کد خبر: ۱۹۸۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
عضوگیری داعش از مناطق مرزی ایران؛
داعش ممکن است در عراق و سوریه تضعیف شده باشد اما برای ایران هم چنان تهدیدی قوی است و در جوامع اقلیت در امتداد مرز عراق و ایران در سال های اخیر اقداماتی را انجام داده و عملیات خود را در آن بخش ها متمرکز کرده است.
ممکن است نیروهای داعش در عراق و سوریه از میان رفته باشند اما برای ایران، هنوز یک تهدید جدّی به‌شمار می‌‌آیند زیرا اکنون آن‌ها در میان جوامع کردنشین در مرز عراق با ایران به فعالیت‌های مسلحانه‌ی خود ادامه می‌دهند. 

به گزارش اعتدال، گزارش رویترز به‌نقل از یک افسر امنیتی عراقی نوشته است که مردم محلی در این مناطق مرزی، اسم این منطقه را «تورابورا» گذاشته‌اند که از روی محل اختفای اسامه بن‌لادن در افغانستان کپی‌برداری کرده‌اند.

در روزهای پایانی ماه ژانویه، سه عضو سپاه پاسداران که در منطقه‌ی بمو با ۲۱ تن از نیروهای داعش می‌جنگیدند، در این عملیات کشته شدند. این داعشی‌ها از درون خاک عراق، وارد خاک ایران شده بودند و سپاه‌پاسداران می‌گوید سه تن از آن‌ها با انفجار جلیقه‌ی انتحاری، خودشان را کشتند و دو تن دیگر نیز، در درگیری مسلحانه کشته شدند. تنها چند روز پیش از آن، وزارت اطلاعات ایران گفته بود که یک انبار اسلحه‌ی متعلق به داعش را در شهر مریوان در مناطق مرزی با عراق کشف و مواد منفجره‌ی تی‌ان‌تی، نارنجک دستی و تفنگ‌ها و مسلسل‌های آن گروه را همراه با خمپاره‌اندازها ضبط کرده است.

به گزارش رویترز، این زدوخوردهای اخیر و کشف انبار اسلحه، نشان می‌دهد که داعش علی‌رغم مراقبت‌های شدید امنیتی، هنوز توانایی نفوذ به خاک ایران را دارد . حسین دهقان، وزیر پیشین دفاع ایران می‌گوید: «امروز داعش هیچ کشوری را زیر کنترل خود ندارد، ولی برای ابراز وجود خود، احتمال دارد هر زمانی به یک حمله‌ی غافلگیرانه دست بزند». حمایی حما سید، از فرماندهان ارشد پیشمرگه‌های اقلیم کردستان و عضو حزب «اتحادیه‌ی میهنی کردستان» می‌گوید: «اعضای کُرد وابسته‌به داعش با بهره‌مندی از آشنایی با منطقه‌ی مرزی ایران و عراق و دانستن زبان کُردی، توانایی ویژه‌ای برای ورود به خاک ایران برای عملیات دارند. قدر مسلم این‌که میان تندروهای ایرانی و عراقی دوسوی مرز، نوعی اتحاد و هماهنگی وجود دارد».

این خبرگزاری در ادامه می نویسد:«حلبچه ناحیه ای بزرگ در عراق که به دلیل حمله شیمیایی توسط حکومت صدام در سال ۱۹۸۸ و کشته شدن هزاران تن از شهروندان اش شناخته شده است امروز شاهد حضور نیروهای تروریست در اطراف خود می باشد. 

این موضوع تازه ای نیست در شهری که در ورودی اش پرتره های نیروهای امنیتی کرد کردستان عراق که از آنان تحت عنوان پیشمرگه یاد می شود نصب شده اند. کسانی که در جنگ علیه داعش کشته شدند. پس از حمله امریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی، «ابو مصعب الزرقاوی» رهبر القاعده که اغلب به عنوان متهم اصلی ایجاد جنگ داخلی میان سنی ها و شعییان عراق شناخته می شود گروهی را تحت عنوان «انصارالاسلام» در آن ناحیه رهبری کرد و در سال ۲۰۱۴ میلادی آن را در داعش ادغام کرد.

 بسیاری از کردهای ایرانی و عراقی که اکنون در صفوف داعش می جنگند اغلب نسل دوم شورشیانی هستند که از میراث مرگبار زرقاوی تاثیر پذیرفته اند. مقام های امنیتی عراق و پیشمرگه ها با این موضوع اشنایی دارند. تروریست های سنی اغلب شیعیان که اکثریت جمعیت ایران را تشکیل می دهند را تحت عنوان رافضی یا طرد و خارج شده از دین می شناسند و با این عنوان از آنان یاد می کنند.

 این موضوع اهمیت دارد چرا که کردها درصدی از جمعیت ایران را تشکیل می دهند و عمدتا سنی هستند. یکی از فرماندهان پیشمرگه و عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق می گوید که شورشیان کردی که در داعش حضور دارند با دانشی که درباره منطقه دارند و زبانی که می دانند و در دو طرف مرز با یکدیگر پیوندهای عمیقی دارند. 

او که از درون شهر طویله در نزدیکی حلبچه در تنها چند صد متر دورتر از مرز ایران با «رویترز» صحبت می کرد می گوید که قطعا ارتباطاتی میان افراط گرایان ایرانی و کرد در دو سوی مرزها وجود دارد. او می گوید که تروریست ها از این ناحیه صرفا بدلیل کوهستانی بودن و صعب العبور بودن آن سوء استفاده می کنند». 

این خبرگزاری می افزاید:«بسیاری از جوانان در آن منطقه از سطح تحصیلات پایینی برخوردارند و به ندرت فرصت های اقتصادی نصیب شان می شوند. این موضوع به گروه های افراط گرا اجازه می دهد که از میان این افراد عضوگیری کنند. مقام های ایرانی می گویند که در نزدیکی مرز تسلیحاتی را یافته اند که برای حمله به غیر نظامیان در آن منطقه قرار بوده مورد استفاده قرار گیرند. این موضوع انجا جدی تر می شود که در ماه ژوئن گذشته داعشی ها به مجلس ایران و ارامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیز وارد شده بودند. در آن حادثه ۱۸ نفر دست کم از مردم کشته و چندین نفر زخمی شدند».   

این خبرگزاری در بخش پایانی گزارش خود می نویسد:«رویترز تلاش کرد تا با مقام های ایرانی تماس بگیرد و از آنان پرسش هایی را درباره تهدید داعش مطرح کند اما موفق نشد. 

شواهد نشان می دهند که مقام های ایران مدتی پیش از حمله به مجلس و ارامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران توسط عناصر داعش از تهدید رو به رشد آن گروه آگاه بودند.

 چنانچه در گزارشی از وزارت کشور ایران در سال ۲۰۱۴میلادی آمده  است که بسیاری از کردهای سلفی ایرانی اعلام امادگی کرده اند که به داعش عراق بپیوندند و برخی از آنان به سوریه سفر کرده اند. 

در این گزارش اشاره شده که گروه های سلفی تکفیری جوانان کرد را به سمت داعش هدایت کرده و انان را به عراق فرستاده اند». 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: