کد خبر: ۲۰۲۷۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
اتحاد آمریکا، عربستان و فرانسه برای حمله به سوریه؛
ترامپ گفته است که حداکثر ۴۸ ساعت طول می کشد درباره نوع پاسخ به دولت سوریه تصمیم‌گیری کند. این موضع پس از آن اتخاد شد که روز شنبه در شهر دوما در حومه دمشق شهروندان غیرنظامی در معرض گاز سمی قرار گرفتند.
نشریه «نیوزویک» اشاره می کند که علیرغم هشدارهای سه کشور چین، روسیه و ایران نسبت به اقدام نظامی احتمالی علیه سوریه اتحاد عربستان سعودی، فرانسه و امریکا برای این منظور درحال تکمیل است و به نظر می رسد سه کشور در حال آماده سازی خود به منظور تحرکات نظامی گسترده در سوریه هستند». 

به گزارش اعتدال؛ این نشریه می افزاید: «احتمال حمله نظامی این سه کشور در سوریه بسیار بالاست به خصوص آنکه اخیرا گفتند که بشار اسد مسئول حمله شیمیایی در داخل سوریه است و پس از آن نیز اسرائیل حمله هوایی در خاک سوریه انجام داد. ترامپ گفته است که حداکثر ۴۸ ساعت طول می کشد درباره نوع پاسخ به دولت سوریه تصمیم‌گیری کند. این موضع پس از آن اتخاد شد که روز شنبه در شهر دوما در حومه دمشق شهروندان غیرنظامی در معرض گاز سمی قرار گرفتند. کاح سفید اعلام کرد که ترامپ با رهبران فرانسه و بریتانیا در این باره باره صحبت کرده و قرار است متحدان امریکا در این زمینه و برداشتن گام‌های بعدی با واشنگتن همکاری کنند. 

«جیمز متیس» وزیر دفاع امریکا نیز روز سه شنبه برنامه سفر خود را لغو کرد تا به مسئله سوریه و رایزنی با ترامپ بپردازد. پیش از این ترامپ گفته بود که نیروهای امریکایی از سوریه خارج می شوند چرا که جنگ علیه داعش به پایان رسیده است. با این حال، اکنون به نظر می رسد امریکا قصد مداخله نظامی در سوریه را دارد. در تماس تلفنی روز دوشنبه میان «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه و ترامپ رییس جمهوری امریکا دو طرف خواستار پاسخ قوی جامعه بین المللی به حمله شیمیایی در دوما شدند. مکرون نیز اظهار داشت که در روزهای آینده در مورد اهداف بالقوه در داخل سوریه بحث و رایزنی را ادامه خواهد داد. «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی نیز درباره احتمال شرکت در ائتلاف برای حمله به سوریه با مکرون بحث کرده است. او خواستار جلوگیری از نفوذ رو به گسترش ایران در منطقه شده است. 

این نشریه در ادامه اشاره می کند که این ائتلاف در حالیست که روسیه و ایران به طور هماهنگ با یکدیگر اتهام وارد شده از سوی غرب علیه اسد درباره استفاده از سلاح شیمیایی را رد کرده‌اند و معارضان سوری را مسئول این اقدام می‌دانند. آن سه کشور اسرائیل را مسئول حملات اخیر در سوریه می‌دانند در حالی که تل آویو به طور رسمی مسئولیت حملات را برعهده نگرفته است. اسرائیل نیز مانند عربستان سعودی مخالف آشکار نفوذ ایران در منطقه به خصوص از طریق حزب الله لبنان است. چین نیز مانند روسیه و ایران حامی دولت سوریه است با این حال، حضور جدی در عرصه میدانی و زمینی نداشته است. چین و روسیه در سال های اخیر همکاری نظامی با دولت سوریه داشته‌اند و از حق وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای جلوگیری از صدور قطعنامه های ضد دولت سوریه استفاده کرده‌اند. اخیرا نیز چین و روسیه قطعنامه اقدام علیه دولت سوریه به اتهام استفاده از سلاح شیمیایی را وتو کردند. 

هشدار به دولت‎های غربی

روزنامه «گاردین» نیز در سرمقاله‌ای درباره بحران سوریه به دولت‌های غربی هشدار داده است به طور «کوروکورانه» از دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا و تصمیمات او دنباله روی نکنند. این روزنامه می نویسد: سوری‌ها از هفت سال جنگ داخلی و بیرحمی‌های گسترده خسته شده‌اند. یک حمله نظامی نه تنها اثر مثبتی نخواهد داشت که وضعیت را بدتر خواهد کرد. به نظر می رسد بریتانیا خواستار مداخله نظامی در خاورمیانه است. این کشور به تخریب لیبی و عراق کمک کرد؛ اشتباهاتی جبران‌ناپذیر که سبب ایجاد فاجعه در خاورمیانه شدند. تردیدی نیست که اسد باید برود. این بعد از خشونت بیرحمانه ویژگی‌های جنگی است که وارد هفتمین سال خود می‌شود. آن چه تغییر کرده تمرکز بر استفاده از سلاح شیمیایی است. اخیرا نیز گفته شد که روسیه از عوامل عصبی در کشتن جاسوس روس در بریتانیا استفاده کرده است. این اشتباه است که فکر کنیم این‌ها شواهدی کافی هستند تا بریتانیا به کارزار بمباران هوایی سوریه  به ترامپ بپیوندد. باید مراقب بود و با احتیاط رفتار کرد. رییس جمهوری امریکا به حقوق بشر در امور بین الملل توجهی ندارد. او از اسد در توئیت‌اش تحت عنوان «اسد حیوان» یاد کرده است به نظر می رسد این نتیجه پریشان خاطری او از حمله اف بی ای به دفتر وکیل او در پی رسوایی اخیر اوست! واقعیت آن است که تصمیمگیرندگان در بریتانیا باید بدانند که حملات موشکی ممکن است اثرات موضعی داشته باشند اما توازن قوا و معادلات بر روی زمین را تغییر نخواهند داد. سوریه اکنون میدان جنگ بین نیروهای مورد حمایت قدرت‌های خارجی است. نیروهای روسیه و جنگجویان تحت حمایت ایران همگی در سوریه حضور دارند. ترکیه نیز به سوریه وارد شده است و در مبارزه با گروه های کردی مورد حمایت امریکاست. تهدیدات خشونت‌آمیز منطقه‌ای نیز میان ایران و اسرائیل افزایش یافته است. بریتانیا باید به جای مقابله بدون فکر به تصمیمات عاقلانه و همزمان شجاعانه روی آورد. بریتانیا باید تمرکز خود را بر بازسازی سوریه در دوران پس از اسد قرار دهد. بریتانیا باید کمک های بشردوستانه به پناهجیوان سوری را گسترش دهد. برای حل مسئله سوریه باید استراتژی روشنی داشت. 

خطر بروز جنگ جهانی سوم

نشریه «اکسپرس» بریتانیا ضمن اشاره به خطر بروز جنگ جهانی سوم در صورت حمله گسترده نظامی غرب علیه سوریه به گفته‌های اخیر «نایجل فاراژ» رهبر حزب ملی گرای افراطی استقلال بریتانیا اشاره کرده است که گفته بود حتی اگر قطعنامه سازمان ملل نیز صادر شده بود بریتانیا باید متفکرانه تصمیم گیری می‌کرد و باید به منافع خود در بلند مدت فکر کند. 

رهبر ملی گرایان افراطی بریتانیا در این‌باره به دولت بریتانیا هشدار داد که به تجربیات غلط قبلی حملات نظامی به خصوص در عراق و لیبی توجه داشته باشد. او گفت: «بریتانیا در مورد عراق و تغییر رژیم در آنجا نیز با امریکا همدستی کرده بود. آن حمله برای تغییر رژیم بود و نه برای تسلیحات کشتار جمعی. پس از آن به لیبی رفتیم در حالی که در مجلس عوام واقعا کمتر کسی خواستار آن جنگ بود. حمله به لیبی ایده‌ای بسیار بد بود. یکی از بدترین تصمیمات ما در سیاست خارجی بود و من خجالتی از گفتن آن ندارم. ما در لیبی سبب شدیم تا وضعیتی به مراتب بدتر از دوره قذافی حاکم شود. در عراق نیز صدها هزار نفر کشته شدند. ما مداخله می‌کنیم تا دیکتاتورهای ملی گرای عرب را از قدرت ساقط کنیم اما درباره پیامدهای بلندمدت آن هرگز فکر نمی‌کنیم. من نمی‌دانم اسد از سلاح شیمایی استفاده کرده است یا نه؛ نمی‌دانم او چرا باید از سلاح شیمایی استفاده کند وقتی که در جنگ در حال پیروزی است اما ممکن است کار او بوده باشد. پیش از هرگونه اقدام نظامی علیه سوریه باید به عواقب آن فکر کنیم. به بی ثباتی پس از آن، هرج و مرج و ایجاد بسترها برای ظهور دوباره داعش.  

ترامپ چگونه می‎تواند به سوریه حمله کند؟

نشریه «نشنال اینترست» هم در گزارشی با مضمون «ترامپ چگونه می تواند به سوریه حمله کند؟»، می نویسد: «تحرکات اخیر نشان می دهد که ترامپ در حال آماده شدن برای اقدام نظامی علیه اسد است. امریکا به همراه فرانسه و بریتانیا در حال بررسی حمله نظامی علیه سوریه به تلافی حمله شیمیایی اخیر هستند. «نیکی هیلی» سفیر امریکا در سازمان ملل متحد مشخص نکرده که علیرغم وتوی قعطنامه اخیر ضد دولت سوریه توسط دولت روسیه، امریکا چگونه واکنشی از خود نشان خواهد داد. با این حال، لفاظی‌های ترامپ نشان می دهد که واشنگتن به شدت به دنبال گزینه نظامی است. علاوه بر آن، رییس جمهوری امریکا سفر خود به امریکای جنوبی را برای بررسی وضعیت سوریه لغو کرده است. علیرغم آن که امریکا به تنهایی می‌تواند حمله کند فرانسوی‌ها و  بریتانیایی‌ها نیز احتمالا به واشنگتن در کارزار حمله به سوریه می پیوندند. اگر تایید شود که حمله شیمیایی کار دولت سوریه بوده سه کشور هماهنگ باهم وارد عمل خواهند شد. همزمان با افزایش تنش در منطقه، نیروهای روسیه در هفته اخیر این سینگال را از امریکا دریافت کرده‌اند که با پهپادها مورد هدف قرار می‌گیرند. امریکا همچنین ناوشکن Arleigh Burke با موشک هدایت‌شونده را نیز به شرق مدیترانه منتقل کرده تا آماده حمله باشد. این ناوشکن به موشک‌های کروز توماهاک مجهز شده است. همچنین ناوشکن تهاجمی «هری ترومن» با ۶۵۰۰ نظامی امریکایی صبح ۱۱ اوریل حرکت کرد تا در خاورمیانه مستقر شود.  


اهداف حمله آمریکا در سوریه و پاسخ روسیه چه خواهد بود؟

روزنامه گاردین در تحلیلی از وضعیت موجود و حمله احتمالی آمریکا به سوریه به بهانه پاسخ به حمله شیمیایی اخیر در دوما ضمن طرح سوالاتی چنین نوشت:

بعد از حمله شیمیایی سال ۲۰۱۷ در خان شیخون دونالد ترامپ دستور به حمله علیه پایگاهی که به گفته او جنگنده‌های سوری دخیل در این حمله شیمیایی از آنجا بلند شدند، داد. در این حمله ۵۹ موشک "کروز" از سوی کشتی‌های جنگی آمریکا در دریای مدیترانه شلیک شد که آسیب زیادی به باندهای فرود و آشیانه‌های هواپیما در فرودگاه الشعیرات وارد کرد اما این آسیب‌ها سریعا ترمیم شدند. آن حمله بیشتر یک حمله نمادین بود.

در صورتی که ترامپ دستور به یک حمله جدید علیه سوریه بدهد احتمالا این حمله قرار است فراگیرتر باشد. رئیس‌جمهور آمریکا در صورتی که احساس کند خط قرمزهایش زیرپا گذاشته شده‌اند دوست دارد که خودش را به عنوان یک فرد قدرتمند نشان دهد. (او با باراک اوباما قابل مقایسه نیست)

فرانسه نیز پیش از این گفته که آماده است در صورت اثبات استفاده دمشق از سلاح شیمیایی دست به اقدام بزند.

اهداف احتمالی در حمله دوم آمریکا به سوریه می‌تواند شامل دیگر پایگاه‌های هوایی سوریه و شاید هرآنچه که از خود نیروی هوایی سوریه باقی مانده باشند. ناوگان جنگنده‌های نیروی هوایی سوریه که پیش از این ضعیف و کم توان بودند شدیدا با حضور جنگنده‌های روسیه‌ای تقویت شدند. در عین حال سیستم دفاع هوایی سوریه در حملاتی که اسرائیل قبلا انجام داد آسیب‌های فراوانی دیدند.

قابلیت‌های آمریکا – غرب چیست؟

آمریکا یک گروه رزمی دریایی در شرق دریای مدیترانه دارد که مملو از موشک‌های دوربرد هستند. همچنین این کشور تعداد زیادی جنگنده در قطر داشته و تعدادی جنگنده دیگر هم در ناوهای هواپیمابر در خلیج‌فارس هستند که به بهانه بمباران داعش در آنجا حضور دارند. در عین حال سیاست انجام پروازهایی بر فراز عراق یا عربستان برای بمباران اهداف حکومت سوریه ممکن است حیله گرانه باشد. موشک‌ها احتمالا گزینه محتمل‌تر هستند چراکه سرنگون کردن آنها دشوارتر است و اهمیتشان کمتر. حمله کردن از سمت غرب در مجموع مشکلات کمتری به همراه خواهد داشت. در عین حال جنگنده‌های فرانسوی هم می‌توانند اهداف سوری را بعد از برخاستن از فرودگاه‌های فرانسه هدف بگیرند. اگر انگلیس هم به این جمع اضافه شود این کشور هم پایگاهی در نزدیکی سوریه در کشور قبرس دارد.
انگلیس چه مشارکتی می‌تواند در هرگونه حمله تلافی جویانه علیه سوریه داشته باشد؟

نیروی هوایی انگلیس تعداد زیادی قوا در خاورمیانه دارد که هنوز در اقدام علیه باقی مانده‌های داعش مشارکت دارند و به آسانی می‌توان از هواپیماها و پهپادهای آن برای هدف قرار دادن اهداف نظامی سوری در صورت لزوم استفاده کرد. انگلیس جنگنده‌های تورنادو در منطقه دارد که مشهور به انجام پروازهای در ارتفاع پایین و بمباران‌های دقیق هستند. همچنین انگلیس تعدادی جنگنده تایفون مسلح به موشک‌های هدایت شونده Paveway lV را در منطقه دارد. از طرفی پهپادهای "ریپر" مسلح به موشک‌های "هل‌فایر" نیز در دسترس هستند. همه این تجهیزات در چند هفته گذشته در شرق سوریه یا در عراق علیه داعش عملیات انجام داده‌اند.

با این حال ارزش اصلی هرگونه اقدام نظامی احتمالی بریتانیا در این عملیات تلافی جویانه برای آمریکایی که کمبودی به لحاظ دانش کارشناسی یا قدرت آتش ندارد این است که به آمریکا اجازه می‌دهد بگوید در این عملیات تنها نیست.

روسیه و سوریه احتمالا به این اقدام نظامی چه واکنشی نشان می‌دهند؟

با وجود آنکه سیستم‌های دفاع هوایی سوریه به شدت در اثر حملات اسرائیل در ماه مارس گذشته خسارت دیدند اما همچنان به عنوان یک تهدید مطرح است. موشک‌های فرسوده این سیستم می‌توانند سریع تر از جنگنده‌های مدرن پرواز کنند و چندی پیش یکی از این موشک‌ها از مدل SA-۵ که ۴۵ سال عمر داشت یک جنگده اف – ۱۶ اسرائیلی را سرنگون کرد و موجب ضد حمله‌های بعدی اسرائیل شد. با این حال این سیستم دفاع هوایی سوریه چندان نمی‌تواند موشک‌های دوربرد را مورد حمله قرار دهد. در عین حال پیش از این نیز نیروی هوایی اسرائیل توانسته بیش از ۱۰۰ حمله هوایی را بدون آنکه یکی از جنگنده‌هایش هدف آن قرار بگیرد انجام دهد.

پرسش مهمتر این است که آیا روسیه این بار سیستم دفاع هوایی توانمند اس – ۴۰۰ خود را که بیش از یکسال است در سوریه مستقر است فعال خواهد کرد یا خیر. این سیستم تهدیدی مرگبار برای مدرن ترین جنگنده‌های جهان محسوب می‌شود. روسیه در جریان حملات قبلی پاره‌ای از اوقات به مدت کوتاهی این سیستم را روشن کرد اما هنوز از آن عملا استفاده نکرده است. اخیرا هشداری که از سوی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به ترامپ درباره عدم دست زدن به حمله جدید علیه سوریه صادر شد می‌تواند نشان دهنده یک رویکرد متفاوت و احتمال دستور دادن به حمله‌ای از جانب روسیه به تلافی آن باشد.

مخالفان سوری چه چیزی می‌خواهند؟

آنچه که از مخالفان دولت سوریه باقی مانده نیروهایی به زانو درآمده هستند. این نیروها هیچگونه دفاعی از خود در مقابل حملات هوایی نمی‌توانند انجام دهند و اکثر پایگاه‌هایشان را از دست داده‌اند. تنها درعا در جنوب و ادلب در شمال در کنترل آنها هستند و شهر ادلب در عین حال به طور همزمان در کنترل گروه‌های افراط گری که دیدگاهی متفاوت نسبت به آنچه که بعد از جنگ در سوریه می‌خواهند،‌ دارد. در شش سال گذشته رهبران مخالفان دولت سوریه به شدت خواهان اعمال منطقه پرواز ممنوع یا انجام حملات هوایی برای تضعیف حکومت سوریه بودند.

جنگنده‌های روسیه و سوریه به شدت نیروهای مخالف بشار اسد را تسلیم خود کرده‌اند و آخرین مورد آن مربوط به غوطه شرقی است. در حالی که روسیه در حریم هوایی دست‌کم دو سوم سوریه تسلط دارد اعمال منطقه پرواز ممنوع یک گزینه نیست. رویای اصلی مخالفان سوری این است که حکومت بشار اسد سرنگون شود. اما این روزها این مساله حتی از سوی مخالفان حکومت سوریه در دست بررسی نیست و بهترین چیزی که مخالفان در این وضعیت می‌توانند امیدش را داشته باشند تضعیف نیروی هوایی سوریه است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری