کد خبر: ۲۰۲۵۵۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
در حالی روند رو به رشد قیمت دلار برای امروز نیز ادامه‌دار شد و این ارز تا ۶۱۵۰ تومان مورد معامله قرار گرفت که در ساعات پایانی روز گزارش‌های بازار نشان از روند معکوس دلار دارد؛ به طوری که با ریزش ٤٠٠ تومانی تا ٥٧٥٠ تومان سقوط کرده است.
بعد از نوسانات دیروز نرخ ارز در بازار، صرافی ها امروز را با دلار ۵۸۲۰ تومانی آغاز کردند و نرخ یورو هم به ۶۹۷۵ تومان رسید.

به گزارش اعتدال، بعد از نوسانات شدید روز گذشته (یکشنبه ۱۹ فروردین) کرکره صرافی ها امروز با دلار ۵۸۲۰ تومانی بالا رفت که البته برخی از فعالان بازار خبر از دلار ۵۹۰۰ تومانی هم می دهند.

بر این اساس قیمت هر دلار آمریکا به طور میانگین در صرافی ها ۵۸۲۰ تومان و در صرافی های بانکی ۴۹۵۹ تومان است.

همچنین نرخ هر یورو در صرافی ها نیز به ۶۹۷۵ تومان رسیده است و یورو در صرافی های بانکی به نرخ ۶۰۸۴ تومان عرضه می شود.

12:10: سکه ۱۹۶۰ و دلار ۶۰۰۰ تومان شدامروز نیز طبق روزهای گذشته همچنان نرخ ارز رو به افزایش بوده و فروش دلار امروز به ۶۰۰۰ تومان و خرید آن به ۵۷۰۰ رسیده است.

قیمت فروش سکه بهار آزادی به ۱۹۶۰تومان رسید.

همچنین سکه تمام ۱۹۱۰ تومان از مردم خریداری می‌شود.

در حال حاضر بیشترصرافی‌ها اعلام می‌کنند که خرید و فروش ندارند یا تنها به یک نفر از اعضای خانواده ارز می‌فروشند.

درخیابان پاسداران نیز هر دلار به قیمت ۶۱۰۰ معامله می‌شود.

در مقابل صرافی‌های که اقدام به فروش دلار کرده‌اند صف‌های طولانی تشکیل شده است.

به نظر می‌رسد با وجود حضور نیروهای پلیس در بازار همچنان دلالان هستند که برای ارز و نرخ آن تعیین‌تکلیف می‌کنند.

17:40: دلار از 6000 تومان رد شد؛ سکه به 2 میلیون نزدیک

در دومین روز از بازار ملتهب ارز و سکه قیمت فروش دلار در بازار آزاد به بیش از ۶۰۰۰ تومان و قیمت فروش سکه تمام بهار آزادی به دو میلیون تومان نزدیک شدکه با توجه به التهاب بازار، هشدار نسبت به فروش دلارهای تقلبی در جمع فروشندگان مطرح است.

پس از تغییر و تحولات اخیر مربوط به بازار ارز و سکه که دومین روز پرنوسان خود را در راستای افزایش قیمت پشت سر می‌گذارد، شاهد جولان دلالان در میدان فردوسی و نیز مسافرانی هستیم که نیازمند خرید ارز هستند. در این بین افرادی نیز وجود دارند که با توجه به افزایش قیمت ارز طی دو روز اخیر تمایل به فروش ارزهای خود پیدا کرده‌اند؛ هر چند که مبالغ آنها چندان رقم بالا و درخور اشاره‌ای نیست.

امروز فروش دلار در چهارراه استانبول و خیابان فردوسی تهران که یکی از مراکز اصلی بازار ارز پایتخت است، به هیچ وجه توسط صرافی‌ها برای متقاضیان عادی صورت نمی‌گرفت و فقط یک صرافی آن هم با دریافت کارت ملی، پاسپورت و ویزا معادل ۱۰۰۰ دلار را با قیمتی حدود ۴۹۶۰ تومان که برابر ارز دولتی است، به متقاضیان خود ارائه کرد که با رسیدن به ساعت ۱۶:۰۰ این روند نیز متوقف شد و مسافرانی که قصد خرید دلار را داشتند، با گرو نگه داشتن کارت ملی خود نزد این صرافی در نوبت خرید فردا قرار گرفته‌اند.

در این بین در بازار آزاد که جولانگاه دلالان در میدان فردوسی بود، دلار به قیمت حدود ۵۷۰۰ - ۵۸۰۰ تومان از فروشندگان عادی خریداری شد و رقم فروش نیز توسط دلالان حدود ۶۱۰۰ تومان بود؛ هرچند افرادی نیز حضور داشتند که دلال نبودند و با توجه به رشد قیمت ارز طی دو روز اخیر سعی به فروش دلارهای نه چندان زیاد خود کرده و رقمی معادل ۵۹۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان را در نظر می‌گرفتند.

در مورد بازار ارز نیز می‌توان اعلام کرد که در بسیاری از صرافی‌ها سکه به فروش نمی‌رسید و قیمت سکه تمام بهار آزادی در ساعات پایانی امروز (دوشنبه) به رقمی حدود دو میلیون تومان رسید. در این بین قیمت نیم سکه و ربع سکه نیز به ترتیب حدود یک میلیون و ۶۳۰ هزار تومان بود.

علاوه بر کمبود دلار در بازار امروز، خرید و فروش یورو نیز با کاهش عرضه مواجه شده بود و با قیمت معادل ۷۰۰۰ تا ۷۲۰۰ تومان در بازار و صرافی‌ها معامله می‌شد. همچنین قیمت پوند نیز با طی کردن روند صعودی به ۸۸۰۰ تومان رسید و قیمت لیر نیز به حدود بیش از ۱۵۰۰ تومان رسیده است.

این در حالی است که در برخی صرافی‌ها قیمت اعلام شده به متقاضیان خرید بالاتر از قیمت ارائه شده در تابلوی الکترونیک موجود در صرافی بود. به طور مثال در یکی از این صرافی‌ها قیمت لیر در تابلوی الکترونیک معادل ۱۴۶۰ تومان اعلام شده بود در حالی که قیمت اعلام شده لیر در داخل صرافی معادل ۱۵۲۰ تومان بود.همچنین قیمت پوند ۸۴۰۰ تومان روی تابلوی اعلان صرافی ها درج شده اما برای خرید با نرخ ۸۸۰۰ تومان از سوی صرافی‌ها در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.

نکته قابل تامل دیگر مربوط به عدم برخورد با جولان دلالانی بود که در میدان فردوسی به ویژه مقابل مرکز تجارت جهانی تجمع کرده بودند و تعداد قابل اشاره‌ای دلار را در میان خود به خرید و فروش می‌رساندند.

موضوع دیگری نیز که به آن می‌توان به عنوان یک هشدار به مردم عادی و متقاضیان خرید ارز به ویژه دلار اشاره کرد، این است که با توجه به التهاب بازار، شائبه‌ فروش دلارهای تقلبی در جمع فروشندگان میدان فردوسی مطرح بود؛ بنابراین باید توجه داشت که در صورت نیاز مبرم به دلار نیز باید آن را از مبادی قابل اعتماد خریداری کرد.


21:40: دلار ۴۰۰ تومان سقوط کرد

در حالی روند رو به رشد قیمت دلار برای امروز نیز ادامه‌دار شد و این ارز تا ۶۱۵۰ تومان مورد معامله قرار گرفت که از ساعاتی پیش گزارش‌های بازار نشان از روند معکوس دلار دارد؛ به طوری که با ریزش ٤٠٠ تومانی تا ٥٧٥٠ تومان سقوط کرده است.

 جریان حدود سه روز گذشته بازار ارز متفاوت از نوسان گذشته پیش رفت به طوری که شدت رشد قیمت‌ها تا حدی بود که دلار ٥٢٠٠ تومانی در ابتدای هفته را تا ٦١٥٠ تومان در عصر دوشنبه پیش برد؛ جریانی که تا حدی تحت تاثیر علایم مثبت به کاهش قیمت قرار دارد.  در حالی در روزهای گذشته هیچ‌یک از مسئولین دولتی واکنشی به این التهابات نداشتند که امروز با اظهارنظر چهار مدیر ارشد اقتصادی و بانکی، ظاهرا بازار بی تفاوت به این واکنش‌ها نبوده است.

در نشستی که در مجلس با حضور کرباسیان - وزیر اقتصاد - و همچنین ولی‌الله سیف - رئیس کل بانک مرکزی - برگزار شد، اظهارات این دو مقام مسئول با این توضیح همراه بود که قرار بر این شده تا با بحث‌هایی که با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شده، تصمیمات کارسازی برای بازار ارز اتخاذ شود.

در عین حال که سیف تاکید داشت بازار در روزهای آینده به وضعیت باثبات و متعادلی می‌رسد.

از سوی دیگر کرباسیان نیز به این موضوع اشاره کرد که قیمت فعلی ارز و التهابات چند روزه منطقی نیست و باید به کاهش قیمت و ثبات برسد تا اقتصاد بتواند در اوایل سال براساس پیش‌بینی‌ها به کار خود ادامه دهد.

با این حال وزیر اقتصاد به برخی موارد دیگر اشاره داشت از جمله اینکه باید بخش‌های دیگر مثل ناجا و دستگاه‌های امنیتی پاسخگوی برخی مسائل در بازار ارز باشند، از جمله اینکه اگر مطرح می‌شود مافیای دلار باعث افزایش قیمت ارز می‌شود ، چراکه وی معتقد است در حال حاضر هیچ اتفاق خاصی در اقتصاد رخ نداده که بخواهد بازار ارز را اینگونه ملتهب کند.

اما محمدباقر نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - نیز به بازار واکنش داشت و گفته بود که وضعیت موجود قطعا برخلاف میل دولت است و از تمام ظرفیت‌های نظام برای اصلاح بازار ارز استفاده می‌شود.

وی اما در اظهاراتش اذعان کرده بود که وضعیت موجود  به گونه‌ای است که دولت تاکنون چندان موفق نشده است آن را کنترل کند ولی  قطعا در این راستا با تمام قدرت از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کند.

نوبخت یادآور شده بود که سیاست‌هایی اتخاذ شده که در روزهای آینده شرایط بازار را با اجرایی شدن تغییر می‌دهد.

همچنین ربیعی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - نیز در مورد ارز اظهارنظر داشت.

وی هرچند کوتاه گفته بود که قیمت ارز در حال حاضر هیچ منطق اقتصادی ندارد.

ربیعی گفته که دلار به سرعت با کاهش قیمت همراه می‌شود.

در مجموع بعد از اینکه خبرهایی در رابطه با کاهش قیمت دلار و پیش‌بینی از بین رفتن التهابات موجود از سوی مقامات مسئول منتشر شد در نهایت با تاثیرپذیری از این جریان، از ساعاتی پیش تپش این روزهای بازار برای افزایش قیمت تا حدی متوقف شده و پرس و جو از معامله‌گران و برخی تحلیلگران حاضر در بازار ارز از این حکایت دارد که با توجه به توزیع دلار و علائمی که نشان‌دهنده افت قیمت آن است برای چند ساعت پایانی بازار امروز درخواست و تقاضایی وجود نداشته است. به‌گونه‌ای که حتی دلار ۵ هزار و ۷۵۰ تومانی هم خریدار نداشت و قیمت‌ها افت کرد.

تحلیلگران معتقدند اگر روال به‌ این‌گونه باشد به طور حتم بازار فردا نزولی پیش می‌رود.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
0
0
در زمان شاه مردم عادی می گفتند رادیو و تلویزیون را باز می کنیم همه چیز داریم اما می بندیم مشکل اقتصادی و کمبود داریم حالا هم همانطور شده رسانه ها و رادیو و تلویزیون می گوید همه چیز خوبه اما...
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری