کد خبر: ۲۰۱۶۲۳
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
در روایت است از امیرالمونین (ع) که در دوران حاکمیت ایشان، روزی حضرتش به دیدار یکی از والیان رفتند. در حین این سفر، به نزد یکی از محبان خویش رفته و می بینند که وی در خانه ای مجلل زندگی می کند. با آنکه آن محب مولی علی (ع) مسئولیتی در حکومت ایشان نداشت، حضرت نقل به مضمون به وی فرمود: «این خانه به چه کارت آِید؟ در حالی که مرگ در پیش است و تو باید خانه آخرتت را آباد کنی، نه خانه دنیا را.»

آن محب حضرت، چیزی برای گفتن نداشت. مولی علی (ع) در ادامه خطاب به ایشان، نقل به این مضمون فرمودند که: «البته می شود با همین خانه مجلل هم، خانه آخرتت را آباد کنی. به آن شرط که برای دیگران نیز خیری در زندگی تو باشد. اینکه در این منزل، به دوستان و نزدیکان، خیرات دهی و صله رحم کنی و اینجا، پناهگاه مردم باشد.»

مولی علی (ع) تکلیف ماهایی که دستی در حکومت نداریم را این طور معلوم فرموده اند، چه رسد به آنهایی که کارگزار نظام اسلامی هستند. و مگر غیر از این است که در فقرات متفرقه، خطاب به بعضی والیان منصوب خود، که خبرشان آمده بود با اعیان و اشراف در رفت و شد بودند – دقت کنید، به مولی عرض نکرده بودند فلان والی منصوب شما دزدی کرده، بلکه تنها گفته بودند با ثروتمندان صمیمی شده اند – نامه های شدید الحن نوشته و قویا آنها را از این رفتار نهی کرده بودند.

حال، شما این ملاک را بگذارید وسط دنیای امروز. وسط جمهوری اسلامی. این ملاک ها که فقط برای به به و چه چه کردن نیست. از قضا برای این است که ریز و درشت همین امروز و همین ساعت را با آنها تنظیم کنیم. همین حالا که دلار نزدیک پنج هزار تومان است. همین حالا که مردم، زیر فشار اقتصادی هستند.

وزیر اقتصاد ما ساعت چند میلیونی به دست انداخته و مثل من و شما شهروندان جمهوری اسلامی، فقط نظاره گر پایین آمدن ارزش پول ملی است. فقط باید بشود باید بشود تحویل ملت می دهند. انگار نه انگار که خودشان، کننده این کار هستند. انگار نه انگار که ایشان، مسئول اقتصادی جمهوری اسلامی است نه یک ناظر بی مسئولیت.

راستش را بخواهید، وقتی چشمم به این ساعت و آن سابقه مشعشع ایشان در مبارزه با قاچاق می افتد به خودم نهیب می زنم که فلانی! این چه توقعی است دیگر. توقع اطعام، از حاتم باید داشت. باید بین انتظاری که ما از یک فرد داریم با ماهیت وی، ارتباط مستقیمی وجود داشته باشد. آقای دکتر کرباسیان، رابطه ای با مبارزه علیه فساد اقتصادی و تنظیم بازار به نفع مردم می بینید؟ انگار باید توقع مان را پایین بیاوریم. از ایشان که انتظاری نیست.
بولتن نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری