کد خبر: ۲۰۲۹۸۰
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
»
دیپلماسی توئیتی رئیس جمهور آمریکا با واکنش تند "کرملین" مواجه شد و تلاش ترامپ برای همراه کردن چند کشور اروپایی چندان موفقيت آميز نبود و منحصر به انگلیس و فرانسه شد تا در شلیک چند موشک و پرواز چند هواپیما با آمریکا همراهی کنند و پیش از همتای آمریکایی خود از دامنه دار نبودن حملات سخن بگويند تا از شكننده و مشروط بودن اين همراهي پرده بردارند.
دیپلماسی توئیتی رئیس جمهور آمریکا با واکنش تند "کرملین" مواجه شد و تلاش ترامپ برای همراه کردن چند کشور اروپایی چندان موفقيت آميز نبود و  منحصر به  انگلیس و فرانسه شد تا در شلیک چند موشک و پرواز چند هواپیما با آمریکا همراهی کنند  و  پیش از همتای آمریکایی خود از دامنه دار نبودن حملات سخن بگويند تا از شكننده و مشروط بودن اين همراهي پرده بردارند.

حملات موشکی به چندین مرکز تحقیقاتی که غربی ها معتقد بودند محل تولید گازهای سمی و شیمیایی بود انجام شد و در پی آن رهبران ائتلاف با حضور در میان خبرنگاران از دلایل حمله صحبت کردند و خط و نشان هایی برای بشار اسد کشیدند و ایران و روسیه را هم دعوت به عدم حمایت از دولت قانونی سوریه کردند.

دولت سوریه هرگونه حمله شیمیایی را قویا رد می کند و حتی منتظر حضور بازرسان بی طرق جهت بررسی این موضوع بودند که حملات هوایی صورت گرفت؛ اگرچه نگارنده نه به اطلاعات خاص دسترسی دارد و نه اصل را بر اعتماد به موضع رسمی دولت بشار اسد گذاشته است اما تاریخ، سند اخیری در دست دارد تا بتوان اصل را بر بی اعتمادی به منابع آمریکایی گذاشت. خیلی دور نیست روزهایی که دولت جمهوریخواه مستقر در کاخ سفید سعی داشت تا حضور خود در منطقه را پر رنگ تر کند و با ادعای دسترسی صدام به سلاح کشتار جمعی به این کشور حمله کرد و هرگز موفق نشد وجود چنین سلاحی را حتی پس از اشغال عراق ثابت کند.

موضوع حمله به عراق که با رهبری "بوش" و همراهی تمام و کمال "بلر" همراه بود با واکنش شدید بازرسان تسلیحاتی همراه شد که حتی روزنامه گاردین هم بارها به مواضع هانس بلیکس،بازرس ارشد سازمان ملل، و گزارش رسمی ایشان مبنی بر عدم وجود هیچگونه سلاح کشتار جمعی در عراق  پرداخت.

ترامپ با درس گرفتن از رفتار بوش پسر، دیگر اجازه بررسی را به بازرسان بین المللی نداد و حمله را آغاز کرد و از آنجا که پیش بینی عدم همراهی افکار عمومی جهان و در پی آن جامعه بین المللی را داشت آن را تمام شده و معلق به شرطی محال اعلام کرد. در صورت استفاده مجدد رژیم سوریه از سلاح شیمیایی که خود سوری ها ادعا می کنند نه از آن استفاده کرده اند و نه خواهند کرد، شاید تنها کارکرد این تعلیق محال، ژست پیروز گرفتن آمریکا و همپیماناش باشد و بس.

منبع: نواندیش
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: