کد خبر: ۱۹۹۲۱۱
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۹
«مقام‌های دولتی با بیش از ۱۰۰ صرافی و دلالان ارز برخورد کرده‌اند. این بزرگترین برخورد دولت با مبادله‌کنندگان ارز در طول شش سال گذشته با هدف کنترل قیمت افسارگسیخته دلار است. هدف از این عملیات حفظ ارزش ریال و جلوگیری از افت ارزش آن است. کاهش بیش از ۱۰ درصدی ارزش ریال در سال جاری به دلیل نبود دلار است که بر روی کسب و کار نیز تاثیرگذار بوده است».
«مقام‌های دولتی با بیش از ۱۰۰ صرافی و دلالان ارز برخورد کرده‌اند. این بزرگترین برخورد دولت با مبادله‌کنندگان ارز در طول شش سال گذشته با هدف کنترل قیمت افسارگسیخته دلار است. هدف از این عملیات حفظ ارزش ریال و جلوگیری از افت ارزش آن است. کاهش بیش از ۱۰ درصدی ارزش ریال در سال جاری به دلیل نبود دلار است که بر روی کسب و کار نیز تاثیرگذار بوده است».

سرویس اقتصادی- روزنامه «فایننشال‌تایمز» در گزارشی با اشاره به برخوردهای اخیر صورت گرفته پلیس با دلالان ارز و برخی از صرافی‌ها برای کنترل قیمت دلار می‌نویسد: «این عملیات نشانه‌ای از وجود مشکلات اقتصادی در ایران است. ریال ارزش خود را در سال جاری میلادی به میزان ۱۰ درصد از دست داده و در مقابل قیمت دلار در ایران به شدت افزایش یافته است.»

به گزارش آفتاب‌نیوز؛  فایننشال‌تایمز افزوده است: «مقام‌های دولتی با بیش از ۱۰۰ صرافی و دلالان ارز برخورد کرده‌اند. این بزرگترین برخورد دولت با مبادله‌کنندگان ارز در طول شش سال گذشته با هدف کنترل قیمت افسارگسیخته دلار است. هدف از این عملیات حفظ ارزش ریال و جلوگیری از افت ارزش آن است. کاهش بیش از ۱۰ درصدی ارزش ریال در سال جاری به دلیل نبود دلار است که بر روی کسب و کار نیز تاثیرگذار بوده است». 

«فایننشال تایمز» در ادامه اشاره می‌کند که بخش عمده‌ای از مشکلات اخیر برای ایران در حوزه ارز ناشی از تهدید تازه واشنگتن است. 

این روزنامه در این‌باره می‌نویسد: واشنگتن گفته که ممکن است مجددا تحریم‌های لغو شده ضدایرانی در سال ۲۰۱۵ میلادی را برگرداند و شایعاتی در خصوص حرکت هماهنگ آمریکا و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس برای افزایش فشار بر ایران و محدود کردن دسترسی آن کشور به ارز منتشر شده است. این در حالیست که ایرانیان از طریق امارات به عنوان کانالی غیررسمی در طول سالیان اخیر درآمد کسب کرده و دلار مورد نیازشان را تامین می‌کردند. 

یکی از مقام‌های مالی ارشد سابق امریکایی می‌گوید: «امریکا عرصه را بر ایران تنگ‌تر کرده است. معاملات بانکی و انتقال فیزیکی دلار امریکا به ایران از طریق کشورهای منطقه دچار اختلال شده است». 

این روزنامه اشاره می‌کند اگرچه تحریم‌های بین‌المللی پس از برجام لغو شدند با این حال، بانک‌های جهانی تمایل زیادی به انجام تجارت و معاملات با ایران نداشته‌اند. 

این روزنامه می‌نویسد: کارافرینان ایرانی با بانک‌های اروپایی و آسیایی سطح پایین‌تر کار می‌کنند یا به واسطه‌های قابل اعتمادی که عمدتا در امارات هستند می‌گویند که برای دور زدن سیستم مالی متعارف، کارهای‌شان را انجام دهند.

 یک تحلیلگر مسائل مالی می‌گوید: «ایرانی‌ها هنوز هم دلارها را در کیسه‌ها می‌گذارند. به خصوص زمانی که تحریم‌ها تشدید می‌شوند بازار ارز همواره نخستین جایی است که بحران‌ها را نشان می‌دهد». 

این روزنامه می‌افزاید: دولت ایران در روزهای اخیر بارها از مردم خواسته تا از خرید ارز به دلیل وحشت از افزایش قیمت و یا خرید از دلالان ارزی خودداری کنند. بسیاری از صرافی‌ها حاضر به فروش بیش از هزار دلار به خریداران نیستند. ریال که پس از لغو تحریم‌ها به ثبات رسیده بود، ارزش‌اش به میزان ۱۴ درصد در سال جاری در بازارهای غیر رسمی کاهش یافته است و ایرانیان نگرانی بیشتری درباره افزایش نرخ تورم دارند.

 یک فعال حوزه ارز در صرافی می‌گوید: «شما می‌توانید به هر اندازه‌ای که می‌خواهید پوند یا یورو خریداری کنید اما در مورد دلار محدودیت وجود دارد.» 

فایننشال تایمز می‌نویسد: «آخرین عملیات علیه دلالان ارزی یاداور اقدام مشابهی در سال ۲۰۱۲ میلادی است؛ زمانی که ایران با تحریم‌های بین‌المللی و افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش ریال مواجه شد. دولت روحانی به عنوان بخشی از برنامه خود برای احیای اقتصاد ایران به دنبال ایجاد ثبات در بازار ارز است اما توضیح نمی‌دهد چرا کمبود دلار امریکا در ایران وجود دارد. «ولی الله سیف» رییس بانک مرکزی ایران، دولت امریکا را متهم کرد که با اقدامات‌اش درصدد ایجاد بی‌ثباتی در اقتصاد ایران شده است».
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری