کد خبر: ۲۰۰۰۶۳
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
اکبر نصراللهی
اکبرنصراللهی استاد دانشگاه در یادداشتی به نکات مصاحبه نجار رئیس سازمان مدیریت بحران اشاره کرد:

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در مصاحبه با برنا،نکات قابل تاملی را عنوان کرده است. ایشان فرموده است:


_درکشور ما نسبت به بحران خیلی حساس نیستند و پس از پیشآمد یک بحران به صورت مقطعی حساس می شوند....حساسیت ها تا بحران بعدی فراموش می‌شود.

_عمده کسانی که در رسانه ها هستند و با ما در ارتباط هستند دانش کافی در زمینه مدیریت بحران ندارند.

_همه باید موقع خرید بنا، میزان استحکام را بررسی کنند.

_برخی تنگنا ها و کاستی ها هم وجود دارد که بازگو کردنشان اهمیتی ندارد. مثلا در سال 175 زلزله بالای چهار ریشتر در کشور رخ می دهد اما تمامی مردم لازم نیست در جریان آن باشند.

_سازمان مدیریت بحران، سازمان سیاست گذار، هدایت کننده، حمایت کننده و نظارت کننده هستیم.

وظیفه ما کارهای اجرای نیست ... وظیفه من نیست که برف جارو کنم بلکه دستگاه های اجرای و سازمان های متولی باید این اقدامات را انجام دهند.

_بحث وضعیت جوی به هواشناسی مربوط است. هواشناسی اعلام هشدار کرده بود و ما این هشدار را به عوامل اجرایی منتقل کردیم

_بزرگراه ها ، فرودگاه ها، سازمان هواشناسی،زیر نظر وزارت راه و شهرسازی است و به ما مربوط نیست و اگر قصوری هم بوده در یک وزارت خانه بوده است.

_از روزی که مسئولیت این سازمان را به عهده گرفتم،سریعا لایحه ای را تنظیم کردم و دولت و مجلس محترم هم موافقت کردند. .....در حال حاضر این لایحه در دست مجلس است و مجلس باید پاسخگو باشد.

جناب آقای نجار!
ستاد مدیریت بحران باید مدیریت کند؛مدیریت فقط سیاستگذاری نیست بلکه هماهنگی،نظارت و برنامه ریزی بموقع و سازماندهی افراد حقیقی و حقوقی برای رسیدن به اهداف را هم شامل می شود. اگر بحران های جوی ، طبیعی ،راه ، فرودگاه و... به شما مربوط نیست و مجلس وزرات راه و رسانه ها و بقیه باید پاسخگو باشند پس ستاد بحران باید پاسخگوی چه چیزی باشد؟

مردم باوجود ستاد و دستگاههای عریض و طویل مرتبط با بحران و امضاهای متعدد پای  مجوز ساخت و ساز و پروانه پایان کار چرا باید و چگونه می توانند استحکام بنا را  راستی آزمایی کنند؟

کی و کجا وظیفه حساسیت زایی و حساس افزایی، آگاه شدن و آگاه کردن  را  برعهد ه دارد ؟ در کجا باید سیاستگذاری و پیگیری شود تا مردم ،رسانه ها و مسئولان با فرو نشستن بحران ، آن ها را فراموش نکنند؟

نکته ها زیاد است اما  خلاصه اینکه در کشوری که مستعد وقوع  35 مخاطره  از 45 مخاطره طبیعی و غیرطبیعی شناخته شده در جهان است،ستاد بحران  باید از هر ابزار و فرصتی برای حساس کردن خود و دیگران استفاده کند نه اینکه همه را متهم کند و بگوید لازم نیست همه مردم در جریان همه 175 زلزله سالیانه باشند.
خانه ملت
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: