کد خبر: ۲۰۲۶۴۰
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
»
عملیات نظامی گسترده، حمله نظامی محدود ، تعامل سیاسی و انساندوستانه و خروج نیروها، چهار گزینه آمریکا هستند. همچنین برخی در دولت آمریکا خواستار مقابله شدید با دولت اسد و ایران در سوریه هستند.
ماهنامه آتلانتیک نوشت: برخی در دولت آمریکا خواستار مقابله شدید با دولت اسد و ایران در سوریه هستند.

به گزارش اعتدال، نشریه آتلانتیک درباره گزینه های آمریکا در سوریه نوشت: مداخله نظامی گسترده یکی از گزینه ها است هر چند کسی در دولت آمریکا حتی جان بولتون از تغییر رژیم سوریه با عملیات نظامی همانند عراق در سال 2003 حمایت نکرده است. با این حال برخی در دولت آمریکا خواستار مقابله شدید و عقب راندن دولت بشار اسد و متحدان ایرانی او در سوریه هستند. بولتون در سال 2015 حتی پیشنهاد ایجاد یک کشور مستقل سنی در شمال شرقی سوریه و غرب عراق را مطرح کرده  بود. 

این نشریه به نقل از برخی کارشناسان می افزاید با گسترش حضور نیروهای روسیه و ایران در سالهای گذشته، هزینه تغییر دادن معنادار توازن نظامی و سیاسی در سوریه بالا رفته است. 

آتلانتیک از عملیات محدود نظامی و به دنبال آن ابتکارهایی مانند کمک به بازسازی مناطق خارج از کنترل اسد، اقدامات انسانی و دیپلماتیک و همچنین حمله ای برای تنبیه اسد به علت کاربرد سلاح شیمیایی و سپس پیشنهاد خروج نیروها از سوریه و عادی سازی روابط با اسد، به عنوان دیگر راهکارهای دولت آمریکا یاد میکند. 

مقام‌های دولت آمریکا به رویترز نیز گفته‌اند واشنگتن به‌دنبال یک همکاری چندملیتی برای واکنش‌ نظامی به «حملات شیمیایی» اخیر در سوریه است. همزمان روسیه در مورد «پیامد‌های سنگین» حمله احتمالی به سوریه هشدار داده‌است. 

دونالد ترامپ در جریان دیدار روز دوشنبه ۲۰ فروردین خود با مشاوران نظامی دولت، گفته به‌زودی در مورد واکنش به «حملات شیمیایی» در دوما، حومه دمشق، تصمیم خواهد گرفت. ترامپ افزوده است که «گزینه‌های نظامی زیادی» وجود دارد.

رویترز شب دوشنبه به نقل از مقام‌های دولت آمریکا گزارش داد که ایالات متحده در تلاش است تا برای یک اقدام نظامی احتمالی ائتلافی با دیگر کشورها تشکیل دهد. یک مقام دولت آمریکا که نامش فاش نشده به رویترز گفته همه گزینه‌ها روی میز است، اما تائید کرده که کارهایی روی گزینه نظامی صورت گرفته‌است. 

روز گذشته جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا، نیز در پاسخ به پرسشی در این مورد که آیا در واکنش به «حمله شیمیایی» در سوریه، واشینگتن دست به اقدام نظامی می‌زند یا نه، گفت:‌ «آمریکا هیچ اقدامی را کنار نگذاشته و تمامی گزینه‌ها در حال حاضر بررسی می‌شود»‌. با این حال هنوز نه کاخ سفید، نه پنتاگون و یا وزارت خارجه آمریکا قطعیت گزینه نظامی یا گزینه‌های دیگر را تائید نکرده‌اند.

رویترز به نقل از کارشناسان می‌گوید کشورهایی مانند فرانسه یا حتی بریتانیا و متحدان آمریکا در خاورمیانه، ممکن است در یک ائتلاف یا همکاری احتمالی با ایالات متحده نقش ایفا کنند. 

رئیس‌جمهوری فرانسه در پایان سال گذشته هشدار داده بود که استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، می‌تواند به واکنش نظامی از سوی فرانسه بیانجامد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: