کد خبر: ۲۰۲۲۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
گفتگوی ترامپ با امیر قطر و شاه عربستان درباره ایران!
دونالد ترامپ در مکالمه تلفنی با شاه عربستان و امیر قطر درباره اختلافات در شورای همکاری خلیج فارس و رفتار منطقه ای ایران گفت و گو کرده است.
دونالد ترامپ در مکالمه تلفنی با شاه عربستان و امیر قطر درباره اختلافات در شورای همکاری خلیج فارس و رفتار منطقه ای ایران گفت و گو کرده است.

به گزارش اعتدال، کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای از گفت‌وگوی تلفنی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با ملک سلمان، پادشاه عربستان و تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر خبر داد.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، ترامپ در این تماس‌های تلفنی جداگانه درباره ایران و لزوم مقابله با آنچه واشنگتن  نفوذ غیرسازنده ایران در منطقه می خواند، رایزنی کرده است.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، دونالد ترامپ و تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر سه شنبه درباره "رفتار گستاخانه" (!) ایران گفت و گو کردند.

به نوشته این بیانیه، رهبران آمریکا و قطر رفتار ایران را خطری برای ثبات در خاورمیانه دانسته اند.

به نوشته روزنامه الکترونیکی الوئام، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر به بررسی آنچه که "تهدیدات ایران علیه منطقه" می‌خواند، پرداخت.

در این بیانیه آمده است، امیر قطر و رئیس جمهور آمریکا در این گفتگوی تلفنی درباره عملکرد ایران در منطقه و آنچه "تهدیدات این کشور علیه ثبات منطقه" خوانده می‌شود، بحث و تبادل نظر کردند.

در ادامه بیانیه مذکور آمده است، ترامپ در گفتگو با امیر قطر بر لزوم تلاش برای پایان دادن به بحران منطقه خلیج فارس تاکید کرد.

کاخ سفید همچنین در بیانیه جداگانه ای درباره گفت و گوی روز دوشنبه دونالد ترامپ با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان خبر داد.

به نوشته این بیانیه، ترامپ وملک سلمان درباره «لزوم مقابله با بهره گیری ایران از بحران سوریه برای گسترش نفوذش در خاورمیانه» توافق نظر دارند.

بر این اساس، ترامپ همچنین بر اهمیت حل و فصل اختلافات میان کشورهای عرب خلیج فارس و اتحاد میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس برای مقابله با نفوذ ایران تاکید کرده است.

ترامپ همچنین با اشاره به حملات موشکی اخیر یمن به شهرهای عربستان سعودی، بر همبستگی واشنگتن با ریاض تاکید کرد.

همزمان با انتشار خبر مکالمه تلفنی ترامپ با رهبران عربستان و قطر، خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های آگاه در واشنگتن از عقب افتادن زمان برگزاری نشست دونالد ترامپ با رهبران کشورهای عرب منطقه خلیج فارس خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ادامه تنش ها میان عربستان سعودی و قطر علت تغییر زمان این اجلاس از بهار امسال به پاییز است.

دونالد ترامپ هفته گذشته در کاخ سفید با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دیدار کرد.

امیر قطر هم قرار است هفته آینده در سفر به واشنگتن با ترامپ دیدن کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری