کد خبر: ۲۰۰۰۵۵
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
پیشنهاد اروپایی ها برای برجام موشکی همزمان با حفظ برجام هسته ای؛
اروپایی‌ها بر سر دو موضوع کلیدی موافقت کرده‌اند: تعهد به بازنگری محدودیت برای آزمایش‌های موشکی ایران، تضمین این که بازرسان دسترسی به پایگاه‌های نظامی ایران خواهند داشت و یک موضوع دیگر نیز مطرح شده که تمدید زمان پایان توافق به منظور جلویگیری از بازگشت ایران به مسیر تولید سوخت هسته‌ای به مدت طولانی پس از پایان محدودیت کنونی است که در سال ۲۰۳۰ میلادی پایان می‌یابد.
امیرحسین میرزایی: تهدید ترامپ درباره لغو برجام سبب شده تا بحرانی فوری در پایتخت‌های اروپایی برای حفظ توافق آغاز شود؛ آن هم نه با بازنویسی توافق هسته‌ای بلکه با ایجاد یک قرارداد اضافی برای توقف برنامه موشکی ایران و دائمی کردن محدودیت‌ها در زمینه توانایی ایران در تولید سوخت هسته‌ای. 

به گزارش اعتدال؛ روزنامه امریکایی «نیویورک تایمز» با انتشار گزارشی اشاره می‌کند که وزارت خارجه امریکا در حال تلاش برای کسب حمایت اروپایی‌ها برای اعمال سخت‌گیری‌های بیشتر علیه ایران است و در این راستا است که تهدید به تحریم مجدد می‌کند. واقعیت آن است که مذاکرات طرفین امریکایی و اروپایی با یک خطر عمده مواجه است و آن این که احتمالا ترامپ هرگونه پیشنهادی از سوی اروپایی‌ها را رد خواهد کرد. او گفته است که برجام بدترین توافق تاریخ بوده است و به فرانسه، برتیانیا و آلمان فرصت داده که یا آن را اصلاح کنند و یا آن که امریکا از آن خارج خواهد شد. تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا اخیرا به دیپلمات‌های امریکایی در اروپا هشدار داده است که در صورت عدم تعهد روشن اروپایی‌ها به امریکا، ایالات متحده بار دیگر تعلیق تحریم‌های ضد ایرانی را تمدید نخواهد کرد. 

«نیویورک تایمز» به نقل از منابع آگاه مدعی شده است که اروپایی‌ها بر سر دو موضوع کلیدی موافقت کرده‌اند: تعهد به بازنگری محدودیت برای آزمایش‌های موشکی ایران، تضمین این که بازرسان دسترسی به پایگاه‌های نظامی ایران خواهند داشت و یک موضوع دیگر نیز مطرح شده که تمدید زمان پایان توافق به منظور جلویگیری از بازگشت ایران به مسیر تولید سوخت هسته‌ای به مدت طولانی پس از پایان محدودیت کنونی است که در سال ۲۰۳۰ میلادی پایان می‌یابد. 

منابع آگاه به «نیویورک تایمز» گفته‌اند که دیپلمات‌های اروپایی بر سر موضوع موشکی و بازرسی از تاسیسات و مراکز نظامی ایران با آمریکایی‌ها به توافق رسیده‌اند اما هنوز در مورد تمدید زمان انقضای توافق هسته‌ای به توافق کامل دست نیافته‌اند. اروپایی‌ها  استدلال کرده‌اند که این موضوع نیازمند کار بیشتری است چرا که علاوه بر ایران، روسیه و چین نیز از امضاکنندگان قرارداد بوده‌اند. 

«نیویورک تایمز» در ادامه می‌نویسد: «به همین خاطر است که دو طرف برای ماه آینده در برلین بار دیگر با یکدیگر ملاقات می‌کنند. اروپایی‌ها مصرانه خواستار یک قرارداد اضافی هستند تا توافق هسته‌ای موجود هم حفظ شده و هم تقویت شود. همچنین گفته شده که طرف اروپایی خواستار تعهد رسمی امریکا در این باره است که ترامپ توافق هسته‌ای را به هم نخواهد زد». 

«نیویورک تایمز» در ادامه اشاره می‌کند مشکل اصلی آن است که حتی اگر ترامپ قصد داشته باشد توافق هسته‌ای حفظ شود و قراردادی اضافی نیز متعقد شود مشخص نیست که روسیه یا چین این موضوع را بپذیرند. همچنین، ایران نیز اخیرا اعلام کرده که به دنبال ساخت و راه‌اندازی ناوهای هسته‌ای است. در نتیجه، محدود کردن ایران در زمینه هسته‌ای نیز کار دشواری است. با این حال، اروپایی‌ها در تلاش برای حفظ برجام با موافقت امریکایی‌ها هستند. 

این روزنامه می‌نویسد نئومحافظه‌کاران امریکایی از این موضوع خوشحال نیستند از جمله «مارک دوبوویتز» یکی از منتقدان توافق هسته‌ای و فعال در بنیاد دفاع از دموکراسی ها که می گوید ایده قرارداد مکمل یک بازی دیپلماتیک از سوی اروپایی‌هاست تا بتوانند اعلام کنند که آنان پیروزمیدان بوده‌اند. او می‌افزاید: «آنان می‌توانند بگویند که توانستند برجام را حفظ کنند و به تعهد خود ادامه بدهند و مذاکرات هسته‌ای دوباره‌ای را نیز انجام نداده‌اند و همزمان برای کسب رضایت امریکا و رفع نگرانی‌های آن کشور توافق دیگری را نیز اضافه کرده‌اند». 

این در حالی است که مقامات کشورمان بارها ضمن تاکید بر عدم مذاکره مجدد درباره برجام، هرگونه مذاکره درخصوص برنامه موشکی را به نیز به شدت رد کرده‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: