کد خبر: ۲۰۱۷۹۴
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰
ژان‌ایو لو دریان با تأکید بر حفظ برجام، از اتحادیه اروپا خواست که تحریم‌هایی علیه برنامه موشکی و اقدامات ایران در منطقه خاورمیانه وضع کند.
ژان‌ایو لو دریان با تأکید بر حفظ برجام، از اتحادیه اروپا خواست که تحریم‌هایی علیه برنامه موشکی و اقدامات ایران در منطقه خاورمیانه وضع کند. وزیر خارجه فرانسه پیش از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: «تعهد مطلق داریم که از رعایت توافق وین اطمینان حاصل کنیم. در این موضوع باید با قدرت عمل کنیم». لو دریان در عین حال تأکید کرد: «اما نباید مسئولیت ایران در تکثیر موشک‌های بالستیک و همچنین نقش بسیار پرسش‌انگیز آن در سراسر خاورمیانه را مستثنی کنیم».

به گزارش اعتدال، با این حال فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تأکید کرده است که این اتحادیه درباره تحریم‌های جدید علیه ایران هنوز موضعی رسمی ندارد. با این حال به نوشته رویترز، شماری از وزیران خارجه حاضر در بروکسل تلویحا اشاره کردند که درباره وضع تحریم‌های جدید علیه ایران مذاکراتی بین اعضا در جریان است . از جمله دیدیه رِندر وزیر خارجه بلژیک، به خبرنگاران گفت: «ما باید درباره تمامی تمهیدات احتمالی بحث کنیم؛ همان‌طور که در پرونده هسته‌ای این کار را کردیم».

واکنش ایران 

ساعتی پس از انتشار خبر اظهارات وزیر خارجه فرانسه در نشست بروکسل، ایران این اظهارات را «غیرقابل درک و غیرمنطقی» خواند. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تأکید بر اینکه «مسائل دفاعی‌مان را با دیگران بر سر میز مذاکره نمی‌گذاریم» گفت: اظهارات وزیر خارجه فرانسه «موضوعی غیرقابل درک و تا حد زیادی بعد از سفرش به تهران، عجیب و غیرمنطقی به نظر می‌رسد».

موگرینی:  ما بر اساس ضرب الاجل های خودمان عمل می کنیم 
موگرینی در پاسخ به یکی از خبرنگاران درباره ضرب الاجل رئیس جمهوری آمریکا (12 مه برای رفع نواقص ادعایی برجام) گفت : اینجا اتحادیه اروپا است و ما با ضرب الاجلها و اولویتهای خودمان کار می کنیم و اولویت ما ادامه اجرای خوب توافقی است که اژانس بین المللی انرژی اتمی 10 بار پایبندی ایران به آن را تائید کرده است و روز جمعه در کمیسیون مشترک برجام همه از جمله دوستان آمریکایی به این مساله اذعان کردند. 

وی درباره اختلاف احتمالی در اتحادیه اروپا به علت مواضع فرانسه نیز گفت: شما ممکن است لحنهای مختلفی بشنوید ؛ تنوع و تکثر یکی از غناهای اروپا است اما مساله مهم این است که ما مواضع و اقدامات مشترک و وحدت هدف داشته باشیم . داشتن مواضع و بیانیه های مختلف مشکلی نیست بلکه یکی از ابزارهای ما است ؛ ما با صداهای مختلف یک آواز را سر می دهیم. ما امروز چنانکه گفتم تحریم بیشتر را مورد بحث قرار ندادیم بلکه بحث امروز ما این بود که لازم است همه طرفها به اجرای کامل توافق ادامه دهند. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری