کد خبر: ۲۰۲۸۳۹
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹
منابع محلی از حملات سه‌گانه آمریکا و متحدانش به سوریه خبر دادند. متجاوزان این حملات را "هدفمند و محدود" خوانده‌اند. واشنگتن ۱۰۰ تا ۱۲۰ موشک به مواضع نظامی سوریه شلیک کرده است.
منابع محلی از حملات سه‌گانه آمریکا و متحدانش به سوریه خبر دادند. متجاوزان این حملات را "هدفمند و محدود" خوانده‌اند.

به گزارش اعتدال به نقل از شبکه اسکای نیوز، بامداد امروز شنبه صدای انفجارهای شدید از چندین نقطه دمشق‌، پایتخت سوریه و نقاط دیگیر از این کشور به گوش رسید. آمریکا، انگلیس و فرانسه در حملاتی 50 دقیقه‌ای مناطق متعددی از دمشق و دیگر بخش‌های سوریه را هدف قرار دادند.

بنا بر اعلام خبرگزاری فرانسه اولین انفجار ساعت 4 بامداد به وقت محلی روی داده است. تلویزیون سوریه نیز از مقابله پدافند هوایی این کشور درباره تجاوز آمریکا و متحدانش خبر داد.

 دولت سوریه نیز اعلام کرده که پدافند هوایی ارتش این کشور بیش از 15 موشک را در اطراف دمشق رهگیری و منهدم کرد.

این حملات به بهانه استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در شهر دوما انجام شده در حالی که هیچ منبع مستقلی تاکنون موضوع استفاده از سلاح شیمیایی را تایید نکرده است. دولت سوریه خود رسما از سازمان منع گسترش سلاحهای شیمیایی(opcw) برای بازدید از شهر دوما و راستی آزمایی ادعاهای آمریکا و متحدانش، دعوت کرده است.

حملات هوایی آمریکا و متحدانش به شکل حملات موشکی و حملات با استفاده از جنگنده‌های این کشورها بوده که وارد حریم هوایی سوریه نشده‌ و موشک‌های خود را خارج از مرزهای سوریه شلیک کردند.

حملات بر سه استان دمشق، حمص و حماة متمرکز بوده و جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه هوایی العدید این کشور در قطر به پرواز درآمده بودند. منابع محلی در سوریه می‌گویند دست‌کم 30 موشک کروز و تام‌هاک به دمشق شلیک شده است.

مسئولان آمریکایی می‌گویند در این حملات بین 100 تا 120 موشک به مواضع نظامی و پایگاه‌های ارتش سوریه شلیک شد و جنگنده‌های میراژ فرانسه و تورنادو انگلیس در کنار بمب‌افکن‌های بی‌-1 آمریکایی از آسمان و کشتی‌های نظامی آمریکا در دریای مدیترانه در حمله مشارکت داشتند.

دمشق: تجاوز سه‌گانه آمریکا، انگلیس و فرانسه به اهداف خود نرسید
دولت سوریه اعلام کرد که تجاوز سه‌گانه آمریکا، انگلیس و فرانسه علیه این کشور نتوانسته به اهداف خود برسد و نباید در مورد آن بزرگنمایی کرد.

بنابر اعلام مسئولان سوری، بسیاری از موشک‌های شلیک شده از سوی کشتی‌های نظامی و جنگنده‌های متجاوزان، توسط سامانه پدافند هوایی سوریه هدف قرار گرفته و نابود شده است.

دولت سوریه با این حال اعلام کرد که برخی مراکز تحقیقاتی و پایگاه‌های نظامی این کشور هدف حملات موشکی متجاوزان قرار گرفته است.

ترامپ، می و ماکرون حمله را تایید کردند
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که دستور حمله به سوریه را صادر کرده است. او گفت، حملات در پاسخ به "استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی" انجام شده و انگلیس و فرانسه نیز در آن مشارکت دارند.

ترامپ همچنین به روسیه هشدار داد که از "حرکت در مسیر تاریک" دست بردارد و گفت: روسیه از عمل به وعده‌های خود از جمله درباره سلاح‌های شیمیایی در سوریه سر باز زد.

نخست وزیر انگلیس نیز حمله به سوریه را تایید کرده و مدعی شده است که این حملات به منظور کاهش توان نظامی سوریه آغاز شده است.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس گفت که به نیروهای مسلح این کشور اجازه داده حملاتی را علیه ارتش و دولت سوریه "برای کاهش توان نظام سوریه در استفاده از سلاح شیمیایی" انجام دهند. او گفت: هیچ جایگزینی برای حملات نظامی نیافتیم. حملات محدود و علیه اهداف معین خواهد بود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز گفت که به نیروهای کشورش دستور داده تا با مشارکت آمریکا و انگلیس حملاتی را علیه سوریه ترتیب دهند.

پایان حملات؛ پنتاگون: حملات بیشتر فعلا در دستورکار نیست
ساعاتی پس از آغاز این حمله، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که حملات به سوریه پایان یافته و فعلا برنامه‌ای برای حملات بیشتر وجود ندارد. پنتاگون اعلام کرده که هنوز گزارشی از نتایج این حملات به دستش نرسیده است.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا هدف از این حمله را ضربه زدن به توان ارتش سوریه دانست اما گفت، حملات بیشتر در دستور کار نیست. با این حال رسانه‌های غربی از جمله سی‌ان‌ان به نقل از مسئولان غربی حملات امروز را بخش اول اقدام نظامی آمریکا و متحدانش اعلام کرده و می‌گویند حملات بیشتر نیز برنامه‌ریزی شده است.

حملات چه مناطقی را هدف گرفت
بنا بر اعلام رسانه‌های غربی و نیز منابعی در داخل سوریه، عمده مناطق هدف قرار گرفته، پایگاه‌های نظامی یا مراکز وابسته به ارتش سوریه بوده است.

مرکز تحقیقاتی برزه واقع در اطراف دمشق که از مراکز علمی پژوهشی ارتش سوریه محسوب می‌شود از جمله مناطقی است که هدف حمله قرار گرفته و تلوزیون سوریه نیز آن را تایید کرده است.

انباره‌های مهمات ارتش سوریه در 15 مایلی مرکز استان حمص نیز از دیگر اهداف این حمله بوده که ظاهرا 4 فروند جنگنده انگلیسی آن را بمباران کرده‌اند.

پایگاه‌های گارد ریاست‌جمهوری و لشکر چهارم ارتش سوریه در اطراف دمشق که مسئولیت حمایت از پایتخت سوریه را بر عهده دارند نیز از مناطق هدف قرار گرفته اعلام شده است. پایگاه‌های گارد ریاست جمهوری و لشکر چهارم عمدتا در داخل و اطراف شهر دمشق مستقر است.

پایگاه‌های و مراکز تحت اختیار حزب‌الله لبنان نیز از دیگر مناطقی است که منابع داخلی سوریه گفته‌اند در حملات بامداد امروز هدف قرار گرفته است.

واکنش روسیه به حملات سه‌گانه آمریکا، فرانسه و انگلیس
وزارت خارجه روسیه لحظاتی پس از این حمله اعلام کرد: دمشق پایتخت سوریه درست زمانی هدف قرار گرفت که در حال حرکت به سوی آینده‌ای صلح آمیز بود و فرصت برای صلح فراهم شده بود.

وزارت خارجه روسیه رسانه‌های غربی را در این تجاوز شریک دانست و اعلام کرد: رسانه‌های غربی نیز مسئول این حملات هستند چرا که با استناد به اخبار آنها این حملات صورت گرفت.

سفیر روسیه در آمریکا هم آمریکا، فرانسه و انگلیس را مسئول پیامدهای این حمله دانست و گفت تمامی تبعات آن متوجه این سه کشور خواهد بود.

موشک‌های متجاوزان نتوانست به اهداف تعیین‌شده اصابت کند

خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از منابع میدانی خود اعلام کرد که موشک‌های متجاوزان سه‌جانبه، به لطف پدافند هوایی سوریه به اهداف تعیین شده نرسید.

منابع سوری اعلام کردند که موشک‌های متجاوزان سه‌جانبه (آمریکا، انگلیس و فرانسه) به اهداف تعیین شده نرسیدند.

خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از این منابع که هویت آنان را فاش نکرد، نوشت: «به لطف پدافند هوایی سوریه که یا موشک‌های متجاوزان سه‌جانبه را منهدم یا از مسیر خود منحرف کرد،  این موشک‌ها به اهداف مد نظر خود نرسیدند». 

خبرگزاری رسمی سوریه می‌گوید، با موشک‌هایی که به اطراف حمص شلیک شده بود، مقابله شد و پس از منحرف کردن آن از هدف اصلی، سبب جراحت سه نفر شد.

از سویی دیگر روسیه اعلام کرد که هیچ موشکی وارد مناطق پدافند هوایی روسیه که وظیفه حراست از «حمیمیم» و «طرطوس» را دارد، نشده است.

ذوق زدگی تل‌آویو از حمله موشکی آمریکا به سوریه

یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی با تمجید از اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه، گفت: دولت سوریه به دلیل همکاری با ایران خود را در معرض خطر قرار داده است.

به گزارش کانال ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی، وی گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ سال گذشته به صراحت اعلام کرد که استفاده از تسلیحات شیمیایی خط قرمز اوست. امشب او به همراه انگلستان و فرانسه این خط قرمز را اعمال کرد.»

این مقام صهیونیست افزود: «سوریه همچنان به کشتار ادامه داده و به پایگاهی به چنین اقداماتی، از جمله اقدامات ایران بدل شده است. این کشور با این کار اراضی‌اش، نیروهای نظامی و رهبری‌اش را در معرض خطر قرار داده است.»

واکنش دبیرکل سازمان ملل متحد

به گزارش خبرگزاری مهر، دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای در پی تجاوز موشکی آمریکا و متحدانش به خاک سوریه از تمامی کشورهای عضو این سازمان خواست تا از خود خویشتنداری نشان دهند و از اقداماتی که به تشدید اوضاع سوریه منجر می‌شود، پرهیز کنند.

حمایت دبیرکل ناتو از حملات ائتلاف سه گانه آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه

دبیر کل ناتو در بیانیه‌ای از تجاوز کشورهای غربی به سوریه حمایت کرد و آن را حرکتی در راستای مبارزه با تروریسم دانست.

لودریان: حملات به سوریه محدود و مشروع بود!

لودریان ادعا کرد حملات به سوریه مشروع بوده و هدف حمله موشکی ساقط کردن دولت اسد نبوده بلکه به منظور توقف حمله دمشق به مردم سوریه بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در نشست خبری مشترکی که دقایقی پیش از سوی وزرای خارجه و دفاع فرانسه برگزار شد، لودریان ادعا کرد هدف حمله موشکی ساقط کردن دولت اسد نبوده بلکه به منظور توقف حمله دمشق به مردم سوریه بود.

وی با اعلام اینکه قبل از حمله به روسیه هشدار داده شده بود افزود: حملات نیروی هوایی فرانسه همپیمانان دمشق را هدف قرار نداد.

لودریان ادامه داد: حملات مشترک به سوریه محدود، مشروع و متناسب بود.

سیلوی گولارد، وزیر دفاع فرانسه نیز مدعی شد مراکزی هدف حمله قرار گرفت که از آنها به منظور کشتار مردم سوریه استفاده می‌شد.

مسکو: پدافند هوایی ارتش سوریه اغلب موشک‌ها را منهدم کرد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: پدافند هوایی ارتش سوریه اغلب موشک‌ها را منهدم و از برخورد آن با اهداف از پیش تعیین شده ممانعت کرده است.

وزارت دفاع روسیه در واکنش به حملات تجاوزکارانه ائتلاف غربی به سوریه اعلام کرد: در حمله بامداد امروز، مهاجمین جمعا حدود ۱۰۰ موشک کروز و هوا به زمین شلیک کرده‌اند.

بنابر این گزارش، در این حمله دو کشتی جنگی آمریکا و دستکم یک بمب‌افکن آمریکایی مشارکت داشته‌اند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: پدافند هوایی ارتش سوریه اغلب موشک‌های مهاجم را هدف قرار داده و از برخورد آن‌ها با اهداف تعیین‌شده ممانعت کرده است.

این بیانیه می افزاید: ارتش سوریه برای هدف قرار دادن این موشک‌ها از سامانه‌های پدافندی اس-۱۲۵، اس-۲۰۰، بوک و سام ۶ استفاده کرده است.

واکنش حزب الله لبنان

حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت شدید حمله تجاوزکارانه آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه اعلام کرد که این حمله نقض آشکار حاکمیت ملی این کشور است.

به گزارش العهد، حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای، حمله تجاوزکارانه سه جانبه آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه را به شدت محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، حزب الله لبنان اعلام کرده است: این حمله نقض آشکار حاکمیت ملی سوریه به شمار می رود.

حزب الله در بیانیه خود آورده است: بهانه های آمریکا و متحدانش برای حمله به سوریه متوهمانه بوده است. این بهانه ها هیچ سنخیتی با عقل و منطق نداشته و ندارند و به منظور اجرای یک نمایش مضحک، مطرح می شوند. 

این گروه همچنین ضمن اعلام همبستگی با دمشق تأکید کرده است: بدون شک جنگ آمریکا با سوریه، ملت های منطقه و همچنین گروه های مقاومت در نتیجه اهداف خود را محقق نخواهد ساخت.

تمسخر حملات ائتلاف غربی توسط روزنامه صهیونیستی

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» در اعترافی تلخ و همچنین کنایه آمیز خطاب به ترامپ اعلام کرد که تأثیر موشک های هوشمند و زیبای شلیک شده به سوریه تقریبا صفر بود.

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» به ناکارآمدی حملات تجاوزکارانه آمریکا و متحدانش به سوریه اذعان کرد.

بر اساس این گزارش، این روزنامه صهیونیستی در مطلبی که کاملا واضح است خطاب به ترامپ بیان شده، تأکید کرد: تأثیر موشک های زیبا، هوشمند و جدید شلیک شده به سوریه تقریبا برابر با صفر است. 

استقبال ترکیه از حمله نظامی به سوریه

به گزارش روسیا الیوم، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که از حمله نظامی به سوریه استقبال می کند.

این وزارت خانه هم چنین مدعی شد که این حمله سه جانبه واکنش و پاسخ مناسبی علیه سوریه و اقدام نظام حاکم این کشور در خصوص حمله شیمیایی به دوما به شمار می آید.

استقبال بوریس جانسون از تهاجم نظامی علیه سوریه

وزیر خارجه انگلیس با انتشار پیامی توییتری از مشارکت لندن در تهاجم نظامی که بامداد امروز علیه سوریه انجام شد، حمایت کرد.

 بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس با انتشار پیامی توییتری از خبرها مبنی بر مشارکت ارتش این کشور در حملات هوایی علیه آنچه به ادعای وی تاسیسات محل نگهداری تسلیحات شیمیایی دولت دمشق بوده است، استقبال کرد!

وی در ادامه این پیام مدعی شد: جهان در اعلام انزجار خود از استفاده از هرگونه تسلیحات شیمیایی به ویژه علیه شهروندان عادی، یکپارچه عمل می‌کند.واکنش وزارت خارجه سوریه به تجاوز ائتلاف غربی

به گزارش روسیا الیوم، یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: دمشق با شدیدترین عبارات تجاوز سه جانبه وحشیانه آمریکا انگلیس و فرانسه را محکوم می کند این تجاوز در واقع زیر پاگذاشتن قوانین بین المللی و مبانی منشور سازمان ملل به شمار می آید.

وی در ادامه افزود: تجاوز نظامهای زورگو و قلدر غربی به دنبال احساس شکست در خصوص پروژه توطئه آمیز علیه سوریه و در واکنش به از بین رفتن گروه های تروریستی و شکست آنها در برابر پیش روی ارتش سوریه صورت گرفت.

این منبع تاکید کرد: وقوع این تجاوز همزمان با ورود هیأت تحقیقات وابسته به سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی به سوریه در خصوص ادعای حمله شیمیایی در دوما در واقع با هدف مانع تراشی در مسیر عملکرد این هیأت و ممانعت از رسوا شدن دروغ های آنها انجام می شود.

منبع مذکور افزود: ملت سوریه با روحیه بسیار بالا به خیابانها آمده و این تجاوز را محکوم کرد. این حمله به هیچ وجه بر روی اراده ملت سوریه تأثیر گذار نخواهد بود.

ترامپ: خواستم پیامی به روسیه و ایران بدهم!

رئیس جمهوری آمریکا در توضیح دلیل تهاجم نظامی علیه سوریه مدعی شد خواستم ضمن تاکید بر منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، پیامی هم به ۲ کشور حامی بشار اسد بدهم.

به گزارش پولیتیکو، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی تلویزیونی ضمن اعلام خبر حمله به سوریه، در توجیه اقدام ناشایستی که مغایر با اصول بین‌الملل است، مدعی شد: اندکی پیش به نیروهای مسلح آمریکا دستور آغاز حملات به مواضعی در سوریه که با توانمندی‌های شیمیایی بشار اسد مرتبط هستند را صادر کردم .ما این فرانسه و انگلیس به دلیل مشارکت در این حمله تشکر می‌کنیم. امشب می‌خواهم درباره دلیل این حمله صحبت کنم.

وی ضمن تخریب وجهه بشار اسد، ادعاهای خود را اینگونه ادامه داد: آنچه در سوریه انجام می‌گیرد، نتیجه اقدامات یک مرد نیست، بلکه جنایات یک هیولا است!

هدف از حمله امشب ممانعت جدی از تولید، اشاعه و استفاده از تسلیحات شیمیایی است. رسیدن به چنین توان بازدارندگی به منزله برآورده کردن یکی از حیاتی‌ترین منافع امنیت ملی آمریکا است. پاسخ مشترک واشنگتن، لندن و پاریس شامل استفاده از همه ابزارهای نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک است.

ترامپ در ادمه توجیهات دروغین خود افزود: علاوه بر این، پیامی هم برای ۲ دولتی دارم که بیش از همه مسئول حمایت، تجهیز و تامین مالی رژیم جنایتکار اسد هستند.

ارتش سوریه: بیشتر موشکهای متجاوزان را منهدم کردیم

ارتش سوریه با صدور بیانیه ای از موفقیت پدافند هوایی این کشور در منهدم کردن اکثر موشکهای شلیک شده از سوی متجاوزان خبر داد.

به گزارش المیادین، در بیانیه صادره از سوی ارتش سوریه در واکنش به تجاوز نظامی آمریکا به این کشور آمده است: ارتش سوریه موفق شد اکثر موشکهای شلیک شده از سوی دشمن را نابود کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: پدافند هوایی ما با قدرت بالایی توانست اکثر این موشک ها را ساقط کند.

فرودگاه المزه و مرکز پژوهش‌ها در برزه، جمریا و مصیاف هدف حمله قرار گرفتند

تلویزیون العربیه از حمله امروز به سوریه گزارش داد: این حملات فرودگاه المزه و مرکز پژوهشها در برزه و جمریا و مصیاف را هدف قرار داده است.

دیدبان حقوق‌بشر سوریه خاطرنشان کرد مرکز پژوهشهای علمی در محله برزه دمشق مورد هدف قرار گرفته است.

رامی عبدالرحمن مدیر دیدبان حقوق‌بشر سوریه گفت: این حملات هوایی برخی از پایگاههای نیروهای رژیم اسد در دمشق را مورد هدف قرار داد.

رئیس شورای اروپا از حمله علیه سوریه دفاع کرد

«دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا در پیامی توییتری مدعی شد: آمریکا، فرانسه و انگلیس با اقدام اخیر خود این مسئله را روشن کردند که سوریه نمی‌تواند در همکاری با روسیه و ایران به این تراژدی انسانی ادامه دهد. حداقل نه بی‌آنکه هزینه‌ای را متحمل شود.

وی در نهایت مدعی شد: اتحادیه اروپا در کنار متحدینش جانب عدالت خواهد ایستاد!

حمایت جنبش «فتح» از تمامیت ارضی سوریه

منیر الجاغوب رئیس دفتر اطلاع رسانی وابسته به جنبش فتح تاکید کرد: تنها راه کار برای حل و فصل درگیری ها در سوریه انتخاب گزینه سیاسی میان تمام طرفهای درگیر به دور از مداخلات خارجی و فشارهای خارجی است.

وی در ادامه افزود: جنبش فتح کاملا از تمامیت ارضی سوریه حمایت کرده و تلاش های صورت گرفته برای چند تکه کردن این کشور و از بین بردن وحدت و حاکمیت آن را رد می کند.

الجاغوب هم چنین گفت: ما از کشورهای جهان می خواهیم تا در کنار کودکان فلسطینی که به صورت روزانه توسط نظامیان اشغالگر کشته می شوند بایستند همانطور که می خواهیم از کودکان سوری نیز حمایت کنند.

ریاست جمهوری فرانسه:آمادگی نظامی را علیرغم پایان عملیات حفظ می‌کنیم!

یک منبع وابسته به ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد در تهاجم نظامی بامداد امروز شنبه به مواضع دولت سوریه، جنگنده‌های رافائل و میراژ به همراه ۴ ناوچه جنگی فرانسه حضور داشته‌اند.

به گفته این منبع آگاه، ادوات جنگی فرانسه عبارت بودند از یک ناوچه دفاع هوایی، ۳ ناوچه چندمنظوره، جنگنده‌های میراژ ۲۰۰۰، جنگنده‌های رافائل و سیستم‌های کنترل و هشدار هوایی و دیگر تجهیزات کمکی.

این منبع همچنین با اعلام پایان حملات هوایی، از آمادگی نظامی فرانسه در صورت لزوم خبر داد.

سفیر روسیه در آمریکا:حمله به سوریه توهین به پوتین است و بی جواب نخواهد ماند

«آناتولی آنتونوف» با انتشار پیامی بر صفحه توئتیر خود در واکنش به حمله بامداد سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه گفت: مسکو هشدار داده بود که این اقدامات بی پاسخ نخواهد بود.

وی افزود: آنچه انجام شد توهین به رئیس جمهوری روسیه است و این موضوع پذیرفتنی نیست و محکوم است. آمریکا که خود صاحب بزگترین زرادخانه های سلاح شیمیایی هیچ حق اخلاقی برای سرزنش دیگر کشورها ندارد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه روسیه نیز روز شنبه به حملات صورت گرفته به سوریه واکنش نشان داد و گفت که این حملات زمانی صورت گرفت که فرصتی برای ایجاد صلح وجود داشت.

«مارایا زاخاروا» سخنگوی وزارت  امور خارجه روسیه در فیسبوک خود نوشت: در ابتدا (بهار عربی) ملت سوریه را آزمود و پس از آن داعش و حالا موشک های هوشمند آمریکا. پایتخت یک کشور دارای حق حاکمیت مورد حمله قرار گرفت که سال هاست می کوشد با حملات تروریسم مقابله کند.

وی افزود: بی گمان شما بی عدالتید که پایتخت سوریه را در زمانی مورد هجوم قرار می دهید که فرصت داشت آینده ای مملو از صلح به دست آورد.

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن: در واکنش به تجاوز به سوریه، باید عربستان و اسرائیل بمباران شوند

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در پست توئیتری خود نوشت: این تجاوز بیانگر عدم پایبندی و احترام به قوانین بین المللی و تجاوز آشکار به این قوانین است.

وی در ادامه افزود: آمریکا با قلدری بسیار زیاد در قبال قوانین بین المللی و احترام به حاکمیت کشورها رفتار می کند که ملت یمن نیز از این مسأله در جریان تجاوز ادامه دار علیه کشور رنج می برد.

الحوثی تاکید کرد: بهترین پاسخ به این تجاوز بمباران عربستان است که از این تجاوز حمایت مالی به عمل می آورد و بمباران اسرائیل که در این تجاوز مشارکت دارد.

انگلیس: مسکو از اهرم تاثیر بر اسد استفاده کند!

«گاوین ویلیامسون» وزیر دفاع انگلیس، در مصاحبه با رادیو «ال بی سی» این کشور مدعی شد حملات موشکی بامداد امروز شنبه علیه سوریه تاثیر بسیاری بر عملکرد آینده دولت بشار اسد خواهد داشت!

این ادعا درحالی مطرح می‌شود که روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» اعتراف کرد تأثیر این به‌اصطلاح موشک های هوشمند و زیبای شلیک شده به سوریه تقریبا صفر بوده است.

ویلیامسون در پاسخ به این سوال که آیا غرب در دوره جنگ سرد با روسیه به سر می‌برد، گفت: روابط با مسکو در سطح پایینی قرار دارد حال‌آنکه وی از کرملین می‌خواهد در راستای پایان ‌بخشیدن به بحران سوریه، از تاثیر خود بر اسد استفاده کند.

رهگیری ۷۱ موشک متجاوزان

وزارت دفاع روسیه: از مجموع ۱۰۳ موشک شلیک شده از سوی متجاوزان، پدافند هوایی سوریه ۷۱ موشک را رهگیری کرد.

روسیه خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت شد

روسیه خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت درباره سوریه شد.

وزارت دفاع روسیه: به ارتقا سامانه پدافند موشکی سوریه ادامه می‌دهیم

وزارت دفاع روسیه: به ارتقا سامانه پدافند موشکی سوریه ادامه می‌دهیم. آماده از سرگیری مذاکره تحویل اس-۳۰۰ به ارتش سوریه هستیم و ممکن است این سامانه را در اختیار دمشق قرار دهیم.

واکنش جرمی کوربین

واکنش رئیس حزب کارگرمخالف دولت انگلیس به تجاوز به سوریه: بمباران موجب نجات جان انسانها یا برقراری صلح نمی‌شود
لندن نباید از واشنگتن دستوربگیرد وجان نیروهای ما را به‌خطربیندازد

قطر هم به جمع حامیان تجاوز نظامی سه‌جانبه سوریه پیوست

دولت قطر به حملات متجاوزان آمریکایی و غربی به سوریه واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، قطر در موضع خود در قبال این حمله به جمع حامیان آن پیوست.

دولت قطر اعلام کرده است: حملات نظامی به اهداف و مواضع نظامی رژیم سوریه مورد حمایت ماست!

دوحه همچنین مدعی شده است: تداوم استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط رژیم سوریه ضرورت واکنش فوری بین المللی است را نشان می دهد!

بغداد: حمله به سوریه تهدیدی برای امنیت منطقه است

دولت بغداد به حمله نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، بغداد اعلام کرده است که حمله به سوریه مسأله خطرناکی است که امنیت منطقه را تهدید می کند.

بغداد در همین راستا خواستار برگزاری نشست فوری سران عرب برای بررسی ابعاد مختلف حمله آمریکا به سوریه شد. 

دولت عراق همچنین ضمن ابراز نگرانی نسبت به حمله صورت گرفته به سوریه اعلام کرد که این حمله، غیرنظامیان را با خطر مواجه می سازد.

«جیش الاسلام» از «حمله محدود» سه کشور غربی به سوریه انتقاد کرد

«محمد علوش» یکی از سرکردگان گروه تروریستی جیش الاسلام در پست توئیتری خود در واکنش به تجاوز نظامی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه گفت: این حمله و هدف قرار دادن تأسیسات نظامی سوریه در واقع مجازات کردن وسیله جنایت و باقی نگه داشتن مجرم بوده که خنده دار است.

گروه های تروریستی نظام بشار اسد رئیس جمهور سوریه را به حمله شیمیایی در شهر دوما که پایگاه جیش الاسلام به شمار می آمد متهم کردند و همین اتهام ساختگی تبدیل به بهانه ای برای حمله صبح امروز کشورهای مذکور به سوریه شد.

«مقتدی صدر» عراقی‌ها را به برگزاری تظاهرات علیه متجاوزان فراخواند

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق تجاوز نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه را محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، وی در همین راستا مردم عراق را به برگزاری تظاهرات گسترده علیه آمریکا و در همبستگی با سوری ها فراخواند.

صدر از مردم عراق خواسته است تا فردا در همین راستا، تظاهرات گسترده ای را در این کشور برگزار کنند.

جنبش جهاد اسلامی:هدف آمریکا از حمله به سوریه حمایت بیشتر از رژیم صهیونیستی است

جنبش جهاد اسلامی به حمله سه جانبه آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، این جنبش با صدور بیانیه ای حمله متجاوزانه صورت گرفته به خاک سوریه را محکوم کرده است.

جنبش جهاد اسلامی در خصوص این حمله تأکید کرده است: هدف آمریکا از این حمله فراهم آوردن بستر مناسب جهت حمایت بیشتر از صهیونیستها است.

جرمی کوربین:مشروعیت حمله به سوریه زیر سوال است

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس امروز شنبه خطاب به «ترزا می» نخست‌وزیر این کشور گفت که باید پیش از هرگونه حمله موشکی علیه سوریه، از پارلمان انگلیس کسب تکلیف می‏‌کرد.

وی دراین‌باره گفت: بمب‌ها قادر به نجات زندگی یا تامین صلح نیستند. این اقدام که مشروعیت آن مورد سوال است، خطر تشدید تنش‎ها را افزایش می‌‏دهد.

کوربین ادامه داد: انگلیس باید برای حصول صلح در سوریه، نقش رهبری ایفا کند نه‌اینکه دنباله‎رو آمریکا باشد و جان نظامیانش را به مخاطره بیندازد.

نگرانی شدید مصر نسبت به افزایش تنش نظامی در سوریه

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه مصر آمده است: قاهره نسبت به افزایش درگیری های نظامی در سوریه بسیار نگران است چرا که این درگیری ها تأثیر منفی بر امنیت ملت دوست و برادر سوریه گذاشته و توافقات به دست آمده در خصوص مناطق کاهش تنش را تهدید می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: مصر بر مخالفت قاطع خود با استفاده از هرگونه سلاح ممنوعه در خاک سوریه تاکید داشته و خواهان اجرای تحقیقات بین المللی شفاف در این خصوص بر اساس قوانین بین المللی است.

عربستان سعودی: حمله آمریکا و غرب به سوریه مورد تأیید ریاض است

وزارت خارجه عربستان سعودی به حمله نظامی آمریکا و غرب علیه سوریه واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، همانطور که پیش بینی می شد مقامات سعودی حمایت خود از حمله نظامی به سوریه را اعلام کرده اند.

وزارت خارجه عربستان صراحتا تأکید کرده که حمله صورت گرفته به اهداف نظامی در سوریه مورد تأیید ریاض است.

عون: دخالت بیشتر قدرت‌های بزرگ در بحران سوریه نمایان شد

«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان به حمله بامداد امروز آمریکا و غرب به سوریه واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص اعلام کرد: بیروت با هرگونه تجاوز نظامی خارجی به کشورهای عربی مخالف است.

وی افزود: حملات سه جانبه آمریکا، فرانسه و انگلیس به لبنان هیچ کمکی به تحقق راه حل سیاسی در سوریه نمی کند. 

میشل عون اظهار داشت: مذاکره و گفتگو تنها راه توقف دخالت های خارجی در سوریه است.

حرکت تانکهای اسرائیلی به سمت «جولان» سوریه

تعدادی از تانکهای اسرائیلی از نوع «مرکاوا ام کی۴» امروز به سمت بلندی های اشغالی جولان سوریه حرکت کردند.

این اقدام نظامیان صهیونیست بعد از تجاوز نظامی صبح امروز آمریکا، انگلیس و فرانسه علیه سوریه به بهانه حمله شیمیایی نظام بشار اسد علیه شهر دوما صورت می گیرد.

ارتش روسیه اعلام کرده بود که این تجاوز نظامی نتوانست اهداف خود را محقق کند.  رسانه های صهیونیست نیز نسبت به نتائج این تجاوز ابراز یأس و ناامیدی کرده بودند.

مرکل هم از حمله به سوریه دفاع کرد!

آلمان از حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به مواضع دولت سوریه که بامداد امروز شنبه انجام شد، استقبال کرد.

درهمین‌راستا، آنگلا مرکل در بیانیه‌ای مکتوب این حمله را در راستای انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه و ممانعت از استفاده بیشتر از این تجهیزات، توجیه کرد.

وی با مسئولانه خواندن این حمله مشترک، از عملکرد واشنگتن-پاریس-انگلیس حمایت کرد.

این درحالی است که آلمان پیشتر گفته بود که در حمله علیه سوریه مشارکت نخواهد کرد.

نتانیاهو خطاب به وزرای صهیونیست: درباره سوریه نظر ندهید!

شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم به وزرای کابینه دستور داده تا در خصوص حوادث مربوط به سوریه به ویژه تجاوز نظامی امروز صبح آمریکا، انگلیس و فرانسه به این کشور اظهار نظر نکنند.

این در حالیست که امروز یک وزیر صهیونیست مدعی شده بود که حمله نظامی آمریکا پیام مهمی خطاب به ایران، سوریه و حزب الله لبنان دارد.

رسانه های صهیونیست نیز نسبت به نتایج این تجاوز نظامی ابراز یأس و ناامیدی کرده و گزارش دادند که این حمله از مقاومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه نمی کاهد.

لودریان: لازم باشد دوباره حمله می‎کنیم!

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «بی اف ام» مدعی شد چنانچه دولت سوریه مجدداً از تسلیحات شیمیایی استفاده کند، حملات موشکی بیشتری در راه خواهد بود!

وی حتی مدعی شد که حمله مشترک بامداد امروز شنبه بخش بزرگی از تسلیحات شیمیایی سوریه را منهدم کرده است.

لودریان در تکمیل ادعاهای خود گفت پاریس هیچ تردیدی ندارد که دولت دمشق پشت حمله شیمیایی شنبه گذشته به شهر «دوما» سوریه بوده است.

وی در نهایت گفت: هدف حمله اخیر تامین شد اما چنانچه خط قرمز پاریس یک بار دیگر شکسته شود، حمله جدیدی در راه خواهد بود.

چین: حمله به سوریه مصداق نقض حقوق بین‎الملل است

وزارت خارجه چین امروز شنبه از راه‌حل سیاسی به عنوان تنها روش حل مسئله سوریه یاد کرد و خواهان انجام تحقیق هدفمند، عادلانه و کامل پیرامون حمله شیمیایی ادعایی به شهر «دوما» سوریه شد.

درهمین‌راستا، «هوا چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد: پکن همواره با اعمال زور در عرصه روابط بین‌الملل مخالفت کرده و بر این باور است که هرگونه اقدام نظامی که بدون مجوز شورای امنیت انجام شود، به منزله نقض اصول و آداب اولیه حقوق بین‌الملل است.

مخالفت ضمنی اردن با حمله سه کشور غربی به سوریه

محمد المومنی سخنگوی دولت اردن با اشاره به تجاوز نظامی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه گفت: ما بر موضع ثابت اردن در خصوص حل بحران سوریه از طریق راه کارهای سیاسی تاکید می کنیم.

وی در ادامه افزود: تنها راه کار برای حل این بحران راه کار سیاسی دربرگیرنده ثبات و امنیت و تمامیت ارضی سوریه است.

المومنی تاکید کرد: راه کار سیاسی از اتحاد ملت دوست و برادر سوریه محافظت کرده و امنیت و ثبات را به این کشور بازمی گرداند و ادامه یافتن خشونت در این کشور باعث افزایش درگیری و کشتار می شود.

موگرینی: ایران و روسیه از قابلیت نفوذ بر اسد استفاده کنند!

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به حمله موشکی بامداد امروز شنبه علیه سوریه گفت: از هر تلاشی با هدف ممانعت از استفاده از تسلیحات شیمیایی حمایت و درعین‌حال تاکید می‌کنیم که رفع بحران سوریه جز از راه دیپلماتیک میسر نیست و روند سیاسی سازمان ملل مجدداً در تاریخ ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت) در بروکسل از سرگرفته خواهد شد.

موگرینی در بخشی از اظهارات خود به نمایندگی از اتحادیه اروپا از همه کشورها به‌ویژه ایران و روسیه می‌خواهد تا از نفوذ خود برای ممانعت از به‌کارگیری مجدد تسلیحات شیمیایی، به ویژه از سوی دولت دمشق (!) استفاده کنند.

وزیر دفاع لبنان به رژیم صهیونیستی هشدار داد

«یعقوب الصراف» وزیر دفاع لبنان عنوان داشت: ما به دشمن صهیونیستی نسبت به نقض قطعنامه های بین المللی به ویژه در سایه ادامه یافتن تهدیدات اسرائیل علیه امنیت کشورمان هشدار می دهیم. تجاوز نظامی سه جانبه علیه سوریه به مثابه نقض آشکار قوانین بین المللی است. این تجاوز بر پایه نیروی نظامی صورت گرفت در حالیکه باید زبان صلح و تعقل به دور از جنگ و بحران و کشتار در پیش گرفته شود.

وی در ادامه افزود: لبنان قاطعانه تجاوز به حاکمیت ملی خود را از طریق استفاده از حریم هوایی اش برای حمله به سوریه محکوم می کند.

الصراف تاکید کرد: این اقدام باعث می شود که لبنان به کوره جنگ کشیده شود.کشور ما به قطعنامه های بین المللی از جمله قطعنامه شماره ۱۷۰۱ پایبند است. تصمیمات سیاسی یکپارچه و ارتش لبنان از این کشور در برابر هر تجاوزی حمایت می کند.

«ترزا می» و اردوغان درباره حمله سوریه تلفنی گفتگو کردند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در تماس تلفنی با ترزا می نخست‎وزیر انگلیس، اوضاع سوریه را مورد بحث و بررسی قرار داد.

ظاهراً وی در این مکالمه بر لزوم ممانعت از افزایش تنش‌ها در سوریه تاکید کرده است.

این درحالی است که وزارت خارجه ترکیه پیشتر از حمله موشکی علیه دولت سوریه استقبال کرده بود.

«ابراهیم کالین» مشاور اردوغان نیز گفته بود اینکه حمله شیمیایی به شهر «دوما» سوریه را بی‌پاسخ بگذاریم، غیرقابل‌تصور بود.

از سوی دیگر، «بنعلی ایلدریم» نخست‎وزیر ترکیه هم مدعی است حملات انجام گرفته علیه سوریه اقدام مثبتی است حال‌آنکه صلح پایدار نیازمند اقدامات بیشتری در این زمینه است!

رژیم صهیونیستی حریم هوایی «جولان» سوریه را بست

روزنامه عبری یدیعوت احارونوت گزارش داد که رژیم صهیونیستی حریم هوایی منطقه جولان اشغالی سوریه را به دنبال حمله نظامی سه کشور غربی به این کشور بست.

بر اساس این گزارش هواپیماها اجازه ندارند در ارتفاع ۵ هزار پا در حریم هوایی این منطقه پرواز کنند و این ممنوعیت تا پایان ماه جاری ادامه خواهد داشت.

هم چنین ساعاتی قبل تانکهای اسرائیلی به سمت این منطقه حرکت کرده بودند.

حماس تجاوز آمریکا و متحدانش به سوریه را محکوم کرد

جنبش مقاومت اسلامی حماس حمله بامداد امروز شنبه آمریکا، فرانسه و انگلیس به خاک سوریه را به شدت محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، در این بیانیه آمده است: جنبش مقاومت اسلامی حماس تجاوز آمریکا و همپیمانان آن به سرزمین سوریه را محکوم می‌کند و آن را تجاوزی آشکار به امت (اسلام) می‌داند که هدف از آن تعرض به سرزمین‌های آن، نابودی مقدراتش و حفظ موجودیت رژیم صهیونیستی و پیشبرد برنامه‌ها و طرح‌های آن است. 

حماس تاکید کرد که ادعاهای آمریکا مبنی بر حمایت از غیرنظامیان سوری در حالیکه با قدرت تمام از جنایات رژیم صهیونیستی و کشتار غیرنظامیان فلسطینی حمایت می‌کند، را به شدت محکوم می‌کنیم.

آل‌خلیفه هم حمایتش را از حملات تجاوزکارانه به سوریه اعلام کرد

رژیم آل خلیفه هم به عملیات تجاوزکارانه آمریکا و غرب علیه سوریه واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه بحرین در همین ارتباط بیانیه ای را صادر کرده و در آن اعلام کرد که منامه از حملات صورت گرفته حمایت می کند.

شورای امنیت درباره حمله سوریه تشکیل جلسه می‌دهد

شورای امنیت سازمان ملل در پی حمله سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه امشب تشکیل جلسه می دهد.

این جلسه به درخواست روسیه صورت می گیرد.

ترامپ: ماموریت انجام شد!

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دقایقی پیش در پیامی توییتری نوشت: شب گذشته حمله تمام عیاری صورت گرفت. از فرانسه و انگلیس برای خردورزی و قدرت ارتش خوبشان متشکرم. نمی‌شد نتیجه‌ای بهتر از این تصور کرد. ماموریت انجام شد!

وی در پیام دیگری نوشت: به ارتش بزگ‌مان که به‌زودی بعد از میلیاردها دلار بودجه اختصاص یافته، بهترین ارتشی خواهد بود که کشورمان به خود دیده است، افتخار می‌کنم. تاکنون هیچ‌کس تا این حد به این هدف نزدیک نشده است.

آمریکا: پیش از حمله، به روسیه خبر دادیم

«جان هانتسمن» سفیر آمریکا در مسکو می‌گوید واشنگتن پیش از آغاز حمله موشکی به سوریه، با روسیه تماس گرفته تا تلفات نیروها و اتباع روس مستقر در سوریه را کاهش دهد.

وی در ادامه مدعی شد: آمریکا همچنان از امکان همکاری با روسیه در موضوع سوریه حمایت می‌کند اما از مسکو می‌خواهد حملات شیمیایی انجام گرفته از سوی دمشق(!) را محکوم کند.

وی ادامه داد: از روسیه می‌خواهیم با پیوستن به بقیه کشورهای جهان، دولت دمشق را از بابت جنایات هولناکی که انجام داده است، محکوم کند.

گفتنی است پیشتر نیز «فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه، گفته بود که قصدمان از این حملات تقابل‌جویی نبوده است و به همین دلیل درهمراهی با متحدین‌مان (آمریکا و انگلیس) از بابت اینکه روس‌ها به موقع مطلع شوند، اطمینان حاصل کردیم.

پنتاگون: همه موشک‌ها به هدف خورده‌اند!

«دانا وایت» سخنگوی پنتاگون مدعی شد آمریکا و متحدینش (فرانسه و انگلیس) همه اهداف را در سوریه با موفقیت بمباران کرده‌اند.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: ماموریت در سوریه بر مبنای مبارزه با داعش باقی می‌ماند اما آمریکا کنار نخواهد ایستاد تا اسد به انسان‌های بی‌گناه حمله کند.

 در ادامه، «کنت مک کنزی» مدیر ستاد مشترک نیروهای مسلح ارتش آمریکا، مدعی شد: برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که وزارت دفاع آمریکا بدون مزاحمت پدافند سوریه، به اهداف خود دست یافته است!

وی ادامه داد: در مجموع، آمریکا از ۱۰۵ موشک علیه ۳ هدف استفاده کرد و اطمینان داریم همه موشک‌هایمان به هدف خورده‌اند!

به گفته وی، تاکنون گزارشی مبنی بر تلفات غیرنظامی ارائه نشده حال‌آنکه با توجه به دفاع سوریه (!) گمانه‌زنی در این خصوص ممکن نیست.

این اظهارات عجیب درحالی مطرح می‌شود که وزارت دفاع روسیه پیشتر گفته بود از بیش از ۱۰۰ موشک شلیک شده، ۷۱ مورد از سوی پدافند سوریه رهگیری و ساقط شده است.

اردوغان: سوریه درس خوبی گرفت!

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ضمن استقبال از حملات موشکی آمریکا و متحدینش علیه سوریه، مدعی شد: عملیات مشترکی که از سوی آمریکا، فرانسه و انگلیس انجام شد، به رژیم سوریه این پیام را منتقل کرد که قتل‌عام‌هایش بی‌جواب نمی‌ماند.

وی بدون اشاره به کمک‌هایی که در راستای دامن زدن به بحران سوریه به معارضین کرده است و بی‌آنکه یادی از تهاجم نظامی خود به مرزهای سوریه کند که با هدف سرکوب کردها صورت می‌گیرد، گفت: دفاع از سوری‌های مظلوم باید خیلی پیشتر از اینها انجام می‌شد.

گفتنی است «بنعلی ایلدریم» نخست‌وزیر ترکیه نیز تهاجم نظامی به سوریه را گامی مثبت و درعین‌حال ناکافی در راستای برقراری صلح پایدار توصیف کرده بود!

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه نیز ضمن تایید اظهارت نخست‌وزیری این کشور گفته بود: اسد نباید بر سوریه حکومت کند!

پیش نویس قطعنامه محکومیت حمله به سوریه به شورای امنیت ارائه شد

روسیه پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت مطرح کرد که تجاوز نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه را که ناقض منشور سازمان ملل متحد است محکوم می کند.

لازم به ذکر است شورای امنیت سازمان ملل در پی حمله سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه امشب تشکیل جلسه می دهد.

این جلسه به درخواست روسیه صورت می گیرد.

گفتنی است بامداد امروز متجاوزان آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی اهدافی در سوریه را بمباران کردند.

این اقدام به بهانه حمله شیمیایی ادعایی به شهر «دوما» سوریه انجام شد.

لاوروف: هدف حملات غرب کمک به تروریست‌ها بود

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با محکوم کردن حمله موشکی آمریکا و متحدینش به مواضع دمشق، گفت: غرب برای توجیه حملات خود فقط به گزارش رسانه‌ها اکتفا کرد.

وی افزود: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در تماس با امانوئل ماکرون همتای فرانسوی خود، از وی خواست تا شواهد مورد ادعا درخصوص اینکه دمشق در حمله شیمیایی دوما نقش داشته ارائه دهد، حال آنکه این درخواست رد شد.

لاوروف ادامه داد: آنچه که غرب انجام داد عملی تهاجمی و ناقض قوانین سازمان ملل بود.

وی تاکید کرد: هدف اصلی از تهاجم به سوریه این بود که تروریست‌ها فرصتی برای نفس تازه کردن بدهند تا تجدید قوا کرده و بیش از پیش خون بریزند چراکه به هرحال این حملات زمانی انجام شد که نیروهای سوری به موفقیت‌های چشم‌گیری در برابر تروریست‌های داعش و النصره دست یافته بودند.

وی ادامه داد: غرب عمداً در آستانه آغاز تحقیق پیرامون حمله شیمیایی دوما، دست به حملات موشکی زد تا در روند تحقیق کارشکنی کند.

لاوروف تاکید کرد: صحنه های مربوط به حمله شیمیایی در سوریه نمایشی است و معارضین سوری مسئول انجام این حمله هستند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری