کد خبر: ۲۰۲۸۷۱
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱
مک‌کین: حمله موشکی به سوریه بی نتیجه است حمله هوایی آمریکا، انگلیس و فرانسه با واکنش‌های متفاوتی همراه بود.
شبکه فرانس 24 در گزارشی اعلام کرد: از نظر پنتاگون حملات پايان يافته است و در حال حاضر حملات ديگري پيش بيني نشده است. پنتاگون مدعي شد سه هدف مرتبط با تسليحات شيميايي در سوريه يکي در دمشق و دو هدف ديگر در حمص قرار داشتند که همگي مورد اصابت قرار گفتند. 

این در حالی است که دونالد ترامپ اعلام کرد آمريکا به دنبال حضور در سوريه نيست و چند هفته پيش هم اعلام کرده بود قصد دارد نيروهاي آمريکايي را از سوريه خارج کند.

حمله دو ساعته نیروهای آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی به سوریه با واکنش هایی همراه بود.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حملات موشکی آمریکا و متحدانش به خاک سوریه را به شدت محکوم کرد و نسبت به آثار و تبعات منطقه ای و فرامنطقه ای آن هشدار داد.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است: 
سازمان ها و نهادهای بین المللی و کشورهای مستقل جهان باید این اقدام خودسرانه و یکجانبه علیه تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد را که در تعارض آشکار با موازین حقوقی و بین المللی بویژه منشور این سازمان قرار دارد و بدون تردید منجر به تضعیف هرچه بیشتر بنیان های صلح و امنیت جهان و موجب بی ثباتی و ناآرامی های هر چه بیشتر در منطقه و نیز تقویت افراط گرایی و تروریسم خواهد شد، قویا محکوم کرده و به رسالت تاریخی خود در قبال اینگونه رفتارهای هرج و مرج گرایانه بین المللی، عمل نمایند.»

وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه ای آورده است: 
آمریکا، فرانسه و انگلیس مسئول پیامدهای این حمله هستند و تبعات آن متوجه این سه کشور خواهد بود. سفیر روسیه در آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد: این حمله نتایج بدی به همراه خواهد داشت.

وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد تجاوز نظامی آمریکا ، فرانسه و انگلیس به سوریه در واقع هدف قرار دادن یک کشور مستقل و برخوردار از حاکمیت ملی بود.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد در حمله به سوریه یک کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی هدف قرار گرفت، کشوری که چندین سال است با گروه های تروریستی برای بازگشت آرامش و ثبات مبارزه می کند.
زاخارووا در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیسبوک نوشت: « متاسفانه در زمانی به سوریه حمله شد که فرصتی برای حل سیاسی بحران این کشور و ايجاد آینده ای امن براي آن فراهم شده بود.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پی حمله صبح امروز آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه با صدور بیانیه‌ای از تمامی کشورهای عضو این سازمان خواسته است تا از خود خویشتن‌داری نشان دهند.

حزب‌الله لبنان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: به شدت حمله خائنانه آمریکا، انگلیس و فرانسه به کشور دوست سوریه را محکوم می‌کنیم و این حمله را نقض آشکار حاکمیت ملی سوریه و حرمت مردم این کشور و سایر ملت‌های منطقه می‌دانیم و تاکید می‌کنیم که این حمله استمرار آشکار حمله اخیر اسرائیل به سوریه بوده و به منزله حمایتی علنی و مستقیم از گروه‌های مجرم و جانی و نیز کشتارها و تروریسم در سوریه است که همواره از آنها حمایت مالی، سیاسی و رسانه‌ای کرده و هر بار که این گروه‌ها در برابر نیروهای دلاور ارتش سوریه در میادین نبرد شکست می‌خوردند، آنها برای یاری و کمک به آنها وارد می‌شوند.

سناتور 'برنی سندرز' از چهره های برجسته ضد جنگ در کنگره در پیامی تویتری که بامداد شنبه منتشر کرد ‏گفت معلوم نیست که اقدام غیرقانونی ترامپ چگونه به اهدافش خواهد رسید.‏ سندرز افزود: کنگره مسئولیت قانونی آغاز جنگ را بر عهده دارد و نه رییس جمهوری.

سناتور 'جان مک کین' رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا از حمله موشکی آمریکا و متحدانش ( فرانسه و انگلیس) به خاک سوریه استقبال ولی اذعان کرد چنین حملاتی بدون وجود راهبرد مشخص از سوی دونالد ترامپ برای سوریه و منطقه بی نتیجه خواهد بود.‏

به گزارش تارنمای رسمی این سناتور جمهوریخواه، مک کین بامداد شنبه با صدور بیانیه ای تصریح کرد: من از ‏رئیس جمهوری برای اجرای عملیات نظامی علیه بشار اسد قدردانی می کنم ... ولی برای دستیابی به موفقیت درازمدت، ما به یک استراتژی جامع برای سوریه و کل منطقه نیاز ‏داریم. 
مک کین افزود: رئیس جمهوری باید اهداف خود را نه فقط با توجه به داعش بلکه همچنین جنگ سوریه و نفوذ برخی کشورها در منطقه ‏مشخص کند. حملات هوایی ممکن است ضروری باشد، اما به تنهایی و جدا از یک راهبرد نمی توانند اهداف ایالات متحده در ‏خاورمیانه را محقق کنند‎.‎

نخست وزیر نیوزیلند پس از حمله موشکی امروز آمریکا و متحدانش ( انگلیس و فرانسه) علیه سوریه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: دولت نیوزیلند رویکردهای دیپلماتیک در حل مسائل بین المللی را مورد توجه قرار داده و مساله سوریه نیز باید در سازمان ملل بررسی شود.

به گزارش رادیو نیوزیلند، ' جیسیندا آردرن' دراین بیانیه افزود: دولتش امروز مطلع شده که اقدامات نظامی هدفمند علیه سوریه در پاسخ به حمله شیمیایی چند روز گذشته به شهر دوما شروع شده است.

وزارت امور خارجه کوبا، حمله آمریکا ، انگلیس و فرانسه به سوریه را به شدت محکوم و آن را نقض آشکار منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی دانست . در بیانیه وزارت خارجه کوبا آمده است این اقدام بک جانبه که خارج از دستور شورای امنیت سازمان ملل علیه یک کشور دارای حاکمیت صورت گرفته نقض آشکار قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است و بحران سوریه را تشدید و برای کل منطقه عواقب خطرناکی در پی دارد.
خبرآنلاین 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری