کد خبر: ۲۰۲۷۵۸
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲
آمریکا تا ساعاتی دیگر تصمیم خود را درباره سوریه خواهد گرفت و اسرائیل نیز بارها اعلام کرده که حضور ایران را در این کشور نمی پذیرد. با این شرایط هر حمله اسرائیل و پاسخ ایران می تواند آتش جنگی غیر قابل کنترل را در منطقه را شعله ور کند و شرایط از کنترل خارج شود چرا که الان این انبار باروت بین تمامی طرف ها منتظر یک جرقه است.
اکنون خاورمیانه در خطر آغاز جنگی دیگر با محوریت دوباره  آمریکا قرار دارد و همه چشم ها به حرکت بعدی دولت ترامپ دوخته شده است..

به گزارش اعتدال، سایت ای بی سی در تحلیلی پیرامون شرایط کنونی حساس سوریه نوشت: پس از حمله شیمیایی به دوما افکار عمومی جهان و دولت های غربی به ویژه آمریکا به سرعت نسبت به آن واکنش نشان دادند و اکنون همه در انتظار پاسخ احتمالی رئیس جمهور آمریکا به این حمله شیمیایی هستند. از همان ابتدا، روسیه این حادثه را رد نمود و اعلام کرد هیچ مدرکی مبنی بر حمله شیمیایی ارتش سوریه به منطقه دوما وجود ندارد.

واسیلی ننزانیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، گفت: واحد نظامی، رادیولوژیکی، بیولوژیکی و شیمیایی ما شرایط را بررسی نموده و تأیید کرد که مواد شیمیایی ای در زمین وجود ندارد. اما فرانسه می گوید آماده است تا به تاسیسات شیمیایی سوریه حمله کند و تصمیم آن به بحث های در حال انجام در سازمان ملل بستگی ندارد.

سخنگوی کاخ سفید، سارا سندرز نیز می گوید ایالات متحده سوریه و همچنین متحدانش یعنی روسیه و ایران را مسئول می داند. خانم سندرز گفت: روسیه به تعهدات خود برای تضمین پایان برنامه سلاح های شیمیایی رژیم سوریه پایبند نبوده است.

"رئیس جمهور و تیم امنیتی ملی او با همکاری با متحدان و شرکای خود برای تعیین پاسخ مناسب، مشورت می کنند و ترامپ به وضوح اعلام کرد که سوریه بابت این اتفاق هزینه خواهد داد. در آخرین سخنرانی آقای ترامپ در مورد خروج سوریه، مقامات ارشد امنیت ملی اسرائیل خواستار پاسخ سختی بودند.

یاکووم آمیدور، مشاور سابق امنیت ملی سابق، گفت: همان طور که رئیس جمهور اعلام کرد، او اجازه نخواهد داد که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بار دیگر این کار را انجام دهد. این اعتبار شخصی  ایالات متحده آمریکا به عنوان یک ابرقدرت است. به هر حال، برای ابرقدرت ها، اعتبار همه چیز است.

 برای مدت زمان طولانی است که ایران و نیروی قدس با پشتیبانی نیروهای سوریه و تصویب رژیم سوریه از پایگاه هوایی سوریه در نزدیکی تادمور فعالیت می کنند.

یکی دیگر از مقامات سابق ارشد اسرائیلی، فرمانده ارشد سازمان اطلاعاتی موسوم به موساد، هشدار می دهد که احتمال اشتباه محاسبه  هابالا است. تمام بازیگران جهانی و منطقه ای در نبرد در یک ناحیه بسیار کوچک حضور دارند. ما در حال افزایش تدریجی در منطقه هستیم و این سوال پیش می آید که چه کسی برای اولین بار جرقه ابتدایی را می زند؟

وی گفت: اگر چیزی تبدیل به چیزی نمادین شود، بهتر از آن نیست که انجام شود؛ زیرا پس از آن نشان داده می شود و این واقعیت را تقویت می کند که ایالات متحده واقعا مایل نیست که با روس ها در سوریه روبرو شود.

با این حال، اسرائیل بیشتر از دیگر متحدان اصلی سوریه، ایران و حضور رو به رشد آن در سوریه است. آقای اولی می گوید: هدف اول ایران در سوریه، رسیدن به یک خط مرزی و مجاورت با مرزهای اسرائیل است. در آخر هفته، اسرائیل دومین بار در دو ماه اخیر  یک فرودگاه هوایی را در نزدیکی دمشق بمباران کرد و اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در آن به شهادت رسیدند.

ترامپ امروز باید در مورد واکنش در برابر اسد و چند روز آینده در مورد باقی ماندن یا نماند در برجام تصمیم بگیرد. اخیرا یکی از مقامات اسرائیلی بر خلاف نظرات همگان  گفت که در حال حاضر لغو برجام اشتباهی بزرگ خواهد بود، چرا که ایران را از هرگونه اعهدی آزاد کرده و آمریکا و اسرائیل را در جهان منزوی می کند.

بر هر روی در حال حاضر اوضاع سوریه بسیار خطرناک و پیچیده است، آمریکا تا ساعاتی دیگر تصمیم خود را خواهد گرفت و اسرائیل نیز بارها اعلام کرده که حضور ایران را در این کشور نمی پذیرد مشخص نیست که اگر بار دیگر اسرائیلی ها این بار اهداف ایران را مستقیما هدف قرار دهند ایران باز هم سکوت کند.

به گزارش نواندیش، با این شرایط هر حمله اسرائیل و پاسخ ایران می تواند آتش جنگی غیر قابل کنترل را در منطقه را شعله ور کند و شرایط از کنترل خارج شود چرا که الان این انبار باروت بین تمامی طرف ها منتظر یک جرقه است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری