کد خبر: ۱۹۸۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۲
زنگ ها برای که به صدا در می آید؟
تاثیر عدم برنامه ریزی در کشور و بی توجهی به نظر کارشناسان در این دو نهاد تا آن جا پیش رفته است، که دو تن از اعضای بلند پایه دولت و مجلس به دنبال آن هستند که ناکارآمدی مجموعه خویش را به دیگران نسبت دهند، حال آنکه هم ناکارآمدی برخی وزرا و مسئولان بلندپایه دولت و مجلس در بروز این شرایط نامساعد برای کشور به خوبی مشهود و ملموس است.
توییت های نگران کننده دو اصلاح طلب!روز گذشته جمشید انصاری، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان امور اداری و استخدامی، در توئیتی مجلس و در راس آن کمیسیون تلفیق را در آنچه که وی میدان‌داری در بهم ریختن قواعد اداره امور کشور نامید، متهم کرد. دقایقی پس از انتقاد انصاری تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله بهروز نعمتی و تاجگردون به موضعگیری انصاری پاسخ دادند. فارغ از آنکه تا چه حد و موضع چه کسی به حقیقت های موجود نزدیک است، مبانی مطرح شده در توئیت های انصاری  و تاجگردون گویای فاجعه ای بزرگ در نظام اداری و تقنینی کشور است.

به گزارش اعتدال، جمشید انصاری، معاون باتجربه و اصلاح طلب رییس جمهور، که هم سابقه استانداری و هم سابقه نمایندگی و عضویت در کمیسیون تلفیق در مجلس هشتم را دارد، مدعی است کمیسیون تلفیق عملا با تصمیم های غیراصولی، شالوده اداری کشور را به هم ریخته است. تغییرات زیاد ردیف های بودجه در همه ادوار مجلس رایج بوده و هست. حتی در برخی موارد دستگاه های دولتی که نتوانسته اند در هیات دولت، بودجه مورد نظر خود را در لایحه بودجه بگنجانند، در جلسات خصوصی، بعضی نمایندگان را قانع می کنند که در هنگام بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، ردیف های بودجه را به نفع دستگاه خود تغییر دهند، که مسلما این علاوه بر علایق شخصی، حرفه ای و منطقه ای هر نماینده است.

به اظهارات انصاری از این جهت باید بیشتر توجه گردد که وی خود زمانی به عنوان نماینده و عضو کمیسیون تلفیق از فضای حاکم بر پارلمان مطلع است. این سخنان انصاری از نقش و جایگاه نازل برنامه ریزی در نظر برخی نمایندگان و ارجحیت منافع شخصی و منطقه ای بر منافع ملی در نظر ایشان حکایت دارد. مشکلی که شاید یکی از علل زمینه ساز مشکلات امروزی کشور و بی سرانجام شدن بسیاری از پروژه ها و طرح های اقتصادی شده است.

سوی دیگر تاجگردون قرار دارد که همچون انصاری از اصلاح طلبان سرشناس مجلس دهم به شمار می رود. وی که در حال حاضر ریاست کمیسیون تلفیق را برعهده دارد، علا.ه بر حضور در 2  دوره مجلس از مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه در دولت اصلاحات بوده است. اظهارات تاجگردون درباره برخی وزرا از آن جهت نگران کننده تر است که وی خود از حامیان بزرگ دولت و از دوستان انصاری است و همانگونه که دیده می شود، ملاحظات خاص سیاسی را در اظهار نظرش لحاظ نموده است. اما این توئیت تاجگردون به صراحت به ناکارآمدی و فشل بودن برخی از وزرا که نهایتا به اضمحلال اقتصادی منجر خواهد شد، تسری خواهد یافت. 

متاسفانه عدم شفافیت در دولت دوازدهم به خصوص در ابعاد سیاست داخلی و اقتصادی و ترجیح روابط فامیلی و دوستی در انتخاب وزرا و معاونین وزرا بر کارآمدی و برنامه محوری، سبب شده است که اعضای دولت دوازدهم یکی پس از دیگری زبان به گلایه بگشایند و به جای پمپاژ امید به جامعه، آینه تمام نمای یاس و ناامیدی در بین مردم شده اند.

روحانی شاید تنهاترین سرداری باشد که در این میانه جور"امید" را به خاطر "تدابیر" اشتباهش در چینش کابینه باید بکشد. چگونه به مردم می توان امیدواری داد در حالی که در مدت یک ماه گذشته دولت با تمام وعده ها و وعیدهایش نتوانسته ثبات و عقلانیت را به بازار ارز بازگرداند؟ تورم مضاعفی که در طول ماه های بعد از آغاز وزارت کرباسیان در کشور حادث شده است، دولت دوازدهم چگونه توجیه خواهد کرد؟ سیاست های اقتصادی یک بام و دو هوا در دو بعد پولی و مالی عملا سبب گسیختگی اقتصادی کشور شده است.

به نظر می رسد برخی از مسئولان نیز از این همه بلاتکلیفی و عدم صراحت بیان به تنگ آمده اند و در هر فرصتی که امکانش باشد، نارضایتی خود را از وضعیت موجود ابراز می دارند. البته در این بین مساله این است که وزرا، معاون اول رییس جمهور و حتی شخص حسن روحانی گاهی در نقش یک اپوزیسیون ظاهر می شوند و به گلایه از ناکارآمدی سیستم می پردازند، بدون اشاره به اینکه خود یکی از رئوس سیستم هستند.

بی انگیزگی  از دیگر علل لختی و ناکارآمدی دولت دوازدهم است. برخی از وزرا که تجربه کافی در سمت های اجرایی را نداشتند و تنها با پشتوانه دوستی با روحانی و یا همکاری در نهادهای امنیتی با روحانی، سوار بر کابینه اعتدال شدند، بارها به نزدیکان خود از بی انگیزگی و خستگی سخن گفته اند. حال با این موضع گیری تاجگردون، این شایعه ها بیشتر رنگ واقعیت به خود می گیرند.

در شرایطی که وضع اقتصادی کشور پس از یک دوره تحریم های سخت و مدیریت ناکارآمد، نامساعد است و هر روز فشارهای ترامپ و متحدان منطقه ای اش بر سیستم اقتصادی کشور بیشتر می شود، حل مشکلات اقتصادی کشور و تلاش برای دستیابی به اهداف برنامه ریزی شده باید دوچندان گردد. اما در همین شرایط از یک سو برخی وزرا و معاونین آن ها رمق و انگیزه کافی را ندارند و از سوی دیگر در میان انفعال سیاسی و حذف حامیان اصلاح طلب دولت، مدیران اصولگرای دولت دوازدهم که دل در گروی رقبای حسن روحانی داشته و دارند، چوب لای چرخ دولت می گذارند.

در این بین آنچه خروجی ها نشان می دهد گسترش نارضایتی ها ناشی از افزایش تورم و مشکلات معیشتی بر مردم است. این که یکی از معاونین رییس جمهور و رییس یکی از مهم ترین کمیسیون های مجلس از ناکارآمدی و عدم برنامه ریزی در دو قوه اجرایی و قانونگذاری کشور ابراز نگرانی کنند، نشان از وجود بحران در بخش سیاست گذاری کشور است. مشخص آنکه در مجلس قدرت لابی همواره بر بررسی های کارشناسی چربیده است. چه بسیار مصوباتی که با قدرت لابی بین برخی از دولتی ها و اعضای بانفوذ مجلس با اقبال نمایندگان مواجه شده اند، در حالی که کمترین نشانی از مطالعات کارشناسی نداشته اند. در طول سال های اخیر نیز همگان دریافته اند که بسیاری از تصمیمات مجلس و حتی بودجه ریزی بر پایه لابی شکل می گیرد و البته دولتی ها نیز در این موضوع نقش پررنگ داشته اند. تصمیماتی که نقشی تاثیرگذار در بروز شرایط نامساعد برای ایران داشته و دارند.  با این وجود تاثیر عدم برنامه ریزی در کشور و بی توجهی به نظر کارشناسان در این دو نهاد تا آن جا پیش رفته است، که دو تن از اعضای بلند پایه دولت و مجلس به دنبال آن هستند که ناکارآمدی مجموعه خویش را به دیگران نسبت دهند، حال آنکه هم ناکارآمدی برخی وزرا و مسئولان بلندپایه دولت و مجلس در بروز این شرایط نامساعد برای کشور به خوبی مشهود و ملموس است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: