کد خبر: ۲۰۲۶۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶
آیا افراد بیشتری از ایرانیان به زیر خط فقر رانده می شوند؟
طبق آمار رسمی اعلام شده توسط مسئولان، بیش از 70 درصد افرادی که اکنون زیر خط فقر قرار دارند، تحت تاثیر سنگینی بار هزینه های درمانی و دارویی به زیر خط فقر رانده شده اند. آیا با وضعیت فعلی قیمت دارو و افزایش سرسام آور برخی از اقلام دارویی باید همچنان منتظر افراد زیر فقر در کشور باشیم؟ شاید کمی دور از تصور و انتظار باشد دولتی که پس از یک هفته نوسانات شدید ارزی، به این اتفاقات واکنش نشان می دهد و وزارت بهداشتی که گویا این روزها در خواب فرو رفته، بتواند مدافع حقوق مردم گردند و از بی ثباتی در بازار دارو جلوگیری کنند.
امیرحسین میرزایی؛ طی روزهای اخیر بازار ایران روزهای پرتلاطمی را پشت سر گذاشت و نرخ ارز به یکباره و لجام گسیخته رو به افزایش نهاد به گونه ای که دلار حتی به بیش از 6000 تومان و یورو به بیش از 7000 تومان نیز رسید.

به گزارش اعتدال، این صعود لجام گسیخته نرخ ارز، بسیاری از بازارهای مالی کشور و معاملات در آن ها را تحت تاثیر خود قرار داد و قیمت برخی از کالاها نیز طی همین چند روز به طرز اعجاب انگیزی رو به افزایش نهاده است.

یکی از کالاهای مهم و حیاتی که وابستگی شدیدی به نرخ دلار دارشته و طی این روزها با افزایش قیمت های متوالی همراه بوده است، برخی از اقلام دارویی وارداتی بوده است. به گونه ای که قیمت برخی داروهای بیماری های خاص طی همین چند روز و متاثر از نوسانات ارزی، بین 10 تا 50 درصد افزایش قیمت داشته است.

برای درک بهتر موضوع، به تغییرات قیمت برخی از اقلام دارویی وارداتی در این چند روز اشاره می گردد:
پلاویکس، داروی بیماران قلبی، از 50500 تومان، به 57600 تومان رسیده است. 
سیتالوپرام ، داروی اعصاب و مورد نیاز بیماران میگرن، از 2000 تومان به 5000 تومان رسید!
امگا٣ از ٧٠ هزار تومان در اسفندماه به ١٢٠هزار تومان در فروردین ماه رسیده است.
قرص تريپل فلكس برای بهبود عملکرد مفاصل و مورد نیاز مبتلایان به آرتروز از ٧٧ هزار تومان در اسفندماه با رشد قیمت مواجه شده و اکنون به ١١٠ هزار تومان رسیده است.

بدیهی است که قیمت داروهای وارداتی تحت تاثیر مستقیم نرخ ارز و دلار قرار گیرد و با افزایش نرخ دلار، قیمت داروها نیز افزایش یابد، اما نکته قابل تامل اینکه پروسه واردات دارو 4 ماه زمان میبرد. به زبان ساده این که داروهای تازه عرضه شده به بازار با ارز 4 ماه پیش خریداری شده ولی با قیمت کنونی ارز به بازار عرضه می گردند. حال این سوال پیش می آید چه شخصی و کدام ارگان و سازمان مسئول نظارت بر بازار دارو و قیمت های لجام گسیخته داروست؟

این درحالیست که طبق آمار رسمی اعلام شده توسط مسئولان، بیش از 70 درصد افرادی که اکنون زیر خط فقر قرار دارند، تحت تاثیر سنگینی بار هزینه های درمانی و دارویی به زیر خط فقر رانده شده اند. آیا با وضعیت فعلی قیمت دارو و افزایش سرسام آور برخی از اقلام دارویی باید همچنان منتظر افراد زیر فقر در کشور باشیم؟ مسلما در چنین شرایطی باید دستگاه های نظارتی ورود پیدا کرده و از سودجویی برخی از واردکنندگان جلوگیری نمایند تا بیش از این رفاه جامعه ایرانی با بحران مواجه نشده و قشر آسیب پذیر بیش از این مهجور نگردند.

حال که طبق دستور دولت و معاون اول رییس جمهور و پس از نشست اقتصادی دولت درباره نرخ ارز، قیمت دلار 4200 تومان مصوب و تعیین شده، آیا قیمت داروهای وارداتی نیز کاهش می یابند، یا طبق عادت عجیب و مرسوم اقتصاد ایران، قیمت جنسی که بالا رفت، تحت هیچ شرایطی پایین نمی آید؟

در شرایط کنونی پیش آمده صحیح آن است که دستگاه های نظارتی از جمله وزارت بهداشت برای کنترل بازار دارو اقدام کرده و نه تنها از افزایش قیمت دارو جلوگیری کرده بلکه ثبات را به بازار این کالای بازگردانده و واردکنندگان را به قانع به واردات و عرضه دارو با همان نرخ 4200 کنند و با سودجویان سلامتی و بیماری مردم برخورد قاطع نمایند. البته شاید کمی دور از تصور و انتظار باشد دولتی که پس از یک هفته نوسانات شدید ارزی، به این اتفاقات واکنش نشان می دهد و وزارت بهداشتی که گویا این روزها در خواب فرو رفته، بتواند مدافع حقوق مردم گردند و از بی ثباتی در بازار دارو جلوگیری کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری