کد خبر: ۱۹۹۵۰۸
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰
روز چهارم جستجوی هواپیمای آسمان؛
تیم تکاوران ارتش در حال جست وجوی اجساد هستند/ موبایل امدادگران به دلیل سرمای شدید از کار افتاده است/ بالگرد ارتش موفق به فرود در دنا نشد/ ادامه تلاش بی وقفه هوانیروز/ فقط 32 پیکر پیدا شده است/ هواپیمای تهران- یاسوج منفجر نشده است/ انتقال پیکرهای کشف شده در حالت عادی 12 ساعت طول میکشد/انتقال اولین گروه از پیکرهای حادثه سقوط هواپیما/ عملیات انتقال پیکرها موقتا متوقف شد
پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان از نوع ای تی آر ۷۲ با ۶۰ مسافر و ۶ خدمه ساعت ۸ صبح یکشنبه تهران را به مقصد یاسوج ترک کرد اما پس از ۵۵ دقیقه پرواز از صفحه رادار مرکز کنترل خارج شد و در منطقه کوهستانی پادنای سمیرم در جنوب استان اصفهان سقوط کرد. از همان ساعات اولیه جست‌ و جو برای یافتن محل دقیق سقوط هواپیما و جانباختگان این حادثه آغاز شد و در روز سوم حادثه امدادگران موفق به کشف لاشه هواپیما شدند. 

به گزارش اعتدال، با این حال ادامه عملیات جستجو در روز چهارم از اوایل صبح امروز آغاز گردیده است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات گفت: از ساعت ۶ صبح ۸۰ امدادگر دیگر به صورت پیاده به محل کشف لاشه اعزام شدند. امیر سرتیپ نوذر نعمتی، جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز با اشاره به تلاش ناموفق نیروهای امدادی برای رسیدن به قله جهت انتقال اجساد سانحه سقوط، گفت: به دلیل محدودیت دید بالگرد نمی‌تواند به قله نزدیک شود.


** جمعیت هلال احمر ساعت ۱۳:۵۷ اعلام کرد که عملیات انتقال پیکر مسافران هواپیمای تهران - یاسوج موقتا متوقف شده است.

از آنجایی که به دلیل شرایط بسیار بد جوی و وجود طوفان و برف در ارتفاعات دنا احتمال آسیب دیدن کوهنوردان در انتقال اجساد وجود دارد، موقتا عملیات انتقال پیکرها متوقف شده است.


**فرانسوی‌ها به محل سقوط هواپیما می‌روند

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از تشکیل جلسه‌ای با حضور مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشور، سه نفر از کارشناسان فرانسوی کمیته بررسی سانحه و چهار نفر از کارشناسان فرانسوی کمپانی سازنده هواپیما خبر داد.

رضا جعفرزاده، با اشاره به ورود تیم فرانسوی برای بررسی سانحه هوایی اخیر، گفت: در حال حاضر سه نفر از کارشناسان این تیم به همراه چهار نفر از افراد کمپانی سازنده هواپیما که آن‌ها هم فرانسوی هستند و مدیرکل دفتر بررسی سوانح در جلسه حضور دارند و قرار است بعد از این جلسه از محل سانحه بازدید کنند تا بعد از آن کارهای کارشناسی آغاز شود.

وی در مورد هدف برگزاری جلسه مذکور توضیح داد: هدف این جلسه بررسی فنی و تخصصی علت سانحه است. در این راستا زمانی که جعبه سیاه هواپیما پیدا شود تحویل تیم کارشناسی داده خواهد شد.


**تاکنون 15 کوله به پایین رسیده است

مدیر کل بحران کشور کفت: تا این لحظه 15 کوله پشتی به پایین منتقل شده است و مشخص نیست که چه تعداد قطعه در این کوله ها موجود است. این قطعات تحویل مراجع قضایی می شود تا با DNAها تطبیق داده شود.

اسماعیل نجار، اظهار کرد: در حال حاضر نمی توانیم هیچ عدد پیکری اعلام کنیم. چراکه اخبار متفاوت است و کوهنوردان حرفه ای در حال انتقال قطعات به سمت پایین هستند و هم چنان شناسایی توسط کوهنوردان حرفه ای در منطقه در حال انجام است.

وی افزود: شرایط جوی در کوه بسیار سخت است و به همین دلیل نمی توانیم عدد دقیقی بدهیم و فقط می توانیم بگوییم تعدادی از قطعات در حال پایین آمدن هستند.

مدیرکل بحران کشور ادامه داد: دستور داده ایم که اگر نیروها در این شرایط نامساعد جوی امکان عملیات ندارند بازگردند و هرآنچه می توانند با خود به پایین منتقل کنند.

نجار تاکید کرد: تا این لحظه 15 کوله پشتی به پایین منتقل شده است و مشخص نیست که چه تعداد قطعه در این کوله ها موجود است. این قطعات تحویل مراجع قضایی می شود تا با DNAها تطبیق داده شود.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی اسکی باز نیز به تیم ملحق شده است تا عملیات سریعتر صورت گیرد.**شاهین فتحی در ساعت ۱۳:۳۳ در شبکه خبر اظهار کرد: تیم‌های جدید که به سمت قله حرکت کردند در حال حاضر نزدیک قله هستند.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در مورد زمان بازگشت تیم‌هایی که در حال حرکت به پایین هستند گفت: احتمال دارد ظرف سه تا چهار ساعت آینده از دو مسیر به پایین برسند.

وی در مورد تعداد پیکرها گفت: بقایای اجساد که آنجا بود جمع‌آوری شده و تعداد آنها مشخص نیست.

**محسن مهرعلیزاده نیز  اظهار کرد: حود نیم ساعت قبل با گروهی که بالا هستند از طریق بی سیم صحبت کردم و شرایط هوا آنجا نامساعد است و برف و طوفان وجود دارد. عزیزانی که در حال انتقال پیکرها به پایین هستند در شرایط سختی این کار را انجام می‌دهند و با توجه به وضعیت هوا و طوفان حتی خطر پرت شدن آنها هم وجود داشت.

وی افزود: با توجه به اینکه امکان پرواز بالگرد وجود نداشت، تصمیم گرفته شد که به روش‌های دیگر پیکرها را منتقل کنند و در حال حاضر از مسیر سی سخت و پادنا درحال برگشت به پایین هستند و احتمالا تا یکی دو ساعت دیگر به کمپ‌هایی که زده شده برسند و اجساد را تحویل عوامل پزشکی قانونی بدهند.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه امروز نیروهایی از جمله نیروهای هلال احمر و تکاوران ارتش جایگزین نیروهای دیگر شدند گفت: امروز  و فردا امکان جست و جود ندارد و احتمالا جمعه هم این شرایط وجود داشته باشد. هر لحظه‌ای که هوا اجازه بدهد عملیات ادامه خواهد داشت.

** اسماعیل نجار در مورد شرایط انجام عملیات جست و جوی پیکر مسافران سانحه هوایی تهران- یاسوج اظهار کرد: با توجه به وضعیت هوا و باد شدید و بارش برف و تراکم ابرها،‌ امکان ادامه عملیات خیلی موثر نبود و تقریبا متوقف شده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران اضافه کرد: حدود ۴۰ نفر افراد خبره هم با تجهیزات کامل اعزام شده ‌اند.

وی همچنین گفت: افرادی که در حال برگشت هستند پیکرها و بخش‌هایی از هواپیما که جمع‌آوری شده را با کوله به پایین منتقل می‌کنند.

رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: تمام تلاش ما این است که خسارت جانی دیگری نداشته باشیم؛ البته خانواده‌های دغدار حق دارند،‌ اما این حق را هم به ما می‌دهند که عزیزان دیگری را از دست ندهیم.

نجار در مورد اینکه چه زمانی عملیات می‌تواند به پایان برسد اظهار کرد: با این وضعیت جوی اقدامی میسر نیست و نمی‌توانیم زمان پایان عملیات را مشخص کنیم اما تلاش ما این است که در حداقل زمان این اتفاق بیفتد.

** مومنی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان در ساعت به انتقال اولین گروه از پیکرهای حادثه سقوط هواپیما اشاره کرد و گفت:  اولین گروه از پیکرهای جانباختگان حادثه سقوط هواپیما در ارتفاعات دنا توسط امدادگران جمعیت هلال احمر به پایین منتقل و تحویل مراجع ذیصلاح شد.تا عصر امروز اجساد به محل مورد نظر انتقال داده خواهند شد

معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: انتقال اجساد از قله دنا تا شهر سی‌سخت چیزی حدود 8 ساعت طول می‌کشد.

 محمد‌کاظم نظری ، با اشاره به آمادگی همه دستگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد به خصوص حوزه استانداری  برای انتقال اجساد به شهر سی‌سخت اظهار کرد: کار انتقال اجساد از قله دنا تا شهر سی‌سخت با وجود برودت هوا و شرایط جوی هم‌اکنون در حال انجام است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ خبرنگار فارس چه زمان طول می‌کشد که اجساد از قله دنا تا شهر سی‌سخت انتقال داده شوند.

وی تصریح کرد: امدادگران همه تلاش خود را انجام می‌دهند  و ممکن است این کار  7 تا 8 ساعت طول بکشد.

نظری خاطرنشان کرد: تا ساعت 7 عصر اجساد به محل مورد نظر انتقال داده می‌شوند.

نیروهای امدادی مشغول جمع آوری تکه های اجساد هستند/ امکان اعلام تعداد اجساد جستجو شده وجود ندارد

مسئول تیم جمعیت هلال احمر حاضر در محل حادثه گفت: نیروهای امدادی مشغول جمع آوری تکه های اجساد هستند.

محمد حسین کبادی افزود: تیم های هیمالایا پیما و واکنش سریع در حال ورود به منطقه هستند.

وی با بیان اینکه در مسیر انتقال دو یخچال بزرگ وجود دارد اظهار داشت: هم اکنون در حال ایمن سازی مسیر برای تکاوران ارتش جهت انتقال اجساد به کمپ هستیم.

مسئول تیم جمعیت هلال احمر حاضر در محل حادثه با بیان اینکه شب گذشته تیم های عملیاتی شب بسیار سختی را پشت سر گذاستنند، تصریح کرد:  خط راس کوه نول و ارتفاعات دنا بهترین مکان برای انتقال اجساد سرنشینان حادثه است.

کبادی با تاکید براینکه همه تلاش ما بر روی جمع آوری و انتقال اجساد متمرکز شده است، گفت: شدت حادثه به گونه ای است که امکان اعلام تعداد اجساد جستجو شده وجود ندارد.

وی افزود: تعدادی بیشماری از تکه های اجساد در منطقه پراکنده شده که همه نیروها در حال جمع آوری آنها هستند .انتقال تجهیزات موقت مخابرات به منطقه "کوه گل"سی سخت

مدیر منطقه مخابرات کهگیلویه و بویراحمد گفت: تجهیزات موقت مخابراتی برای رفع مشکل آنتن دهی به منطقه کوه گل سی سخت منتقل می شود.

عبدالحسین افتخاری اظهارکرد: با توجه به تجمع بسیاری از نیروهای امدادی در منطقه عملیات جستجو و شهر سی سخت و پیشگیری از بروز مشکل آنتن دهی تلفن همراه یک دستگاه واحد سیار شرکت مخابرات امروز به این منطقه اعزام می شود.

وی افزود: طی چندروز گذشته به منظور تسهیل در سیستم آنتن دهی خطوط تلفن سعی شده مسیر ارتباطی از فرودگاه یاسوج تا شهر سی سخت و مناطق اطراف با افزایش ظرفیت خطوط تلفن تقویت شود تا مردم و گروه‌های عملیاتی با مشکل مواجه نشوند .

مدیر منطقه مخابرات کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: تمامی عوامل دست اندرکاران، تیم های عملیاتی، گشت مسیر، فیبرنوری و تیم های حوزه نگهداری سیستم های انتقال در مناطق بویراحمد، دنا و کل استان از ابتدای وقوع حادثه تا پایان عملیات در آماده باش کامل به سر می برند.

افتخاری اضافه کرد: کانکس سیار شرکت مخابرات در حال اعزام به منطقه کوه گل سی سخت است که در صورت مواجه نشدن با مشکل در مسیر ارتباطی کار خود را آغاز خواهد کرد.


32 قطعه بسته بندی شده سانحه هوایی در حال انتقال به پایین است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: تعداد 32 قطعه بسته بندی شده در حال انتقال به پایین است و این قطعات الزاما پیکر محسوب نمی شود.

محسن مومنی در خصوص آخرین وضعیت هواپیمای سقوط کرده در منطقه اظهار کرد: در حال حاضر کوه به دو قسمت تقسیم شده است چهار نفر از نیروها تعدادی از قطعات را به سمت بیده می آورند و 16 نفر از نیروها قطعات دیگر را به سمت سی سخت پایین خواهند آورد.

وی افزود: عملیات انتقال پیکرها به سمت پایین آغاز شده است، اما شرایط آب و هوایی بسیار نامساعد است و واقعا شرایط نقل و انتقال سخت.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان ادامه داد: تعداد 32 قطعه بسته بندی شده در حال انتقال به پایین است و این قطعات الزاما پیکر محسوب نمی شود. 

مومنی تاکید کرد: 40 نفر از نیروهای زبده نیز از سمت سی سخت در حال صعود هستند که هم به افرادی که به سمت پایین در حال حرکت اند  کمک خواند کرد و همچنین قرار است در کمپ امشب جایگزین شوند.

وی خاطرنشان کرد: امروز با توجه به شرایط آب و هوایی قطعا بالگرد نمی تواند در آن منطقه حضور داشته باشد، اما بالگردها آماده هستند تا زمانی که کوهنوردان به یک مکان مناسب برسند آنها را به پایین ببرند.


پیکرها با کول کردن به سمت سی سخت منتقل می‌شوند/ 32 پیکر پیدا شده است
استاندار اصفهان گفت: تا این لحظه 32 پیکر پیدا شده است و باید این پیکرها از طرف سی سخت یا با کوله یا به صورت کول کردن جا به جا شوند. 

محسن مهرعلیزاده اظهار کرد: امروز قله ها پوشیده از ابر و مه است و تیغه های کوه از سمت اصفهان کمی سخت هستند، اما از طرف سی سخت کوه هموارتر هست. امروز 70 نفر نیرو جایگزین نیروهای شامگاه گذشته می شوند تا عملیات سرعت بهتری پیدا کند.

هوا در ارتفاعات مساعد نیست و برنامه ریزی این بود که امروز با بالگرد انتقال صورت گیرد، اما به دلیل مه و ابرناکی این مهم امکان پذیر نیست.

وی افزود: امروز قله ها پوشیده از ابر و مه است و تیغه های کوه از سمت اصفهان کمی سخت هستند، اما از طرف سی سخت کوه هموارتر هست. امروز 70 نفر نیرو جایگزین نیروهای شامگاه گذشته می شوند تا عملیات سرعت بهتری پیدا کند.

استاندار اصفهان ادامه داد: شیب 70 درجه منطقه برای کوهنوردان هم مشکل است، اما به هر حال باید عملیات اجرایی شود. 


وی گفت: امروز قله‌ها پوشیده از ابر و مه است و تیغه‌های کوه از سمت اصفهان کمی سخت هستند، اما از طرف سی سخت کوه هموارتر هست. امروز 70 نفر نیرو جایگزین نیروهای شامگاه گذشته می‌شوند تا عملیات سرعت بهتری پیدا کند.

* شهرام کوسه غراوی در حاشیه جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه کمیسیون عمران با عباس آخوندی، گفت: وزیر راه در جلسه کمیسیون عمران درباره دلایل سقوط هواپیما توضیحاتی ارائه داد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به جلسه صبح امروز کمیسیون متبوعش با وزیر راه و شهرسازی، گفت: در این جلسه صرفا به تشریح علل و عوامل سقوط هواپیمای تهران - یاسوج پرداخته شد.


نیروهای امدادی مشغول جمع آوری تکه های اجساد هستند/ امکان اعلام تعداد اجساد جستجو شده وجود ندارد

مسئول تیم جمعیت هلال احمر حاضر در محل حادثه گفت: نیروهای امدادی مشغول جمع آوری تکه های اجساد هستند.

محمد حسین کبادی افزود: تیم های هیمالایا پیما و واکنش سریع در حال ورود به منطقه هستند.

وی با بیان اینکه در مسیر انتقال دو یخچال بزرگ وجود دارد اظهار داشت: هم اکنون در حال ایمن سازی مسیر برای تکاوران ارتش جهت انتقال اجساد به کمپ هستیم.

مسئول تیم جمعیت هلال احمر حاضر در محل حادثه با بیان اینکه شب گذشته تیم های عملیاتی شب بسیار سختی را پشت سر گذاستنند، تصریح کرد:  خط راس کوه نول و ارتفاعات دنا بهترین مکان برای انتقال اجساد سرنشینان حادثه است.

کبادی با تاکید براینکه همه تلاش ما بر روی جمع آوری و انتقال اجساد متمرکز شده است، گفت: شدت حادثه به گونه ای است که امکان اعلام تعداد اجساد جستجو شده وجود ندارد.

وی افزود: تعدادی بیشماری از تکه های اجساد در منطقه پراکنده شده که همه نیروها در حال جمع آوری آنها هستند .وضعیت جوی اجازه جمع‌آوری و انتقال اجساد را نمی‌دهد/ امکان پرواز بالگردها وجود ندارد

 جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه وضعیت جوی اجازه جمع‌آوری و انتقال اجساد را نمی‌دهد، گفت: امکان پرواز بالگردها وجود ندارد.

امیر نوذر نعمتی دقایقی پیش با اعلام این خبر اظهار داشت: محل دقیق اجساد جانباختگان هواپیمای "تهران-یاسوج" نشانه‌گذاری شده و هم‌اکنون تکاوران و نیروهای هلال‌احمر بالای قله هستند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون وضعیت محل سقوط هواپیما کولاک و برف شدید است، عنوان کرد: به‌دلیل دید پایین امکان پرواز بالگردها وجود ندارد ولی تعدادی از اجساد توسط تکاوران به پایین حمل می‌شود و این کار دقایقی پیش آغاز شده و به سمت پایین حرکت کردند.

نعمتی با تاکید بر‌اینکه وضعیت جوی اجازه جمع‌آوری و انتقال نمی‌دهد، ابراز کرد: نمی‌توان‌ آمار دقیقی از اجساد جمع‌آوری شده ارائه داد ولی به طور حتم تمامی اجساد در منطقه سقوط با فاصله 100 تا 200 متر وجود دارد.

جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش افزود: 100 نیرو در پایین به‌صورت آماده‌باش داریم ولی 30 نفر بالای قله به‌همراه برخی کوهنوردان بومی حضور دارند ولی کوهنوردان بومی امکان حمل اجساد را ندارند و تنها تکاوران و برخی از نیروهای هلال‌احمر می‌توانند اجساد را حمل کنند.هواپیمای تهران- یاسوج منفجر نشده است/ احتمال توقف انتقال اجساد وجود دارد/ عملیات به کندی پیش می‌رود

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد که هواپیمای تهران – یاسوج که در ارتفاعات دنا سقوط کرده، منفجر نشده و به سه تکه تقسیم شده است.

" سیدعلی وفایی مقدم" با تشریح آخرین تلاش‌ها برای انتقال اجساد هواپیمای یاسوج که چهار روز پیش در ارتفاعات دنا سقوط و موجب کشته‌شدن 66 مسافر و خدمه خود شد، اظهار داشت: این هواپیما بعد از برخورد با یکی از قلل دنا منفجر نشده و به سه تکه تقسیم شده که به همین خاطر اکثر اجساد مسافران قابل شناسایی است.

وی گفت: اکثر اجساد این سانحه هوایی قابل شناسایی و فقط تعداد کمی از آنها قابل شناسایی نیستند که کارهای مرتبط با آنها توسط پزشکی قانونی کشور انجام گرفته و بررسی آنها در حال نهایی شدن است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد در ادامه از فعالیت 51 تیم کوهنوردی و امدادرسانی در ارتفاعات دنا برای انتقال اجساد هواپیما خبرداد و گفت: 26 تیم مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد و 25 تیم مربوط به استان اصفهان است.

وفایی گفت: این تیم‌ها در منطقه کوه گل و پاسگاه محیط زیست قرار دارند که اکنون در حال تلاش برای انتقال اجساد هستند.

وی با اظهار تاسف از اینکه فعالیت‌های امدادی برای انتقال اجساد در ارتفاعات دنا به دلیل شروع بارش برف به کندی پیش می‌رود، اظهار داشت: اگر بارش‌ها شدت گیرد بدون شک امکان امدادرسانی و انتقال اجساد در شرایط حاد بارش‌ها وجود ندارد.

وفایی مقدم گفت: فعالیت‌های امدادی برای انتقال اجساد اکنون به کندی پیش می‌رود و اگر بارش‌ها شدت گیرد بدون شک با توجه به شرایط خاص جغرافیایی، وجود پرتگاه‌ها، کاهش دید و احتمال ریزش بهمن و کولاک عملیات متوقف می‌شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از تلاش گسترده گارد ارتش جمهوری اسلامی ایران برای انتقال اجساد از ارتفاعات دنا نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی اجساد زیر برف بوده و دمای هوا در آنجا اکنون به 30 درجه زیر صفر رسیده است.

وفایی مقدم از یخ‌زدگی محل سقوط هواپیما نیز اظهار نگرانی کرد و گفت:‌ وزش بادها نیز کار را برای ادامه فعالیت‌های امدادی و انتقال اجساد با مشکل مواجه کرده است.

وی تاکید کرد که تاکنون هیچ جسدی به پایین انتقال داده نشده و احتمال پایین آمدن اجساد با توجه به شرایط کنونی بسیار ضعیف است.

وی گفت: هر چهار نفر از نیروهای امدادی می‌بایست یک جسد را به پایین حمل که شرایط کنونی اگر ادامه پیدا کند متاسفانه انتقال اجساد تا روزهای آینده میسر نخواهد بود.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: شرایط هم اکنون در ارتفاعات دنا برای انتقال اجساد بسیار سخت بوده و متاسفانه بر شدت بارش‌ها هر لحظه افزوده می‌شود و نگرانی‌های فراوانی هم اکنون در حوزه امدادرسانی برای انتقال اجساد وجود دارد.

وفایی مقدم از مردم به ویژه خانواده‌های حادثه دیدگان خواست با صبر و حوصله و بدون حضور در منطقه محل سقوط هواپیما اجازه فعالیت مستمر به نیروهای امدادرسان را بدهند.


انتقال پیکرهای کشف شده در حالت عادی 12 ساعت طول میکشد

خبرنگار اعزامی از صدا و سیما در مطقه پادنا گفت:شرایط نامساعد جوی در ارتفاعات پادنا امداد رسانی و انتقال پیکر جانباختگان سقوط هواپیمای تهران یاسوج را کند کرده است .

عباسی افزود: انتقال پیکرهای کشف شده به پایین ارتفاعات دنا در حالت عادی 12 ساعت طول میکشد در حالیکه هم اکنون شرایط نامساعد جوی و کولاک شدید انتقال پیکرها را دشوار کرده است .

وی اظهار داشت: تنها راه پایین آوردن پیکر جانباختگان از طریق کوهنوردان امکان پذیر است .

عباسی تصریح کرد: ماشین های راه سازی در حال بازگشایی محور گردنه بیژن برای انتقال پیکر جانباختگان به یاسوج هستند.


حال 24 امدادگر مستقر در محل سقوط هواپیما مساعد است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد گفت:حال 24 امدادگر مستقر در محل سقوط هواپیما مساعد است.

سید امان الله جهانبین افزود: حال عمومی 24 امدادگر مستقر در محل سقوط هواپیمای تهران - یاسوج در ارتفاع چهار هزار متری کوه‌های روستای نقل مساعد است و مشکلی ندارند.

وی اظهار داشت: ارتباط رادیویی از مرکز پشتیبانی جمعیت هلال ‌احمر با یکی از نجات گران ‌کوهستان برقرار شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امدادگران درصدد هستند با برپایی کارگاه، پیکر جانباختگان این سانحه هوایی را به پایین کوه منتقل کنند.

جهانبین گفت: این امدادگران شب گذشته در ارتفاعات دنا مستقر بودند.


پیکرهای جمع آوری شده، سالم نیستند

فرمانده نیروی زمینی با بیان اینکه پیکرهای جمع آوری شده سالم نیستند و به صورت قطعات جدا از هم است، اظهار داشت: پس از رسیدن پیکرها به دامنه کوه، باید با آزمایش های تخصصی DNA پیکرها شناسایی شود.

 امیر سرتیپ کیومرث حیدری در خصوص آخرین وضعیت جستجو و کشف پیکرهای جانباختگان سانحه پرواز تهران-یاسوج، گفت: روز گذشته نیروهای تیپ ۶۵ نوهد به همراه نیروهای هلال احمر توانستند به صورت پیاده مسیر زمینی را تا قله کوه طی کنند و در نهایت ساعت ۹ شب گذشته به آنجا رسیدند. به دلیل شرایط سخت حاکم بر نقطه حادثه امکان برگشت آنها میسر نبود و به همین علت شب را در آنجا سپری کردند.

وی افزود: در تماسی که صبح امروز با جانشین نزاجا که فرماندهی میدانی عملیات را بر عهده دارد، برقرار کردیم اعلام شد که نیروها موفق شده اند قطعات کشف شده از پیکر جانباختگان را شناسایی و بسته بندی کنند که هم اکنون به صورت پیاده در حال پایین آوردن این بسته ها هستند و پیش بینی ما این است که این روند ۲ ساعت و نیم به طول بیانجامد.

امیر حیدری ادامه داد: تیم دوم نیز برای اعزام به محل نقطه مورد نظر آماده است و به محض رسیدن تیم اول اعزام خواهند شد.

وی در پایان در خصوص امکان انتقال پیکرهای جانباختگان به وسیله اسکی بازان، تاکید کرد: بعید به نظر می رسد با توجه به شرایط سخت آب و هوایی که بر منطقه حاکم است بتوان چنین کاری کرد، اما از تیپ ۴۵ واکنش سریع نیروی زمینی نیز خواسته ایم تا در حالت آماده باش قرار داشته باشند تا در صورت نیاز این عملیات صورت گیرد.آغاز بارش برف در محل سقوط هواپیمای پرواز تهران - یاسوج

رئیس اداره پایش هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت:هم اکنون در محل سقوط هواپیمای مسافربری تهران- یاسوج در سی سخت و ارتفاعات کوه دنا بارش برف، کولاک و باد شدید شروع شده است.   

ولی بهره مند در خصوص وضعیت هوای منطقه در روز پنجشنبه، سوم اسفند اظهارکرد: پیش بینی می‌شود بارش باران را در محل سقوط هواپیما داشته باشیم. 

رئیس اداره پایش هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در رابطه با وضعیت هوای روز جمعه، چهارم اسفند بیان کرد: در این روز احتمال بارش وجود دارد. در مجموع براساس نقشه های هواشناسی از امروز تا سه شنبه هفته آینده به تناوب بارش برف و باران خواهیم داشت.


نمونه گیری ژنتیک از 53 خانواده جانباختگان سقوط هواپیمای تهران - یاسوج

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد گفت: 40 کارشناس ماهر پزشکی قانونی استان آماده آغاز کار احراز هویت جانباختگان هستند.

کامروز امینی افزود: مرحله اول نمونه گیری ژنتیک از 53 خانواده جانباختگان سقوط هواپیمای تهران یاسوج انجام شده است.

وی بیان کرد: مرحله نخست نمونه گیری ژنتیک 15 خانواده در استان کهگیلویه وبویراحمد، 29 خانواده در تهران، 5 مازندران، یک کرمانشاه، یک لرستان، یک اصفهان و یک کرمان صورت گرفته است.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: پس از انتقال پیکر جانباختگان به پزشکی قانونی کهگیلویه وبویراحمد، کار احراز هویت و تعیین علت مرگ آغاز خواهد شد.


60 تیم امداد و نجات پیاده آماده اعزام برای جمع آوری و انتقال اجساد پرواز تهران- یاسوج

‌مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: 60 تیم امداد و نجات پیاده آماده اعزام به محل حادثه پرواز تهران- یاسوج هستند.

‌سید علی وفایی مقدم، ‌افزود: 60 تیم امداد و نجات پیاده در دامنه‌های دنا در حال آماده شدن برای حرکت هستند که با توجه به وضع جوی هوا و سخت گذر بودن بیش از 8 کلیومتر از این مسیر، حرکت گروه‌های پیاده را کند کرده است.

وی بیان کرد: تاکنون 11 تیم امداد و نجات پیاده به منطقه اعزام شده‌اند و در صورتی که شرایط فراهم ‌و وضعیت جو‌ی هوا مساعد باشد، مابقی تیم‌ها اعزام خواهند شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: تیم تکاوران ارتش با حضور در کنار لاشه هواپیما در حال جست وجوی اجساد هستند که با توجه به وزش باد و بوران کار در این منطقه به سختی در حال انجام است.

وفایی تصریح کرد: به علت وضعیت نامساعد هوا (پایین بودن دما، باد شدید و بوران) تاکنون امکان اعزام بالگرد به ارتفاعات دنا میسر نشده است.

وی اضافه کرد: نیروهای امداد و نجات پیاده از ساعت 6 صبح امروز به این منطقه چهارشنبه، دوم اسفندماه اعزام شدند.بارش برف ساعت 11 در دنا شروع می شود/ تلاش ها باید دوچندان شود

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد از شروع بارش برف و ورزش بادهای شدید در ارتفاعات دنا از ساعت 11 امروز چهارشنبه دوم اسفندماه جاری خبرداد.

ولی بهره مند گفت: بارش برف و وزش بادهای شدید در ارتفاعات دنا که محل سقوط هواپیمای  MRT یاسوج است ساعت 11 و شاید کمی زودتر از این ساعت شروع شود.

وی با تاکید بر درخواست خود از مسوولان و نیروهای امدادی در ارتفاعات دنا در این ارتباط، اظهارداشت: از تمامی عزیزانی که اکنون درحال تلاش برای پیداکردن اجساد و انتقال آنها به یاسوج هستند می خواهیم تلاش شان را دوچندان کنند.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد افزود: شدت بارش برف و وزش های شدید در روز جاری بالا و شرایط را برای انتقال اجساد و امدادرسانی سخت می کند.

بهره مند باتشریح وضعیت بارش ها در روزهای آینده در ارتفاعات دنا هم ادامه داد: بارش برف از فردا صبح ( پنجشنبه سوم اسفندماه ) قطع اما عصر همین روز شروع و تا صبح جمعه (چهارم اسفندماه) ادامه می یابد.

وی گفت: براساس نقشه های موجود، بارش برف از روز شنبه هفته آینده تا 2 شنبه نیز در ارتفاعات دنا خواهیم داشت و البته باید منتظر نقشه های روزهای آینده هم باشیم.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد افزود: تمامی نقاط این استان نیز در روزهای جاری و آینده شاهد بارش های باران خواهند بود.بالگرد ارتش موفق به فرود در دنا نشد/ ادامه تلاش بی وقفه هوانیروز

به دلیل ابرناکی و باد شدید و وضعیت نامساعد جوی در دنا بالگرد ارتش موفق به نزدیک شدن به محل سانحه نشد.

بامداد امروز فرمانده کل هوانیروز ارتش و فرمانده پایگاه چهارم هوانیروز با یک فروند بالگرد ۲۱۴ از فرودگاه یاسوج به پرواز در آمدند تا انتقال پیکر جانباختگان را به انجام برسانند اما تلاش بالگرد ارتش برای فرود در قله پازن پیر دنا به دلیل ابرناکی و باد شدید ناموفق بود.

فرمانده هوانیروز ارتش ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده جانباختگان و مردم استان اعلام کرد: هرچند این تلاش ناموفق بود اما تلاش هوانیروز با همه توان ادامه دارد.

سرتیپ خلبان قربانی اظهار داشت: در خدمت ستاد بحران استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم تا با انتقال پیکر جانباختگان مرهمی بر دردهای خانواده آنها گذاشته شود.

وی در ادامه از تلاش تکاوران ارتش و نیروهای هلال احمر که در قله و در ارتفاعات دنا برای انتقال اجساد در تلاش و کوشش هستند تقدیر کرد و از مردم خواست برای فرزندان خود دعا کنند.


تمامی عملیات زمینی صورت می گیرد

فرماندار دنا گفت: آغاز عملیات پایانی روز چهارشنبه از ساعت ۶صبح در منطقه کوه کل آغاز شد.

وی از اعزام ۲۰ اکیپ ۴نفره به منطقه برای انتقال اجساد خبر داد و گفت: تمامی نیروهای ستادی در سطح شهرستان در محل حضور دارند و تمامی عملیات زمینی صورت می‌گیرد.

شرایط جوی نامساعد است

فتحی (معاون عملیات سازمان امداد و نجات) نیز در این زمینه گفت: از ساعت ۶ صبح ۸۰ امدادگر دیگر به صورت پیاده به محل کشف لاشه اعزام شدند.

وی ادامه داد: اجساد کشف شده را به پشت قله انتقال می‌دهیم تا در صورت امکان با بالگرد به پایین منتقل شود.

وی با بیان اینکه شرایط جوی از امروز صبح نامساعد است، تصریح کرد: لاشه هواپیما متلاشی شده و کار جمع‌آوری اجساد سخت است.

تاکنون امکان اعزام بالگرد به ارتفاعات دنا میسر نشده است

پوران فرد (رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد) با بیان اینکه نیروهای امداد و نجات پیاده از نخستین ساعات صبح امروز به این منطقه اعزام شدند، گفت: به علت وضعیت نامساعد هوا تاکنون امکان اعزام بالگرد به ارتفاعات دنا میسر نشده است.

تیم تکاوران ارتش در حال جست وجوی اجساد هستند

مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد گفت: 60 تیم امداد و نجات پیاده که 24 تیم آن مربوط به سپاه فتح است در دامنه‌های دنا در حال حرکت هستند.

وی ادامه داد: باتوجه به وضع جوی هوا و سخت گذر بودن بیش از 8 کیلومتر از این مسیر، حرکت گروه‌های پیاده را کند کرده است.

وی تصریح کرد: تیم تکاوران ارتش با حضور در کنار لاشه هواپیما در حال جست وجوی اجساد هستند که با توجه به وزش باد و بوران کار در این منطقه به سختی در حال انجام است.

 ورود هیئت ۷ نفره فرانسوی برای بررسی سانحه

هیئت ۷ نفره فرانسوی شب گذشته برای بررسی سانحه ATR72 وارد تهران شد.

هیئت هفت نفره متشکل از کارشناسان بررسی سوانح هوایی از کشور فرانسه و نمایندگان شرکت ATR وارد تهران شدند. این هیات با پرواز پاریس - تهران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران وارد کشور شدند.

قرار است این کارشناسان به بررسی علل وقوع سانحه سقوط هواپیمای ATR72 هواپیمایی آسمان در ارتفاعات دنا بپردازند.

۳۳ جان‌باخته هواپیمای تهران-یاسوج اهل تهران هستند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: از مسافران هواپیمای تهران-یاسوج ۳۳ نفر تهرانی، یک نفر از استان فارس، سه نفر البرز، پنج نفر مازندران، یک نفر قزوین، یک نفر قم، دو نفر بوشهر، گلستان یک نفر، کرمان یک نفر و دو نفر نیز از نیروهای امنیتی هستند.

وی ادامه داد: ۱۵ تن از مسافران از اهالی استان کهگیلویه و بویراحمد هستند.

اعزام 80 امدادگر به محل لاشه هواپیما/احتمال انتقال اجساد کم است

شاهین فتحی درباره آخرین وضعیت انتقال پیکر مسافران هواپیمای تهران یاسوج که چند روز پیش دچار سانحه سقوط شده بود، به خبرنگار ایلنا گفت: از ساعت ۶ صبح امروز ۸۰ امدادگر دیگر به‌صورت پیاده به محل کشف لاشه هواپیما اعزام شدند.

او با بیان اینکه انتقال اجساد با دشواری بسیار همراه است، تصریح کرد: اجساد کشف شده را به پشت قله انتقال می‌دهیم تا در صورت امکان با بالگرد به پایین منتقل شود اما باتوجه به وضعیت منطقه مشخص نیست که بتوانیم پیکری را به پایین منتقل کنیم.

او ادامه داد: امکان پرواز بالگرد باتوجه به شرایط جوی در منطقه وجود ندارد و قاعدتا اجساد باید به صورت زمینی و پیاده منتقل شود.

معاون عملیات امداد و نجات سازمان هلال احمر با اشاره به شرایط تامناسب جوی از امروز صبح گفت: منطقه بسیار سرد است و در ارتفاعات بارش برف آغاز شده و منطقه کاملا پوشیده از برف است. این امر کار را برای نیروهای امدادی بسیار سخت می‌کند. 

او با بیان اینکه لاشه هواپیما متلاشی شده و کار جمع‌آوری اجساد سخت است، گفت: هنوز آمار دقیقی از تعداد جسدها نداریم چراکه برخی از اجساد به شدت آسیب دیده و نمی‌توان آمار دقیقی ارائه داد.

احتمال سرمازدگی نیروهای امدادی/استقرار یک فروند بالگرد و ۱۰ آمبولانس در محل حادثه

مجتبی خالدی، درباره وضعیت کوهنوردان مستقر در محل لاشه هواپیما گفت: کوهنوردان شب گذشته در دمای منفی ۳۰ درجه حضور داشتند و برودت هوای امروز در ارتفاعات باعث کندی عملیات شده است.

او با بیان اینکه این شرایط ممکن باعث سرمازدگی تیم‌های امدادی شود که با خطراتی همراه است، خاطرنشان کرد: قرمزی ساده پوست، سوزن سوزن شدن انگشتان دست و پا، رنگ پریدگی از علائم اولیه سرمازدگی است که به مدیران امدادی اطلاع داده شده است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: سازمان اورژانس کشور در منطقه عملیات یک فروند بالگرد و ده آمبولانس به منظور پشتیبانی درمانی تیم‌های امدادی مستقر کرده است.


احتمال انتقال اجساد تا 10 ساعت دیگر/ موبایل امدادگران به دلیل سرمای شدید از کار افتاده است/ جعبه سیاه پیدا نشده

نماینده مردم دنا گفت: به نظر می‌رسد کمتر از 10 ساعت دیگر به شرط اینکه شرایط جوی اجازه دهد اجساد منتقل خواهد شد.

غلام محمد زارعی نماینده مردم دنا با بیان اینکه ساعت 12 شب گذشته ستاد بحران در منطقه سی سخت نزدیک‌ترین نقطه به محل سقوط هواپیما تشکیل شد،به ایلنا گفت: در این ستاد تقسیم وظایف صورت گرفت و 20 تیم 4 نفره عازم منطقه شدند.

وی تصریح کرد: قرار بر این است که هر تیم 4 نفره حامل انتقال یک پیکر از سرنشینان باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی انتقال اجساد به پایان می‌رسد، اظهار داشت: مسیر جدیدی شناسایی شده که حداقل زمان صعود به نقطه سقوط 5 ساعت است اما برگشت از ان با توجه به شیب مسیر کمتر می‌شود.

زارعی ادامه داد: به نظر می‌رسد کمتر از 10 ساعت دیگر به شرط اینکه شرایط جوی اجازه دهد اجساد منتقل خواهد شد.

وی گفت: اجساد پراکنده نیستند و در یک نقطه متمرکز شده‌اند اما مشکل اصلی این است که یخ بسته‌اند.

نماینده مردم دنا گفت: هنوز هیچ اطلاعات جدیدی از تعداد اجسادی که یافت شده‌اند نداریم چرا که موبایل امدادگران به دلیل سرمای شدید از کار افتاده است بنابراین باید بیسیم‌های ارتش فعال شود که اقدامات در حال انجام است.

وی تاکید کرد: جعبعه سیاه هنوز پیدا نشده و در اولویت ما هم نیست در حال حاضر اولویت با انتقال اجساد است و بعد از این مرحله به سراغ جعبه سیاه خواهیم رفت.


فقط 32 جسد پیدا شده است/ همه مسافران به دلیل سقوط هواپیما کشته شده اند

 رییس اورژانس و مرکز فوریت های پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد، تعداد اجساد پیداشده در محل سقوط هواپیمای یاسوج در ارتفاعات دنا را 32 جسد عنوان و تاکیدکرد که خبر پیداشدن 45 جسد نادرست است.

جلال پورانفرد گفت: اینکه به نقل از من گفته شده ۴۵ جسد در محل سقوط هواپیمای یاسوج در ارتفاعات دنا پیدا شده صحت ندارد.

وی با تاکید براینکه تاکنون 32 جسد در ارتفاعات دنا پیدا شده است، اظهارداشت: امکان انتقال اجساد باتوجه به شرایط کنونی در منطقه، امکان پذیر نیست.

رئیس اورژانس و مرکز فوریت های پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال که آیا صحت دارد برخی از مسافران بدلیل سرمازدگی در ارتفاعات دنا فوت کرده اند نه سقوط هواپیما؟ خاطرنشان کرد: چنین چیزی صحت ندارد و تمام‌مسافران این هواپیما بدلیل سقوط هواپیما کشته شده اند.

پورانفرد تاکید کرد که تمام مسافران هواپیمای یاسوج بدلیل سقوط هواپیما کشته شده اند و اینکه تعدادی از آنان زنده بوده و بدلیل سرمازدگی از بین رفته اند صحت ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری