کد خبر: ۲۰۱۱۵۸
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
"تهدید نمایندگان"، فاز جدید تحرکات همراهان وزیر کار برای عدم استیضاح؛
دوستان وزیر کار که که نمایندگان را به افشاگری درباره درخواست هایشان از وزیر کار برای سهم خواهی از مجموعه های اقتصادی وزارت کار تهدید می کنند، بهتر است هم اکنون نیم نگاهی به لیست بلند بالای حضور ژن های خوب در بین مدیران و اعضای هیات مدیره این شرکت ها بیاندازند. آیا حضور برجسته و قابل تامل این افراد بر اساس روابط و نه ضوابط نبوده است؟ از مردم نخواهید که بپذیرند و باور کنند تعدد پست های ژن های خوب در زیر مجموعه های وزارت کار تنها با توجه به اصل شایسته سالاری بوده است. آیا انتصاب نزدیکان برخی نمایندگان در شرکت های تابعه وزارت کار حاصل لابی وزیر کار با نمایندگان نبوده است؟
تحرکات مشاوران، نزدیکان و رسانه های همراه با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آستانه استیضاح وزیر برای ابقای علی ربیعی وارد فاز جدیدی شده است. "ارعاب و تهدید نمایندگان مجلس به افشای برخی روابط آن ها و حتی تقاضا برای گرفتن رانت."

به گزارش اعتدال، جلسه استیضاح علی ربیعی سه شنبه در صحن علنی مجلس برگزار خواهد شد و مشاوران وزیر کار که به حساسیت موضوع و سختی کار ربیعی در این جلسه پی برده اند، سناریوهای مختلفی را برای رای اعتماد دوباره مجلس و ابقای ربیعی بر مسند وزارت طراحی کرده اند.

"همراه ساختن بازنشستگان و کارگران با دادن وعده و پرداخت حقوق عقب افتاده"، "اتهام سیاسی بودن استیضاح" و البته "دادن وعده به نمایندگان استیضاح کننده" و "لابی های گسترده با نمایندگان" از جمله اقداماتی بوده که نزدیکان ربیعی برای جلوگیری از استیضاح وزیر کار صورت داده اند. اما هر چه به روز استیضاح نزدیک می شویم، نوع تحرکات و رفتارهای مشاوران ربیعی تغییر کرده و فازهای جدیدی از روابط سیاسی را نشان می دهند.

به تازگی و در آستانه استیضاح نیز "ارعاب و تهدید نمایندگان" به رفتارهای رسانه های همراه و نزدیکان وزیر کار اضافه شده است. در اقدامی کاملا هماهنگ، رسانه های همراه با وزیر، استیضاح کنندگان را به رانت خواری، ویژه خواری و دخالت در انتصاب ها و تصاحب شرکت های زیر مجموعه وزارت کار متهم کرده و تهدید کرده اند اگر استیضاح در صحن مجلس رای بیاورد اسامی "نمایندگان مخالف ربیعی" را با لیست درخواست هایشان از وزیر کار، منتشر خواهند کرد.

مسلما اگر نماینده یا نمایندگانی از وزیری درخواستی در جهت منافع شخصی داشته باشند باید به مردم معرفی گردند تا مردم نیز با چهره واقعی نمایندگانی که به دنبال ویژه خواری هستند، آشنا شوند و تکلیفشان را با آن ها مشخص کنند. اما سوال اینکه چرا تا کنون این افشاگری از سوی دوستان وزارت کار رخ نداده است و چرا به روزهای پس از استیضاح موکول شده است؟ اگر تقاضاهای نامشروع و نامربوط از وزیر کار تا این میزان زیاد است، چرا اسامی این نمایندگان را همین اکنون اعلام نمی کنند و از آن برای گروکشی در جلسه استیضاح استفاده می کنند؟

این ادبیات در سپهر سیاست ایران ناآشنا نیست و سال ها مردی در قامت ریاست جمهوری بارها و بارها از وجود لیستی در جیب خود خبر داد و از آن برای گرو کشی استفاده کرد که هیچ گاه هم رو و آشکار نشد. اگر چه مردم ادبیات "بگم بگم" را فراموش نکرده اند اما سال هاست به آن نه گفته اند و چنین راهکارهایی دیگر منسوخ شده و جوابی معکوس خواهد داد. مردم به این امید به دولت تدبیر و امید رای دادند تا خاطره ناخوش سال های 84-92 دیگر تکرار نگردد، حال چه شده است وزیر کار که ادعای اصلاح طلبی دارد به همان روش های منسوخ شده و آزاردهنده دست می زد تا بلکه بر مسند وزارت باقی بماند. مسند وزارت برای وزیر و البته برای برخی از همراهان ایشان آنقدر ارزش دارد که برای آن حاضرند سابقه سیاسی خویش را زیر سوال برده و حتی امید مردم به میدان آمده را ناامید کنند.

ظاهرا دست هایی در وزارت کار سعی دارند مجلس را از راس امور بودن بیاندازند و نمایندگان را از وظیفه و حق مسلم نمایندگی خود برای نظارت بر عملکرد وزرا و دولت محروم سازند. عجب آنکه هر بار که بحث سوال و استیضاح از وزیر کار مطرح می شود، به طور کاملا خودجوش برخی از رسانه ها و اشخاص به یکباره هجمه ای علیه نمایندگان منتقد وزیر به راه می اندازند و تهدید ها و ارعاب ها برای صرف نظر کردن آن ها به یکباره عرصه سیاسی ایران را فرا می گیرد. 

برخی نزدیکان وزیر کار، آنچنان برای ابقای ربیعی تلاش می کنند و همه چارچوب های سیاسی را زیر پا می گذارند، گویی با استیضاح یک وزیر و برکناری احتمالی وی، همه چیز از دست خواهد رفت. افرادی که حاضرند در این راستا همه چیز را نابود کنند و اهمیتی نیز به روابط مجلس و دولت و ضرورت بقای آن برای بهبود وضعیت کشور نمی دهند. رفتاری که ناخودآگاه این سوال به ذهن متبادر می گردد، آیا با استیضاح و برکناری وزیر کار منافعی در خطر است؟ اگر ربیعی نماند و یا بماند چه اتفاق خارق العاده ای رخ می دهد که برخی آنقدر اصرار دارند همه چیز و همه کس را زیر سوال ببرند؟

دوستان وزیر کار که که نمایندگان را به افشاگری درباره درخواست هایشان از وزیر کار برای سهم خواهی از مجموعه های اقتصادی وزارت کار تهدید می کنند، بهتر است هم اکنون نیم نگاهی به لیست بلند بالای حضور ژن های خوب در بین مدیران و اعضای هیات مدیره این شرکت ها بیاندازند. آیا حضور برجسته و قابل تامل این افراد بر اساس روابط و نه ضوابط نبوده است؟ از مردم نخواهید که بپذیرند و باور کنند تعدد پست های ژن های خوب در زیر مجموعه های وزارت کار تنها با توجه به اصل شایسته سالاری بوده است. آیا انتصاب نزدیکان برخی نمایندگان در شرکت های تابعه وزارت کار حاصل لابی وزیر کار با نمایندگان نبوده است؟ 

دوستانی که اصرار به افشاگری دارند بهتر است هم اکنون لیست اعضای هیات مدیره شرکت های تابعه وزارت کار، صندوق بازنشستگی و صندوق تامین اجتماعی را همراه با روابطشان منتشر کنند تا مشخص شود چه کسانی تاکنون توانسته اند تقاضای خود از وزیر را به کرسی بنشانند و چهره آن ها برای مردم آشکار گردد. چرا وزات کار و شخص آقای وزیر حاضر شده اند به برخی نمایندگان امتیاز دهند و به نزدیکان آن ها سمت های مدیریتی در شرکت های وزارت کار را بدهند؟ مگر خدای ناکرده وزیر کار خطایی کرده یا ضعفی در مدیریت خود داشته که حاضر شده برای عدم پیگیری آن ها نزدیکان برخی نمایندگان را در سمت های مدیریتی بگمارد؟ مسلما حواله دادن مردم به بعد از جلسه استیضاح و منوط کردن افشاگری علیه موافقان استیضاح به رای آوردن یا نیاوردن استیضاح، مصداق بارز گرو کشی است که متاسفانه در دوستان اهل سیاست نیز نمود خاصی پیدا کرده و البته مشاوران وزیر کار در آن به تبحری ویژه دست یافته اند.

مشاوران وزیر اگر خیلی مشتاق به ادامه حضور آقای ربیعی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند، بهتر است بر تببین توانایی هایی وزیر متبوع خود تمرکز کنند تا تهدید نمایندگان. شاید هم از تاثیر تبیین توانایی های وزیر بر نمایندگان مایوس شده یا شاید توانایی مدیریت وی آنقدر بارز نبوده که نمایندگان را مجاب کند، که هر روز راهکار جدیدی راه می اندازند تا ربیعی در وزارت کار باقی بماند؟!

مطالب مرتبط
برچسب ها: تهدید نمایندگان ، فاز جدید تحرکات همراهان وزیر کار برای عدم استیضاح ، مشاوران، نزدیکان و رسانه های همراه با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، ارعاب و تهدید نمایندگان مجلس ، استیضاح علی ربیعی ، استیضاح وزیر راه ، استیضاح ربیعی ، استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ، استیضاح وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ، علی ربیعی ، همراه ساختن بازنشستگان و کارگران با دادن وعده و پرداخت حقوق عقب افتاده ، اتهام سیاسی بودن استیضاح ، دادن وعده به نمایندگان استیضاح کننده ، نزدیکان ربیعی ، جلوگیری از استیضاح وزیر کار ، رسانه های همراه و نزدیکان وزیر کار ، رانت خواری، ویژه خواری و دخالت در انتصاب ها ، نمایندگان مخالف ربیعی ، صندوق های بازنشستگی ، صندوق بازنشستگی ، صندوق تامین اجتماعی ، صندوق بازنشستگی کشوری ، وزارت کار ، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ، دوران بگم بگم ، ابقای ربیعی ، شرکت های تابعه وزارت کار ، شستا ، ژن خوب
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: