کد خبر: ۲۰۲۹۸۱
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸
پس از سقوط صدام حسین در عراق و چرخش این کشور به سمت تهران، اکنون عربستان سعودی از طریق ترکیبی از کمک و سرمایه‌گذاری در عراق می‌تواند به آنچه مدنظرش است دست یابد. به عنوان مثال قدرت نرم عربستان در بصره بسیار موفق بوده و به نظر می‌رسد آینده برای این کشور بسیار روشن است. در حال حاضر سعودی‌ها مشغول ساخت کنسولگری در مجاورت هتل شرایتون هستند.
امیرحسین میرزایی؛ عراق مرکزی برای جنگ میان عربستان سعودی و ایران است. دو رقیب اصلی در غرب آسیا به دنبال کنترل منطقه هستند و ریاض به شدت علیه دشمن خودش یعنی تهران عمل می‌کند.

به گزارش اعتدال، میدل ایست مانیتور با بررسی رقابت ایران و عربستان نوشت: پس از سقوط صدام حسین در عراق و چرخش این کشور به سمت تهران، اکنون عربستان سعودی از طریق ترکیبی از کمک و سرمایه‌گذاری در عراق می‌تواند به آنچه مدنظرش است دست یابد. به عنوان مثال قدرت نرم عربستان در بصره بسیار موفق بوده و به نظر می‌رسد آینده برای این کشور بسیار روشن است. در حال حاضر سعودی‌ها مشغول ساخت کنسولگری در مجاورت هتل شرایتون هستند.

در این گزارش اشاره شده که در حال حاضر با گسترش ارتباطات هوایی بین دو کشور روابط میان عربستان سعودی و عراق به طور قابل توجهی بهتر شده است. اعتماد به نفس عراقی‌ها نیز به شدت بهبود یافته و در حال حاضر کسب‌وکارهای دولتی در بغداد با جذب نیرو رونق پیدا کرده‌اند. در ماه گذشته طی یک کنفرانس در کویت سطح تعهد عربستان سعودی برای بهبود روابط با عراق نیز بالاتر رفت. عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در این کنفرانس وام و 500 میلیون دلار اعتبار صادرات برای حمایت از بازسازی عراق تعهد نمود.

یک مقام عراقی به نقل از مقامات کشورش گفت: پس از شکست عربستان در مقابله با ایران، سعودی‌ها اکنون می‌خواهند به نوعی ایرانی‌ها را از میدان به در کنند.

در سال 1394 بن سلمان با جدیت به دنبال ازسرگیری روابط دیپلماتیک با عراق بود و در سال گذشته دوباره مرزهای کشورش را به روی عراق باز کرد. اکنون او ترجیح داده که به جای سیاستمداران سنی رهبران شیعه را حمایت مالی کند. او حتی از مقتدی صدر، روحانی شیعه و قاسم العراجی، وزیر کشور عراق که به ایران نزدیک است، میزبانی کرد.

عربستان سعودی یک تاکتیک غیر فرقه‌ای را اتخاذ کرده و می‌خواهد با احیای هویت عرب و بازگرداندن هویت خویش در عراق آن‌ها را متقاعد سازد تا علیه ایران عمل کنند. در واقع سعودی‌ها با دوری از فرقه‌گرایی و به دست آوردن وفاداری شیعیان به دنبال نفوذ در این کشور هستند.

بصره به عنوان ثروتمندترین استان عراق در مرکز توجه سعودی‌ها است و آن‌ها در این شهر ابتکار عمل را در دست دارند. تعدادی از پروژه‌ها از جمله بازگشایی یک کارخانه پتروشیمی تعطیل شده توسط سعودی‌ها دنبال شد. به گفته نویسندگان این مقاله انجام این پروژه می‌تواند موجب خارج شدن عراق از انحصار کالاهای ایرانی شود. سعودی‌ها همچنین توجه خود را بر روی یک نوار از زمین در امتداد مرز‌های عراق قرار داده‌اند. سعودی‌‌ها می‌خواهند این زمین‌ها را با استفاده از منابع آب زیرزمینی به مزرعه‌های حاصلخیز تبدیل کنند.

با این حال این گزارش نشان می‌دهد که شرایط چندان هم برای سعودی‌ها راحت نیست چرا که جناح‌های مورد حمایت ایران در عراق تلاش می‌کنند تا روابط نزدیک با عربستان سعودی را خراب کنند. سیاستمداران آن‌ها بدین منظور به 3000 یا تعداد بیشتر سعودی‌ای اشاره می‌کنند که به داعش پیوسته‌اند. در واقع آن‌ها با اعتراض نسبت به حضور سعودی‌ها می‌گویند ما چگونه می‌توانیم به قاتلانمان خوش‌‌آمد بگوییم؟

به گزارش نواندیش، به طور کلی در این گزارش نتیجه‌گیری می‌شود که اقدامات تهاجمی عربستان سعودی شدت گرفته است. مردم بصره با وجود همه‌ی پیوندهای فرقه‌ای خود با شیعیان ایران در خط مقدم جنگ تحمیلی عراق با ایران جنگید‌ه‌اند و به همین خاطر بسیاری از اعضای ایرانی را به‌ عنوان استعمارگر می‌بینند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری