کد خبر: ۱۹۸۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
با حضور دکتر عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و کوبایاشی سفیر ژاپن در موزه نگارستان از کتاب "مملکت شمس طالع یا دولت ژاپون" به تصحیح، تحشیه و تعلیقات احمد دنیانور رونمایی شد.
با حضور دکتر عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و کوبایاشی سفیر ژاپن در موزه نگارستان از کتاب "مملکت شمس طالع یا دولت ژاپون" به تصحیح، تحشیه و تعلیقات احمد دنیانور رونمایی شد.

به گزارش اعتدال، این مراسم با میزبانی انجمن دوستی ایران و ژاپن و موسسه توسعه روابط بین الملل پس از ادای احترام حضار به سرودهای ملی ایران و ژاپن، با اجرای میثم موحدفرد آغاز شد. 

فرهاد طلوع کیان مدیرعامل موسسه توسعه روابط بین الملل ضمن خیر مقدم به مقامات و میهمانان، اظهار امیدواری کرد با انجام فعالیت های فرهنگی بیشتر، شناخت مردم دو کشور عمیق تر از گذشته و به توسعه روابط ایران و ژاپن منجر شود.

مهندس احمد دنیانور مدیرعامل انجمن دوستی ایران و ژاپن که با تصحیح، تحشیه و تعلیقات باعث احیای این کتاب شده ضمن بررسی عوامل انقلاب مشروطه و ارائه نظریه ای علمی بر مبنای این اثر اظهار داشت: پیروزی ژاپن در نبرد با روسیه و شناساندن ژاپن به عنوان قدرت نوپدید شرقی با این کتاب توانست بر روشنفکران ایرانی چنان تاثیری به جای گذارد که آثاری خلق کنند و تصور شکست ناپذیری غرب در اذهان عمومی فرو بریزد. در واقع نشر سلسله وار این اندیشه ها، تاثیراتی عمیق بر خلق تفکراتی داشت که مردم ایران بهتر در جاده بیداری قرار گرفتند و کمک موثری کرد که زمینه ذهنی انقلاب مشروطه رقم زده شد.

دکتر محمد حسین عادلی رییس هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و ژاپن با اشاره به وظیفه انجمن های دوستی در راستای بازنمایی فرهنگ دو کشور گفت: این انجمن همواره کوشیده است تا پلی میان مردم ایران و ژاپن برای شناخت بهتر باشد.

سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در توکیو افزود: دوره امیرکبیر اصلاحات ساختاری گسترده در ایران آغاز شد که با توطئه قتل وی ناکام ماند. بعدها هم این اصلاحات با نوسان همراه شد و به سرانجام لازم نرسید ولی در ژاپن زمان امپراطوری میجی این اصلاحات آغاز و فاصله ژاپن با غرب کم شد. ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم درهای خود را به روی دنیا بازکرد و بعد از تحمل سختی ها و مشکلات فراوان رو به رشد و توسعه گذاشت و ایرانی ها هم توانستند خود را به جایی برسانند و امروز هم با توجه به چالش های پیش رو از مشکلات عبور کنند. ژاپن و ایران نشان دادند که در کنار دوستی دیرینه می توانند هویت خود را حفظ کرده و زنده نگه دارند.

همین موفقیت ها توانست آثار مثبتی بر جامعه ایران مبنی بر شکست قدرت های خارجی داشته باشد و یکی از عوامل بستر ساز جنبش مشروطیت باشد.

کوبایاشی سفیر ژاپن در تهران با ارج گذاری اقدام انجمن دوستی ایران و ژاپن و موسسه توسعه روابط بین الملل برای برگزاری این مراسم اذعان داشت: شنیده بودم که ایرانیان به اخبار جنگ ژاپن و روسیه علاقمند بوده اند ولی نمی دانستم دامنه اخبار و تاثیرگذاری این تحولات در ایران چنین گسترده بوده است. این کتاب توانسته تا حدود زیادی در انتقال آداب و رسوم مردم ژاپن و همچنین راه های رشد و توسعه کشورهای درحال توسعه و تقویت آن الگویی مناسب باشد.

وی اظهار امیدواری کرد در آستانه نودمین سالگرد روابط سیاسی ایران و ژاپن بتوانیم رابطه تنگاتنگ و مستحکم تری نسبت به گذشته داشته باشیم.

دکتر سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه که سابقه سفیری جمهوری اسلامی ایران در ژاپن  را دارد به بررسی پیشینه ایرانشناسی در ژاپن پرداخت و خاطرنشان کرد: آثار ایرانی بسیاری در موزه کیوتو پایتخت پیشین ژاپن وجود دارد تا این اواخر که فهرست برداری از قنات های ایران انجام شده است. اما آثار ایرانی برای شناخت ژاپن به نسبت آثار ژاپنی برای معرفی ایران کم است لذا همت آقای دنیانور برای بازمعرفی ژاپن اقدام ارزشمندی است که جای قدردانی دارد.
در پایان ضمن رونمایی از کتاب، یک نسخه به میهمانان اهدا شد و حاضران یادداشت هایی به رسم یادبود بر طرح جلد کتاب نگاشتند. 

گفتنی است کتاب "مملکت شمس طالع یا دولت ژاپون" تالیف و ترجمه ماطه وس خان ملیک یانس در سال 1283 دو سال قبل از انقلاب مشروطه بوده که بهمن 1397 با تصحیح، تحشیه و تعلیقات احمد دنیانور توسط انتشارات سفیر اردهال منتشر شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: