تهران، اصفهان و قم بارش باران مشاهده می‌شود. همچنین بارندگی در محور چناران - مشهد در استان خراسان رضوی و همدان – تهران در استان همدان نیز دیده می‌شود. به دلیل شرایط جوی تردد در محورهای کندوان و طالقان در استان البرز و همچنین زنجان- طارم و تهم –چورزق در استان زنجان تردد با زنجیر چرخ امکان پذیر است. در حال حاضر در باند جنوبی آزادراه کرج - قزوین از ترمینال شهید کلانتری تا پل فردیس و باند جنوبی آزاد راه تهران – کرج از پل فردیس تا گرمدره ترافیک ادامه دارد و سایر محورهای مواصلاتی کشور از جوی آرام و ترافیکی روان برخوردارند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری