کد خبر: ۱۹۸۲۰۸
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۹
گرانی یورو در ایران به خاطر تغییر نرخ تبدیل آن به دلار است / به نفع همه است که نرخ دلار واقعی شود ولی نباید اجازه دهیم در بازار شوک ایجاد شود / ارتباط تصمیم ترامپ با بالا رفتن قیمت یورو
محمدرضا نجفی منش، عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید وضعیت ارزی ما وابسته به دلار است و قیمت سایر ارزهای دنیا با نسبت آنها به دلار تعیین می شود.

محمدرضا نجفی منش، عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید وضعیت ارزی ما وابسته به دلار است و قیمت سایر ارزهای دنیا با نسبت آنها به دلار تعیین می شود.

نجفی منش در گفت و گو با خبرنگار انتخاب در پاسخ به اینکه چرا رشد قیمت یورو حتی از دلار هم پیشی گرفته و رکوردشکنی کرده است گفت: وضعیت ارزی ما وابسته به دلار است و قیمت یورو نیز با همین نسبت تعیین می شود. به طور مثال اگر قیمت دلار 4000 تومان و نسبت دلار به یورو 1.2 باشد قیمت یورو در بازار 4800 تومان خواهد بود. یعنی وابستگی ما به دلار است نه سایر ارزها.

او ادامه داد: اکنون سیاست آمریکا بر این استوار شده که نسبت یورو به دلار بالا برود تا از این طریق بتواند بازرهای صادراتی خود را تقویت کند. با این کار، هزینه واردات از اروپا به آمریکا افزایش یافته و به عکس، صادرات آمریکا به اروپا تسهیل می شود.

نجفی منش افزود: ارزش یورو در سال های ابتدایی این ارز، پایین تر از دلار بود اما کم کم این نسبت تغییر کرد و بر عکس شد. اکنون نیز نسبت دلار به یورو به حدود 1.23 رسیده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی نرخ دلار و اینکه تا کجا بالا خواهد رفت گفت: قیمت دلار هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده و هنوز در بازار تلاطم وجود دارد. قبلا در اتاق بازرگانی پیش بینی کرده بودیم که این رقم بین 4500 تا 5000 تومان است.

او ادامه داد: مسئله مهم این است که دولت قیمت ارز را تک نرخی کند، اگر این اتفاق صورت بگیرد تکلیف اقتصاد مشخص می‌شود. از طرفی، در حال حاضر سالی حدود 30 میلیارد دلار واردات رسمی داریم و مابقی واردات غیررسمی است. اگر به سمت واردات رسمی برویم، بخشی از مشکل حل می شود.

نجفی منش افزود: تلاطم بازار ارز باعث می شود برخی رشته های صنعتی مانند خودرو دچار مشکل شوند. زیرا هزینه های آنها بالا می رود اما  معلوم نیست قیمت خودرو افزایش یابد و در این خصوص باید شورای رقابت تصمیم بگیرد مگر اینکه تعیین قیمت را به بازار بسپاریم.

او گفت: ارز باید به قیمت واقعی خود برسد یعنی نه گران باشد نه ارزان. با این وجود نباید اجازه دهیم در بازار ارز شوک ایجاد شود. این موضوع به نفع همه است. زیرا دلار گران  به زیان مردم است و دلار ارزان به زیان تولیدکنندگان.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری